Jump to content



Ατελειωτες καθυστερησεις απο Κινα


Recommended Posts

Hong Kong, εννοειται.Οι περισσοτεροι κινεζοι στα φθηνα προιοντα δεν στελνουνε με air mail,

Εαν βρεις απο taiwan ακομη καλυτερα.Οτι εχω παρει απο taiwaνεζο ηρθε σε 5-7 εργασιμες.

Δυστυχώς δεν με προλαβες..Έκανα την παραγγελία..Τώρα περιμένουμε.

Στάλθηκε από το LG-P990 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν με προλαβες..Έκανα την παραγγελία..Τώρα περιμένουμε.

Στάλθηκε από το LG-P990 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ε καλα, δεν σημαινει οτι απο κινεζο δεν θα ερθει.Απλα οσες υποθεσεις εχω ανοιξει στο paypal, ολες αφορουσανε κινεζο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ομολογώ ότι εν μέρει, είναι άσχετη η ερώτησή μου, αλλά δεν υπάρχει λόγος να ανοίξει νέο νήμα, μόνο και μόνο για μια μικρή απορία.

Στο ζουμί : Πολλές φορές έχω ακούσει ότι τα προϊόντα από Ασία(συγκεκριμένα Κίνα), είτε αργούν πολύ περισσότερο, είτε χάνονται.

Τις προάλλες(2 βδομάδες πριν) παρήγγειλα μέσω φίλου κάτι από Αγγλία και ήρθε αυτή τη Δευτέρα, ενώ κάτι άλλο που παρήγγειλα από Κίνα(μία μέρα αργότερα από την πρώτη παραγγελία), ακόμη να έρθει.

Ειδικότερα, απ' ότι βλέπω στο Track & Trace της swisspost, ο πωλητής μέσα σε ένα διήμερο το είχε ξεφορτωθεί, δηλαδή η κατάστασή του είναι στην αναχώρηση με αεροπλάνο, από τις 2 Απριλίου.

Γιατί αργεί τόσο, εφόσον είναι με αεροπλάνο;

Λέτε να χάθηκε ή να μην το πάρω ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Η Αγγλια ειναι Ευρωπαικη ενωση και η Κινα οχι.

Απο Κινα(αεροπορικα) κανει συνηθως 20 εργασιμες (1 μηνας).Απο Αγγλια 7-12 μερες (εργασιμες)

Απο Αγγλια δεν καθυστερει και τελωνειο.

Οταν θα μπει Ελλαδα θα το δεις με το track n trace των Ελτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας παιδια!

Nα γραψω και γω την ιστορια μου.

Εχω παρει αρκετα πραματακια απο κινα απο μια σελιδα ( που δε ξερω αν κανει να αναφερω ονομα) και ειμουν ευχαριστημενος. Τις παραγγελιες τις εκανε ενας φιλος.

Τελευταια βρηκα κατι σε μια αλλη αντιστοιχη σελιδα και ειπα να κανω την παραγγελια μονος.

Λαθος ιδεα μαλλον γιατι δεν εβαλα tracking number και θα ερχοταν με απλη αποστολη μεσω ταχυδρομειου.

Η παραγγελεια εγινε μεσα ιανουαριου αλλα επειδη επεσα μαλλον μεσα στο κινεζικο πασχα η παραγγελια εκτελεστηκε και σταλθηκε τελος γεναρη. Οταν περασε ενα ευλογο διαστημα 2 μηνων και κατι ,τους εστειλα mail και μου απαντασαν ευγενικα οτι ενδεχετε να υπαρξουν καθυστερισεις και αλλη φορα να επιλεγω αλλο τροπο αποστολης.

Μεχρι σημερα δεν εχω παραλαβει κατι. Ρωτησα στο τοπικο ταχυδρομειο και μου ειπαν πως αν ειχε ερθει και Ελλαδα και εμενε 1μηνα μετα το ξαναστελνουν πισω στον αποστολεα.

Τι λετε εχω καμια πιθανοτητα να το παρω;

Σορρυ για το μεγεθος του μυνηματος.

