Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

για να γελάσουμε λίγο

σήμερα έβρεξε οπότε οι καμπίνες του ΟΤΕ για το VDSL πλημμύρισαν και ιδού τα αποτελέσματα :confused:

2362197415.png

μου λείπουν άλλα 20Mb/s :confused::confused::confused:

άντε να έρθει το κανονικό routeraki και μετά έχουν να πέσουν τηλέφωνα :baby:

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω 37 ευρώ συνολο για απεριόριστα σταθερά + internet vdsl . Εχει και φθηνοτερα πακέτα . Αν δεν κανω λάθος οι νέοι συνδρομητες το παίρνουν πιο φθηνά . π.χ χωρίς απεριοριστα σταθερά ,μόνο internet 15 ευρώ + vdsl 10 ευρώ = 25 ευρώ .

Καλά είναι ,αλλα αν εγώ στα 750 μέτρα βγάζω 19 mbit πού πρέπε να είσαι για τα 35 ; Η σελίδα του Σάπες μου βγάζει οτι θεωρητικά θα έπρεπε να βγάζω 35 . ποιος ξέρει τί παίζει.... Οι τεχνικοί πάντως μου είπαν οτι δεν γίνεται τίποτα καλύτερο .

Απαίτησε να σε κατεβάσουν σε πακέτο 24 MΒPS, δίνεις υπερβολικά πολλά για κάτι που τελικά δεν μπορεί η WIND να σου δώσει.

Βάση συμβολαίου έχεις δικαίωμα.

Με την CYTA αυτό έκανα, μιας και πήρα 50MBPS VDSL και τελικά πιάνω 23MBPS.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε για το επόμενο επειδόσειο (θα καταλήξουμε σε season στο τελος).

Μέχρι στιγμής είμαστε στην 3η φορά δηλώσης για βλάβη.

Καταρχήν το zte είναι στανταρ προβληματικό, όταν κάνεις reboot απο web interface κάνει κανονικά, αν κάνεις απο το power button καλά κρασιά. Για να κλειδώσει κάνει κάπου στην 1.30 ώρα. :S

O πρώτος χρονισμός σε vdsl μετά απο αλλαγή στο καφάο (τέρμα ακρη χωρις κανένα γυρω γυρω) ηταν 40down 5up αλλα με πολλά λάθη και μπόλικες αποσυνδέσεις.

vdsl1-8034.jpg

Ξανα αλλάζει θέση στο καφάο αλλαγή ορίου και το γυρναμε σε 30άρα, κλειδωμα 29999down 2495up.

vdsl2-8035.jpg

Κατα τη διάρκεια της μέρας ανέβασε πολλά λάθη και αρχισε αποσυνδεσεις και χθες το πρωι καπουτ, δεν μπορούσε να πάρει ip το zte. Μου φέρανε λοιπόν σήμερα ένα comtrend ct-6373 αλλαγή παλι ορίου και κλειδωμα στα 49361down 13699up (όχι attainable rate, ήταν το actual rate), λέω οκ 13up μου κάνουν ας το αφήσουμε :hehe:

vdsl3-8036.jpg

Ξανακάνει reboot το comtrend 49down 5up αλλά μετά απο κάποια ώρα αρχιζε να ανεβάζει λάθη οχι τόσο τραγικά όμως. Το δε comtrend είναι για γέλια, bugαρει παντού στο menu του το οποίο είναι και άθλιο, δεν υπάρχει ουτε path να δεις, ουτε attenuation, ζεματάει στο 5λεπτο, δεν έχει λαμπάκι για να ξέρεις οτι έχει πάρει ip το router (τα περισσότερα router έχουν το internet οπου όταν ανάψει ξέρεις οτι έχει πάρει ip ή όταν δεν εχει ανάψει οτι είσαι down) στο comtrend τσιγουνευτηκαν μάλλον ένα λαμπάκι παραπάνω, οπότε το πας μυρίζοντας τα νύχια σου. Προς το παρών οι τεχνικοί έχουν comtrend για αλλαγές και αυτά μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού, zte δεν υπάρχει ουτε δείγμα σε τεχνικούς για αλλαγές σε τυχόν βλάβες. Το προβλημα που έχει το zte πάντως είναι γνωστό και έχουν επιστραφεί πολλά λόγω του συγκεκριμένου προβλήματος. Οπότε προς το παρών για μερικές μέρες είμαι παλι σε 30αρα για να δούμε την συμπεριφορά της γραμμής και αν είναι όλα κομπλε τότε θα αλλάξει σε 50αρα.

Επίσης λέω να κάνει κανένα καινούργιο σλόγκαν για τις διαφημισεις ο οτέ.

VDSL - Μαζί μας θα τα ζήσετε όλα (δώρο οι 3 πρώτες επισκεψεις στον ψυχίατρο) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Που μένεις @ARMAGEDDON ;

Πέραμα (αυτό που είναι δίπλα από την Σαλαμίνα)

εσύ με το zte δεν έχεις πρόβλημα συγχρονισμού αν κάνεις rr από το router ?

Δεν έχω δοκιμάσει να του κάνω rr γιατί εκεί που είναι δεν χρειάζεται :p

και αρκετά ψηλά (στην μέση)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα κάνε ένα rr απο το power button του για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως σε καμια άλλη στιγμή.

Αν σου κάνει και εσένα το bug το οποίο δεν κλειδώνει μετά πάρε τηλέφωνο και ζήτα αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Αν κλειδώνει στο 10λεπτο κλείνοντας το από το pbutton είναι οκ να υποθέσω;! :unsure:

Υποθέτω πως ναι.

Εμένα αυτο που έκανε ήταν ή μετα απο reset ή απο reboot απο το power button το dsl αναβε και όταν πήγαινε να κλειδώσει (led internet) κοκκινιζε το power και ξαναέκανε την διαδικασία για πολύυυυυυυυυυ ώρα. Αλλες φορες 1 ώρα, άλλες 1.5 άλλες 3+ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως ναι.

Εμένα αυτο που έκανε ήταν ή μετα απο reset ή απο reboot απο το power button το dsl αναβε και όταν πήγαινε να κλειδώσει (led internet) κοκκινιζε το power και ξαναέκανε την διαδικασία για πολύυυυυυυυυυ ώρα. Αλλες φορες 1 ώρα, άλλες 1.5 άλλες 3+ :hehe:

Μετά από ένα βράδυ ολόκληρο http://www.youtube.com/watch?v=I4KdwJSy2DE&feature=youtu.be

Έγινε επεξεργασία από scarspy
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το άκυρο το έφαγα ήρθε σήμερα ο τεχνικός για να μετρήσει την σύνδεση vdsl υποτίθεται και βγάλαμε το υπέροχο router τις zte που δίνει ο ΟΤΕ και με πρόχειρη πατέντα και με ένα τηλέφωνο στα κεντρικά έγινε μέτρηση τις σύνδεσης και αποδείχτηκε τελικά ότι όχι μόνο 50αρα όπως μου λεγανε αυτή που το έλαχαν στο κέντρο αλλά ούτε και 30αρα btw αυτό έγινε εκτός σπιτιού ακριβός στην είσοδο καλωδίων του ΟΤΕ με λίγα λόγια πήρα τηλέφωνο να ακυρώσω την vdsl και μου είπαν πως το πρόγραμμα που ήμουν στην dsl δεν υπάρχει πλέων και πρέπει να το αλλάξω !! είμαι γύρο στα 30 – 40 μέτρα από καφαο δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.