Jump to content



Star Citizen


Shaman

Recommended Posts

Πολλά τα ερωτηματικά ακόμα γύρω από το παιχνίδι.

Αν είναι όμως ένα Elite-clone σε ΜΜΟ μορφή (όπως το καταλαβαίνω), έχει προοπτικές να κάψει πολύ κόσμο.

Click

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Star Citizen | Roberts Space Industries

Το ύφος που έχουν όλα τα παιχνίδια του Chris Roberts είναι διάχυτο και στη σελίδα του παιχνιδιού. Το crowd funding προχωράει καλά και στην παραπάνω και στο Kickstarter.

Πάντως, για όσους έχουν παίξει Wing Commander Series και ειδικά τα Privateer, το κόνσεπτ πρέπει να είναι πολύ γνώριμο. Εμένα μου φαίνεται για την τωρινή συγκυρία λίγο τσουχτερό το $30αρι που εξασφαλίζει Alpha, Beta και το τελικό παιχνίδι, αλλά κάποιοι έχουν ήδη πληρώσει $10k για custom skinned/named spaceships. ;)

The Reasons you'll want to play Star Citizen (emphasis mine):

A huge universe to explore, trade and adventure in

Constantly expanding and evolving universe

Micro updates rule! (weekly or bi-weekly)

Wing Commander style single player mode, playable OFFLINE if you want

Life during wartime

The conflict never ends

Actions of the players impact the universe and become part of its history and lore

Allowing user generated content is a key design goal

It’s about the gameplay and your interactions with others

Fully dynamic economy driven by player actions

The cost of society

Money isn’t everything

Strong support for you and your friends to play together.

Space is empty but you’re never really alone

Bigger ships offer bigger multi-player action

Full rigid body simulation of all spaceships

Intelligent Flight Control System (IFCS)

Dynamic Ship Maneuverability

Ship Components matter!

10X the detail of current AAA games

Everything you would imagine would move or articulate on a spaceship or a device – does!

Range of scale never seen before in a game

Really feel the scale of ships and space battles

Fly the way YOU want

Advanced peripheral support

Virtual Reality is here!

Next generation, TODAY

A PC gaming enthusiast’s friend!

Link to comment
Share on other sites

wow! Έχουν μαζέψει $4.2m

$4.2 million! Which means that Star Citizen is now the highest crowd-funded game project ever! You’ve earned this star system, and a lot more! Let’s go for $4.5! By the way: you guys are now unlocking systems faster than our artists can finish them… we promise we’ll add the missing concepts in the near future.
Link to comment
Share on other sites

wow! Έχουν μαζέψει $4.2m

Ναι, παρέτειναν και τη διάρκεια του crowdfunding για να λήγουν όλα μαζί. Υποθέτω ότι πιθανότατα τις τελευταίες 2 μέρες θα πιάσουν και τα $4.5m, που έχουν την πιο ενδιαφέρουσα ανταμοιβή (Largest playable ship: destroyer) :woot:.

Το καλό που τους θέλω να μην καταλήξει σαν το Freelancer (ίδια γενική ιδέα), που επίσης έταζαν λαγούς με πετραχείλια και κατέληξε απογοητευτικό λόγω ανεπαρακούς χρηματοδότησης (τουλάχιστον σε σχέση με τις προσδοκίες που είχαν δημιουργήσει).

Ανυπομονώ ιδιαίτερα να δω πόσο εύκολα παραμετροποιήσιμοι θα είναι οι ιδιωτικοί servers. Ψήνομαι από τώρα να στήσω κανέναν, ειδικά αν είναι διαθέσιμοι από τη beta.

ΥΓ: (What if) Αναρωτιέμαι πως θα είχε εξελιχθεί το Privateer Online, αν δεν είχε κλείσει την Origin Systems η EA. Μάλλον όπως προδιαγράφεται σήμερα το Star Citizen. Με τη διαφορά ότι το 2004 είχαμε περισσότερο χρόνο για παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Star Citizen: Ship Design and Star Wars Fantasies - IGN

Κάθε φορά που διαβάζω κάτι νέο, βρέχω το βρακάκι μου και λίγο παραπάνω...

Το First Responder των $30 ήμουν στο τσακ να το πάρω. Επίσης, από τη μέρα που είναι live το site πρέπει να έχω βάλει στο "καλάθι" 5-6 φορές τα πακέτα των $35-40 και κάθε φορά λέω "άσε να δούμε".

Με φρενάρει το ότι, όπως το κόβω, για κάθε $5m που θα μαζέψει από τον κόσμο, ο μαστρο-Roberts θα πρέπει να βάζει άλλα τόσα από την τσέπη του με όλα αυτά που έχει υποσχεθεί!