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παίδες, πώς πάνε οι παραγγελίες σας? Ή μάλλον πώς έρχονται?

Έχω 3 χωρίς tracking number που πλησιάζουν στην έκτη βδομάδα....πτήσης...

Όλα μέσω paypal βέβαια (οπότε προχωράω και τα disputes), αλλά τι στο κέρατο γίνεται αυτό το διάστημα?

Έχετε παρόμοια θέματα?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, πώς πάνε οι παραγγελίες σας? Ή μάλλον πώς έρχονται?

Έχω 3 χωρίς tracking number που πλησιάζουν στην έκτη βδομάδα....πτήσης...

Όλα μέσω paypal βέβαια (οπότε προχωράω και τα disputes), αλλά τι στο κέρατο γίνεται αυτό το διάστημα?

Έχετε παρόμοια θέματα?

κινα ή χονγκ κονγκ schumi?

2 πακετα πήρα μεσα στον ιούλιο κάτω απο 2 βδομάδες και τα 2. Απο κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Απο Hong Kong(οχι ebay) παραγγελιά (Air mail συστημενο)τελος Ιουλιου ηρθε σε 7 εργασιμες.Την προηγουμενη Δευτερα και 2η παραγγελια απο το ιδιο καταστημα 8 περασαν ακομη τιποτα(δεν μπηκε καν Ελλαδα) το περιμενω μεχρι την Τριτη max(12 εργασιμες)

Update

Ηρθε τελικα.Αυριο ή την επομενη η παραδοση 8-9 εργασιμες

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

κινα ή χονγκ κονγκ schumi?

2 πακετα πήρα μεσα στον ιούλιο κάτω απο 2 βδομάδες και τα 2. Απο κίνα.

China (1), Hong Kong (2)

Τι στο :rant:

Από Χονγκ Κονγκ πριν κανά μήνα έλαβα σε 1,5 εβδομάδα δέμα. Τώρα ίσως λόγο αδειών και εδώ να είναι πιο αργά τα πράγματα.

F*ck 6 εβδομάδες είναι πολύ.

Ναι ρε μαμώτο ,δε μου κάνει εντύπωση να αργεί κάτι, ούτε καν να μη φτάνει . Αλλά τρία μαζί?

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

Με απλή αποστολή από Χονγκ Κονγκ πότε να το περιμένω;

Η απλή αποστολή κάνει περίπου 2 εβδομάδες, όπως και το συστημένο απλά εκείνο έχει αριθμό.

Εμένα πάντως όλα μου έρχονται στην ώρα τους. Αυτήν την εβδομάδα και την προηγούμενη πήρα 3 δέματα και όλα στην ώρα τους κανονικότατα

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή μιλάμε για μεταφορές να πω respect στα ΕΛΤΑ. Έχουν γίνει πολύ γρήγορα και αξιόπιστα. Εχθές μου ήρθε δέμα από Πολωνία το οποίο έφυγε από εκεί στις 5/8. 2 ημέρες δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Οντως σκιζουνε τα ελτα.Χθες το δεματακι μπηκε Ελλαδα, σημερα το πηρα.

Παραγγελια απο Hong Kong 30/07

Αποστολη δεματος 31/07

Αναχωρηση δεματος απο Hong Kong 2/08

Αφιξη ΚΔ αεροδρομιου 7/08 και αμεση αποστολη

Αφιξη ξημερωματα (04:00 πμ) 8/08 Λαρισα-Παραδοση 09.00 το πρωι

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

αποστολη απο πολωνια 2/8 παραλαβη σημερα 8/8

αποστολη απο Η/Κ 3/8 παραλαβη σημερα 8/8!!

αποστολη απο Η/Κ 17/7 παραλαβη .....στοπεριμενετε

δεν νομιζω να φταινε παντα τα Ελληνικα ταχυδρομεια

καποια στιγμη ειχα παρακολουθησει παραγγελια απο UK και εκανε σχεδον το γυρο της ευρωπης πριν ερθει Ελλαδα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.