Jump to content



Recommended Posts

Αρκετα κατατοπιστικος , ευχαριστω.

Λες, δε σερφαρεις με την ταχυτητα του σερβερ, το upload δεν επηρεαζει την δικη μου ταχυτητα αν ειναι μικροτερη απο αυτη της γραμμης του πισι->ιντερνετ?

Και κατι αλλο αμα βαλω την 80 για πορτα δε θα παιξει?

1) Ναι (Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι για upload από το server). Γενικά όση ταχύτητα και να έχει ο server 100mbit/1gbit εσύ θα σερφάρεις με την ταχύτητα της γραμμής σου γιατί σε καθυστερεί το κομμάτι pc->server.

2) Δες αν χρησιμοποιείται. Αν έχεις πχ. κάνα Apache ή Skype στημένο στο pc σου μάλλον δε θα παίξει.

Αλλά και πάλι δεν έχω δοκιμάσει να μπλέξω πόρτες για να ξέρω.

Αν δε χρησιμοποιείται λογικά θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι ?:help:

Υπάρχει περίπτωση στον οκεανό να συνδυάσεις με κάποιον τρόπο την υπολογιστική δύναμη από 2 ή περισσότερα vm? (εξάλλου , μπορεί να βρίσκονται όλα πάνω στο ίδιο physical machine). Θέλω απλά να βελτιώσω την απόδοση , γιατί το lag στα game server δεν παίζεται με τπτ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι ?:help:

Υπάρχει περίπτωση στον οκεανό να συνδυάσεις με κάποιον τρόπο την υπολογιστική δύναμη από 2 ή περισσότερα vm? (εξάλλου , μπορεί να βρίσκονται όλα πάνω στο ίδιο physical machine). Θέλω απλά να βελτιώσω την απόδοση , γιατί το lag στα game server δεν παίζεται με τπτ.

Ευχαριστώ.

όχι,δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν έχει ασχοληθεί κανείς με το στήσιμο vpn server στον ωκεανό, θα ήθελα λίγη βοήθεια.

Προσπάθησα να στήσω pptp και l2tp + ipsec με psk, αλλά δε τα κατάφερα να το κάνω σωστά.

Επίσης, δεν ενδιαφέρομαι για openvpn. :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν σου δούλευε και σταμάτησε δοκίμασε να κάνεις restart το service.


sudo /etc/init.d/apache2 stop
sudo /etc/init.d/apache2 start
ή
sudo /etc/init.d/apache2 restart

Ή γενικά τον server

sudo shutdown -r now

Αν τώρα δοκίμασες να το εγκαταστήσεις και απλά δεν παίζει, κάτι δεν έκανες καλά. Οπότε ακολούθα πάλι τα βήματα κάποιου από τα τόσα tutorials που κυκλοφορούν στο net.

PS. Η υπηρεσία δε μπλοκάρει κάτι, εμένα παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε ubuntu 12.04 όταν πήγα να κάνω Update από το manager έδωσα τον κωδικό που εμφανίζει όταν δημιουργείς το μηχάνημα, κι όλα καλά. Όταν πάω σε γραμμή εντολώνε και πατάω su μου ζητάει κωδικό κι εκεί δεν του κάνει ο κωδικός αυτός. Ούτε -προφανώς- ο κωδικός που χρησιμοποιώ για το login στο okeanos. Ούτε μου δώθηκε ή μου ζητήθηκε άλλος κωδικός. Πρόσβαση su/root από terminal πως παίρνω; Τι χάνω;

Link to comment
Share on other sites

όπως θα έχετε δει όσοι έχετε στήσει μηχανακι στον Okeano, για να συνδεθεις απομακρυσμένα σου δίνει και ένα τυχαίο κωδικό περα από το username, τον οποίο δεν μπορείς να τον ξαναδεις μέσω του Okeanos παρά μονο αν τον έχεις αντιγράψει κάπου.

Έχω στήσει Windows server και το χαρτάκι δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά. Στο μηχανακι μπαινω κανονικα αλλά θα ήθελα να τον αλλάξω σε κάτι πιο εύκολο για να μπορώ να μπαίνω ανα πάσα στιγμή και από άλλα σημεία πέρα του desktop μου.

Υπάρχει τρόπος να τον ανακτήσω μέσα από τα Windows ; :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
όπως θα έχετε δει όσοι έχετε στήσει μηχανακι στον Okeano, για να συνδεθεις απομακρυσμένα σου δίνει και ένα τυχαίο κωδικό περα από το username, τον οποίο δεν μπορείς να τον ξαναδεις μέσω του Okeanos παρά μονο αν τον έχεις αντιγράψει κάπου.

Έχω στήσει Windows server και το χαρτάκι δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά. Στο μηχανακι μπαινω κανονικα αλλά θα ήθελα να τον αλλάξω σε κάτι πιο εύκολο για να μπορώ να μπαίνω ανα πάσα στιγμή και από άλλα σημεία πέρα του desktop μου.

Υπάρχει τρόπος να τον ανακτήσω μέσα από τα Windows ; :)

Μα και εσύ άφησες τον τυχαίο??? πρέπει να αλλάξεις το user password όπως θα έκανες σε οποιονδήποτε υπολογιστή αλλα για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις τον παλαιό. Δεν ξέρω εάν θές να μπλέξεις ,να 'hackεψεις' τον κωδικό με τίποτα pass removal tool ώστε να βάλεις απο την αρχή..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.