Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Από τέτοια router κλάψτα χαράλαμπε ( μπορεί να λέει Fast Path ενώ είσαι σε Interleaved ).

Κάνε ping τα παρακάτω:

Multiplay - Multiplay Global Game Server Hosting, Events & Gaming Community

Serveur de jeu - Myriapulse

108.61.77.210

Insomnia.gr

και σύγκρινε με κάποιον που έχει Forthnet ADSL2 @ Fast Path.

multiplay: 83 82 82

108.61.77.210: 163 164 163

insomnia: 73 74 73

Τα νούμερα μου φαίνονται το λιγότερο τραγικά..

ps Οποιο καλο παιδάκι είναι με 4net adsl fastpath ας κάνει και αυτος μια δοκιμή να μου πει.

Link to comment
Share on other sites

multiplay: 83 82 82

108.61.77.210: 163 164 163

insomnia: 73 74 73

Τα νούμερα μου φαίνονται το λιγότερο τραγικά..

ps Οποιο καλο παιδάκι είναι με 4net adsl fastpath ας κάνει και αυτος μια δοκιμή να μου πει.

OTEnet fast path ADSL2+ ( βγάλε κανά 5άρι-10αρι ms γιατί έκανα seeding ταυτόχρονα 5 torrents )

multiplay: 55ms - 54ms - 55ms - 55ms

108.61.77.210: 123ms - 126ms - 126ms - 124ms

insomnia: 64ms - 65ms - 62ms - 64ms

Link to comment
Share on other sites

Τα ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ , έχουν ξεκλειδωτο fw?Γενικά σε περιορίζουν σε κάτι?

Port forwarding πχ μπορείς να κανείς?Το wifi τους είναι 300αρι?

κοίτα για το port forwarding έχω και εγώ μερικές απορίες !

διότι μετά από αρκετό ψάξιμο επειδή άνοιγα την πόρτα 25565 για minecraft server και μετά με ένα άλλο tool μέσω νετ έκανα test για να δω αν ήταν ανοικτή και πάντα fail

το συμπέρασμα μετά από μία μέρα

Μπορώ να κάνω portforwading ναι αλλά μόνο όταν έχω tunggle η to hamachi για να με βρουν η φίλοι μου !

δίοτι από ότι κατάλαβα παίζει ρόλο αν έχεις static ip !!!

εδιτ

σαν τι να σε περιορίζουν ?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα για το port forwarding έχω και εγώ μερικές απορίες !

διότι μετά από αρκετό ψάξιμο επειδή άνοιγα την πόρτα 25565 για minecraft server και μετά με ένα άλλο tool μέσω νετ έκανα test για να δω αν ήταν ανοικτή και πάντα fail

το συμπέρασμα μετά από μία μέρα

Μπορώ να κάνω portforwading ναι αλλά μόνο όταν έχω tunggle η to hamachi για να με βρουν η φίλοι μου !

δίοτι από ότι κατάλαβα παίζει ρόλο αν έχεις static ip !!!

εδιτ

σαν τι να σε περιορίζουν ?

Τον minecraft server τον είχες ανοιχτό ?

Γιατί αν δεν έχεις το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί την εκάστοτε πόρτα, ποιός θα απαντήσει στο request ? ο πύρινος τοίχος ? :p

Link to comment
Share on other sites

Τον minecraft server τον είχες ανοιχτό ?

Γιατί αν δεν έχεις το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί την εκάστοτε πόρτα, ποιός θα απαντήσει στο request ? ο πύρινος τοίχος ? :p

λες εεε ?

από εδώ έκανα τα test

Network Tools by YouGetSignal.com

τώρα είμαι λίγο mindf@cking !!!

Link to comment
Share on other sites

με ΟΤΕ κλειδωνα 22+.

ειχα δει να κατεβαζω και με 3mb/s.

αλλαξα σε wind επειδή για κάποιο άγνωστο λόγο δεν μπορούσα να αξιοποιήσω την ταχύτητα

σε τορρεντ και όταν κατέβαζα από κει έστω και με 100kb αργούσε να φορτώσει μέχρι και το google.

μπορώ να πάρω τηλέφωνο για να μου βελτιώσουν την υπάρχουσα ADSL;

και αν περάσω σε VDSL πόσο θα κλειδώνω χοντρικά;

Link to comment
Share on other sites

με ΟΤΕ κλειδωνα 22+.

ειχα δει να κατεβαζω και με 3mb/s.

αλλαξα σε wind επειδή για κάποιο άγνωστο λόγο δεν μπορούσα να αξιοποιήσω την ταχύτητα

σε τορρεντ και όταν κατέβαζα από κει έστω και με 100kb αργούσε να φορτώσει μέχρι και το google.

μπορώ να πάρω τηλέφωνο για να μου βελτιώσουν την υπάρχουσα ADSL;

και αν περάσω σε VDSL πόσο θα κλειδώνω χοντρικά;

Eίναι θέμα ρυθμίσεων αυτό. Και εγώ με 15άρα άν πειράξω ρυθμίσεις που έχουν να κάνουν με το bandwith και ότι ΚΑΙ ΚΑΛΑ να το κάνω στα μέτρα της ταχύτητάς μου ΤΟΤΕ κολλάει το σύμπαν. Η λύση είναι ξύλωμα όλο και πέρασμα χωρίς να πειράξω τίποτα πέραν της ΠΟΡΤΑΣ, upnp ρύθμιση και τον κόφτη στις ταχύτητες.

