Jump to content



Ατελειωτες καθυστερησεις απο Κινα


Recommended Posts

Καλησπερα

με παραπονο ξεκιναει και μενα η παρουσια μου σε αυτο το φορουμ. Νεος σε εγγραφη αλλα (πολυ) παλιος στη

παρακολουθηση (των reviews ειδικα). Στο θεμα μας τωρα:

εχω παραγγειλει μια vga καρτα για notebook μεσα στις γιορτες και δεν εχει ερθει ακομη. Απο τη μια σκευτομαι

ειναι πολυ νωρις, αλλα, απο την αλλη εχω στειλει 3 mails να μου πει που βρισκεται περιπου η καρτα ή πως να

την κανω track εγω, και δεν εχει απαντησει σε κανενα πλην του πρωτου που του ειχα στειλει εγω για "ευχαριστω

για τη συνεργασια".

Και μονο που δεν μου εχει απαντησει σε κανενα απο τα τελεταια 3 mail μου την εχει δωσει απιστευτα στα νευρα,

και δεν ξερω τι να κανω τωρα: να συνεχισω να περιμενω ή να παω για refund ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

με παραπονο ξεκιναει και μενα η παρουσια μου σε αυτο το φορουμ. Νεος σε εγγραφη αλλα (πολυ) παλιος στη

παρακολουθηση (των reviews ειδικα). Στο θεμα μας τωρα:

εχω παραγγειλει μια vga καρτα για notebook μεσα στις γιορτες και δεν εχει ερθει ακομη. Απο τη μια σκευτομαι

ειναι πολυ νωρις, αλλα, απο την αλλη εχω στειλει 3 mails να μου πει που βρισκεται περιπου η καρτα ή πως να

την κανω track εγω, και δεν εχει απαντησει σε κανενα πλην του πρωτου που του ειχα στειλει εγω για "ευχαριστω

για τη συνεργασια".

Και μονο που δεν μου εχει απαντησει σε κανενα απο τα τελεταια 3 mail μου την εχει δωσει απιστευτα στα νευρα,

και δεν ξερω τι να κανω τωρα: να συνεχισω να περιμενω ή να παω για refund ?

Στην θέση σου θα πήγαινα για Refund. Είναι αδιανόητο να μήν υπάρχει επικοινωνία με τον πωλητή για κάτι που έχεις πληρώσει και περιμένεις να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Από πού την έχεις παραγγείλει? Αμερική? Ευρώπη? Ασία??? Και τί αξία είχε? (μήπως εμπλέκεται και το τελωνείο στη μέση..)

Μην ξεχνάς ότι κατά τη διάρκεια των γιορτών υπάρχει τεράστιος φόρτος και γενικά οι αποστολές καθυστερούν.

Το ότι δεν σου απαντάει, μπορεί να μην είναι ευγενικό, αλλά πιθανότατα να μην υπάρχει και tracking. Γενικά κάνε υπομονή, θα σου έρθει το αντικείμενο. Για refund προφανώς είναι πολύ νωρίς να μιλάμε..

Link to comment
Share on other sites

κι εγω σημερα παρελαβα τροφοδοτικο απο rc711 (hong kong) , το ειχα παραγγειλει 2 Ιανουαριου.Και αυριο παραλαμβανω (ηρθε η ειδοποιηση) δεμα απο Αμερικη παραγγελια 3/01.Α.To 1o σταματησε και τελωνειο και περασε αφρος.:upside: Ολα airmail(παντα) συστημενα

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

με παραπονο ξεκιναει και μενα η παρουσια μου σε αυτο το φορουμ. Νεος σε εγγραφη αλλα (πολυ) παλιος στη

παρακολουθηση (των reviews ειδικα). Στο θεμα μας τωρα:

εχω παραγγειλει μια vga καρτα για notebook μεσα στις γιορτες και δεν εχει ερθει ακομη. Απο τη μια σκευτομαι

ειναι πολυ νωρις, αλλα, απο την αλλη εχω στειλει 3 mails να μου πει που βρισκεται περιπου η καρτα ή πως να

την κανω track εγω, και δεν εχει απαντησει σε κανενα πλην του πρωτου που του ειχα στειλει εγω για "ευχαριστω

για τη συνεργασια".

Και μονο που δεν μου εχει απαντησει σε κανενα απο τα τελεταια 3 mail μου την εχει δωσει απιστευτα στα νευρα,

και δεν ξερω τι να κανω τωρα: να συνεχισω να περιμενω ή να παω για refund ?

