Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Για τον ΟΤΕ δε θεωρείται βλάβη αν συγχρονίζεις στα 8 αντί για 14 και είσαι σε άλλο πάροχο.. Απλά οι τεχνικοί στους άλλους παρόχους δημιουργούν τεχνάσματα και καλά μήπως καταφέρουν και κερδίσουν το κάτι τις παραπάνω.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

..που γι αυτά τα νούμερα έχει φάει πρόστιμα αρκετών εκκατομυρίων ευρώ απο την ΕΕΤΤ για αρκετές περιοχές για το τρόπο αντιμετώπισης των βλαβών των ενναλλακτικών..(καθυστέρηση αποκατάστασης,δολιοφθορά κτλ)..

Λιγο search στο google κανε απλά και θα καταλάβεις οτι δεν είναι φήμες φιλε μου...

Εδω εχει απαγορευση χρησης των οπτικων ινων, μιας ξεκαθαρα ιδιωτικης επενδυσης. Γιατι να μην βαλουν και προστιμο μηπως και ζησουν οι εναλλακτικοι λιγο ακομη;

Δεν εχει σημασια τιποτα, στην Ελλαδα ειμαστε η πρωτη χωρα οπου οι οπτικες ινες που θα μας φερουν το VDSL ειναι παρανομες. :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες απαγορεύσεις χρήσης;

Δεν είδα πουθενά να απαγορεύει κάνεις τπτ εκτός από τον ΟΤΕ που δεν θέλει fth για να πουλήσει πρώτα vdsl που το πάλευε αρκετό καιρό τώρα.

Συν ότι για να περάσεις οπτικές γενικά πληρώνεις εργολάβος, αλλά δήμο, αλλά υπ έχωσε ένα σκασμό λεφτά.

Δεν είμαι θέμα παρόχους αλλά κράτους που όλοι θέλουν να βγάλουν και όχι λίγα κιολλας.

Οπτικές έχουν βάλει μόνο ΟΤΕ και Αττικές τηλεπικοινωνίνιες και όλοι οι άλλοι νοικιάζουν. Αν τα θυμάμαι καλά γιατί πέρασαν και 4 χρόνια που έφυγα από τον χώρο.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε εαν δεν θελει ο ΟΤΕ ftth οπως λες γιατι δεν βαζει καποιος αλλος που συμπερανω οτι θελει διακαως να το κανει; Γιατι περιμενουν ολοι απο μια εταιρια να κανει την λατζα και οι υπολοιποι να κανουν πωλησεις εχοντας ετοιμο το δικτυο σε τιμη κοστους; Αυτο δεν ειναι ελευθερος ανταγωνισμος, ουτε στην Ρωσια δεν γινονται αυτα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε εαν δεν θελει ο ΟΤΕ ftth οπως λες γιατι δεν βαζει καποιος αλλος που συμπερανω οτι θελει διακαως να το κανει; Γιατι περιμενουν ολοι απο μια εταιρια να κανει την λατζα και οι υπολοιποι να κανουν πωλησεις εχοντας ετοιμο το δικτυο σε τιμη κοστους; Αυτο δεν ειναι ελευθερος ανταγωνισμος, ουτε στην Ρωσια δεν γινονται αυτα τα πραγματα.

Σόρυ κιόλας αλλα πώς πως μπορεί να βάλει ο "άλλος"?Είναι αδύνατο απλά..

Εδώ για τον ΟΤΕ που έστησε το δίκτυο το κόστος για το ftth ειναι εντελώς απαγορευτικό ειδικά αυτην την εποχή στην Ελλάδα..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα μιλάμε για δημόσιο δίκτυο το οποίο έχει την πλήρη διαχείριση ο ΟΤΕ και κάνεις άλλος.

Δεν είναι ιδιοκτησία ΟΤΕ.

Δεύτερον μόνο ο ΟΤΕ έχει τα κεφάλαια για τέτοιες ενέργειες. Ξαναλέω ότι για μια ίνα για να σκάψεις πληρώνεις δήμο κλπ.

Για να φτάσει κάνεις το δίκτυο του ΟΤΕ πρέπει να ξανά σκάψει όλη την Ελλάδα. Και το κόστος είναι απαγορευτικό. Δεν θα πληρώναμε 25 ευρώ για Internet αλλά 225.

Βασικά έπρεπε να είχε γίνει διαφορετικά.

Ο ΟΤΕ μόνο χονδρική και οι πάροχοι τα υπόλοιπα. Ούτε backbone ο ΟΤΕ ούτε λιανική.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι οπτικες μεχρι τα καφαο ειναι δημοσιο δικτυο; Ποιος εβαλε τα λεφτα;

Θα ηθελα να ρωτησω οσοι εχουν vdsl δεν αισθανονται οτι τεμπελιαζει η γραμμη τους; Η μηπως ολοι αγοραζεται δισκους καθε μηνα;

Link to comment
Share on other sites

το νέο δίκτυο οπτικών που στρώνει προφανώς είναι ιδιωτικό...

