Jump to content



Recommended Posts

Δεν νομίζω να γίνει κάτι έτσι.. Το βασικό θέμα είναι ότι δίνουν public IP και δεν περνάνε τα VMs πάνω από proxy. Αν τα περνούσανε θα μπορούσαν να κόψουν ό,τι ήθελαν. Μπορεί βέβαια και απλά να μην τους νοιάζει :)

μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά,αλλά τι σχέση έχει ο proxy?

Βάζεις μια access list στον ypepth-1.grnet.gr και στον ypepth-2.grnet.gr πχ. access list deny tcp any any range 27000 27016 και τέλος το πανηγυράκι.Το ότι τους νοιάζει τους νοιάζει,αλλά την τελευταία φορά που μίλησα με ΕΔΕΤ δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν με αυτά.

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] όχι,οι πόρτες του CS server είναι (κάποιες από αυτές τουλάχιστον).

Πάντως,είναι κωμικοτραγικό να βλέπεις σε αυτό το thread από τη μία παιδιά που προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν τον Okeano για εκπαιδευτικούς-επιστημονικούς σκοπούς και από την άλλη ατομάκια που γκρινιάζουν επειδή δεν δουλεύει ο-τζάμπα-CS server τους.

Δυστυχώς έχουμε την τάση να ξεχνάμε πως το να έχεις πρόσβαση σε τέτοια υπολογιστική υποδομή είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

...και από την άλλη ατομάκια που γκρινιάζουν επειδή δεν δουλεύει ο-τζάμπα-CS server τους.

Δυστυχώς έχουμε την τάση να ξεχνάμε πως το να έχεις πρόσβαση σε τέτοια υπολογιστική υποδομή είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα.

Sorry κιόλας , αν υπήρχε στην Ελλάδα σοβαρό game server hosting company , με έδρα την Αθήνα , (για να είναι το ping σαν του grnet ακριβώς , δηλαδή το πιο low για Eλλάδα) , ασφαλώς και θα αγόραζα root server από κει με κλειστά τα μάτια!!! Δεν έχω πρόβλημα με τα λεφτά!

Αλλά δυστυχώς , τέτοια εταιρεία δεν υπάρχει στην Ελλάδα , ή αν υπάρχει , είναι αναξιόπιστη ή προσφέρει πολύ ακριβά της υπηρεσίες της.

Και όχι , δεν θέλω να πάρω σέρβερ από εξωτερικό (Γερμανία) , διότι απλά , δεν μου φαίνεται σωστό να έχουμε 60 - 100 ms , προτιμώ εγχώριους σέρβερ για να παίζουμε game της προκοπής (με latency 10-30 ms)

Οπότε περιμένω από okeano (πληρεί τις προυποθέσεις για high bandwidth και lowest latency possible , αλλά όχι για cpu power) , μπας και γίνει το θαύμα.

Ας σημειωθεί ότι δεν είμαι ο μόνος , ήδη έχω παρατηρήσει ότι έχουν ξεφυτρώσει αρκετά game servers σε διάφορα games , με ιp 83.212.... και είναι σίγουρο ότι οι ιδιοκτήτες τους δεν θα ναι και απόλυτα ευχαριστημένοι (καλά , εξαρτάται και σε τι game στήνεις , τα css/csgo servers (srcds) δυστυχώς , είναι single core διεργασίες , που απαιτούν υψηλό cpu clock (2.4 ghz και πάνω)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο με το θέμα μου , αλλά για να σας δώσω να καταλάβετε πόσο βασανιστικά αργά είναι τα cpu του okeanos , ακόμα και ένα απλό compression ενός φακέλου με διάφορα αρχεία (εικόνες και βίντεο , όλα μαζί περίπου 700 ΜΒ μέγεθος) , είναι πολύ αργό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οι επεξεργαστές είναι ότι υπάρχει cap σε αυτούς

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

+ Το γεγονός ότι τρέχουν πολλά Vms σε έναν επεξεργαστή + ότι τα cores είναι εικονικά.

Τρέχοντας δικό μου κώδικα, έχω δει ότι είναι περίπου 2 φορές πιο αργό από τον 2500k σε single thread.

