Jump to content



Ατελειωτες καθυστερησεις απο Κινα


Recommended Posts

Τελικα απατεωνας ο τυπος.Usa seller αλλα τα δεματακια ερχονται απο ΚΙνα.Το εχει συστημα

Λοιπον παραγγελνεις κατι με 10-15$.Σου στελνει λαθος αντικειμενο μια χαζομαρα που δεν στοιχιζει πανω απο 1-2$ και που για να το στειλεις πισω θελει 10-12$.

Οταν επικοινωνησεις μαζι του σου λεει sorry αλλα οι υπολληλοι θα ηταν κουραζμενοι και κανανε λαθος.

Στην αρχη σου προτεινει να πληρωσεις αλλα 6$ για να στειλει το σωστο.Εαν λαβεις τιποτα παιζεις και τζοκερ.

Στην συνεχεια αν του πεις οτι δεν πληρωνεις τιποτα παραπανω σου προσφερει refund 50% της αξιας του αντικειμενου-οχι των μεταφορικων-Δηλαδη για αντικεμενο αξιας 10$ και 5$ μεταφορικων σου δινει πισω 5$.Χανεις 10 δηλαδη.Αυτος του κοστισε να το στειλει 3-4$ και 1-2 το αντικειμενο βαζει στην τσεπη 4-5$χ300 καθε μηνα, καλο μεροκαματο βγαζει μονο απο αυτα.

Του ειπα οτι ρωτησα στο ταχυδρομειο και μου ειπανε special προσφορα λογω κρισης για αυτον τον μηνα 0.90$ συστημενα δεματα μεχρι 300γραμμαρια σε ολα τα μερη του κοσμου.-Ειπα να του πω 0.10$ αλλα φοβηθηκα μην παρει χαμπαρι οτι λεω ψεματα.:upside:

Επομενως του λεω παμε σε case και θα ζητησω απο το ebay full refund γιατι το λαθος ειναι δικος σου, δεν μου εστειλες παρομοιο προιον μου εστειλες τελειως διαφορετικο επιτηδες και πονταρες οτι δεν θα το στειλω πισω, θα φας και αρνητικη και θα σου κλεισω και υποθεση εναντιον σου, επομενως του λεω

Η' μου δινεις refund 15$-0.90$=14.10$ και δεν στελνω τιποτα πισω και τελειωνει το θεμα ή ανοιγω υποθεση και ζηταω απο το ebay full refund. Σε αυτην την περιπτωση θα παρω πισω 15$ και αν μου ζητησει το ebay να το στειλω θα δωσω αλλα 0.90$.Αλλα αν ανοιξω case θα φας και αρνητικη.

Σημερα μου εστειλε 14.10$.Εχασα 0,90$ αλλα δεν πειραζει , τον εβαλα μεσα, χρεωθηκε αρχικα μεταφορικα, ebay fees.Αν το κανανε ολοι αυτο ο τυπος σε 3 μηνες θα την κοπανουσε απο το ebay αλλα κανενας δεν τα στελνει πισω.

Για την ιστορια ,να στειλεις πισω συστημενο κινα ή αμερικη αυτο που μου εστειλε στοιχιζει 8.5-9 ευρω.

Αρνητικη κανονικα και πες του να παει να ...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατί κουράζετε το θέμα αν γίνει κάποια *******;

ήρθε λάθος δέμα; negative και open case και ζητάς refund (εφόσον σου έχει στείλει λάθος δέμα τα μεταφορικά πίσω τα δίνει αυτός αν θέλει πίσω το αντικείμενο)

δεν ήρθε καθόλου το δέμα; μήνυμα και ζητάς refund, αν δεν τα δώσει case και negative.

έχω κάνει πάνω απο 130 παραγγελίες και έχω ανοίξει πάνω απο 16 cases. δεν είχα σε κανένα πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16567]LeoNaXe[/MENTION]: «έχω κάνει πάνω απο 130 παραγγελίες και έχω ανοίξει πάνω απο 16 cases. δεν είχα σε κανένα πρόβλημα..»

