Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

Τα 2/3 δεν ξέρουν να κάνουν αυτό που προανέφερες. Προσωπικά, οι φίλοι μου και οι  συγγενείς δε κρατάνε τηλέφωνα πάνω από 2 χρόνια.

 

Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί αγοράζουν μεσαίας κατηγορίας τηλέφωνα (<250€) συνήθως, με αποτέλεσμα να μην έχουν την ίδια RAM που έχουν τα hi-end και σε μερικά χρόνια να πηγαίνουν σα χελώνες. Έχω tablet MLS με 1GB και πραγματικά όποτε το πιάνω στα χέρια μου, μου έρχεται να το σπάσω. Τι και αν του έκανα clear cache κλπ, μετά από λίγο καιρό, πάλι σα χελώνα πάει. Και δεν είναι καθόλου φορτωμένο, το αντίθετο μάλιστα.

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΑ MAINSTREAM PCs να κάνουν σχεδόν τα πάντα με 4GB RAM και στα κινητά με 2GB να είσαι οριακά πλέον.

 

Πάρε παράδειγμα την αντιπέρα όχθη αν δεν θες τα PCs, το iPhone με 2GB κάνει παπάδες και αφήνει πίσω το τηλέφωνο σου και το δικό μου σε όλους τους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Σου εξηγησα ομως για τα iphone :) Σου ειπα τι συμβαινει , και δεν ειναι μονο θεμα ram. Αν δεις ακομη και τα iphone τα λιγο παλαιοτερα , χωλαινουν πλεον. Τα ipad , το ιδιο. Βαραινουν οι εφαρμογες, βαραινουν οι ιστοσελιδες για καποιο λογο... Δεν ειναι μονο θεμα ραμ αλλα και επεξεργαστικης ισχυος. Απλα πιστευω πλεον οι επεξεργαστες ειναι σε επιπεδα που κρατανε πολυ παραπανω, και ετσι εχουμε specs wars :p 

 Ειναι στανταρ πολιτικη για να προχωρησεις σε αγορες καινουριες, ετσι παει το πραγμα. Δε μπορεις να παρεις ενα ταμπλετ 3-4 χρονια πριν και να θες να το'χεις για παντα.

Ειναι κατι σα τις εκδοσεις των windows και τους κατασκευαστες που "ξεχνανε" να βγαλουν drivers, καθως και την ιδια την ms που κοβει σιγα-σιγα την υποστηριξη. Δε γινεται να υποστηριζει παλιοτερες εκδοσεις του os για παντα... 

Δε φταιει δηλαδη το android αυτο καθ'αυτο. Το android εχει ηδη ωριμασει πολυ παραπανω (απο το 4.1.2 και μετα ειδικα) απ'οσο θα περιμενα και εγω ο ιδιος!!! 

Παραδειγμα πηρα πριν 3 χρονια το LG optimus G. Για 2 χρονια πηγαινε σφαιρα. Ακομη ειναι αξιοπρεπεστατο αλλα πλεον βλεπεις οτι δε "τραβαει" τοσο , οσο τοτε. Τι εγινε ξαφνικα; Και επαναφορα να κανω (εργοστασιακων ) ,συμβαινει να μη παει τοσο σβελτα οσο πριν... (οποτε και του'ριξα καστομ ρομ και παει διαφορετικα... ). Το iphone 4s στην εποχη του εσπερνε... Το εχει ενας φιλος... Σερνεται πλεον ,κυριολεκτικα... 

 

Link to comment
Share on other sites

Το λες και μόνος σου. Με 2GB RAM και δε τραβάει τώρα!

 

Πάρε το, κάνε του ένα clear cache, davlik κλπ, πέρνα του μια άλλη ROM και θα σου πω πως θα πηγαίνει για ένα διάστημα...

A, και το iPhone 4S κυκλοφόρησε πριν 5 χρόνια, με ότι αυτό συνεπάγεται! Παρόλα αυτά πολλά άτομα τα έχουν ακόμα και κάνουν την δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

το iPhone με 2GB κάνει παπάδες και αφήνει πίσω το τηλέφωνο σου και το δικό μου σε όλους τους τομείς.

