Jump to content



Ατελειωτες καθυστερησεις απο Κινα


Recommended Posts

Τα ελτα ειναι υπευθυνα για την διανομη και παραδοση οταν το δεμα ειναι εντος Ελλαδας.Ουδεμια ευθυνη φερουνε για καθυστερησεις ή απωλειες οταν το δεμα ειναι εκτος συνορων.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Adjustable Mini Bright LED Clip on Book Reading Light

Sale date: 03/07/13

Tracking number: --

360° Bike Bicycle Cycling LED Flash Light Torch Bracket M...

Sale date: 26/06/13

Tracking number: --

1600Lm CREE XM-L T6 LED Zoomable Mini Flashlight Torch Z...

Sale date: 18/06/13

Tracking number:--

Βαμώτο μου, μια χαρά μου ερχόντουσαν ως τώρα. Τι στο κέρατο έγινε?

Έχω κάνει πάνω από 200 αγορές από τους φίλους σχιστομάτηδες... Ήμουν ευχαριστημένος από το απλό mail

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα παρήγγειλα ταινίες led και ένα RF led dimmer από e bay από δυο διαφορετικούς πωλητές ,και οι 2 έτυχε να είναι από Hong Kong με τρόπο αποστολής free standard Int'l shipping

Δευτερα παρήγγειλα και μετά από μια εβδομάδα Δευτερα μου φέραν 2 ειδοποιητήρια να παραλάβω από ελτα, στην καλύτερη παραλάμβανα μετά από 15 μέρες συνήθως γύρο στις 25 ημερες με έναν μηνα

μπορεί λόγο της εποχής να έχουν τα ελτα πεσμένο φόρτο εργασίας...

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Απο Κινα 2/08 το εστειλε σημερα το πηρα.6 εργασιμες.

Το περιμενα το δεμα μετα τον 15Αυγουστο.Εσπασε ολα τα ρεκορ ο κινεζος (συστημενο airmail)

Ειχα την εντυπωση οτι κατω απο 7 μερες(απο Ταιβανεζους) δεν μπορει να παει με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παραγγείλει από Χονγκ Κονγκ ενα εξαρτηματάκι των 3.5ευρώ , στις 31 Μαίου

πριν κανα μηνα άρχισα να στέλνω μηνύματα στον πωλητη και τελικά μου στειλε άλλο.

Εν τέλει ηρθαν και τα 2 μαζί πριν μια βδομάδα (!).

Έστειλα στον πωλητή χρηματα για το 2ο πακετακι γιατι το κράτησα και το 2ο.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ άλλων, παρέλαβα σήμερα δέμα από κίνα που είχε αποσταλεί (με απλή αποστολη) στις 31-07. Δεν έχω παραλάβει όμως δέματα που έχουν αποσταλεί από 9-07 πχ! Αυτή τη στιγμή περιμένω 5, όλα έχουν αποσταλεί αρκετά νωρίτερα από αυτό που παρέλαβα σήμερα.

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ άλλων, παρέλαβα σήμερα δέμα από κίνα που είχε αποσταλεί (με απλή αποστολη) στις 31-07. Δεν έχω παραλάβει όμως δέματα που έχουν αποσταλεί από 9-07 πχ! Αυτή τη στιγμή περιμένω 5, όλα έχουν αποσταλεί αρκετά νωρίτερα από αυτό που παρέλαβα σήμερα.

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

αυτο που σου ηρθε γρηγορα ειναι air mail.

Τα αλλα πιθονοτατα ειναι surface η δεν τα στειλανε καθολου,

Αν αγοραζεις απο ebay

Για να μην εχεις αναλογες καθυστερησεις

1) να αγοραζεις παντα απο top rated sellers και ας το δινουνε 1-2$ παραπανω.Ολοι οι TRS στελνουνε με αεροπορικα

γιατι τους ενδιαφερει ο χρονος παραδοσης για να εχουνε 5στερη αξιολογηση στο shipping time.

2)Κοιτα τα positive feedback , αν δεις σχολια του τυπου fast shipping, fast delivery ktl αγοραζεις με τα χιλια

3)Κοιτα τις αρνητικες, πχ εγω προσωπικα προτιμω καποιον που εχει 2000πωλησεις στον μηνα και 20 αρνητικα feedback, παρα καποιον με 20000 πωλησεις και 2000 αρνητικες.

Εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να εισαι μεσα στους 2000 παρα στους 20 :p

Και ειναι λογικο, αλλο να θες να διαχειριστείς 2000 πωλησεις καθε μηνα και αλλα να θες 20.000

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου ηρθε γρηγορα ειναι air mail.

Τα αλλα πιθονοτατα ειναι surface η δεν τα στειλανε καθολου,

Αν αγοραζεις απο ebay

Για να μην εχεις αναλογες καθυστερησεις

1) να αγοραζεις παντα απο top rated sellers και ας το δινουνε 1-2$ παραπανω.Ολοι οι TRS στελνουνε με αεροπορικα

γιατι τους ενδιαφερει ο χρονος παραδοσης για να εχουνε 5στερη αξιολογηση στο shipping time.

