Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Καλη χρονια απο μενα παιδες!

Χαλια μαυρα, ΟΤΕ 50αρι υποτιθεται...

73662240.jpg

το αστειο ειναι οτι ηρθε τεχνικος σημερα να το ελεγξει και αφου πειραξε 2 φιλτρα κατεληξε να μου λεει οτι φταιει ο χαλκος του 1800 και οτι πρεπει να περιμενω να περασει οπτικη ινα ο ΟΤΕ. ΛΟΛ.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναρωτιεμαι ποσο καιρο θελει ο οτε για ενεργοποιηση,εχω κανει αιτηση απο 15/12 και ουτε σημερα φως! Γνωριζω φυσικα για το 12ημερο ,απλα δεν περιμενα να το εξαντλησουν...:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια απο μενα παιδες!

Χαλια μαυρα, ΟΤΕ 50αρι υποτιθεται...

το αστειο ειναι οτι ηρθε τεχνικος σημερα να το ελεγξει και αφου πειραξε 2 φιλτρα κατεληξε να μου λεει οτι φταιει ο χαλκος του 1800 και οτι πρεπει να περιμενω να περασει οπτικη ινα ο ΟΤΕ. ΛΟΛ.....

Με SNR~9 και δεν δίνει 50άρα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το SNR δεν είναι αυτό που σκέφτεστε.

Με snr9 μπορεί ο ένας να κλειδώνει στα 2mbit και ο άλλος στα 22mbit

εγω πχ εχω 8.1

Για το παλικαρι πιο πάνω που λεει για vdsl απο τον ΠΟΤΕ οτι θα ενεργοποιηθει σε 12 μερες..

Εμενα με forthnet μεσα σε 5-6 μερες ενεργοποιηθηκε..

Link to comment
Share on other sites

Για το παλικαρι πιο πάνω που λεει για vdsl απο τον ΠΟΤΕ οτι θα ενεργοποιηθει σε 12 μερες..

Εμενα με forthnet μεσα σε 5-6 μερες ενεργοποιηθηκε..

Γιατί 12; Σε 2 μέρες ήμουν οκ με την σύνδεση,αλλά το router το πήρα την τρίτη μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Do you know wtf is SNR?

Έχει 8.1 γιατί βάλανε να κλειδώσεις στο max. Έπιασε τόσο, δες και crc errors & fec όμως και αν εχεις disconnects.

Ξερω τι ειναι αποσυνδεσεις δεν έχω αλλα εχω ενα σωρο errors

Επίσης άλλαξα την γραμμή μου σε fastpath αλλα διαφορά στο ping δεν ειδα!

ps με adsl είχα 6.6 :p χάλια μαυρα δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Ξερω τι ειναι αποσυνδεσεις δεν έχω αλλα εχω ενα σωρο errors

Επίσης άλλαξα την γραμμή μου σε fastpath αλλα διαφορά στο ping δεν ειδα!

ps με adsl είχα 6.6 :p χάλια μαυρα δηλαδη

Θα δείς οτι με CRC errors χάνεις πακέτα. Θα δείχνεις συνδεδεμένος αλλά οι σελίδες δε θα ανοίγουν.

Κατέβασε ταχύτητα να μειωθούν τα crc αλλιώς θα σου σπάσει νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 12; Σε 2 μέρες ήμουν οκ με την σύνδεση,αλλά το router το πήρα την τρίτη μέρα!

εγω το router το πηρα την μεθεπομενη μερα...την αλλαγη της γραμμης δε βλεπω να γινεται και ας τους εχω ενοχλησει αρκετες φορες.:angry:

Link to comment
Share on other sites

Πριν ειχα αλλο modem και δεν θυμαμαι τα νουμερα ομως στην 24αρα κατεβαζα τα 20 και ανεβαζα φουλ με 1 οσο εδινε δηλαδη.

Εμενα προσωπικα μου φανηκαν ετοιμες δικαιολογιες και οτι ουσιαστικα ηρθε ενας τεχνικος ο οποιος ηξερε απο πριν οτι δεν μπορουσε να λυσει το θεμα και απλα ηρθε να μου τα αραδιασει απο κοντα και οχι απο το τηλ.

Εχω φιλο που δουλευει στην forthnet και θυμαμαι συζητουσαμε το θεμα vdsl απο τοτε που το βγαλε η cyta, μηνες πριν.

Μου ειπε με τον χαλκο του 1821 που χρησιμοποιουμε εδω Ελλαδα δεν παιζει να δεις αυτες τις ταχυτητες ετσι απλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξερεις τι line attenuation εχει η γραμμη σου και πας και βαζεις vdsl ασχετως τι σου λενε στην οποιαδήποτε εταιρια,ε σορρυ...

Η καθε εταιρεία φραγκα θελει να βγαλει και θα πει στο πελατη οτι μπουρδα της κατεβει για να τον κερδισει.

Οταν εννοεις κατεβαζες τα 20 τι εννοεις?

Ειχες 2mb/sec download να υποθεσω?

Dc ειχες?

Παρτε το χαμπαρι οτι η vdsl τεχνολογια κανει βουτια αναλογως την αποσταση πολυ μεγαλυτερη απο οτι η adsl.Για αυτο προσοχη ψαχτε το λιγο μονοι σας πρωτα και μην ακουτε τις παπαρες που λενε τις περισσοτερες φορες οι παροχοι.

adsl_line_rate_reach.gif

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.