PS. Δε μπορούμε να γκρινιάζουμε για κάτι το οποίο μας προσφέρεται δωρεάν και μας δίνει χώρο και ελευθερία για πειραματισμούς...

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά,αλλά τι σχέση έχει ο proxy?

Βάζεις μια access list στον ypepth-1.grnet.gr και στον ypepth-2.grnet.gr πχ. access list deny tcp any any range 27000 27016 και τέλος το πανηγυράκι.Το ότι τους νοιάζει τους νοιάζει,αλλά την τελευταία φορά που μίλησα με ΕΔΕΤ δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν με αυτά.

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] όχι,οι πόρτες του CS server είναι (κάποιες από αυτές τουλάχιστον).

Πάντως,είναι κωμικοτραγικό να βλέπεις σε αυτό το thread από τη μία παιδιά που προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν τον Okeano για εκπαιδευτικούς-επιστημονικούς σκοπούς και από την άλλη ατομάκια που γκρινιάζουν επειδή δεν δουλεύει ο-τζάμπα-CS server τους.

Δυστυχώς έχουμε την τάση να ξεχνάμε πως το να έχεις πρόσβαση σε τέτοια υπολογιστική υποδομή είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα.

Είναι παράλογο να γκρινιάζει κάποιος για το επίπεδο της τσάμπα πιλοτικής υπηρεσίας που παίρνει. Μέχρι εδώ συμφωνούμε όλοι.

Απλά εγώ θα βάλω στο ίδιο τσουβάλι αυτόν που γκρινιάζει για τον αργό game server του και (κάποιον σαν) εσένα που γκρινιάζει ότι ο server του άλλου του χαλάει την υπηρεσία.

Για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με αυτό, μια χαρά εκπαιδευτικό είναι να στήσει και να λειτουργήσει έναν gameserver - το ότι για κάποιους δεν είναι ενδιαφέρον δεν το κάνει λιγότερο χρήσιμο. Το Πανεπιστήμιο δεν είναι μόνο για προσομοιώσεις...

Και ας μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά τα ωραία πραγματάκια έχουν στηθεί με πολλά λεφτά, ακόμη κι αν προσφέρονται δωρεάν. Ας πιάσουν τόπο για όσους περισσότερους γίνεται...

Πάντως για το τελευταίο σχόλιο ότι οι πυρήνες είναι εικονικοί - κανονικά δεν είναι πρόβλημα, κατά προτεραιότητα αντιστοιχούν σε φυσικούς πυρήνες. Δεν προλαβαίνω να το κοιτάξω τώρα, αλλά νομίζω ότι σε single thread ο 2500 σου είναι πράγματι 2 φορές πιο γρήγορος (και κάτι).

Link to comment
Share on other sites

Το Πανεπιστήμιο δεν είναι μόνο για προσομοιώσεις...

care to elaborate? δηλαδή ντάξει, κι εγώ δεν το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για εκπαιδευτικούς λόγους, αλλά δεν γκρινιάζω όταν σούρνεται ο γουεμπ σερβερ μου. όταν έχω, όμως, να κάνω μια δουλειά, και σέρνεται επειδή κάποιος θέλει να παίξει cs χωρίς να πληρώσει για αξιοπρεπή σέρβερ, ε, μπορώ να γκρινιάξω και να ρίξω και καντήλια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά εγώ θα βάλω στο ίδιο τσουβάλι αυτόν που γκρινιάζει για τον αργό game server του και (κάποιον σαν) εσένα που γκρινιάζει ότι ο server του άλλου του χαλάει την υπηρεσία.

Για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με αυτό, μια χαρά εκπαιδευτικό είναι να στήσει και να λειτουργήσει έναν gameserver - το ότι για κάποιους δεν είναι ενδιαφέρον δεν το κάνει λιγότερο χρήσιμο.

Το σχόλιο σου είναι ατυχές και άτοπο αγαπητέ minast.Προσωπικά δεν χρειάζομαι τον Okeano για να τρέξω τις υπηρεσίες μου,έχω τα δικά μου μηχανήματα γι'αυτή τη δουλειά.Επίσης,το τι βάζεις στο τσουβάλι σου δεν ενδιαφέρει κανέναν.