Υπερβολικά ελπιδοφόρο και το budget θα πρέπει να ακολουθεί...

Βέβαια, όπως έλεγα και παραπάνω, και τα μισά να γίνουν, πάλι θα είναι καταστροφή το παιχνίδι (με την καλή έννοια, πάντα!).

Μάλλον θα κάνω pledge πριν το deadline.

[MENTION=22342]minast[/MENTION], τον [MENTION=3623]EraserheadX[/MENTION] δεν τον περιμένω, αλλά από εσένα κι από bro (που έχετε και μερικά γαλόνια στο EVE) θέλω υποστήριξη! :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένα πράγμα με φρενάρει..τι είδους παιχνίδι θα είναι τελικά:

Joypad ή Joystick. Γιατί είδα το πρώτο "kickstarter" video που είχε στο site του, και πορώθηκα μέχρι...που τον είδα να κρατάει το xbox χειριστήριο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι, αν κάτι με έχει φρενάρει μέχρι στιγμής πριν πατήσω το κλικ (για τα $30-$35 Digital), αυτό είναι η υπερβολή. Δε χρειάζεται να περπατάω μέσα σε γκαράζ 1km ή να τρέχω μέχρι την τραπεζαρία για φαΐ (!) ή να ψάχνω την κουκέτα για να σώσω το παιχνίδι. Esc>Save είναι μια χαρά.

Μου αρκεί να γίνουν επιτέλους σωστά τα ενδιαφέροντα κομμάτια: flying/trading/exploration/dynamic world/ship upgrades/player hosted mod-able multiplayer. Αν μου δώσουν επιλογή, όλα τα ενδιάμεσα δεν θα τα δω ποτέ (άντε 1 φορά).

Και μια και περί EVE ο λόγος, μαντέψτε πόσο με ενδιέφερε όταν πρόσθεσαν Captain's Quarters. Αντίθετα, ήμουν ενθουσιασμένος στο Wing Commander του 1990, που έχοντας 286 (386?) μπορούσα να βλέπω το χέρι του πιλότου να κουνά το μοχλό όσο πέταγα. Αυτό είναι immersion, όχι να βλέπεις τους μηχανικούς να βάζουν αμόλυβδη 95+ στο διαστημόπλοιο και να τους ζητάς να κάνουν τα τζάμια και να σου κόψουν απόδειξη.

Μένοντας στην υπερβολή, προφανώς έπιασαν τα $4.5m, όπως υπολόγιζα, οπότε τα νέα stretch goals περιλαμβάνουν:

$5m: Celebrity voice acting (Mark Hamill, Malcolm McDowell, John Rhys-Davies? Ποντάρω στον τελευταίο, μην ξοδευτούμε κιόλας!)

$5.5m: Largest Playable Ship: The Bengal Carrier (έχουμε ξεφύγει τελείως...)

Επίσης, διαθέσιμα νέα Tiers (All Digital):

Wingnut - $110 Pledge

Lancer - $110 Pledge

Avast Mateys - $110 Pledge

Αυτά βλέπω και αγχώνομαι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι, αν κάτι με έχει φρενάρει μέχρι στιγμής πριν πατήσω το κλικ (για τα $30-$35 Digital), αυτό είναι η υπερβολή. Δε χρειάζεται να περπατάω μέσα σε γκαράζ 1km ή να τρέχω μέχρι την τραπεζαρία για φαΐ (!) ή να ψάχνω την κουκέτα για να σώσω το παιχνίδι. Esc>Save είναι μια χαρά.

Λογικά αυτά θα είναι optional για τους role-players (εκτός από κάποια στοιχειώδη και λιγότερο ενοχλητικά, π.χ. το να ξυπνάς στην κουκέτα μετά από load).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένα πράγμα με φρενάρει..τι είδους παιχνίδι θα είναι τελικά:

Joypad ή Joystick. Γιατί είδα το πρώτο "kickstarter" video που είχε στο site του, και πορώθηκα μέχρι...που τον είδα να κρατάει το xbox χειριστήριο...

Με βάση ό,τι έχουν υποσχεθεί, από την πρώτη μέρα θα υποστηρίζει flight chairs, multiple monitors, Track-IR, MFDs... Από το trailer φαίνεται ότι ο πυργίσκος του Aurora(?) έχει head-tracking. Δε θα ανησυχούσα για το αν αξίζει να ξεσκονίσεις τα HOTAS σου.

Πάντως, υποθέτω ότι για πιο χαλαρά θα παίζεται και με joypad, όπως και τα WC παίζονταν με πληκτρολόγιο. Τόσο το καλύτερο. Target-rich environment. :D

Link to comment
Share on other sites

$5.6 mil with 6 hours to go.