πάντως το ποσοστό που αναφέρεις είναι αρκετά υψηλό -σε περισσότερες από 1 στις 10 παραγγελίες έχεις πρόβλημα-

Link to comment
Share on other sites

όχι ακριβώς 1/10 αλλά περίπου 1/14, έχω πολλές παραγγελίες που έχει κλείσει υπόθεση και δεν έχει γίνει αξιολόγηση, δεν ξέρω ακριβώς πόσες παραγγελίες έχω κάνει αλλα τώρα έχω 131.

πάντως έχω μάθει να μην με αγχώνει τίποτα. πιο ασφαλές απο το ebay δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παραγγελίες με αποστολή 5/11 - 20/11 δεν έχουν έρθει. Λογικά οι πρώτες θα έπρεπε να είναι εδώ στις 25/11. Έχει και άλλος καθυστερήσεις αυτή την περίοδο;

όχι τίποτα άλλο, αλλά βαριέμαι να αρχίζω επικοινωνία με πωλητές.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελίες με αποστολή 5/11 - 20/11 δεν έχουν έρθει. Λογικά οι πρώτες θα έπρεπε να είναι εδώ στις 25/11. Έχει και άλλος καθυστερήσεις αυτή την περίοδο;

όχι τίποτα άλλο, αλλά βαριέμαι να αρχίζω επικοινωνία με πωλητές.

Κι εγώ τα ίδια και μάλιστα με παραγγελία που νομίζω έχει γίνει ακόμα νωρίτερα. Αν δεν έχουν έρθει μέχρι την Παρασκευή θα επικοινωνήσω μαζί δω τι παίζει

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πάντως το ποσοστό που αναφέρεις είναι αρκετά υψηλό -σε περισσότερες από 1 στις 10 παραγγελίες έχεις πρόβλημα-

και εγώ μία από τα ίδια... σε 120 αγορές από ebay, χρειάστηκα τη βοήθεια του resolution center καμιά 15αριά φορές, όπου όλες κατέληξαν σε full refund.

έχω την εντύπωση πως πολλοί κινέζοι το έχουν σύστημα να μην στέλνουν ποτέ το αντικείμενο, να περιμένουν τις 45 (και κάτι) ημέρες για να ανοιγο/κλείσει το case και μετά να στείλουν πίσω τα λεφτά. έτσι, με ελάχιστο κόστος (για φθηνά αντικείμενα) αυξάνουν τα θετικά τους feedback.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειχα παραγγειλει μια βαση για το κινητο στις 11/11/13 και δεν εχω λαβει τπτ ακομα,ανοιξα case,μου ειπαν να μιλησω με local post office και μετα αν δεν βρω ακρη να μου στειλουν καινουργια..Οποτε παω ΕΛΤΑ??και εκει τι θα ζητησω,δεν ειχα καποιο προβλημα μεχρι στιγμης και δεν ξερω τι να κανω..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παραγγειλει μια βαση για το κινητο στις 11/11/13 και δεν εχω λαβει τπτ ακομα,ανοιξα case,μου ειπαν να μιλησω με local post office και μετα αν δεν βρω ακρη να μου στειλουν καινουργια..Οποτε παω ΕΛΤΑ??και εκει τι θα ζητησω,δεν ειχα καποιο προβλημα μεχρι στιγμης και δεν ξερω τι να κανω..

Δε πρόκειται να βγάλεις καμιά άκρη από τα ΕΛΤΑ, πάρε τηλέφωνο καλύτερα για να μην κάνεις τζάμπα το κόπο. Και μην σου ξαναστειλει, ζητάς πίσω τα λεφτά σου και μετά το ξανακάνεις παραγγελία. Έτσι είσαι πάλη σε ασφάλεια των 45 ημερών του eBay. Αλλιώς αυτές οι ημέρες θα έχουν περάσει και δεν θα μπορέσεις να κάνεις τίποτα αν είναι απατεώνας

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω ακόμα δέματα, σύνολο είχα 15 και μου έχουν έρθει τα 8, πήρα 2 refund.

