Jump to content



Recommended Posts

Δεν θα σταθώ στο χρειάζομαι γιατί απλά θέλεις αλλά δεν νομίζω να το κοίταξες και πολύ για να δεις τι είναι και πως μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση (αν μπορείς, που αμφιβάλλω).

Περιγραφή για την υπηρεσία: https://www.noc.grnet.gr/en/node/575

Φαντάζομαι επειδή "λεφτά υπάρχουν" όπως προανέφερες:

μπορείς να τους "κάνεις μία προσφορά που να μην μπορούν να αρνηθούν".

Αν δεν έχεις πρόβλημα με λεφτά τότε γιατί δεν αγοράζεις ένα server μόνος σου να τον στήσεις και να πουλάς την υπηρεσία?

Νομίζω οτι με παρεξήγησες.

Εγώ θα πλήρωνα για τέτοια υπηρεσία , ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ , αλλά όχι και να δώσω μια περιουσία , (τσέκαρε τιμές απλο Φιλοξενία ιστοσελίδων - SuperWeb Data & Web Hosting , δίκτυο ΟΤΕΝΕΤ , Αθήνα , αλλά απαγορευτικές τιμές για server)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι με παρεξήγησες.

Εγώ θα πλήρωνα για τέτοια υπηρεσία , ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ , αλλά όχι και να δώσω μια περιουσία , (τσέκαρε τιμές απλο Φιλοξενία ιστοσελίδων - SuperWeb Data & Web Hosting , δίκτυο ΟΤΕΝΕΤ , Αθήνα , αλλά απαγορευτικές τιμές για server)

[off-topic]

Εγώ δεν το βρίσκω απαγορευτικό. Είναι λογικές τιμές, ίσως όχι φτηνές. Μπορείς εσύ και οι φίλοι σου που παίζετε ό,τι πάιζετε να μαζευτήτε μαζί και να νοικιάσετε ένα server. Και πιστεύω θα μάθεις και 5 πράγματα (αν δεν τα ξέρεις ήδη) σχετικά με την διαχείρηση.

:hmm:

[/off-topic]

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρατε ότι εκτός από τα okeanos , υπάρχουν και τα "vima vps" ?

Aυτά , ΕΧΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ την υπολογιστική ισχύ (CPU) που χρειάζομαι...(για bandwidth , δε το συζητάω)

Ανακάλυψα ότι αυτή η ip εδώ 62.217.127.63:27015 είναι από VIMA VPS , (δίκτυο ΕΔΕΤ, pings okeanou δλδ) είναι ένας TF2 σέρβερ (hl2 mod σαν το css) και δεν κολλάει καθόλου!!!!

Μέχρι στιγμής , δεν έχω έρθει σε επικοινωνία με τον admin - ιδιοκτήτη του , αλλά ένα έχω να πω: Είναι πραγματικά ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ , και TΡΕΛΟ ΒΥΣΜΑ!!!!

.....Πως γίνεται κάποιος να αποκτήσει vima vps? Aν μπορούσα να πληρώσω για κατι τέτοιο....

62.217.127.63 -> deneb.ics.forth.gr

με www.forth.gr , να έιναι το site του EΔΕΤ!!!!!

και από ένα άλλο πρόγραμμα , που trackarei gameservers :

62.217.127.63 -> GRNET VIMA, Greek Research and Technology Network S.A, 56 Messogion Av., 11527 Athens

Η IP είναι του GRNET (ΕΔΕΤ), αλλά κάνει resolve σε forth (ΙΤΕ). Σχεδόν σίγουρα η διαχείριση του μηχανήματος γίνεται από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

[off-topic]

Εγώ δεν το βρίσκω απαγορευτικό. Είναι λογικές τιμές, ίσως όχι φτηνές. Μπορείς εσύ και οι φίλοι σου που παίζετε ό,τι πάιζετε να μαζευτήτε μαζί και να νοικιάσετε ένα server. Και πιστεύω θα μάθεις και 5 πράγματα (αν δεν τα ξέρεις ήδη) σχετικά με την διαχείρηση.

:hmm:

[/off-topic]

Δεν πρόκειται ποτέ να γίνει αυτό , διότι δυστυχώς , όχι μόνο δεν διατίθεται κάποιος να δώσει λεφτά , αλλά δεν έχουν και τις γνώσεις στο αντικείμενο. Σε τέτοια πράγματα , καλύτερα να το ελέγχεις μόνος σου , για να μην ξυπνήσεις κάποια μέρα και δεις το server σου deleted!!! 'Aσε που "όπου λαλούν πολλοί κοκόροι , αργεί να ξημερώσει"

Έγινε επεξεργασία από bobis
Link to comment
Share on other sites

Για την beta θα επιτρέπονται μόνο πανεπιστημιακοί λογαριασμοί. Οδηγίες ενεργοποίησης:

https://www.okeanos.grnet.gr/support/user-guide/dashboard-profile/#choosing-preferred-login-method

Δοκίμασα με το λογαριασμό μου, αλλά μου λέει ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα.

Μάλλον βιάζομαι :p

post-9381-1416077550,4199_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
τι εννοείς ; και πριν έτσι δεν ηταν ; :p

πιο παλια έμπαινες με οποιοδήποτε μαιλ αρκει να σου κάνανε αξεπτ.

τωρα για να αποκτησεις προσβαση θες κωδικους απο την σχολη.

Link to comment
Share on other sites

μονο με ακαδημαϊκή ταυτότητα πλέον

Φυσικα και υπαρχει. Πηγα να κανω login και βγαζει μηνυμα οτι δεν δεχονται νεους χρηστες. Επισης εκανα εγγραφη και με το ακαδημαικο email, εκανα επιβεβαιωση και βγαζει και εκει μηνυμα οτι δεν δεχονται νεους χρηστες μεχρι να ξεκινησει η beta...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αύριο ξεκινάει η beta. Οι συνολικές cpu περιορίζονται πλέον σε δύο συνολικά (πάνε τα τετραπύρηνα που ξέραμε..), άρα σε μία σε κάθε μηχάνημα, 6 gb ram και 1 IP. Αυτό με την IP είναι το χειρότερο γιατί σημαίνει ότι δεν μπορείς να έχεις και τα δύο μηχανήματα ταυτόχρονα στο ίντερνετ. Στα θετικά είναι ότι μπορείς να εναλλάσεις την IP στα μηχανήματα και να κάνεις resize τα cpu και ram.

Μέχρι την Παρασκευή 20 πρέπει να είστε μέσα στα όρια (πηγαίνετε dashboard -> usage) γιατί μετά θα αρχίσουν να αποδεσμεύουν ip και να κλείνουν μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.