2)Κοιτα τα positive feedback , αν δεις σχολια του τυπου fast shipping, fast delivery ktl αγοραζεις με τα χιλια

3)Κοιτα τις αρνητικες, πχ εγω προσωπικα προτιμω καποιον που εχει 2000πωλησεις στον μηνα και 20 αρνητικα feedback, παρα καποιον με 20000 πωλησεις και 2000 αρνητικες.

Εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να εισαι μεσα στους 2000 παρα στους 20 :p

Και ειναι λογικο, αλλο να θες να διαχειριστείς 2000 πωλησεις καθε μηνα και αλλα να θες 20.000

thanx για τα tips αλλα ειμαι ebayer απο το 2003! κατι εχω υποψη μου για ολα αυτα! :dance3:

καλες συμβουλες ομως για τους νεοτερους στο σπορ :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κι ομως εσπασε το ρεκορ χρονου παραδοσης σημερα.

Παραγγελια βραδυ 11/08 Κυριακη.

Αποστολη 12/08 Απο Hong Kong (ebay)

Παραλαβη 19/08

Και μαλιστα οχι συστημενο.:pleasantry:

Απιστευτο

Απο Αγγλια(Ebay) εκανα παραγγελια 09/08 κι ακομη ερχεται.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο κινεζος εσπασε καθε ρεκορ χρονου παραδοσης και ενας αμερικανος εσπασε το ρεκορ βλακειας.

Παραγγειλα εινα tshirt και ελαβα ενα πραγμα που ειναι σαν κρςμαστρα-κρεμαστάρι ή κατι τετοιο...

100 παραγγελιες τους τελευταιους μηνες απο top rated sellers απο διαφορα μεροι του κοσμου κανενα προβλημα, 1 απο μη top rated και εγινε η παπαρια...

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ>

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απατεωνας ο τυπος.Usa seller αλλα τα δεματακια ερχονται απο ΚΙνα.Το εχει συστημα

Λοιπον παραγγελνεις κατι με 10-15$.Σου στελνει λαθος αντικειμενο μια χαζομαρα που δεν στοιχιζει πανω απο 1-2$ και που για να το στειλεις πισω θελει 10-12$.

Οταν επικοινωνησεις μαζι του σου λεει sorry αλλα οι υπολληλοι θα ηταν κουραζμενοι και κανανε λαθος.

Στην αρχη σου προτεινει να πληρωσεις αλλα 6$ για να στειλει το σωστο.Εαν λαβεις τιποτα παιζεις και τζοκερ.

Στην συνεχεια αν του πεις οτι δεν πληρωνεις τιποτα παραπανω σου προσφερει refund 50% της αξιας του αντικειμενου-οχι των μεταφορικων-Δηλαδη για αντικεμενο αξιας 10$ και 5$ μεταφορικων σου δινει πισω 5$.Χανεις 10 δηλαδη.Αυτος του κοστισε να το στειλει 3-4$ και 1-2 το αντικειμενο βαζει στην τσεπη 4-5$χ300 καθε μηνα, καλο μεροκαματο βγαζει μονο απο αυτα.

Του ειπα οτι ρωτησα στο ταχυδρομειο και μου ειπανε special προσφορα λογω κρισης για αυτον τον μηνα 0.90$ συστημενα δεματα μεχρι 300γραμμαρια σε ολα τα μερη του κοσμου.-Ειπα να του πω 0.10$ αλλα φοβηθηκα μην παρει χαμπαρι οτι λεω ψεματα.:upside:

Επομενως του λεω παμε σε case και θα ζητησω απο το ebay full refund γιατι το λαθος ειναι δικος σου, δεν μου εστειλες παρομοιο προιον μου εστειλες τελειως διαφορετικο επιτηδες και πονταρες οτι δεν θα το στειλω πισω, θα φας και αρνητικη και θα σου κλεισω και υποθεση εναντιον σου, επομενως του λεω

Η' μου δινεις refund 15$-0.90$=14.10$ και δεν στελνω τιποτα πισω και τελειωνει το θεμα ή ανοιγω υποθεση και ζηταω απο το ebay full refund. Σε αυτην την περιπτωση θα παρω πισω 15$ και αν μου ζητησει το ebay να το στειλω θα δωσω αλλα 0.90$.Αλλα αν ανοιξω case θα φας και αρνητικη.

Σημερα μου εστειλε 14.10$.Εχασα 0,90$ αλλα δεν πειραζει , τον εβαλα μεσα, χρεωθηκε αρχικα μεταφορικα, ebay fees.Αν το κανανε ολοι αυτο ο τυπος σε 3 μηνες θα την κοπανουσε απο το ebay αλλα κανενας δεν τα στελνει πισω.