Αν παράγγειλες από Αμερική τώρα είναι η ώρα του να φτάσει, από Ασία τουλάχιστον μερικές ημέρες ακόμα. Ειδικά λόγω γιορτών. Από Ασία, ότι παράγγειλα μεταξύ 15 και 22 του μήνα φτάνει αυτή την εβδομάδα στα χέρια μου. Ένα χτύπησε και 50 ημέρες, μου είχε κάνει refund και τον ξαναπλήρωσα. Refund ζητάς στις 35-40 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα καλα. Μου 'ρθε και μαλιστα χθες το πρωϊ. Δεν ηταν τοσο οτι φοβηθηκα μην δεν

ερθει, αλλα, οτι μου την εδωσε που δεν απαντουσε καν στα emails μου. Με το που του εστειλα

οτι την παρελεβα χθες, μου απαντησε κατευθειαν... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από πάνταγουιλ. Πρόκειται για ταμπλέτα.

1)Η παραγγελία έγινε στις Nov 7, 2012. Στην συνέχεια αλλάζει η παραγγελία(άλλο τάμπλετ λόγω διαθεσημότητας) και παίρνω ως refund την διαφορά στις Nov 16, 2012.

2)Στις 2012-11-17 αποστέλλεται το προϊόν. Το tracking number μέχρι τώρα υπολειτουργεί, δηλαδή στην ιστοσελίδα βάζω τον αριθμό.. δεν μου βρίσκει τίποτα, ψάχνω συγκεκριμένα στο hong kong και βγάζει transportation normal. Αυτό μου βγάζει ακόμα και τώρα.

3)In the mean time, ανοίγω υπόθεση στο paypal,

στις Dec 19, 2012, περιμένω μερικές ημέρες ακόμα και μετά κάνω escalate claim στις Dec 29, 2012.

Από τις 8 Ιανουαρίου ψάχνουν την υπόθεση και ακόμα τίποτα.

Τους έχω στείλει e-mail μήπως θέλουν αποδεικτικά στοιχεία για να κλείσει πιο γρήγορα η υπόθεση γιατί θέλω τα λεφτά να πάρω το nexus αλλά τίποτα. Από τον πωλητή πήρανε το tracking number από εμένα δεν ζήτησαν τίποτα.

Μήπως να πάρω κανένα τηλέφωνο;:hm:

Link to comment
Share on other sites

για πιο σίγουρο αποτέλεσμα, θα σου έλεγα να πας στην τράπεζά σου και να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής.

Μπορει να αργήσει η διαδικασία γενικά, αλλά και ενημέρωση θα έχεις και τα χρήματά σου θα λάβεις πίσω κατά 99.9%.

Link to comment
Share on other sites

για πιο σίγουρο αποτέλεσμα, θα σου έλεγα να πας στην τράπεζά σου και να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής.

Μπορει να αργήσει η διαδικασία γενικά, αλλά και ενημέρωση θα έχεις και τα χρήματά σου θα λάβεις πίσω κατά 99.9%.

αν ομως κανει αυτο, δεν θα εχει θεμα με το paypal μετα?

Γιατι μεχρι το paypal να αποφανθει τι εγινε, η διαδικασια και η συναλλαγη ειναι θεωριτικα κομπλε

Το λεω αυτο, γιατι η τραπεζα εχει εγγρινει την συναλλαγη για το paypal και οχι για την αγορα απευθειας, αρα ειναι σαν να αμφισβητεις την χρεωση του paypal.ε?

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και αυτό hayabusa. Αλλά φοβάμαι πως θα γίνει μπάχαλο.

Επίσης άμα κάνω close case είναι σαν να μου ήρθε το πακέτο και όλα μέλι γάλα. Μετά τι να μου κάνει η τράπεζα.

Θα περιμένω ακόμα καμιά εβδομάδα, θα στείλω και e-mail ξανά. Πλέον δεν το θέλω το πακέτο ακόμα και αν έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από 5 Νοεμβρίου 2012 από Κίνα την παρέλαβα την Δευτέρα.Βέβαια τα λεφτά τα πήρα πίσω εδώ και καιρό (refund) και τώρα ψάχνω να τον βρω για να του τα ξαναστείλω...!!! Πολύ μπέρδεμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από 5 Νοεμβρίου 2012 από Κίνα την παρέλαβα την Δευτέρα.Βέβαια τα λεφτά τα πήρα πίσω εδώ και καιρό (refund) και τώρα ψάχνω να τον βρω για να του τα ξαναστείλω...!!! Πολύ μπέρδεμα!!!

Μεσα στο ebay στο προφιλ σου, μπορεις να δεις απο ποιον αγορασες τι...

Απο κει θα μπορεσεις να τον βρεις ευκολα και να κανονισεις να του στειλεις καπως τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρες και από μένα και καλώς σας βρήκα (νέος-1ο post!!) λοιπόν έκανα παραγγελία απο dx και 23/1/13 μου λένε οτι ειναι fulfilled and shipped η τάδε παραγγελία μου. Απο τότε στο link του tracking numberhttp://intmail.183.com.cn/itemtrace_en.jsp που μου στειλανε μια λεει opening??? μια dispatching??? και μετά πάλι opening. μπορώ να καταλάβω τίποτα και να υπολογίσω πότε να περιμένω; ( αν και απο οτι διαβάζω παραπάνω καλό καλοκαίρι με βλέπω!!!)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.