Jump to content



Απο ΡΙΙ 720ΒΕ σε FX 8350???


slaught

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!Αν και έχω καιρό να γράψω το hobby δεν ξεχνιέται!!!

Η ερώτηση: έχω έναν pII x3 720BE με overclock μπορώ να πάω 3,3-3,4 (πάντα με μαμά ψύχτρα). Με δεδομένο οτι η μαμά είναι am3+ αξίζει να πάω στον 8350 ή να βρω κάποιον used 1100Τ???

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη χρήση. Αν τον θες για παιχνίδια FPS σε 30ρες οθόνες αναβάθμισε την κάρτα γραφικών. Αν τον θες για benchmarks get a life. Αν τον θες για γενική χρήση και μπορείς να δώσεις τον 720ΒΕ why not?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που έχεις στείλει δεν υπάρχει πουθενά ο 8350 οπότε έισαι άκυρος.....

φιλαράκι το 8350 σε μερικά review είναι πολυ μπροστά απο τον παλιό fx 8150... σε όλα. και σε τιμή παρα πολύ καλή

το Motherboard ειναι ότι πρέπει.. :D αξίζει την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!Αν και έχω καιρό να γράψω το hobby δεν ξεχνιέται!!!

Η ερώτηση: έχω έναν pII x3 720BE με overclock μπορώ να πάω 3,3-3,4 (πάντα με μαμά ψύχτρα). Με δεδομένο οτι η μαμά είναι am3+ αξίζει να πάω στον 8350 ή να βρω κάποιον used 1100Τ???

Στην θέση σου θα έψαχνα για κανέναν 1090Τ/1100Τ μέχρι 100€. Αν δεν έβρισκα θα πήγαινα σε FX8350.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής!!!Απλά το σκέφτομαι γιατί είναι η πρώτη σειρά 8-πύρηνων που λέει κατι!!!Χωρίς να ζητάει τα λ7 της intel.....

το συστημα το βλεπω. την μητρικη δεν βλεπω....!!! γραψε σωστα το μοντελο τουλαχιστον!!!

ειναι αυτη που εχω κι εγω? η καποια αλλη? γιατι 990X-UD4 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ..!!!

παντως συμφωνω με astrovasili, ο 8320 ειναι το VFM της σειρας!!

αλλα astrovasili, διαφωνω στα υπολοιπα..! ακομα και με........ 7990, μια χαρα ειναι ο 8320..!

χαρακτηριστικο σχολιο σε αλλο φορουμ, απο κατοχο NV 690. το μεταφερω αυτουσιο.

"Με τον 1055 έχω GPU max.load 94% τρώω μπουκάλι δηλ. αλλά με τον 8350 (που κλοκάρεται και εύκολα λόγω ξεκελίδωτου πολλαπλασιαστή), πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει τέτοιο πρόβλημα."

κι αυτο σε "Μιλάω για το Crysis 2 σε directx 11 + tesselation pack , Alan Wake, Deus X Human Revolution, BF3, COD"

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, τωρα που διορθωσες το μοντελο, και βλεπουμε ποια ειναι..., μπορεις να κανεις το εξης απλο -αν θες να δεις τι "μπουκαλι" τρως απο τον 720.

κατεβασε το AMD SYSTEM MONITOR και κοιτα ποσο φορτωνει ο CPU και ποσο η καρτα, οταν παιζεις παιχνιδια.

δοκιμασε 2-3 παιχνιδια και θα καταλαβεις...!

παντως, σε περιπτωση που -ετσι κι αλλιως - θες να αλλαξεις επεξεργαστη, εγω στη θεση σου (την οποια την καταλαβαινω απολυτα, μιας και εχω ιδια MOBO-CPU), θα πηγαινα σε FX-8320!

δεν βλεπω το λογο να πληρωσω επιπλεον, για εναν παραπανω πολ/στη...!!!!!

επισης, εξηγησε λιγο, τι εννοεις all around συστημα? γιατι ο καθενας εχει τις δικες του απαιτησεις! και μην ακουσω για internet - HD ταινιες......!!!! για να καταλαβω που δεν σε καλυπτει ο 720.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
O 8320 στα 170 γενικα εχει πολυ value.

Ναι είναι ότι ποιο value κυκλοφορεί σε δυνατό cpu στην αγορά. Είναι και ξεκλείδωτος, ενώ παίζουν και πάμφθηνες μητρικές στο AM3+ εξοπλισμένες στο full.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις ήδη τη κατάλληλη μητρική, συμφωνώ ότι η σωστή επιλογή είναι ένας AMD FX Vishera.Αν είσαι σε budget και το gaming είναι ο primary στόχος τότε ακόμα και ένας FX-4300 είναι αρκετός.Διαφορά τιμής 50ε, μπορείς να τα επενδύσεις αλλού.Αν ασχολείσαι και με άλλα όπως rendering,multimedia επεξεργασία τότε μόνο & αν μπορείς βάλε τον FX-8320.Μη θυσιάσεις χρήματα από αλλού για να βάλεις υψηλότερης ιεραρχίας CPU.Γενικά θεωρώ κάτι παραπάνω από 4πύρηνο σε AMD αχρείαστο αφού ακόμα δεν υπάρχουν αρκετά application που να το εκμεταλλεύονται πλήρως, και λόγω αρχιτεκτονικής\κατανάλωσης (όπως και να το κάνουμε κατώτερα της Intel).Μιλάω πάντα για budget περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.