Για την ιστορια ,να στειλεις πισω συστημενο κινα ή αμερικη αυτο που μου εστειλε στοιχιζει 8.5-9 ευρω.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=91]amartolos[/MENTION] νομίζω πρέπει να του κάνεις αρνητική για προστασία των επόμενων, αναφέροντας το περιστατικό άνευ κατηγοριών («απατεώνας», «το έχει σύστημα», «καλό μεροκάματο» κλπ)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=91]amartolos[/MENTION] νομίζω πρέπει να του κάνεις αρνητική για προστασία των επόμενων, αναφέροντας το περιστατικό άνευ κατηγοριών («απατεώνας», «το έχει σύστημα», «καλό μεροκάματο» κλπ)

Λοιπον να ξεκαθαρισω οτι παραδεχομαι οτι την πατησα ,ο τυπος εχει 2800 θετικες, 400 ουδετερες και 300 αρνητικες σε εναν μηνα.Καθολου καλα ποσοστα και ολοι στα feedback λενε τα ιδια, ''εστειλε λαθος προιον'', ''μου επεστρεψε μερος του ποσου'', ''μου εστειλε χαλασμενο'','' μου ζητησε κι αλλα λεφτα για να στειλει το σωστο προιον'' κτλ κτλ.

Οταν βλεπεις τετοια feedback απλα δεν αγοραζεις, αν αγορασεις τα θελει ο ποπουδάκος σου.

Ολοι αυτοι υπαρχουνε γιατι το ebay τους ανέχεται.Αν ηθελε να τους καθαρισει μπορουσε να βαλει απλους κανονες

πχ αν σαν πωλητης στειλεις λαθος προιον δινεις full refund και αν θελεις πισω το προιον πληρωνεις και τα μεταφορικα επιστροφης , το θεμα θα τελειωνε εκει.

Ολοι αυτοι οι απατεωνες ομως κανουνε τρελους τζιρους, ειναι πραγματικα αμετρητοι και δινουνε εκατομμύρια στο ebay με την προμηθεια που τους κραταει απο τις πωλησεις, επομενως γιατι να τους διωξει?

Το ebay εξαλλου σου προτεινει οταν μπαινεις στην αρχικη σελιδα να αγοραζεις απο top rated sellers, αν δεν το κανεις ...μην διαμαρτύρεσαι μετα.

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι ότι το ebay δεν μπορεί να ξέρει τι πραγματικά γίνεται. Ο άλλος μπορεί να στείλει ότι θέλει. Έχει αποδεικτικό ότι έστειλε. Ο άλλος μπορεί να λάβει ότι θέλει και μπορεί να δείξει και ότι δεν έλαβε.

Πώς να τα φιλτράρει αυτά;

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

ένα ένα:

το τι γράφει (ως «πρόταση» μάλιστα) το Ebay για να προστατέψει τον πάτο του δεν έχει καμιά σημασία με το αν ο χρήστης καλώς ή κακώς διαμαρτύρεται. Αν σου πω «μην αφήνεις ξεκλείδωτη την πόρτα», εσύ με αγνοήσεις και τελικά μπουν και σε κλέψουν, η πράξη που κάνουν κλοπή λέγεται κι είναι ακριβώς ίδια με την κλοπή αν η πόρτα ήταν κλειδωμένη. Κι αν μπορείς πολύ καλά θα κάνεις να διεκδικήσεις πίσω τα κλεμένα. Στο καφενείο ίσως έχει νόημα να σου πω «καλά ρε χαζέ γιατί δεν κλείδωνες», «στα 'λεγα», ακόμη και το ψιλοάθλιο «καλά να πάθεις» αλλά επ'ουδενί δε μπορώ να σου πω «δεν επιτρέπεται να πας να διεκδικήσεις τα νόμιμα δικαιώματά σου». Υπάρχει διαφορά κι ελπίζω την καταλαβαίνεις.

δύο: το αν την πάτησες ή όχι είναι ανεξάρτητο με το τι κάνεις από κει και πέρα. Επίσης δεν έχει καν μεγάλη σημασία η αιτία του λάθους (αν είναι απατεώνας, αν είναι έξυπνος, αν σε μισεί, αν του ξέφυγε κλπ). Πλήρωσα για το Α, μου έστειλες το Β, αρνιόσουν αρχικά να μου στείλεις το Α, τελικά μου έδωσες τα περισσότερα πίσω αφού με ταλαιπώρησες πρώτα, τρως αρνητική. Έτσι απλά. Στην αρνητική θα ανέφερα ξεκάθαρα ότι του είχα πει πως δεν θα του βάλω αρνητική αν επιστρέψει το χρήμα αλλά η αλλαγή στάσης μου δικαιολογείται και από την συμπεριφορά του και για να προστατέψω επόμενα θύματα.

Άσχετο: οι Κινέζοι -συνήθως- δεν είναι απατεώνες. Είναι μαρτύριο στη συνεννόηση κι είναι γενικώς αρκετά αγενείς αλλά δεν είναι άτιμη φάρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.