Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Εγώ το άκυρο το έφαγα ήρθε σήμερα ο τεχνικός για να μετρήσει την σύνδεση vdsl υποτίθεται και βγάλαμε το υπέροχο router τις zte που δίνει ο ΟΤΕ και με πρόχειρη πατέντα και με ένα τηλέφωνο στα κεντρικά έγινε μέτρηση τις σύνδεσης και αποδείχτηκε τελικά ότι όχι μόνο 50αρα όπως μου λεγανε αυτή που το έλαχαν στο κέντρο αλλά ούτε και 30αρα btw αυτό έγινε εκτός σπιτιού ακριβός στην είσοδο καλωδίων του ΟΤΕ με λίγα λόγια πήρα τηλέφωνο να ακυρώσω την vdsl και μου είπαν πως το πρόγραμμα που ήμουν στην dsl δεν υπάρχει πλέων και πρέπει να το αλλάξω !! είμαι γύρο στα 30 – 40 μέτρα από καφαο δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό

Τι απόσταστη έχεις απο το dslam?

αν είσαι σε τέτοιο καφάο attachment.php?attachmentid=53051&thumb=1&d=1236970918 δεν παίζει κανένα ρόλο.

Αν είσαι σε kv στα 30μ τότε αποκλείτεται αν μην μπορεις να βάλεις vdsl.289dijk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι απόσταστη έχεις απο το dslam?

αν είσαι σε τέτοιο καφάο attachment.php?attachmentid=53051&thumb=1&d=1236970918 δεν παίζει κανένα ρόλο.

Αν είσαι σε kv στα 30μ τότε αποκλείτεται αν μην μπορεις να βάλεις vdsl.289dijk.jpg

Αρέσει που βάζεις και τις φωτογραφίες ... όπως ξέρεις στην πρώτη φοτο είναι το δικό μου καφαο ... αλλά έρχεται το έξεις ερώτημα εγώ φταίω για αυτό ? και αν το ξερανε ότι παίζει πρόβλημα τότε γιατί μου είπαν ναι μπορούμε να σου δώσουμε 50αρα και ρίξαμε τις υπογραφές ?

Link to comment
Share on other sites

Αρέσει που βάζεις και τις φωτογραφίες ... όπως ξέρεις στην πρώτη φοτο είναι το δικό μου καφαο ... αλλά έρχεται το έξεις ερώτημα εγώ φταίω για αυτό ? και αν το ξερανε ότι παίζει πρόβλημα τότε γιατί μου είπαν ναι μπορούμε να σου δώσουμε 50αρα και ρίξαμε τις υπογραφές ?

:)

shut-up-and-take-my-money.jpg

Link to comment
Share on other sites

καμια δυο μέρες

τι έβαλες noodle ?

επίσης πρέπει να φτιαχτεί ένας χάρτης με τις καμπίνες να ξέρουμε που είναι

Forthnet 50αρα.. με thomson router

Αντε να δουμε τι ψαρια θα πιασουμε..

EDIT: 18/12/2012 10:23:39 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ τωρα τι γίνεται??? κανουμε τον σταυρο μας και περιμενουμε για του χρόνου ? :p

Έγινε επεξεργασία από NooDle
Link to comment
Share on other sites

Season Finale (?) (+bonus)

Μετα απο 1 βδομάδα με το comtrend ( είχα ξεχάσει να αναφέρω οτι δεν έχει ουτε power button :hehe:)

και δοκιμες σε 50αρα και 30αρα, σήμερα ξανα ήρθε το zte βγήκε και το new firmware Οδηγίες Εγκατάστασης Router & Αναβαθμίσεις (κάτω κάτω είναι VDSL ZXDSL 931 VII firmware version T04 P7 - Firmware upgrade)

newfirmware-8057.jpg

στην 50αρα μετα απο κάποιες μέρες ανέβαζε αρκετά λάθη οπότε το γυρίσαμε σε 30αρα.

Στην αλλαγή όμως του profil απο τον οτε οταν γυρίσε απο 50 σε 30 είδα και κάτι ευχάριστο.

newspeed-8058.jpg

fast path :)

Απο dl τώρα είμαι εδώ : vdsldownload-8059.jpg

Ακόμα και στα 43-44 που κλείδωνα με την 50αρα (αδικαιολόγητα μεν λόγο απόστασης απο dslam) έχει μια διαφορά 14mbit απο την 30αρα και το ποιο σημαντικό +2.5up το οποίο δεν το λες και λιγο, αλλά αν είναι να είμαι καθε 3 και λίγο στο τηλέφωνο, ουτε κατα διάνοια.

Από όλο αυτό το συμπέρασμα είναι οτι πέρασαν περιπου 3 και κάτι βδομάδες για να καταλήξουμε εδώ. Καλύτερα να το δίνανε μόνο απο kv και όχι απο dslam για να μη ταλαιπωρείται και ο κόσμος (όχι πως και απο kv μερικοί δεν έχουν προβλήματα, αλλά είναι καλύτερα τα πράγματα σε σχέση απο dslam).

Όσοι θέλετε να βάλετε vdsl και δεν είστε σε kv προτιμήστε την 30αρα για να μην σαν βγει η πίστη και όταν περάσει λίγο ο καιρός να στρώσουν λίγο τα πραγματα (ακομα οι τεχνικοι δεν έχουν όργανα να παρουν μέτρηση -> tragic) πιστευω πως δεν θα υπάρχουν τα προβλήματα που υπάρχουν τώρα.

Link to comment
Share on other sites

άντε να δούμε εμείς στην Παλλήνη πότε θα πάρουμε από καμπίνα

-- είμαι στα 847μ από το Α/Κ και κανείς από τους παρόχους δεν δίνει μέχρι στιγμής

το γαμώτο είναι πώς έχω το καφάο στα 15 μέτρα και το κοιτάω :p

@ και ερώτηση - το καφάο για το οποίο μιλάω είναι ακριβώς γωνία και στην γωνία είναι κατάστημα με ρούχα.υπάρχει περίπτωση να μη το αλλάξουν όποτε έρθει εκείνη η ώρα ώστε να μη χαλάσει η βιτρίνα του καταστήματος ή δεν τους νοιάζει τίποτα και τα γκρεμίζουν όλα ;

@ καμία πληροφορία για την περιοχή της Παλλήνης ρε παιδιά .........κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το πέρασα και εγώ! Το Line Attenuation πήγε στο 0/0 dB,αλλά δεν άλλαξε τίποτα στην ταχύτητα!

Μάλλον πως δείχνει άλλα τον άλλων το routerακι!

Επίσης δεν με αφήνει να αλλάξω το username όταν κάνω log!:hang2:

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά...

@Alexopus6

Πώς πέρασες σε fastpath; Εσύ το ζήτησες;

Τηλεφωνικά.

Εντάξει απο πριν με την 50αρα και fast/interleaved μικρή η διαφορά (στο μάτι)

2369475297.png

οπως είναι τώρα με την 30αρα

2385274988.png

ingame μια μικρή ψιλοδιαφορά την βλέπεις.

Τίποτα όμως δεν θα φτάσει το fast του adsl κριμα. :/

adslfastpath-8060.jpg

Και τωρινό ping στον aix.

vdslping-8061.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από χθές το απόγευμα απολαμβάνω και εγώ vdsl. Ο πάροχος μου είναι forthnet έκανε 4 εργάσιμες μέρες να γίνει η μετατροπή σε vdsl και παιδιά είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:5.000 / 39.691

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.