Live streaming last 24 hours: | Roberts Space Industries

και μερικά videos:

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]

edit:

$5.5 million! You’ve unlocked the Bengal carrier, added motion capture to Squadron 42 and earned the exclusive Record Breaker skin.

When we set out to crowd-fund Star Citizen we asked for two million dollars, the absolute minimum with which we thought we could build a solid game. And then we planned stretch goals so that we could include everything else we imagined. We expected three million, hoped for four million, dreamed of five million and so on. And the absolute top option, the impossible dream, was six million.

Six million was what it would take us to build the game we were imagining with all the bells and whistles we wanted included. Well, here we are with just over eight hours to go and that impossible goal where everything is unlocked is suddenly in sight. At six million you’ll launch the game with 100 systems, a full orchestral score and a free copy of the first Squadron 42 mission disk, Behind Enemy Lines.

It’s not as sexy as the carrier, for sure, but would certainly be pretty amazing if we met every one of our goals. So let’s push this campaign all the way to the last minute. We can make this march!

Όλα ωραία και καλά και το παιχνίδι μάλλον θα γ@μεί, αλλά αυτό το marketing που λίγο πριν τελειώσει το crowd funding μας λένε ότι το απόλυτο όνειρό μας ήταν λίγο πιο πάνω από εκεί που φτάσαμε, οπότε δώστε λίγο ακόμα, μου χτυπάει λίγο άσχημα...

Έγινε επεξεργασία από EraserheadX
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν άντεξα και χτύπησα ένα πακετάκι "Have spaceship, will travel"! :crazy_pilot:

30 ευρώπουλα δηλαδή.

Περίπου 1,5 ώρα to go και το site δεν την παλεύει από το traffic. Ταλαιπωρήθηκα λίγο να "βγάλω γραμμή". :p

Ο στόχος των $6m έχει πλέον ξεπεραστεί.

Όλα ωραία και καλά και το παιχνίδι μάλλον θα γ@μεί, αλλά αυτό το marketing που λίγο πριν τελειώσει το crowd funding μας λένε ότι το απόλυτο όνειρό μας ήταν λίγο πιο πάνω από εκεί που φτάσαμε, οπότε δώστε λίγο ακόμα, μου χτυπάει λίγο άσχημα...

Indeed. Αν και θέλω να πιστεύω κανείς δεν έδωσε για να πιάσουν οι τύποι το στόχο - έδωσαν για να παίξουν το παιχνίδι.

Επίσης από την αρχή είχα δει "σκάλες" που έφταναν πάνω από τα $7m, απλά τα bonus δεν ήταν σταθερά.

Γενικότερα όμως το θεωρώ ανούσιο όλο αυτό και πιο πολύ "παιχνίδι"/challenge. Άλλωστε αν θέλουν να κρατήσουν τους παίκτες, όλα τα "bonus" θα τα κάνουν αργά ή γρήγορα (κι άλλα τόσα).

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Έχουν παρατείνει τη δυνατότητα αγοράς των πακέτων μέχρι και το ερχόμενο Σ/Κ. Κατα κύριο λόγο για όσους δεν τα κατάφεραν λόγω προβλημάτων, αλλά προφανώς και διότι δεν τους χαλάνε καμιά 300 χιλιάρικα ακόμη.

The Pledge – and Grace Period | Roberts Space Industries

Επίσης, μας διαβεβαιώνουν ότι είναι καλά παιδιά και ότι θα κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι.

The Pledge | Roberts Space Industries

Τέλος, μερικές παραπάνω πληροφορίες για τον τρόπο που θα λειτουργούν και θα αναβαθμίζονται τα διαστημόπλοια:

Star Citizen Ships Development Document | Roberts Space Industries

Εξακολουθώ να μπαίνω στον πειρασμό να τσιμπήσω ένα Σέλας, αλλά ειλικρινά δεν βρίσκω κίνητρο πέρα από τη δωρεάν ασφάλιση. Αν είχαν κανένα concept, ίσως...

Link to comment
Share on other sites

...δεν βρίσκω κίνητρο πέρα από τη δωρεάν ασφάλιση.

Αυτό είναι το βασικό και για εμένα (δεδομένου ότι αργά η γρήγορα θα δοκίμαζα το παιχνίδι και αποκλείεται να μου έβγαινε φθηνότερα εκτός αν πάει άπατο...).

Αυτό και το ότι ζητούσα καιρό τώρα ένα σύγχρονο online Privateer/Elite-style game, οπότε I "had" to put my money where my mouth is. :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.