Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Χαίρεται. Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν.

Παίζει ρόλο και το μήκος του καλωδίου από τον τοίχο στο router ή μόνο η κατάσταση του για την ταχύτητα της γραμμής;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται. Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν.

Παίζει ρόλο και το μήκος του καλωδίου από τον τοίχο στο router ή μόνο η κατάσταση του για την ταχύτητα της γραμμής;

Το μήκος δεν επηρεάζει.

(Εκτός αν έχεις 500 μέτρα καλώδιο :p )

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 25. Αν βάλω το ρουτερ με άλλο καλώδιο 50-60 εκατοστά έχω 48-50mbps στη γραμμή και όταν το συνδέω στο μεγάλο έχω 36-37mbps. :nada:

Μάλλον θέλει αλλαγή,αλλά το βρίσκω και παράξενο γιατί είναι σε κανάλι μέσα περασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 25. Αν βάλω το ρουτερ με άλλο καλώδιο 50-60 εκατοστά έχω 48-50mbps στη γραμμή και όταν το συνδέω στο μεγάλο έχω 36-37mbps. :nada:

Μάλλον θέλει αλλαγή,αλλά το βρίσκω και παράξενο γιατί είναι σε κανάλι μέσα περασμένο.

Αποκλείεται να χάνεις τόσο πολύ από τα 25 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 25. Αν βάλω το ρουτερ με άλλο καλώδιο 50-60 εκατοστά έχω 48-50mbps στη γραμμή και όταν το συνδέω στο μεγάλο έχω 36-37mbps. :nada:

Μάλλον θέλει αλλαγή,αλλά το βρίσκω και παράξενο γιατί είναι σε κανάλι μέσα περασμένο.

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα: το... "κανάλι".

Σε κανάλι εγώ θα χρησιμοποιούσα UTP Cat 6, ειδικά αν περνάναι μέσα απ' το ίδιο κανάλι καλώδια ρεύματος, οι ηλεκτομαγνητικές παρεμβολές είναι μεγάλες!

Ένα απλό πείραμα μπορεί να αποδείξει αν έχω δίκιο ή όχι:

Βάλε το ρούτερ -με ένα μικρό σε μήκος καλώδιο τηλεφώνου, εξωτερικά- δίπλα στην πρίζα του τηλεφώνου.

Κάνε login στο ρούτερ και δες το SNR (Signal to Noise Ratio).

Ύστερα αποσύνδεσε το ρούτερ και κάνε ακριβώς το ίδιο, αφού συνδέσεις το στο άλλο δωμάτιο με το καλώδιο που περνάει μέσα από το "κανάλι"...

Αν έχεις μικρότερο SNR τότε έχεις ηλεκτομαγνητικές παρεμβολές από καλώδια...

Αν κάνεις το πείραμα ποσταρε να δουμε τι παίζει.

25 μέτρα απλό τηλεφωνικό καλώδιο? 2 μέτρα το πολύ και ρίξε μακρύ ethernet που είναι twisted και δεν έχει απώλειες...

+1

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα: το... "κανάλι".

Σε κανάλι εγώ θα χρησιμοποιούσα UTP Cat 6, ειδικά αν περνάναι μέσα απ' το ίδιο κανάλι καλώδια ρεύματος, οι ηλεκτομαγνητικές παρεμβολές είναι μεγάλες!

Ένα απλό πείραμα μπορεί να αποδείξει αν έχω δίκιο ή όχι:

Βάλε το ρούτερ -με ένα μικρό σε μήκος καλώδιο τηλεφώνου, εξωτερικά- δίπλα στην πρίζα του τηλεφώνου.

Κάνε login στο ρούτερ και δες το SNR (Signal to Noise Ratio).

Ύστερα αποσύνδεσε το ρούτερ και κάνε ακριβώς το ίδιο, αφού συνδέσεις το στο άλλο δωμάτιο με το καλώδιο που περνάει μέσα από το "κανάλι"...

Αν έχεις μικρότερο SNR τότε έχεις ηλεκτομαγνητικές παρεμβολές από καλώδια...

Αν κάνεις το πείραμα ποσταρε να δουμε τι παίζει.

+1

Ποτε δεν περνανε καλωδια ρεύματος μαζι με τηλέφωνο ή net στο ίδιο κανάλι! Δεν εχει άλλο καλώδιο μεσα εκτός απο ενα καλώδιο κεραίας που περνάει για 4m περίπου και μετα συνεχίζει αλλού.

Είχα τσεκάρει,αλλα είδα μονο την ταχύτητα,θα κοιτάξω και το snr.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε, δες και πες μου, σίγουρα κάτι κάνει παρεμβολές, εκτός αν είναι σε το πολύ κακή κατάσταση το καλώδιο του τηλεφώνου.

