Jump to content



Ατελειωτες καθυστερησεις απο Κινα


Recommended Posts

Δεν ειναι μονο η Ασια. Λογω Χριστουγεννων παντου υπαρχει συμφορηση. Αγορασα κατι απο Γιου-Ες-Εη, πληρωσα Priority Mail (5-6 μερες) και εκανε 2 εβδομαδες...

Υπομομη θελει καποιες φορες :)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως αγορασα ποντικιον.. 17/11 στις 14/12 με ρωτησε αν εχω παραλαβει... του ειπα οχι.. γιατι ετσι νομιζα.. δεν ειχα δει να εχει ερθει κατι στο πατρικο μου... και μου εστειλε αλλο απο οσο ειπε...:banging:

τελικα υπηρχε μια ειδοποιηση στις 03/12 και σημερα εχω το πρωτο τροκτικο στα χερια μου.. και περιμενω το δευτερο.. :dance3::dance3:

εννοειται πως θα παρει 143543534 αστερακια στην αξιολογηση... :)

απο εδω... για οποιον ενδιαφερεται

http://www.ebay.com/itm/Popular-Optical-7D-Wired-USB-Gaming-Mouse-Mice-800-1200-1600-2000DPI-Laptop-PC-/330844663651?pt=Mice&hash=item4d07e0ef63

Έγινε επεξεργασία από al3x
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω προχωρησει σε 2 refunds απο πραγματα που ειχα παραγγειλει απο ασια κατα τις αρχες Οκτωβρη

Περιμενω και κατι απο Αμερικα το οποιο εχει καθυστερησει αρκετα συγκριτικα με αλλες 3 παραγγελιες παλι απο Αμερικη και με βλεπω να παω και εκει για refund...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγοράζω πολύ συχνά από ebay και στις αρχές του χρόνου από τα 10 πράγματα που ήταν από Κίνα είχα παραλάβει μόνο τα 5-6. Για κάποια χρειάστηκε να πάω εγώ στα ΕΛ.ΤΑ. να ψάξω να τα βρω. Δεν μου έστειλαν ούτε ειδοποίηση. Κάποια δεν τα πρόλαβα και τα γύρισαν πίσω. Έτσι αποφάσισα ότι αν κάποιο ανταλλακτικό είναι διαθέσιμο σε Αγγλία με μικρή διαφορά φυσικά, να το παίρνω από εκεί. Έτσι σχεδόν όλα πια μου έρχονται σε 2 εβδομάδες και γλιτώνω την καθυστέρηση που παρουσιάζεται από την διαδικασία να κάνεις refund, να ερευνήσει την υπόθεση το paypal, κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Ηθικο θα ειναι να του πληρωσεις και το δευτερο , μιας και ο πωλητης δεν ειναι υπευθυνος για οποιες καθυστερησεις !

Περίπου.. Ο πωλητής ξέρει οτι 80% θα τα πάρεις και τα 2 απλά με μικρή καθυστέρηση και το δέχεται προκειμένου να είσαι ευχαριστημένος και να πάρει θετική.

Προσωπικά θα τον ενημέρωνα μόλις έπαιρνα το πρώτο και θα περίμενα την απάντηση του για το τι θέλει να γίνει.

Αλλά δεν θα χαιρόμουν και πολύ αν μου ζητούσε να πληρώσω 2 ποντίκι που δεν χρειάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ (εννοω ολοι μας) ξερουμε οτι μ@λακιζονται τα Ασιατικα ΕΛΤΑ και αγοραζουμε προιοντα ειτε με free shipping, ειτε με καποιο shipping κοστους καποιων ελαχιστων σεντς.

Και δεν σου ζητανε να ξαναπληρωσεις το δευτερο. Σου λενε θα ξαναστειλουν δεμα με δικα τους εξοδα ΠΑΛΙ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρίας συνέχειας με το dx....

50 μέρες μετά την παραγγελία ενός φορτιστή λάπτοπ ($7), μου στέλνουν μήνυμα να τους αξιολογήσω (ας πούμε).

"All the package(s) of your order ΧΧ has been successfully shipped for 40 days, but we still haven’t received your confirmation about receiving the packages. "

Τους λέω ότι δεν το έχω λάβει και μου απαντούν:

Dear customer ,

Thanks for your support with DX.

We are sorry for having made you wait for so long .

after i checked and confirmed your order is delayed in the delivery process.

i am afraid that you shall wait for one more week .

and check with your local post office later .

Σήμερα πέρασε και η βδομάδα, φορτιστής πουθενά... :upside:

Αναρωτιέμαι πώς τσέκαραν το delivery process (να έχουν tracking :-O μου φαίνεται λίγο δύσκολο...) .. για να δούμε την ΕΠΟΜΕΝΗ βδομάδα.. :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

παντως δεν ειναι μονο απο κινα το προβλημα, πλεον μπηκαμε και στο delay λογω γιορτων...

περιμενω απο τις 12 που εφυγε απο αγγλια ενα δεμα, και ακομα τιποτα. αλλες φορες, ερχονται σε 7 μερες...

οι κινεζοι, αν δουν κατι οτι δεν παει καλα, σε εκτος ebay καταστηματα, κανουν το παν να περασει το οριο ημερων του paypal.

στο ebay, ειναι καλυτερα τα πραγματα, γιατι φοβουνται και την αξιολογηση...

Link to comment
Share on other sites

claim για refund asap!!!

Σου λεει βλακιες για να περασει το 45μερο κ να μην μπορεις να ανοιξεις case μετα !

Βασικά κι εγώ αυτό σκέφτηκα αρχικά, αλλά όταν έστειλε το μήνυμα αυτό είχαν περάσει 50+ μέρες.. και το ποσό είναι ελάχιστο ($7) για να χαλάσω την ψυχική μου υγεία.. οπότε του είπα σήμερα να μου κάνει refund (σιγά μην κάνει..)

Κρίμα πάντως γιατί το dx έχει μεγάλη ποικιλία...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.