Η τοποθέτηση μου είχε να κάνει με την "άλλη πλευρά" του Okeanou την οποία δεν βλέπεις και για την οποία μάλλον αγνοείς τον τρόπο (και τον κόπο) με τον οποίο έχει στηθεί και λειτουργεί.

Ως διαχειριστής ανάλογων υπηρεσιών να με συγχωρήσεις που δεν έχω την αφέλεια να βάλω στο ίδιο τσουβάλι αυτόν που θέλει να χρησιμοποιήσει την υποδομή αυτή για να κάνει τη δουλειά του-την εργασία του ή για να μάθει κάτι καινούριο με αυτόν που θέλει απλώς να παίξει cs.

Και ας μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά τα ωραία πραγματάκια έχουν στηθεί με πολλά λεφτά, ακόμη κι αν προσφέρονται δωρεάν. Ας πιάσουν τόπο για όσους περισσότερους γίνεται...

...και επειδή δυστυχώς η υποδομή δεν είναι απεριορίστων δυνατοτήτων,καλύτερα να πιάσει τόπο για όσους πραγματικά θέλουν να κάνουν κάτι εποικοδομητικό με αυτήν.Σε "πολιτισμένες χώρες" το cpu time πληρώνεται,και στα εκπαιδευτικά ιδρύματα προσφέρεται δωρεάν,αλλά με φειδώ.

Το Πανεπιστήμιο δεν είναι μόνο για προσομοιώσεις...

Επέτρεψέ μου να ξέρω καλύτερα από εσένα για το τι είναι το Πανεπιστήμιο.Εργάζομαι 10 χρόνια σε ένα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό λέω δεν γίνεται να έχεις 20 vm σε ένα σερβερ και να περιμένεις να πάρεις όλους τους πόρους του γιατί δε θα μείνει τίποτα για τους άλλους, εξάλλου λόγο και του virtualisation και ότι τρέχει εκεί ανάμεσα είναι περισσότερα layer από ότι θα είχες αν ήταν πάνω στο πισί απευθείας το λειτουργικό. System calls κλπ

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο σου είναι ατυχές και άτοπο αγαπητέ minast.Προσωπικά δεν χρειάζομαι τον Okeano για να τρέξω τις υπηρεσίες μου,έχω τα δικά μου μηχανήματα γι'αυτή τη δουλειά.Επίσης,το τι βάζεις στο τσουβάλι σου δεν ενδιαφέρει κανέναν.

Η τοποθέτηση μου είχε να κάνει με την "άλλη πλευρά" του Okeanou την οποία δεν βλέπεις και για την οποία μάλλον αγνοείς τον τρόπο (και τον κόπο) με τον οποίο έχει στηθεί και λειτουργεί.

Ως διαχειριστής ανάλογων υπηρεσιών να με συγχωρήσεις που δεν έχω την αφέλεια να βάλω στο ίδιο τσουβάλι αυτόν που θέλει να χρησιμοποιήσει την υποδομή αυτή για να κάνει τη δουλειά του-την εργασία του ή για να μάθει κάτι καινούριο με αυτόν που θέλει απλώς να παίξει cs.

...και επειδή δυστυχώς η υποδομή δεν είναι απεριορίστων δυνατοτήτων,καλύτερα να πιάσει τόπο για όσους πραγματικά θέλουν να κάνουν κάτι εποικοδομητικό με αυτήν.Σε "πολιτισμένες χώρες" το cpu time πληρώνεται,και στα εκπαιδευτικά ιδρύματα προσφέρεται δωρεάν,αλλά με φειδώ.

Επέτρεψέ μου να ξέρω καλύτερα από εσένα για το τι είναι το Πανεπιστήμιο.Εργάζομαι 10 χρόνια σε ένα.

Ομολογώ ότι το μήνυμά σου με διασκέδασε... και όχι μόνο επειδή η προστακτική του επιτρέπω είναι "επίτρεψε", αλλά και επειδή κάθε σοβαρό θέμα χρειάζεται λίγο δράμα :).

Θα μπορούσα να σου πω ότι επειδή δουλεύω 16 χρόνια σε Πανεπιστήμιο έχω περισσότερο δίκιο από εσένα. (ή δεν πιάνει από την ανάποδη το επιχείρημα?)

