Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

Το σκυλί το Moto G2014 πήρε MM. Αλλά δυστυχώς είναι το 6.0 οχι το 6.0.1

Είχε χιλια μυρια προβληματα στο πρώτο boot, στο reboot κολλησε τελείως, αλλά με wipe επανήλθε και πλέον τρέχει πιο στρωτά απο το 5.0.2 Lollipop.  

Link to comment
Share on other sites

Marshmallow φορεσα στα Xperia Z4 και Z5  στο σπιτι, μεσω PC Companion. Μεσω ΟΤΑ  τιποτα

 

Μου φενονται πιο αερατα. Το μονο bug που ειδα (και εχει αναφερθει), ειναι οτι οσοι εχουν Nova Launcher, αρκετες φορες οταν καποιος κατεβαζει το Notificatoin bar , αυτο γινεται αργα λες και ειναι σε Slow motion. Ψαχνουν λυση...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, YDinopoulos said:

Marshmallow φορεσα στα Xperia Z4 και Z5  στο σπιτι, μεσω PC Companion. Μεσω ΟΤΑ  τιποτα

 

Μου φενονται πιο αερατα. Το μονο bug που ειδα (και εχει αναφερθει), ειναι οτι οσοι εχουν Nova Launcher, αρκετες φορες οταν καποιος κατεβαζει το Notificatoin bar , αυτο γινεται αργα λες και ειναι σε Slow motion. Ψαχνουν λυση...

Για root χωρις ξεκλειδωμα bootloader , ουτε λογος φανταζομαι ακομη ετσι; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπέρα!

Ξέρουμε κανένα κατάστημα στην Αθήνα κατά προτίμηση κέντρο να αλλάζει οθόνες σε κινητά τηλέφωνα; Κατα προτίμηση κάποιο δοκιμασμενο.

Το κινητό είναι το samsung grand prime

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

ΕΙμαστε οφφ τοπικ στα οφφτοπικ , αλλα εννοω πχ σε σχεση με αλλα phablet σε παρομοια τιμη. Πχ LG V10 (το οποιο εκανε ελευθερη πτωση στην τιμη), note 4 κλπ. 

 

 

 

σίγουρα ο καθένας κοιτάει διαφορετικά specs... μα μιλάμε για ένα γρήγορο κινητό με 4000 mAh μπαταρία!! 

Προσωπικά το βρίσκω κι αρκετά όμορφο.. παρά το μέγεθός του, για κάποιον που θέλω τόσο μεγάλο κινητό, είναι φοβερό.

Συγκρίσεις φωτογραφιών κοίταξα, μα μετά από παιχνίδι με διάφορες εφαρμογές στο oneplus μου, είναι καθαρά θέμα εφαρμογής... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το Android αρχίζει και σβήνει σιγά σιγά, δυστυχώς. Λυπάμαι που το λέω αλλά βλέπω συγγενείς να αλλάζουν συνέχεια τηλέφωνα / tablet επειδή από ένα διάστημα και μετά αρχίζουν και σέρνονται.

 

Δυστυχώς δεν έχουν όλοι τις γνώσεις να κάνουν clear cache, custom ROM κλπ,  οπότε καταλήγουν να αλλάζουν τηλέφωνα κάθε ~2 χρόνια, και πολλά λέω.

 

Νομίζω λίγο - πολύ, όλοι θα έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο ή θα έχετε ακούσει.

