Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

yeap

downstream Attenuation θα είναι ίδιο είτε βάλεις adsl είτε vdsl οπότε από ότι έχω καταλάβει (γιατί ότι απώλειες είχες πριν λόγο απόστασης θα έχεις και τώρα) άρα πρακτικά δεν αλλάζει κάτι επομένως τa lost Mbit/s θα είναι ίδια είτε σε 24 είτε σε 30 είτε σε 50, άρα απλά για να το παρατηρήσετε και εσείς τα 24 από τα 30 απέχουν 6Mbit/s ουσιαστικά τίποτα ενώ τα 24 από τα 50 απέχουν 26 ολόκληρα Mbit/s οπότε φαίνεται και η διαφορά

αρα εγω που εχω attenuation 15 αλλα κλειδώνω με adsl στα 21-22mbit με vdsl θα είμαι πάνω απο 40mbit

σωστα?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτά είναι θεωρητικά πάντα γιατί παίζουν και άλλοι παράγοντες , εγκατάσταση σπιτιού, σωστή σύνδεση με το κουτί αν έχει υγρασία (τυχαίνει όταν βρέχει σε εμένα να με πετάει το net), αν το σήμα κάνει ανάκλαση μέσα στο καλώδιο κλπ κλπ .

επίσης ο ΟΤΕ ακόμα φτιάχνει άλλα λέει την μία μέρα άλλα κάνει, σε εμένα έλεγε ότι μπορεί 50αρα, ε μετά από μία βδομάδα άλλαξε γνώμη και μου λέει 30αρα

επίσης και το 36 καλό είναι θα μου πεις όμως ότι άλλα πληρώνω άλλα παίρνω !

και τι εννοώ από τα έως 50 που σου λένε πιάνεις 36 δηλαδή 14 λιγότερα ......

παιδιά δεν ξέρω περιμένω σηγά σηγά να μαζευτεί data και να γίνει το θεωρητικό μέρος πιο πρακτικό γιατί με το 13 που λέει ο rory ότι έχει Attenuation και πιάνει 36

αν πάμε στο πινακάκι που έφτιαξα βλέπω ότι το 36/35 αντιστοιχεί στο 23

θέλει ψάξιμο ακόμα με το τι γίνεται

συνοπτικά

θέλεις 24αρα βάζεις 30 ώστε να έχεις 24αρα

θέλεις 30++ βάζεις 50 ώστε να έχεις 30 και κάτι ακόμα όσο περισσότερο τόσο καλύτερο

δεν ξέρω αν καταλαβαίνεται αλλά μου μυρίζει κάποια φουστιά από πίσω

Link to comment
Share on other sites

Ο Trooper που έχει 0 που είναι δηλαδή; :)

Στο DSLAM συνδεδεμένος με οπτική ίνα του 1cm :p

Bug των routers είναι αυτά παιδιά.

Όπως επίσης μην βασίζεστε απολύτως στο attenuation & SnR readings των routers ( πόσο μάλλον των φθηνών, και ως φθηνά εννοώ όλα τα routers < 500€ ) γιατί τα νούμερα τους είναι κατά προσέγγιση, και μπορεί να απέχουνε και 2-3-4 ολόκληρα db από την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Attenuation (0.1 dB): 270

αυτο μου λεει

γιατι κλειδωνω ομως στα 14? (adsl)

Δεν νομιζω οτι εχεις 0,1db.

27 db attenuation εχεις μαλλον.

Αντι να σου γραψει 27,0 kοτσαρει την μπουρδα στην παρενθεση.

Και για 27 db μια χαρα συγχρονιζεις.Ισως και παραπανω απο καλα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έχω VDSL

Ηρθε συνεργείο από τον ΟΤΕ εχτές σπίτι και κάτι αλλάξανε στις ρυθμίσεις της γράμμης και συγχρόνησε. Στην αρχή στα 21 και μετά το βράδυ συχρονιζει 28 με 26,5. Upload στα 2+. Στις δοκιμές κατεβάζει με 2,8 έως 3 ΜΒ/sec.

Για να μην μουρμουράμε μόνο ΜΠΡΑΒΟ στους τεχνικούς του ΟΤΕ που δεν έχουν καμία σχέση με τους συναδέλφους τους στο 13888. Ευγενικοί μου εξήγησαν τα πάντα, και παραδέχτηκαν ότι επειδή είναι καινούργια τεχνολογία δεν έχουν ακόμα την κατάλληλη κατάρτηση. Ευγε.....

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έχω VDSL

Ηρθε συνεργείο από τον ΟΤΕ εχτές σπίτι και κάτι αλλάξανε στις ρυθμίσεις της γράμμης και συγχρόνησε. Στην αρχή στα 21 και μετά το βράδυ συχρονιζει 28 με 26,5. Upload στα 2+. Στις δοκιμές κατεβάζει με 2,8 έως 3 ΜΒ/sec.

Για να μην μουρμουράμε μόνο ΜΠΡΑΒΟ στους τεχνικούς του ΟΤΕ που δεν έχουν καμία σχέση με τους συναδέλφους τους στο 13888. Ευγενικοί μου εξήγησαν τα πάντα, και παραδέχτηκαν ότι επειδή είναι καινούργια τεχνολογία δεν έχουν ακόμα την κατάλληλη κατάρτηση. Ευγε.....

Πόσες μέρες κάνανε να έρθουν; Εγώ επειδή πιάνω 22 με 23 down και 3 up

δήλωσα βλάβη την περασμένη Πέμπτη και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση...

Λέω να ξανακαλέσω τώρα...

Κάλεσα και μου είπε η κυρία ότι με κάλεσαν για ενημέρωση την επόμενη δηλαδή την Παρασκευή, αλλά δυστυχώς δεν είχα καμία κλήση. Τώρα λέει το σημείωσε και θα με καλέσουν να μου πουν πότε θα περάσουν από το σπίτι...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες κάνανε να έρθουν; Εγώ επειδή πιάνω 22 με 23 down και 3 up

δήλωσα βλάβη την περασμένη Πέμπτη και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση...

Λέω να ξανακαλέσω τώρα...

Κάλεσα και μου είπε η κυρία ότι με κάλεσαν για ενημέρωση την επόμενη δηλαδή την Παρασκευή, αλλά δυστυχώς δεν είχα καμία κλήση. Τώρα λέει το σημείωσε και θα με καλέσουν να μου πουν πότε θα περάσουν από το σπίτι...

2 εργάσιμες από την αναγγελία στο 13888

Γενικά οι τεχνικοί της Ηλιούπολης ηταν ΑΨΟΓΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.