Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

μολις μου ενεργοποιηθηκε VDSL απο Forthnet, και οι ταχυτητες μου ειναι ακριβως οι ιδιες με ADSL που ειχα πριν (σε αλλη εταιρεια).

Εχω δηλαδη : 1044 / 15664

και τα χαρακτηριστικα ειναι :

Output Power (Up/Down) [dBm]: 10,4 / 17,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,7 / 31,7

SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,0 / 8,3

Το τεχνικο τμημα της forthnet μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικη η ταχυτητα που πιανω με βαση την αποσταση και οτι κακως μου εκγρινανε VDSL , να περιμενω λιγες μερες και να υποβαθμισω σε ADSL παλι αφου δεν εχει νοημα...

Ισχυει αυτο? Απλα με παραξενευει το upload, δηλαδη ΟΚ το πιστευω αυτο που μου λεει ο τεχνικος, αλλα και το upload καρφωμενο στο 1mbps? Ουτε 1300kbps ξερωγω ή 1700kbps ή κατι περιεργο? Μοιαζει σαν να ειμαι σε limited profile δηλαδη...

κακώς πήγες εξαρχής, με σχεδόν 32db attenuation δεν πας πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

κακώς πήγες εξαρχής, με σχεδόν 32db attenuation δεν πας πουθενά...

Αυτο πρεπει να το ξερει ο πελατης; Μηπως ο πωλητης πρεπει να καταλαβει η να του εξηγησουν στην αναγκη οτι ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΠΟΝΟΥΣ εαν ταλαιπωρει αναιτια πελατες;

Για καθε εναν που διαβαζει τα φορουμ και ψαχνει λιγο τι ειναι το attenuation υπαρχουν αλλοι 1000 που δεν εχουν καμια ιδεα και δεν επιθυμουν να αποκτησουν.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ο πωλητης πρεπει να καταλαβει η να του εξηγησουν στην αναγκη οτι ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΠΟΝΟΥΣ εαν ταλαιπωρει αναιτια πελατες;

Δεν τίθεται θέμα μπόνους αλλά διατήρησης της θέσης (ή αποφυγής της ανεργίας.. όπως θες πες το), πλέον.

Αυτο πρεπει να το ξερει ο πελατης;

Εδώ έχεις απόλυτο δίκαιο. Πρέπει να του εξηγήσει ο πωλητής τι συμβαίνει με την γραμμή του κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι πωλητές είναι ενημερωμένοι; Όταν η εταιρεία του λέει οτι καλύπτω τον συγκεκριμένο πελάτη αυτός τι θα πεί; Όχι είδα το noise της γραμμής του και δε θα βάλει ο πελάτης;

Είναι λίγο λεπτό το θέμα γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πρεπει να το ξερει ο πελατης; Μηπως ο πωλητης πρεπει να καταλαβει η να του εξηγησουν στην αναγκη οτι ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΠΟΝΟΥΣ εαν ταλαιπωρει αναιτια πελατες;

Για καθε εναν που διαβαζει τα φορουμ και ψαχνει λιγο τι ειναι το attenuation υπαρχουν αλλοι 1000 που δεν εχουν καμια ιδεα και δεν επιθυμουν να αποκτησουν.

και τι θες να κάνω? να πάω να τραβήζω το αυτάκι του πωλητή? :p

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά, αξίζει για να γίνει η αναβάθμιση? Tellas 24αρα η τωρινή φωτο:suicide2: 1050 μέτρα περίπου απόσταση και με αναφορά το μόντεμ

adslwr.jpg

Go for it

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καμπίνα περιμένω αναγκαστικά. Νομίζω το 2015 θα έχει έρθει στο Ίλιον

Μην περιμένεις φίλε τίποτα. Εδώ εγώ που έχω καμπίνα εδώ και 2 χρόνια, προχτές από την HOL μου είπαν ότι δεν υποστηρίζει VDSL η περιοχή μου!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά, αξίζει για να γίνει η αναβάθμιση? Tellas 24αρα η τωρινή φωτο:suicide2: 1050 μέτρα περίπου απόσταση και με αναφορά το μόντεμ

adslwr.jpg

τα ιδια ακιβως επιανα και πηγα 2.5mb/s download και 300kb/s upload..

Link to comment
Share on other sites

30αρι ζητά.. Παραπάνω δεν έχει νόημα. Ενημερωτικά αν είσαι κοντά στα 1000 μέτρα με καλό καλώδιο θα δεις διαφορά. Σίγουρα όχι 30 αλλά και μόνο τα 2+ στο Upload αξίζουν. Και υπολογίζω κάπου στα 20+ down.

Απλά μην σου κάτσει κακό ζευγάρι από ΟΤΕ είναι το το θέμα.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω 12 attenuation και με είπανε απο forthnet δεν πρόκειται να πιάσεις 50. Για να πιάσεις 50 πρέπει να είσαι <400 μέτρα. Εγώ είμαι στα 500-550. Επίσης έχω προπληρώσει 12μηνο πακέτο 24άρη που λήγει τον Απρίλιο και τους λέω απλά να δώσω τα extra που χρειάζεται το vdsl, και μου λένε δεν πάει έτσι.. πρέπει να πληρώνεις κανονικά το μηνιάτικο που έχει το vdsl και μετά θα πάει σαν πιστωτικό η διαφορά, στους επόμενους λογαριασμούς μετά τον Απρίλιο. Μου τα μπέρδευε στο τηλέφωνο η κοπελιά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.