δεν χρειάζεται να αγοράζουν δίσκους κάθε μήνα, τα κατεβάζουν τα βλέπουν τα σβήνουν τα ξανατεβάζουν όσες φορές θέλουν...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα μιλάμε για δημόσιο δίκτυο το οποίο έχει την πλήρη διαχείριση ο ΟΤΕ και κάνεις άλλος.

Δεν είναι ιδιοκτησία ΟΤΕ.

Δεύτερον μόνο ο ΟΤΕ έχει τα κεφάλαια για τέτοιες ενέργειες. Ξαναλέω ότι για μια ίνα για να σκάψεις πληρώνεις δήμο κλπ.

Για να φτάσει κάνεις το δίκτυο του ΟΤΕ πρέπει να ξανά σκάψει όλη την Ελλάδα. Και το κόστος είναι απαγορευτικό. Δεν θα πληρώναμε 25 ευρώ για Internet αλλά 225.

Βασικά έπρεπε να είχε γίνει διαφορετικά.

Ο ΟΤΕ μόνο χονδρική και οι πάροχοι τα υπόλοιπα. Ούτε backbone ο ΟΤΕ ούτε λιανική.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Backbone pOTE +

Mini-ISPs ( τοπικοί ) +

AIX

Η καλύτερη λύση δίχως να γίνουνε τρελλά έξοδα ( σε σύγκριση με ένα full FTTH/FTTC δίκτυο )

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε πάροχος αναγκαστικά έχει δικό του backbone Bill. Δε νοικιάζει από ΟΤΕ. Ολοι πανε Ναυτίλο και απο εκεί οπου θέλουν. Φρανκφούρτη συνήθως μετά. Παλιότερα υπήρχε και Backup από Θεσσαλονίκη αλλά τώρα τα κόψανε αυτά λόγο κόστους.

Ξαναλέω ότι πάνε και χρόνια και μπορεί να τα έχουν αλλάξει αρκετά.

Μην ξεχνάμε ότι ο ΟΤΕ ήταν και ένα μεγάλο μέρος του ακόμα είναι κρατικό. Σκέψου εσύ ποιος έβαλε τα λεφτά.

Όσο για θέμα ταχύτητας πάνε οι εποχές που κατέβαζες συνέχεια πράγματα. Upload θέλουμε και ping. Και με anex m θα κάναμε δουλειά αλλά κανείς δε δίνει.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι δυνατον να μπλοκάρει ενα antivirus ολο το pc?

Λογω VDSL? μολις το απενεργοποιω δουλεουν ολα ρολοι.

Μολις το ενεργοποιω κολλαει το συμπαν μπλοκαρει mozilla και γενικα το internet

Link to comment
Share on other sites

δεν δίνει η Forthnet και η On?

Παλιοτερα δινανε μονο για business. Και δεν εδινε η on απ οσο ξερω. Αφου πηρε την vivodi μπορουσε να δωσει.

Περαιτερω δεν ασχοληθηκα γιατι οι τιμες ηταν απαγορευτικες.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

η On έδινε πρώτη, αλλά έπρεπε να είχε το SoHo πακέτο τουλάχιστον, εδώ και 2 χρόνια όμως δίνει σε όλα, το ενεργοποιείς και μόνος σου μάλιστα...

η Forthnet έδινε σε όλους εξαρχής αλλά έπρεπε να είχες static ip...

Link to comment
Share on other sites

η On έδινε πρώτη, αλλά έπρεπε να είχε το SoHo πακέτο τουλάχιστον, εδώ και 2 χρόνια όμως δίνει σε όλα, το ενεργοποιείς και μόνος σου μάλιστα...

η Forthnet έδινε σε όλους εξαρχής αλλά έπρεπε να είχες static ip...

Trust me δεν έδινε πρώτη... Αν δε κάνω λάθος Anex M δίνει εδώ και 4-5 χρόνια; Ίσως και λιγότερο.

Εκτός απο το ποια έφερε το Anex M στην Ελλάδα πρώτη για τα υπόλοιπα μπορεί να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ενεργοποιηθηκε VDSL απο Forthnet, και οι ταχυτητες μου ειναι ακριβως οι ιδιες με ADSL που ειχα πριν (σε αλλη εταιρεια).

Εχω δηλαδη : 1044 / 15664

και τα χαρακτηριστικα ειναι :

Output Power (Up/Down) [dBm]: 10,4 / 17,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,7 / 31,7

SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,0 / 8,3

Το τεχνικο τμημα της forthnet μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικη η ταχυτητα που πιανω με βαση την αποσταση και οτι κακως μου εκγρινανε VDSL , να περιμενω λιγες μερες και να υποβαθμισω σε ADSL παλι αφου δεν εχει νοημα...

Ισχυει αυτο? Απλα με παραξενευει το upload, δηλαδη ΟΚ το πιστευω αυτο που μου λεει ο τεχνικος, αλλα και το upload καρφωμενο στο 1mbps? Ουτε 1300kbps ξερωγω ή 1700kbps ή κατι περιεργο? Μοιαζει σαν να ειμαι σε limited profile δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.