Κι εγώ με περίπου 30 μέτρα καλώδιο τηλεφώνου είμαι, εντελώς χύμα όμως, ούτε από κανάλι περνάει ούτε τίποτα και δουλεύει άψογα.

Ίσως περνάνε καλώδια ρεύματος μέσα από τον τοίχο, πίσω από το κανάλι, ή πολύ κοντά σ' ευτό...

Μπορεί να κάνει παρεμβολές και το ομοαξονικό της τηλεόρασης...

Περιμένω να δω τι θα δείξει και το "SNR test".

-------------------------------------------

Edit:

Βασικά, αφού θα τον κάνεις τον κόπο, τσέκαρε καλύτερα και attenuation (εξασθένιση του σήματος), πριν και μετά το εν λόγω καλώδιο. Αν είναι τόσο φθαρμένο το καλώδιο, θα φανεί στο attenuation, καθώς το SNR δείχνει μόνο την -πιθανή- "προσθήκη" θορύβου /παρεμβολών.

Έγινε επεξεργασία από nameless_U$er!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτά έχω με 50cm καλώδιο

post-10167-1416077101,206_thumb.png

και αυτά με το 25m.

post-10167-1416077101,788_thumb.png

Τώρα το δίλημμα μου είναι να μεταφέρω το ρουτερ και να δώσω utp 25m ή να αλλάξω απλά το καλώδιο του τηλεφώνου; :fist:

Link to comment
Share on other sites

Άρα, από θόρυβο /παρεμβολές πρέπει να είναι το πρόβλημα. Με καλώδιο τηλεφώνου, πάλι θα έχεις παρεμβολές αν ακολουθήσει την ίδια διαδρομή ;-)

Θα σου πρότεινα να πάρεις καλώδιο UTP Cat 6e κι όχι Cat 5... από κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών κι όχι από κάποιο "υπολογιστών". Αθήνα μένεις; προτίμησε καλύτερα κάποιο μαγαζί στο κέντρο, καθώς έχω δει μέχρι και 2,5 φορές πάνω την τιμή του καλωδίου τηλεφώνου (το αναφέρω ως παράδειγμα) σε συνοικιακό μαγαζί ηλεκτρολογικού υλικού σε σχέση με τις τιμές του Κατούμα για παράδειγμα...

Αν δεν βαριέσαι απίστευτα κι αν είναι τεχνικά εύκολο, βγάλε το καλώδιο από το "κανάλι" και δοκίμασε μια χύμα (και πόπσταρε αποτελέσματα).

Τώρα το δίλημμα μου είναι να μεταφέρω το ρουτερ και να δώσω utp 25m ή να αλλάξω απλά το καλώδιο του τηλεφώνου; :fist:

Το διάβασα λίγο γρήγορα πριν και δεν σ' έπιασα σωστά.

Μπορείς κάλιστα να χρησιμοποιήσεις το καλώδιο το UTP (τα δύο συρματάκια μόνο, όποια θες) για μεταφέρεις την τηλεφωνική γραμμή. Έτσι, δεν θα χρειαστεί ούτε το ρούτερ σου να αλλάξει θέσει ούτε θα φαίνεται τίποτα το διαφορετικό στις πρίζες. Το UTP θα φθάνει μέσω του καναλιού στην πρίζα του τηλεφώνου του δωμάτιου σου και από εκεί είτε 1)συνεχίζεις με καλώδιο τηλεφώνου στο σπλίτερ και το ρούτερ είτε:

2) αφαιρείς την πρίζα, βάζεις το κατάλληλο κλιψάκι στο UTP (αυτό το μικρό που είναι για τηλέφωνο) και το συνδέεις απ' ευθείας στο σπλίτερ... Η πρώτη μέθοδος μου φαίνεται πιο πολιτισμένη :-D

Έγινε επεξεργασία από nameless_U$er!
Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλα από το κανάλι,αλλά δεν άλλαξε κάτι. :(

Έχω φίλο ηλεκτρολόγο και το να βρω τα καλώδια δεν θα είναι πρόβλημα.

Αυτό που λες είναι να αντικαταστήσω το καλώδιο τηλεφώνου με utp;

Θα είναι καλύτερο από το να βάλω ένα καινούριο τηλεφωνικό;

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Όσο πιο θωρακισμένο είναι το καλώδιο με το οποίο θα αντικαταστήσεις εκείνο του τηλεφώνου, τόσο το καλύτερο (αλλά φυσικά μετά από ένα σημείο ανεβαίνει και το κόστος). Αφού έχεις φίλο ηλεκτρολόγο, ρώτησε τον να σου πει κι εκείνος τη γνώμη του, κι πες του να μπορεί αν στο αγοράσει εκείνος χονδρική κτλ.

Να 'σαι καλά, γι' αυτό ήμαστε εδώ, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο, όταν κι όσο μπορούμε :-)

Έγινε επεξεργασία από nameless_U$er!
typo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.