Θα μπορούσα να σου πω ότι επειδή κάνω αυτή τη δουλειά ξέρω εξίσου αν όχι καλύτερα από εσένα τον κόπο και τον χρόνο που χρειάζεται.

Θα μπορούσα να σου πω ότι αφού έχεις δικά σου μηχανήματα μπορείς να ορίζεις την πολιτκή σου σε αυτά χωρίς να αγχώνεσαι τόσο για των άλλων.

Θα μπορούσα να σου πω ότι η υπηρεσία δεν έχει βγει στην παραγωγή και ότι κάθε είδος πιλοτικού χρήστη δίνει χρήσιμα στοιχεία για τη μελλοντική της χρήση. (Εκτός το αυτονότητο ότι αν κάνεις τη "δουλειά" σου σε alpha ή beta υποδομή μπορείς να κάνεις παρατηρήσεις, αλλά δεν θα πρέπει να έχεις απαιτήσεις)

Θα μπορούσα να σε κάνω να ξαναδιαβάσεις το μήνυμα στο οποίο απάντησες ότι για κάποιους το να στήσουν και να υποστηρίξουν ένα game server είναι εκπαίδευση...

Όλοι θέλουμε net neutrality για το δίκτυό μας, αλλά να μπει περιορισμός στους "κακούς" downloaders.

Όλοι θέλουμε cpu και μνήμη για τις δικές μας δουλειές, που (προφανώς) είναι πιο σημαντικές από των άλλων.

Για να μην το κουράζουμε: Αυτό που λέω είναι ότι όσο δικαίωμα έχει ο ένας δοκιμαστικός χρήστης να γκρινιάζει, άλλο τόσο έχει και ο άλλος - κι ας μη σου αρέσει η λέξη "τσουβάλι". Συνειδητά επελέγη να είναι διαθέσιμη η υπηρεσία και στα δύο ήδη και προς το παρόν δεν χρειάζεται περισσότερη αστυνόμευση. Όπως είπες και ο ίδιος είναι εξαιρετικά απλό να μπουν περιορισμοί αν και όποτε χρειαστεί.

Καλό είναι να μην ξεχνάμε ότι όταν με το καλό βγει στην παραγωγή, όλοι θέλουμε η δουλειά που κάνει ο "διπλανός" να μην επηρεάζει την απόδοση της δικιάς μας. Και ειδικά αν κάνουν όλοι "σοβαρές" δουλειές, θα είναι πιο δύσκολο να επιτευχθεί απ' ότι με μερικούς ταπεινό game servers.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να πεις ότι σε φωτίσει ο θεός,αλλά εφόσον η συλλογιστική σου ξεκινάει με το αν το "επέτρεψε" είναι "επίτρεψε" τότε μην περιμένεις να σε πάρω και στα σοβαρά.Επίσης,το τι νομίζεις πως εννοώ δεν είναι ίδιο με αυτό που εγώ εννοώ.

Εν ολίγοις:

Εαν κάποιος θέλει να κάνει game server development στον Okeano,το σέβομαι.

Εαν κάποιος θέλει να παίξει cs,μπορεί να το κάνει και αλλού.Ακόμα και αν υποθέσουμε πως ο gameserver είναι εκπαίδευση,το να στήσεις έναν από το να χρησιμοποιείς τη συγκεκριμένη πλατφόρμα επειδή δεν θέλεις να πληρώσεις απέχει.Και εγώ προσωπικά δεν βρίσκω δίκαιο να καταναλώνει κανείς πόρους με αυτό όταν κάποιος άλλος θα μπορούσε να τους χρησιμοποιεί για κάτι πιο εποικοδομητικό.Δεν σου αρέσει η άποψη μου;Δεν πειράζει.Αυτό δεν σημαίνει πως και η δική σου είναι η σωστή.

Δεν δίνουν όλοι οι χρήστες χρήσιμα στοιχεία (το GIGO που λέγαμε).Αντιθέτως,τις περισσότερες φορές είναι επιπλέον φόρτος να διαχωρίσεις τα χρήσιμα από τα μη χρήσιμα.Πόσο μάλλον όταν με το που βγεί στην παραγωγή η υπηρεσία τέτοιοι χρήστες θα πάψουν να υπάρχουν.

