Jump to content



Recommended Posts

Για να είμαι ειλικρινής, δεν κατάλαβα τι εννοείς...

Στον Ωκεανό έχω στήσει το ΧΑΜPP και το site...

Toπικά το βλέπω μια χαρά, αυτό που θέλω είναι να βλέπω το site που έχω στον Ωκεανό από άλλο υπολογιστή... :)

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, δεν κατάλαβα τι εννοείς...

Στον Ωκεανό έχω στήσει το ΧΑΜPP και το site...

Toπικά το βλέπω μια χαρά, αυτό που θέλω είναι να βλέπω το site που έχω στον Ωκεανό από άλλο υπολογιστή... :)

Ό,τι λέει ο darien από πάνω.

Το firewall του ωκεανού δεν σε κόβει (by default είναι ανενεργό, εκτός αν το άλλαξες), αλλά στο firewall των Windows θα πρέπει να ανοίξεις τη θύρα 80 στα incoming connections για να μπορείς να βλέπεις το site εξωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει ο darien από πάνω.

Το firewall του ωκεανού δεν σε κόβει (by default είναι ανενεργό, εκτός αν το άλλαξες), αλλά στο firewall των Windows θα πρέπει να ανοίξεις τη θύρα 80 στα incoming connections για να μπορείς να βλέπεις το site εξωτερικά.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Τελικά οκ το κατάφερα, κάνοντας disable τελείως το firewall...Γιατί με rules στα incoming connections δε δούλευε...Μόλις το έκανα τελείως disable, το είδε μια χαρά!

Eυχαριστώ και πάλι!:T:

Έγινε επεξεργασία από SpyrosRo
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να συνδεθείτε με VNC σε linux (Ubuntu/Kubuntu) machine του okeanos ?

Αν ναι πώς ?

Δεν το είχα καταφέρει (μάλλον θέμα firewall θα ήταν πάλι, αλλά βαριόμουν να το ψάξω τότε).

Επομένως, είχα βάλει TeamViewer (που δεν έπαιζε υποδειγματικά, αλλά οκ).

Πλέον έχουν κάνει αυτό στα images που δίνουν και πρέπει να είναι πιο απλά τα πράγματα:

https://okeanos.grnet.gr/blog/2013/04/01/x2go-now-okeanos-images/

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζεις το nameserver αλλά το Α record και βάζεις απλώς host και την ip του server.

Πχ. example.eu 83.212.x.x

*Αν θες να έχεις πολλά domain στον ίδιο server κάνεις το ίδιο και απλώς πειράζεις τον apache για να σε στείλει εκεί που πρέπει.

Αυτό το κάνεις στον machine του okeanos σωστά?

Και τι ακριβώς βάζεις στον καταχωρητή (papaki.gr / goddady etc) σαν nameservers?

Πρέπει να σετάρεις το bind9 σε ubuntu server?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνεις στον machine του okeanos σωστά?

Και τι ακριβώς βάζεις στον καταχωρητή (papaki.gr / goddady etc) σαν nameservers?

Πρέπει να σετάρεις το bind9 σε ubuntu server?

Όχι αυτό το κάνεις στον καταχωρητή του ονόματος. Πχ. στο papaki.

Εγώ στο papaki εχω αφήσει σαν nameserver αυτούς που έχει default το papaki, δηλαδή dns1.papaki.gr και dns2.papaki.gr.

Επίσης έχω βάλει στο A record κάτι σαν αυτό που βρίσκεται στο ποστ που quotaρες και παίζει μια χαρά.

Το bind9 δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό το κάνεις στον καταχωρητή του ονόματος. Πχ. στο papaki.

Εγώ στο papaki εχω αφήσει σαν nameserver αυτούς που έχει default το papaki, δηλαδή dns1.papaki.gr και dns2.papaki.gr.

Επίσης έχω βάλει στο A record κάτι σαν αυτό που βρίσκεται στο ποστ που quotaρες και παίζει μια χαρά.

Το bind9 δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Αααα στο A record του καταχωρητή εννοείς! Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από georgios1989
Link to comment
Share on other sites

Bind9 ειναι για να στησεις εσυ δικους σου DNS Server.Θελει 2 ip (2 vms) και ενα domain.

The Perfect Server - Debian Squeeze (Debian 6.0) With BIND, Dovecot & Nginx [iSPConfig 3] | HowtoForge - Linux Howtos and Tutorials

επι της ουσιας με 1 Domain..και 2 vm..κανετε δικο σας Hosting Panel ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Όσο με εντυπωσίασε το "unlimited" bandwidth που προσφέρουν τα vm του οkeanos , τόσο με ξενέρωσε η πολύ αργή απόδοση τους (cpu power) με αποτέλεσμα , ακόμα και σήμερα , να μην μπορεί να στηθεί πάνω τους , ένας counter strike server , χωρίς να έχει fps drops , (πάνω από 10-14 άτομα , το game είναι unplayable , δηλαδή γονατίζει ο server).

Mα να μην μπορούμε να στήσουμε έναν ultra low latency server της προκοπής?

Eλπίζω να το διορθώσουν αυτό κάποια στιγμή , δηλαδή να βάλουν δυνατότερα cpu στο beta , αλλιώς με βλέπω να hostarw από το i5 μου , με vdsl....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι εύχομαι στο beta να μπλοκάρουν τις πόρτες 1200,27000-27016 και 27030-27039 μπας και καταφέρουμε να κάνουμε καμιά δουλειά.

Torrent?

Μέχρι στιγμής μου έχουν. Διαγράψει 2 φορές το vm... Το κατάλαβα ότι κάτι παίζει γιατί εκεί που γράφει τι οσ έχεις έλεγε (deleted)

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Torrent?

Μέχρι στιγμής μου έχουν. Διαγράψει 2 φορές το vm... Το κατάλαβα ότι κάτι παίζει γιατί εκεί που γράφει τι οσ έχεις έλεγε (deleted)

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Με μέτρο ρε συ... :whistle2:

Εγώ δεν έχω κανένα θέμα, αλλά προσέχω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι εύχομαι στο beta να μπλοκάρουν τις πόρτες 1200,27000-27016 και 27030-27039 μπας και καταφέρουμε να κάνουμε καμιά δουλειά.

Δεν νομίζω να γίνει κάτι έτσι.. Το βασικό θέμα είναι ότι δίνουν public IP και δεν περνάνε τα VMs πάνω από proxy. Αν τα περνούσανε θα μπορούσαν να κόψουν ό,τι ήθελαν. Μπορεί βέβαια και απλά να μην τους νοιάζει :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.