Το iPhone 6 έχει 1 gb ram και πάει τάπα εδώ και 1½ χρόνο χωρίς να κάνει κιχ. Είναι καθαρά θέμα σχεδιασμού λογισμικού και όχι δυνατοτήτων υλικού

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Το λες και μόνος σου. Με 2GB RAM και δε τραβάει τώρα!

 

Πάρε το, κάνε του ένα clear cache, davlik κλπ, πέρνα του μια άλλη ROM και θα σου πω πως θα πηγαίνει για ένα διάστημα...

A, και το iPhone 4S κυκλοφόρησε πριν 5 χρόνια, με ότι αυτό συνεπάγεται! Παρόλα αυτά πολλά άτομα τα έχουν ακόμα και κάνουν την δουλειά τους.

Μα δε παιζει κανενα ρολο το οτι εχει 2GB Ram, καθοτι ο επεξεργαστης του παλιωσε αρκετα και βαρυναν πολλες εφαρμογες, αλλα παρολα αυτα στεκεται παραπανω απο αξιοπρεπως (αν δε με επιανε το μικροβιο δε θα το αλλαζα - ασχετα που μου εκανε κατι θεματα , τα οποια δε τα ξανακανε ολως περιεργως, τρομαξε που του πηρα μεγαλο αδερφο :hehe:  ) .

Νομιζεις οτι πολυς κοσμος με το optimus G δε θα εκανε τη δουλεια του; Μια χαρα θα την εκανε ;) . Πρεπει να το πιασεις στα χερια σου για να καταλαβεις τι λεω!   :) 

 

πριν 35 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Το iPhone 6 έχει 1 gb ram και πάει τάπα εδώ και 1½ χρόνο χωρίς να κάνει κιχ. Είναι καθαρά θέμα σχεδιασμού λογισμικού και όχι δυνατοτήτων υλικού

Παει ταπα εννοειται ,γιατι οτι γραφεται για iOS ειναι για λιγοστες συσκευες και καταλληλοτερα optimized, αυτο ελλειπε να μη παει και ταπα :p Αν συγκριθει με ανδροιδ οποιαδηποτε απο δω και στο εξης apple συσεκυη σε θεματα smoothness , θα ειναι μονο με nexus θεωρω. Παντα τα υπολοιπα με το bloatware θα εχουν τα θεματακια τους, αλλα overall, εχουν ομαλοποιηθει και ωριμασει τα πραγματα , παντα για flagship συσκευες μιλωντας :) 

 

Απο κει και υστερα καθε εταιρεια εχει το δικο της "οικοσυστημα" , οποτε οτι βολευει τον καθενα πραττει! 

Η μονη "νικη " του android , ειναι οτι εχει συσκευες για ολες τις τσεπες, και εκει παιζει αρκετα δυνατα! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, astrolabos said:

Το iPhone 6 έχει 1 gb ram και πάει τάπα εδώ και 1½ χρόνο χωρίς να κάνει κιχ. Είναι καθαρά θέμα σχεδιασμού λογισμικού και όχι δυνατοτήτων υλικού

Αυτό λέω. Πάνε άψογα.

 

@tommybertsen Έχω LG G2. Ή καλύτερα είχα, τώρα το έχει ο αδερφός μου. Σε ένα χρόνο κατά πάσα πιθανότητα θα ψιλοσέρνεται και αυτό, δυστυχώς.

 

Έχω αρκετή πείρα και έχω σχηματίσει άποψη. Δε γράφω κάτι που διάβασα, άκουσα πχ αλλά το είδα προσωπικά.

 

Το android, δυστυχώς για εμάς τους χρήστες του είναι κακογραμμένο όσο δε πάει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι φταιει και το πως γραφεται το android , και παντα σε συνδιασμο με τις εφαρμογες που γινονται ασηκωτες σε βαθος χρονου (συνεχεια ενημερωνονται και δε ξερουμε τι στην ευχη ενημερωνεται καθε φορα), αρχιζουν τα θεματα. 