Anyways είσαι WIND τώρα. Εύχομαι να πάει καλά ενδεχόμενη vdsl ενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι θέμα ρυθμίσεων αυτό. Και εγώ με 15άρα άν πειράξω ρυθμίσεις που έχουν να κάνουν με το bandwith και ότι ΚΑΙ ΚΑΛΑ να το κάνω στα μέτρα της ταχύτητάς μου ΤΟΤΕ κολλάει το σύμπαν. Η λύση είναι ξύλωμα όλο και πέρασμα χωρίς να πειράξω τίποτα πέραν της ΠΟΡΤΑΣ, upnp ρύθμιση και τον κόφτη στις ταχύτητες.

Anyways είσαι WIND τώρα. Εύχομαι να πάει καλά ενδεχόμενη vdsl ενεργοποίηση.

δεν ειχα πειραξει απολυτως τιποτα, δε γνωριζω αλλωστε. μηπως επρεπε να αλλαξω κατι ετσι ωστε να το διορθωνα?

Link to comment
Share on other sites

Φεύγεις από Wind, και πας κατά προτίμηση pOTEnet ή Cyta ή 4net.

VDSL χαλαρά.

το θεμα ειναι οτι αλλαξα πριν κανα μηνα.

αρα εχω δεσμευση ενος χρονου..

btw θα παω να ρωτισω wind τι κόστος επιπλέον έχει να περάσω σε VDSL εκτός από τα +10e το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Με το τραγικό bandwidth της Wind ζήτω που κάηκες, αν δε έχουνε υπάρξει και αρκετά θύματα με VDSL2[MENTION=23504]wind[/MENTION] σε βλέπω να κατεβάζεις με 3MB/s στην καλύτερη...

Λογικά με κανά penalty 100-120€ μπορείς να τους στείλεις άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα VDSL2 την προηγούμενη Πέμπτη από την HOL. Μέχρι τώρα καλά τα πάει με 4.8mb/s με 5.0mb/s κατεβάζω σε torrent.Με gaming δεν ασχολούμαι για να πω εντυπωσεις.Η γραμμή έρχεται από το ΚΑΦΑΟ 20 μέτρα από το σπίτι μου.

attachment.php?attachmentid=54270&stc=1&d=1358269642

post-805-1416076991,7019_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από ThorLite
Link to comment
Share on other sites

Link Status Connected

Modulation Type VDSL2

Actual Rate (Up/Down) 2496/13822 kbps

Attainable Rate (Up/Down) 3516/14084 kbps

Noise Margin (Up/Down) 12.1/9.2 dB

Line Attenuation (Up/Down) 0/0 dB

Output Power (Up/Down) 5.1/14.5 dBm

Data Path (Up/Down) Fast/Fast

Interleave Depth (Up/Down) 1/1

Interleave Delay (Up/Down) 0/0 ms

INP (Up/Down) 0/0 symbols

Profile 17a

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors (Up/Down) 0/18

FEC Errors (Up/Down) 0/0

HEC Errors (Up/Down) 0/58

Σημερα πρωτοσυγρονισα σε 30αρα vdsl απο τον ΟΤΕ.

Ειχαν προσπαθήσει να με συνδεσουν απο το Σάββατο αλλα το μονο που κατάφεραν ηταν να μου κόψουν το internet γενικότερα οπως και το τηλεφωνο μου σημερα :p Με πήρε τηλ ενας τεχνικός και μου έκλεισε ραντεβου για αύριο.

Γυρνώντας μόλις στο σπίτι ειδα οτι είχε συγχρονίσει και πως είχα και τηλέφωνο.Δυστυχως συγχρόνισα χαμηλά όπως βλέπετε.

Πηρα τηλ το 13888 και μου ειπαν οτι η καρτέλα της βλαβης δεν έχει κλεισει και πως θα έρθει το πρωί ενας τεχνικός απο το σπίτι.

Τι λέτε, εχω ελπίδα για να πάω πάνω απο τα 20000 στο download?Με την 24αρα κλείδωνα στα 12500 ...

H γραμμή ειναι στην Μεταμόρφωση Αττικής.

Χωρίς να είμαι σίγουρος πάντως, νόμιζω οτι αυτο εχει συμβεί και σε άλλους (χαμηλη αρχικά ταχυτητα σε vdsl) και πως μετά κατι κανουν απο τον ΟΤΕ και ανεβαινει σε νορμάλ επίπεδα.Ισχύει?

ΥΓ.Μονο και μονο που βλεπω το upload στα 240+ με κάνει να θέλω να την κρατησω ακομα και έτσι :p

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

Και ετσι ειναι.

Ηρθε ο τεχνικος.Δεν ειμαι ουτε κατα διάνοια κοντα σε καφαο.

Μπορεσα και εφτασα τα 16000/2500 .

Απο τα 12 που ημουν πριν δεν με χαλασε και ιδιαιτερα.Ειδικα το upload το χρησιμοποιω οποτε θα την κρατησω ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.