Δεν υπάρχει "net neutrality" όπως το φαντάζεσαι.Αν υπήρχε δεν θα υπήρχαν έννοιες όπως QoS,filtering και traffic shaping.Το ότι κάποια πράγματα γίνονται με την ανοχή των διαχειριστών δεν σημαίνει ότι είναι και θεμιτό να γίνονται.

Προφανώς και όλοι έχουν δικαίωμα στη δοκιμή,αλλά αν ήταν όλα απλοποιημένα όπως τα έχεις στο μυαλό σου τότε η υπηρεσία δεν θα είχε disclaimer και δεν θα σβήνονταν vm που προκαλούν προβλήματα.

Τέλος,αν όντως έκανες αυτή τη δουλειά θα τα είχες υπ'όψην σου όλα αυτά γιατί κάποια στιγμή θα τα είχες βρεί μπροστά σου.

Το τι θα γίνει όταν περάσει σε production phase ο Okeanos μένει να το δούμε.

Το σίγουρο είναι πως στην επόμενη φάση θα περάσουμε από το "σβήνω τα offending vm" σε πιο αυστηρούς κανόνες.Σε όποιον δεν αρέσει αυτό μπορεί να πάει αλλού.

[MENTION=5110]qbiefox[/MENTION] γράφω με έναν συγκεκριμένο τρόπο,ο οποίος μπορεί να μη σου αρέσει,αλλά (αν και είρωνικός καμιά φορά) φροντίζω να μην είναι προσβλητικός .Την επόμενη φορά στείλε μου ένα warning και θα το ανασκευάσω.

Link to comment
Share on other sites

το GIGO που λέγαμε

Το τι θα γίνει όταν περάσει σε production phase ο Okeanos μένει να το δούμε.

Το σίγουρο είναι πως στην επόμενη φάση θα περάσουμε από το "σβήνω τα offending vm" σε πιο αυστηρούς κανόνες.Σε όποιον δεν αρέσει αυτό μπορεί να πάει αλλού.

*τι είναι το GIGO;

*Υπάρχει κάποια εικόνα του τι θα γίνει όταν περάσει σε production phase ο Okeanos;

*Υπάρχει καμιά εικόνα για τους πιο αυστηρούς κανόνες;

Μιλάμε για υπερβολική χρήση πόρων; Μιλάμε για παράνομες δραστηριότητες; Για κάτι άλλο (τι;); Μιλάμε για όλα τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

*τι είναι το GIGO;

Garbage In-Garbage Out.

Garbage in, garbage out - Wikipedia, the free encyclopedia

Να στο δώσω σε παράδειγμα:Το να θεωρεί κανείς πως όλα τα δεδομένα είναι χρήσιμα είναι σαν να έχει mail relay και στα στατιστικά του traffic να συμπεριλαμβάνει και το spam (το spam είναι μεν μέρος του traffic,αλλά δεν είναι δεδομένο που θα λάβεις υπ'όψην σου για να πάρεις μια ιδέα πως αξιοποιείται ο mail server από τους valid χρήστες του)

*Υπάρχει κάποια εικόνα του τι θα γίνει όταν περάσει σε production phase ο Okeanos;

Δεν μπορώ να σου απαντήσω ακριβώς.Αλλά πάω στοίχημα πως δεν θα παραμείνει δωρεάν,ή θα περιοριστεί σε ακαδημαϊκή χρήση μόνο.

*Υπάρχει καμιά εικόνα για τους πιο αυστηρούς κανόνες;

Μιλάμε για υπερβολική χρήση πόρων; Μιλάμε για παράνομες δραστηριότητες; Για κάτι άλλο (τι;); Μιλάμε για όλα τα παραπάνω;

https://accounts.okeanos.grnet.gr/ui/approval_terms

Αν διαβάσεις προσεχτικά το "3.Disallowed Use" στους όρους της υπηρεσίας θα διαπιστώσεις πως αν εφαρμοστούν επακριβώς οι όροι πολλά από τα "πειράματα" για τα οποία συζητάμε θα εξαφανιστούν :computer:

Έγινε επεξεργασία από roybatty
Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά,αλλά τι σχέση έχει ο proxy?