Ένα δέμα που είναι κινητό έχει κλείσει από ΚΔ αεροδρόμιο σήμερα στις 10 το πρωί. Δεν πιστεύω να φτάσει αύριο στην Ξάνθη

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παραγγελια φθηνης vga απο Αμερικη ebay και top rated seller αρχες Φλεβαρη

Μετα απο 40 μερες υπομονης ανοιξα υποθεση -για not received item- αλλα λεω αντε να περιμενω 2 εβδομαδες ακομη.Μολις εξαντληθηκαν και οι 2 εβδοαμαδες του ειπα να κανει refund και να κλεισει το case ο ιδιος, για να μην ζητησω απο το ebay να το κανει γιατι θα του βγει εναντιον του , και μου ειπε το αμιμητο δεν ευθυνομαστε για απωλεια ανασφαλιστων δεματων για αποστολες εκτος Αμερικης....αν χαθηκε ειναι δικη μου ευθυνη....

Τελικα πηρα full refund απο το customer support πηρε και μια αρνητικη και ησυχασε.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Όντως κατά τον Δεκέμβριο έγινε πανικός στις καθυστερήσεις δεμάτων από Κίνα. Δεν μου ήρθαν κι εμένα κανα-δυο από ebay τότε και πήρα refund.

Απ' ότι έχω παρατηρήσει τελευταία στο ebay έχουν αυξήσει και τον εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης των προϊόντων τους πολλοί πωλητές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΣΟΚ και ΔΕΟΣ.

Εχω κανει 3 παραγγελειες απο κινα τελευταια..οι προηγουμενες ηρθαν γυρω στο 10ημερο ..τη τελευταια σε 7-8 μερες με σ/κ αναμεσα...

Νομιζω με τη νεα αεροπορικη συνδεση Κινας-Ελλαδας θα φερει πολυ καλυτερες μερες στις αποστολες δεματων. Για οσο υπαρχει ομως (μεχρι τα μεσα Οκτωβριου)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΣΟΚ και ΔΕΟΣ.

Εχω κανει 3 παραγγελειες απο κινα τελευταια..οι προηγουμενες ηρθαν γυρω στο 10ημερο ..τη τελευταια σε 7-8 μερες με σ/κ αναμεσα...

Νομιζω με τη νεα αεροπορικη συνδεση Κινας-Ελλαδας θα φερει πολυ καλυτερες μερες στις αποστολες δεματων. Για οσο υπαρχει ομως (μεχρι τα μεσα Οκτωβριου)

9/8 έφυγε από Κίνα και ακόμα να ανοίξουν τον σάκο στο αεροδρόμιο. fffuuuuu

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως πολλοί κινέζοι το έχουν σύστημα να μην στέλνουν ποτέ το αντικείμενο, να περιμένουν τις 45 (και κάτι) ημέρες για να ανοιγο/κλείσει το case και μετά να στείλουν πίσω τα λεφτά. έτσι, με ελάχιστο κόστος (για φθηνά αντικείμενα) αυξάνουν τα θετικά τους feedback.

Δεν νομίζω να μπαινουν σε τέτοια διαδικασία.Εγώ πάντως σε όσες φορές έτυχε να μην μου στείλουν αντικείμενο καθόλου εξαρχής και να με αναγκάσουν να ανοίξω case, φυσικά και έφαγαν αρνητική κριτική και φυσικά και πήρα full refund.

Δεν μπορείς να παραγγέλνεις ένα αντικείμενο που το χρειάζεσαι και να περιμένεις πάνω από μήνα και να μην στο στέλνουν και να τους βάλεις και θετικό feedback μόνο και μόνο επειδή σου έκανε το paypal refund.Πρέπει να είσαι πολύ ηλίθιος να τους βάλεις και θετικό feedback μετά από τόση ταλαιπωρεία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.