Βέβαια αμφιβάλω ότι ολόκληρη Google δε μπορεί να το διορθώσει όλο αυτό, οπότε όπως είχα γράψει και παλαιότερα, μάλλον το κάνουν επίτηδες για να βγάζουν κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζει και σβήνει; ενώ γίνεται ολοένα και πιο απροβλημάτιστο και lag free ,σβήνει; Τις καστομ ρομ τις βάζουν και αυτοί που το τηλέφωνο τους φυσάει με τη μαμά ρομ, μόνο και μόνο επειδή γουστάρουν , κάπου το έχασες με το συλλογισμό μαν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tommybertsen said:

Αρχιζει και σβήνει; ενώ γίνεται ολοένα και πιο απροβλημάτιστο και lag free ,σβήνει; Τις καστομ ρομ τις βάζουν και αυτοί που το τηλέφωνο τους φυσάει με τη μαμά ρομ, μόνο και μόνο επειδή γουστάρουν , κάπου το έχασες με το συλλογισμό μαν

Όπα, κάτσε! Εγώ μιλάω για το τι συμβαίνει μετά από καιρό χωρίς clear cache και όλα τα σχετικά. Ότι πάνε καλά μόλις τα πάρεις μετά από X μήνες ναι, συμφωνώ.

 

Μακροπρόθεσμα όμως βλέπω και η απόδοση τους πέφτει κατακόρυφα με αποτέλεσμα όσοι δεν έχουν την δυνατότητα, ή πιο σωστά τις γνώσεις αλλαγής ROM, clear cache κλπ, να καταφεύγουν σε αλλαγή συσκευών. 

Link to comment
Share on other sites

Clear cache κανουμε και στα pc μας ;) Η αποδοση τους πεφτει γιατι το θελει η Google και ο εκαστοτε κατασκευαστης, γιατι οι εφαρμογες βαραινουν αδικαιολογητα. Παρολα αυτα πλεον εχουμε φτασει σε ενα σημειο που δεν μπορω να ξερω ποσο καλυτερα μπορουν να γινουν και ποσο να επιβαρυνθουν περισσοτερο..

 Αυτο που λες ισχυε πολυ παλιοτερα.

 

Οσο για το clear cache, γινεται μεσα απο τις ρυθμισεις πλεον, ενσωματωμενα ή εχει ενα καρο εφαρμογες για αυτο το λογο, δε χρειαζεται να ειναι γνωστης κανεις. Εννοω καθαρα την cache των εφαρμογων , οχι dalvik/art  κλπ που γινεται μεσω recovery.

 Τωρα το θεμα με custom rom ειναι καθαρα διαφορετικο θεμα. Αν καποιος θελει να ψαχτει επειδη θεωρει πως "δε τραβαει" η συσκευη του , θα ρωτησει και θα μαθει. Οταν το 2011 πρωτοπηρα android , δεν ειχα ιδεα τι ειναι custom rom και root.  Ρωτησα και εμαθα. Ειχα ενα sony που δε τραβουσε... Το πειραξα οσο δε παει και μετα το πουλησα κιολας. Ειχα και ενα LG Optimus G , που ακομη και σημερα δειχνει τα δοντια του 3 χρονια μετα, και εγινε το πειραματοζωο μου. Μετα απο καποια φαση, βλεπω οτι τα κινητα εχουν φτασει σε ενα σημειο που πραγματικα δε ξερω τι πρεπει να τα κανεις για να μη "τραβανε".

Μιλαω παντα για συσκευες οι οποιες ειναι ναυαρχιδες , και κακα τα ψεμματα, αρκετα ακριβες (το καλο ομως ειναι οτι πεφτουν σε 3-4 μηνες αρκετα οι τιμες τους). Απο πλευρας χωρητικοτητας, επεξεργαστικης δυναμης κλπ ειναι πολυ δυνατα τα περισσοτερα απο το 2014 και μετα, θεωρω. 

Δε συγκρινω με iphone, διοτι ολες οι εφαρμογες ειναι γραμμενες (κομμενες και ραμμενες αν θες) , για μια συσκευη κατα βαση (και ελαχιστες γυρω-γυρω που περιεχουν το iOS) ,και τρεχουν ομαλοτερα σε γενικες  γραμμες, ενω στο android, πρεπει να γραφτει μια εφαρμογη για να δουλευει σε 100+ συσκευες...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.