Βάζεις μια access list στον ypepth-1.grnet.gr και στον ypepth-2.grnet.gr πχ. access list deny tcp any any range 27000 27016 και τέλος το πανηγυράκι.Το ότι τους νοιάζει τους νοιάζει,αλλά την τελευταία φορά που μίλησα με ΕΔΕΤ δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν με αυτά.

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] όχι,οι πόρτες του CS server είναι (κάποιες από αυτές τουλάχιστον).

Παρανόησα, νόμιζα ότι μίλαγες για torrents.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να πεις ότι σε φωτίσει ο θεός,αλλά εφόσον η συλλογιστική σου ξεκινάει με το αν το "επέτρεψε" είναι "επίτρεψε" τότε μην περιμένεις να σε πάρω και στα σοβαρά.Επίσης,το τι νομίζεις πως εννοώ δεν είναι ίδιο με αυτό που εγώ εννοώ.

Εν ολίγοις:

Εαν κάποιος θέλει να κάνει game server development στον Okeano,το σέβομαι.

Εαν κάποιος θέλει να παίξει cs,μπορεί να το κάνει και αλλού.Ακόμα και αν υποθέσουμε πως ο gameserver είναι εκπαίδευση,το να στήσεις έναν από το να χρησιμοποιείς τη συγκεκριμένη πλατφόρμα επειδή δεν θέλεις να πληρώσεις απέχει.Και εγώ προσωπικά δεν βρίσκω δίκαιο να καταναλώνει κανείς πόρους με αυτό όταν κάποιος άλλος θα μπορούσε να τους χρησιμοποιεί για κάτι πιο εποικοδομητικό.Δεν σου αρέσει η άποψη μου;Δεν πειράζει.Αυτό δεν σημαίνει πως και η δική σου είναι η σωστή.

Δεν δίνουν όλοι οι χρήστες χρήσιμα στοιχεία (το GIGO που λέγαμε).Αντιθέτως,τις περισσότερες φορές είναι επιπλέον φόρτος να διαχωρίσεις τα χρήσιμα από τα μη χρήσιμα.Πόσο μάλλον όταν με το που βγεί στην παραγωγή η υπηρεσία τέτοιοι χρήστες θα πάψουν να υπάρχουν.

Δεν υπάρχει "net neutrality" όπως το φαντάζεσαι.Αν υπήρχε δεν θα υπήρχαν έννοιες όπως QoS,filtering και traffic shaping.Το ότι κάποια πράγματα γίνονται με την ανοχή των διαχειριστών δεν σημαίνει ότι είναι και θεμιτό να γίνονται.

Προφανώς και όλοι έχουν δικαίωμα στη δοκιμή,αλλά αν ήταν όλα απλοποιημένα όπως τα έχεις στο μυαλό σου τότε η υπηρεσία δεν θα είχε disclaimer και δεν θα σβήνονταν vm που προκαλούν προβλήματα.

Τέλος,αν όντως έκανες αυτή τη δουλειά θα τα είχες υπ'όψην σου όλα αυτά γιατί κάποια στιγμή θα τα είχες βρεί μπροστά σου.

Το τι θα γίνει όταν περάσει σε production phase ο Okeanos μένει να το δούμε.

Το σίγουρο είναι πως στην επόμενη φάση θα περάσουμε από το "σβήνω τα offending vm" σε πιο αυστηρούς κανόνες.Σε όποιον δεν αρέσει αυτό μπορεί να πάει αλλού.

[MENTION=5110]qbiefox[/MENTION] γράφω με έναν συγκεκριμένο τρόπο,ο οποίος μπορεί να μη σου αρέσει,αλλά (αν και είρωνικός καμιά φορά) φροντίζω να μην είναι προσβλητικός .Την επόμενη φορά στείλε μου ένα warning και θα το ανασκευάσω.

Παρακάμπτω τα άσχετα με το θέμα, καθώς κατά δική σου δήλωση είσαι εσκεμμένα ειρωνικός.

Έχει ενδιαφέρον βέβαια ότι σχολιάζεις κατά κανόνα το τι "νομίζω" και τι "φαντάζομαι", ή "τι έχω στο μυαλό μου".