Το G2 εχει και η κοπελα μου. Ειναι πραγματικα ενα αψογο τηλεφωνο. Δεν κολλαει πουθενα, και δε το βλεπω μονο σε ενα χρονο να τα φτυνει... Ειναι του 2013 και παει παρα πολυ καλα , και με στοκ ρομ. Μη κοιτας που αμα χρειαστει , εχει εμενα να της βαλω καστομιες :p 

 

Τωρα εγω πηγα στο G4 μετα απο αρκετο ψαξιμο , σα τηλεφωνο αυτο καθ'αυτο ειναι αλαγκαριστο σε ολα του. Τα προβληματα που εχει ειναι αλλου (στην κακη φημη ,σε αυτα με τα bootloop , στο οτι εχει θεματα με καποιες εφαρμογες οταν εχεις μεσα καρτα μνημης κλπ ). Πηγα εκει λογω χρηματων που κοστιζε (300 κ κατι βγηκε). Ενταξει , θα μου βγαλει ανετα 3 χρονια , αν δεν υπαρξουν αλλοι παραγοντες για αλλαγη (πχ χαλασει ως συσκευη , κλαπει κλπ). Δε το λες και ασχημα για 300€ κινητο !! Δεν εχω παραπονο , μου προσφερει οσα θελω. 

Αν ειχα αλλες απαιτησεις , κατα πασα πιθανοτητα θα στρεφομουν προς iphone μερια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@UltraB λες ότι αλλάζουν τηλέφωνα κάθε 2-3 χρόνια λογικό δεν είναι; Γενικά δεν έχω καταλάβει που το πάτε. Κανένα μα κανένα κινητό δεν γίνεται να κρατάει για πάντα. Επίσης ένα κινητό άμα κολλάει δεν το σώζει ούτε η Custom rom ούτε τίποτα. Μόνο η αναβάθμιση. Έχουν περάσει πολλά κινητά από τα χέρια μου και μόνο το Hardware σώζει το κινητό. Και είναι έτσι τα πράγματα αλλιώς θα είχαμε όλοι iPhone 3 και Galaxy s pentium 4 και hdd ide

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Το iPhone 6 έχει 1 gb ram και πάει τάπα εδώ και 1½ χρόνο χωρίς να κάνει κιχ. Είναι καθαρά θέμα σχεδιασμού λογισμικού και όχι δυνατοτήτων υλικού

Ναι αυτο ακριβως ..ο λογισμικο εχει σχεδιαστει ετσι ωστε να μην χρειαζεται πολλους πορους για να δουλεψει ....αυτο ομως απο μονο του σε περιοριζει παρα πολυ στις δυνατοτητες που εχει σε σχεση με το ανδροιδ... στη τελικη το hardware ειναι ιδιο πανω κατω για ολα τα κινητα ,οτι αποδιδει το ενα τσιπακι αποδιδει και το αλλο ..πχ δε μπορεις να τρεξεις κατι που θελει 2γβ ραμ σε 1γβ χωρις να κολαει στη πραγματικοτητα...μπορεις ομως να το κανεις να φενεται οτι τρεχει καλα...κατι το οποιο κανει πολυ καλα η apple σε αντιθεση με τους υπολοιπους..

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mer said:

Κανένα μα κανένα κινητό δεν γίνεται να κρατάει για πάντα.

Μη μπερδεύεσαι... Δε νομίζω ότι ο @UltraB λέει το ίδιο πράγμα. Ο κολλητός μου έχει iPhone 3GS και πάει σφαίρα. Δεν του έχει βάλει όμως νέο iOS, και φυσικά δε μπορεί να πάρει τις νέες εφαρμογές που το απαιτούν, με συνέπεια κάποιες να μην παίζουν. Όμως, αυτές που παίζουν, παίζουν σφαίρα, δεν έχουν αρχίσει να σέρνονται, ούτε να κολλάνε επειδή το έχει χρόνια. Το ίδιο (θα έπρεπε να) ισχύει για τα pc. Αν θέλεις να μείνεις με Pentium 4, δε μπορείς να μου βάλεις Windows 10 και να τρέχεις τα τελευταία παιχνίδια, αν όμως βάλεις το Doom 1, Windows 98/2000 δε θα έχει κανένα πρόβλημα.