Για την ιστορία πάντως, η "ουδετερότητα" του δικτύου δεν είναι ασύμβατη με QoS ή traffic shaping - σκοπός τους είναι πρωτίστως η εξασφάλιση υπηρεσίας και όχι η διακοπή. Όπως είσαι πάροχος υπηρεσίας είσαι και δέκτης - με παραπάνω από μια ιδιότητες.

Το συζήτηση που πιάσαμε όμως δεν είναι τεχνική - είναι ηθική. Και ευτυχώς εκεί διαφωνούμε. Άσε που σε τελική ανάλυση είναι αστείο να συζητάμε εμείς για τον αν θα έπρεπε σε υποδομή που διαχειρίζεται άλλος να τρέχει ή να μην τρέχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Παρακάμπτω τα άσχετα με το θέμα, καθώς κατά δική σου δήλωση είσαι εσκεμμένα ειρωνικός.

Έχει ενδιαφέρον βέβαια ότι σχολιάζεις κατά κανόνα το τι "νομίζω" και τι "φαντάζομαι", ή "τι έχω στο μυαλό μου".

Για την ιστορία πάντως, η "ουδετερότητα" του δικτύου δεν είναι ασύμβατη με QoS ή traffic shaping - σκοπός τους είναι πρωτίστως η εξασφάλιση υπηρεσίας και όχι η διακοπή. Όπως είσαι πάροχος υπηρεσίας είσαι και δέκτης - με παραπάνω από μια ιδιότητες.

Το συζήτηση που πιάσαμε όμως δεν είναι τεχνική - είναι ηθική. Και ευτυχώς εκεί διαφωνούμε. Άσε που σε τελική ανάλυση είναι αστείο να συζητάμε εμείς για τον αν θα έπρεπε σε υποδομή που διαχειρίζεται άλλος να τρέχει ή να μην τρέχει κάτι.

Έχω μικρή ανοχή σε ότι θεωρώ "τρολάρισμα".Δεν μου βγαίνει πάντα σε καλό,αλλά τι να κάνουμε.

Ο γραπτός λόγος είναι δύσκολος.Δεν μπορεις να ξέρεις ακριβώς τι εννοεί ο άλλος όταν γράφει κάτι,οπότε είτε ρωτάς όπως έκανε ο deninho παραπάνω "care to elaborate?" ή κάνεις υπόθεση.Με λίγη (καλή) διάθεση μπορείς να βγάλεις άκρη.

Σωστά λες πως το QoS και το traffic shaping πρωτίστως έχουν ως σκοπό την εξασφάλιση υπηρεσίας.Το θέμα είναι σε βάρος ποιανού;Δεδομένου πως το bandwidth και η επεξεργαστική ισχύς δυστυχώς δεν είναι απεριόριστα,από κάπου πρέπει να πάρεις για να δώσεις κάπου αλλού.Εκεί σταματάει και το net neutrality.

Καλώς η κακώς πολλά πράγματα ξεκινάνε ή/και καταλήγουν στην ηθική.Θα βγώ offtopic αλλά επίτρεψε μου (το έγραψα σωστά τώρα) να σου παραθέσω δυο παραδείγματα από προσωπική μου εμπειρία:

α. Έχω παραχωρήσει ένα cluster σε δύο φοιτητές για 2 βδομάδες για να κάνουν διπλωματική και έχω ξεχάσει να ορίσω permissions στο raid array.Κάποια στιγμή πιάνω τον ένα να κατεβάζει εκεί την τριλογία του LOTR σε mkv 1080p (κάμποσα GB).Ως γνωστόν λόγω στατικών διευθύνσεων τα Πανεπιστήμια είναι συνεχώς αποδέκτες παραπόνων σχετικά με πνευματικά δικαιώματα.Σβήνω τα αρχεία,τον πιάνω σε μια άκρη και τον "μαλώνω" όσο πιο κόσμια γίνεται αναφέροντας τους λόγους για τους οποίους δεν μπορεί να κατεβάζει ταινίες από το cluster.Η απάντηση του-αφελής και αφοπλιστική-είναι "μα δεν μπορώ να τα κατεβάσω από το σπίτι,δεν έχω γραμμή".Δεν το αναφέρω(με πιάσαν τα γέλια για την ακρίβεια),αλλά φροντίζω να βάλω permissions.

β. Έχω παραχωρήσει server σε εξωτερικό συνεργάτη ο οποίος έχει προσληφθεί για να αναπτύξει μια web υπηρεσία.Σε κάποιον έλεγχο του μηχανήματος ανακαλύπτω πως έχει στήσει ένα plesk το οποίο περιέχει profiles από site και γω δεν ξέρω τι,μάλλον δικά του.Το κατεβάζω και σε ερώτηση μου για ποιο λόγο το χρειάζεται αυτό μου απαντάει "για δοκιμαστικούς σκοπούς σχετικά με την υπηρεσία που αναπτύσσω".Πάλι δεν λέω τίποτα στους άνωθεν (για να μη βρεί το μπελά του),αλλά του ξεκόβω οποιαδήποτε χρήση παρόμοιου λογισμικού.

Θα μπορούσε να διαφωνήσει κανείς πως αυτά είναι μεμονωμένα περιστατικά,αλλά προσπαθώντας να παραλληλίσω τα συγκεκριμένα παραδείγματα με το θέμα μας,αν δεν έχει σχέση η ηθική με τον τρόπο που χειρίζεσαι τέτοιες περιπτώσεις τότε τι έχει;

Έγινε επεξεργασία από roybatty
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρατε ότι εκτός από τα okeanos , υπάρχουν και τα "vima vps" ?

Aυτά , ΕΧΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ την υπολογιστική ισχύ (CPU) που χρειάζομαι...(για bandwidth , δε το συζητάω)

Ανακάλυψα ότι αυτή η ip εδώ 62.217.127.63:27015 είναι από VIMA VPS , (δίκτυο ΕΔΕΤ, pings okeanou δλδ) είναι ένας TF2 σέρβερ (hl2 mod σαν το css) και δεν κολλάει καθόλου!!!!

Μέχρι στιγμής , δεν έχω έρθει σε επικοινωνία με τον admin - ιδιοκτήτη του , αλλά ένα έχω να πω: Είναι πραγματικά ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ , και TΡΕΛΟ ΒΥΣΜΑ!!!!

.....Πως γίνεται κάποιος να αποκτήσει vima vps? Aν μπορούσα να πληρώσω για κατι τέτοιο....

62.217.127.63 -> deneb.ics.forth.gr

με www.forth.gr , να έιναι το site του EΔΕΤ!!!!!

και από ένα άλλο πρόγραμμα , που trackarei gameservers :

62.217.127.63 -> GRNET VIMA, Greek Research and Technology Network S.A, 56 Messogion Av., 11527 Athens

Έγινε επεξεργασία από bobis
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρατε ότι εκτός από τα okeanos , υπάρχουν και τα "vima vps" ?

Aυτά , ΕΧΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ την υπολογιστική ισχύ (CPU) που χρειάζομαι...(για bandwidth , δε το συζητάω)

[...]

.....Πως γίνεται κάποιος να αποκτήσει vima vps? Aν μπορούσα να πληρώσω για κατι τέτοιο....

[...]

Athens

Δεν θα σταθώ στο χρειάζομαι γιατί απλά θέλεις αλλά δεν νομίζω να το κοίταξες και πολύ για να δεις τι είναι και πως μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση (αν μπορείς, που αμφιβάλλω).

Περιγραφή για την υπηρεσία: https://www.noc.grnet.gr/en/node/575

Φαντάζομαι επειδή "λεφτά υπάρχουν" όπως προανέφερες:

Sorry κιόλας , αν υπήρχε στην Ελλάδα σοβαρό game server hosting company , με έδρα την Αθήνα , (για να είναι το ping σαν του grnet ακριβώς , δηλαδή το πιο low για Eλλάδα) , ασφαλώς και θα αγόραζα root server από κει με κλειστά τα μάτια!!! Δεν έχω πρόβλημα με τα λεφτά!

μπορείς να τους "κάνεις μία προσφορά που να μην μπορούν να αρνηθούν".

Αν δεν έχεις πρόβλημα με λεφτά τότε γιατί δεν αγοράζεις ένα server μόνος σου να τον στήσεις και να πουλάς την υπηρεσία?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.