 

Το να αρχίζει να κολλάει μετά από καιρό, να αρχίσει να σέρνεται, να lagάρει, κλπ, και με "format" να στρώνει, δείχνει ένα μόνο πράγμα: Κακοσχεδιασμένο λειτουργικό και προχειρότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλεον δε χρειαζεται factory reset , καμμια flagship συσκευη...Επισης αφηνοντας το optimus g πχ στο jelly bean και εχοντας τα βασικα που μπορεις να εχεις για να εχεις ενα σωστο τηλεφωνο , δεν εκανε κιχ. Ολα με τον καιρο , οταν παιρνουν καποιες αναβαθμισεις οι εφαρμογες τους, αρχιζουν να "βηχουν" λιγο... Το 4S που εχει ενας φιλος βηχει πολυ παραπανω απ'οσο θα πιστευα... Δε ξερω ποιο iOS του φορουσε.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος mer έγραψε:

Άμα το πάμε έτσι ούτε το Android θέλει ποτέ κάτι ή ίσως σπάνια . Η θα κολλάει από την αρχή η όχι.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Ναι ισχυει παρε ενα παλιο ανδροιδ μην το συνδεσεις στο ιντερνετ για κανει ενημερωσεις και δε προκειται να κολησει ποτε..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος cpgr έγραψε:

Ναι ισχυει παρε ενα παλιο ανδροιδ μην το συνδεσεις στο ιντερνετ για κανει ενημερωσεις και δε προκειται να κολησει ποτε..

Εχω το optimus G, 3 και πλεον χρονια , μονιμα στο ιντερνετ ειναι και δεν εχω το παραμικρο θεμα. Ασχετα που το custoμαρα τελευταια επειδη εκανα μεταβαση στο G4, και πριν απο τις καστομιες,  δεν ειχε θεματα. 

Απλα της apple τα προιοντα αντεχουν παραπανω, ειναι εφαρμογες για πολυ πολυ συγκεκριμενο λογισμικο , μη τα λεμε ξανα και ξανα. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυει παρε ενα παλιο ανδροιδ μην το συνδεσεις στο ιντερνετ για κανει ενημερωσεις και δε προκειται να κολησει ποτε..

Αυτό πάνω κάτω είπε ο wizard. Και δεν διαφωνώ μαζί του . Το ίδιο και όμως ισχύει και ένα παλιό Android. Τίποτα δεν πάει καλά χωρίς το κατάλληλο Hardware. Αλλιώς δεν θα έβαζε η Apple 2gb ραμ αλλιώς δεν θα έβαζε Hardware κορυφή. Και το iPhone 6 που αναφέρθηκε δεν με τρέλανε ούτε σε απόδοση ούτε σαν συσκευή. Το μόνο που αξίζει για μένα και όντως πάει τάπα κινητό βέβαια με περιορισμένες δυνατότητες στο Software είναι το 6s. Και εκεί όντως έχει γίνει εξαιρετική δουλειά με το Software και το Hardware. Επίσης είναι αρκετά καλό γραμμένες οι εφαρμογές του ios σε σχέση με το Android.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλα πράμα θέλω να περάσω. Θα το πω όσο πιο απλά μπορώ τώρα.

 

ΤΟ hardware τραβάει αλλά το Android από ένα διάστημα και μετά το κάνει να σέρνεται. Όταν όμως του κάνεις clear cache και όλα τα συναφή, πετάει για ένα διάστημα και μετά πάλι το παίρνει ο κατήφορος.

 

Έχουν περάσει πολλά Android από τα χέρια μου και το έχω παρατηρήσει τουλάχιστον στα 2/3 αυτών.

 

Τώρα αν τυχαίνει μόνο σε εμένα και στους συγγενείς μου, τι να πω, είμαστε άτυχοι ή εγώ δε μπορώ να διατυπώσω σωστά αυτό που θέλω να σας πω - περάσω.

 

Δε μιλάω για flahship τηλέφωνα. Μιλάω για flagship που μετά από ~2 χρόνια δεν αποτελούν flagships ή μεσαίας κατηγορίας τηλέφωνα.

Προφανώς αν πάρετε τώρα κάτι όπως S6, G4 κλπ αυτό δε θα το παρατηρήσετε αν δεν περάσουν μερικά χρόνια.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

εΜα το ιδιο που λες στο λεω ακομη πιο απλα , με τις αναβαθμισεις των εφαρμογων ως παραδειγμα , το οποιο ειναι και ψιλοκανονας. Το διαπιστωσα απο την αρχη που ειχα android . Η διαφορα με ios ειναι οτι στο ios γραφονται αποκλειστικα για ελαχιστες συσκευες, μπορουν να ειναι πιο καλογραμμενες, και το λειτουργικο , ειναι για λιγες συσκευες. Παλι πιο καλογραμμενο. Οποτε το software ενω εχει τα ωραια του , το παιρνει η κατηφορα λιγο καιρο μετα για τους παραπανω λογους. 

Απλα , εχουμε φτασει σε μια φαση που το hardware δυναμωσε αρκετα ωστε να στηριξει για αρκετα χρονια το software. Δυστυχως, αποδειχτηκε οτι το android για να ωριμασει , θελει και πιο δυνατο hardware, ενω το ios , οχι. 

Καθως αναβαθμιζονται αμφοτερα, θελουν το κατι παραπανω ομως...

 

Μα εννοειται για ολες τις συσκευες αυτο. Απλα στα iphonia θα κρατησει λιγο παραπανω... Το ξαναλεω, δε γινεται να κρατας κατι για παντα... Δε θα πουλησουν τα επομενα αν τα κρατας για παντα... 

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Προφανώς αν πάρετε τώρα κάτι όπως S6, G4 κλπ αυτό δε θα το παρατηρήσετε αν δεν περάσουν μερικά χρόνια.

 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Παραλείπετε κάτι ή δε θέλετε να το καταλάβατε.

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΤΩΝΟΥΝ ΟΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ CLEAR CACHE ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ, ΠΑΝΕ ΑΨΟΓΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.

 

Άρα οι συσκευές τραβάνε από hardware, στο software υπάρχει πρόβλημα και τα χαντακώνει μετά από ένα καιρό. Μαζεύει σαβούρα, άχρηστα αρχεία που τρέχουν στη RAM, δεν έχω ιδέα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12/10 is true. 

 

Απ την άλλη, ανοιγω το 5 ετων LG E900 και πάει ταπα με φουλ μουσική/εφαρμογες/αρχεία(.xls / .doc / .txt) Και η πλάκα είναι πως σε μερικά λεπτα έχει συγχρονιστεί με το gmail/outlook/onedrive/onenote χωρις ίχνος lag.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
Link to comment
Share on other sites

Φιλος με galaxy s5 mini , οταν το ειχε παρει στα 300ευρουλακια ηταν μια χαρα κινητο , τι μια χαρα... πεταγε . 

Η συσκευη δεν εχει φαει update , την εχει οπως την πρωτοπειρε , ΚΑΙ ΟΜΩΣ πλεον κολλαει χωρις λογο 

Το ιδιο ειχα παθει και εγω με sony xperia tipo  , δικαιος θα μου πειτε πως ηταν μια εντελος entry-midrange συσκευη ομως το ειχα ΜΟΝΟ για τηλεφωνα , ΜΟΝΟ!!!!!! 

Παρολαυτα η συσκευη "μπουκωνε" απο το πουθενα μου κολλαγε στον τηλεφωνικο καταλογο και ενα σωρο τετοιες μακακιες  . Με μια επαναφορα ερχοταν παλι στα καλα του για εναν μηνα και μετα παλι τα ιδια . 

 

 

Εγω πιστευω πως ο κωδικας του android εχει καποια "βρωμια" μεσα για να κανει τον κοσμο να αλλαζει συσκευες 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.