Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Πρωτα απολα η γραμμή σου έχει πρόβλημα.

Κατα πάσα πιθανότητα εσωτερική καλωδίωση. Κάποιο φίλτρο η κάτι τέτοιο. Έπρεπε το upload σου να ηταν ψηλότερο.

Το noise ο πάροχος δε μπορεί να το αλλάξει. Είναι ο θόρυβος που δημιουργείται όταν κλειδώνει στο συγκεκριμένο snr. Το snr μπορεί να αλλαξει μονο.

*Nexus*

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απολα η γραμμή σου έχει πρόβλημα.

Κατα πάσα πιθανότητα εσωτερική καλωδίωση. Κάποιο φίλτρο η κάτι τέτοιο. Έπρεπε το upload σου να ηταν ψηλότερο.

Το noise ο πάροχος δε μπορεί να το αλλάξει. Είναι ο θόρυβος που δημιουργείται όταν κλειδώνει στο συγκεκριμένο snr. Το snr μπορεί να αλλαξει μονο.

*Nexus*

θα δοκιμασω και αλλο φιλτρο αλλα ποτε δεν ηταν παραπανω το upload...καπου εκει γυρω κλειδωνε παντα ...

να τους παρω δλδ τλφ λεγωντας οτι εχω πολυ θορυβο ?

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω και αλλο φιλτρο αλλα ποτε δεν ηταν παραπανω το upload...καπου εκει γυρω κλειδωνε παντα ...

να τους παρω δλδ τλφ λεγωντας οτι εχω πολυ θορυβο ?

Για να παίζει σωστά μια γραμμή πρέπει να φτάνει τα 900mbps το λιγότερο (στην Hol τόσο είναι το max νομίζω). Αν είναι λιγότερο το upload υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή και κατα πάσα πιθανότητα στην εσωτερική καλωδίωση αφού είναι μικρή η απόκλιση.

Αν έχεις όρεξη το ψάχνεις αλλιώς άστο γιατί μπορεί να βρεθείς και μπλεγμένος.

Ο πάροχος αν του δώσεις τέτοια βλάβη απλά θα την αγνοήσει, και στην καλύτερη θα στείλει τεχνικό και θα πεί πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση. Μπορεί να σε χρεώσει κιόλλας.

Αν έχεις κανένα φίλο ηλεκτρολόγο που να ξέρει τι παίζει γενικά πες του να ελέγξετε τις μπρίζες στο χώρο σου.

Βάλε και το router στην μπρίζα στο σαλόνι (που συνήθως είναι η κεντρική). Βγάλε απο πάνω όλες τις υπόλοιπες συσκεύες και δες πόσο συγχρονίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να παίζει σωστά μια γραμμή πρέπει να φτάνει τα 900kbps το λιγότερο (στην Hol τόσο είναι το max νομίζω). Αν είναι λιγότερο το upload υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή και κατα πάσα πιθανότητα στην εσωτερική καλωδίωση αφού είναι μικρή η απόκλιση.
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απολα η γραμμή σου έχει πρόβλημα.

Κατα πάσα πιθανότητα εσωτερική καλωδίωση. Κάποιο φίλτρο η κάτι τέτοιο. Έπρεπε το upload σου να ηταν ψηλότερο.

Το noise ο πάροχος δε μπορεί να το αλλάξει. Είναι ο θόρυβος που δημιουργείται όταν κλειδώνει στο συγκεκριμένο snr. Το snr μπορεί να αλλαξει μονο.

*Nexus*

Ήμουν στην hol τρία χρόνια upload πάνω απο 900 ,δεν είδα !! και στο κάτω διαμέρισμα το ίδιο Μπορει να πάει ο [MENTION=45]PGM[/MENTION]

με αυτό το Attenuation (28,1) στον ΟΤΕ vdsl με την ελπιδα οτι θα τον αλλάξουν πόρτα !!

Link to comment
Share on other sites

του εχουν ρίξει πολυ το noise για να κλειδώσει ψηλα..

λογικα οπως εμαθα απο δω μεσα θα έχει συχνες αποσυνδεσεις..

το SNR του όπως βλέπεις είναι 8.8, αν είναι αυτό είναι πεσμένο τότε τα default 6db της Forthnet τι είναι? :p

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στην hol τρία χρόνια upload πάνω απο 900 ,δεν είδα !! και στο κάτω διαμέρισμα το ίδιο Μπορει να πάει ο [MENTION=45]PGM[/MENTION]

με αυτό το Attenuation (28,1) στον ΟΤΕ vdsl με την ελπιδα οτι θα τον αλλάξουν πόρτα !!

Δεν πάει όπως το download το upload.

Σε μια καλή γραμμή μπορείς να πιάσεις 23mbps down και 1024 up.

Σε μια μέτρια γραμμή μπορείς να πιάσεις 10mbps και 1024 up...

Μετά τα 4χλμ αρχίζει η ποιότητα του up και χαλάει. Αν ο βρόγχος είναι σωστός...

Εγώ με Hol στο up έχω 916. Νομίζω δίνει 920 max η HOL αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δε παίρνει η γραμμή σου αλλά δίνουν εκεί συγχρονισμό απο το DSLAM.

Γενικά μια καλή γραμμή πρέπει να παίζει στα 900 περίπου ανάλογα και τον πάροχο. Δεν πας να συγχρονίζεις στα 6 είτε στα 23 στο down.

Αν βλέπετε αλλιώσεις τότε υπάρχει πρόβλημα. Ανάλογα και το μέγεθος του προβλήματος πολλές φορές μπορείς να υπολογίσεις και το που είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενεργοποιήθηκα στα "30" και εγώ αλλά έχω πολύ χαμηλές ταχύτητες ( πριν με HOL ήμουν στα 19mbit περίπου )

ScreenShot00045.jpg

επίσης από το modulation έχω μαρκάρει μόνο το vdsl2 και τα profiles όπως ήταν αν και μόνο στο 17a δουλεύει

ScreenShot00046.jpg

βλέπω να δηλώνω βλάβη...

Έγινε επεξεργασία από kom
Link to comment
Share on other sites

είχα 14

το παράξενο είναι πώς με router μόνο στη κεντρική χωρίς καμία άλλη συσκεύη στο σπίτι το router δεν συγχρονίζει - αναβοσβήνει το λαμπάκι dsl και νεκρώνει και άντε πάλι από την αρχή

στου γραφείου την πρίζα όλα οκ απλά έχω χαμηλό συγχρονισμό,οπότε δηλώνω βλάβη

Έγινε επεξεργασία από kom
Link to comment
Share on other sites

το adsl modem στην συγκεκριμένη πρίζα συγχρόνιζε,πώς εξηγείται ; να χάλασε η καλωδίωση μέσα σε 1 μέρα ;

κάποια πατάτα έχουν κάνει πάλι,θα μάθουμε σύντομα

@ μόλις τώρα συγχρόνισε και η "δήθεν χαλασμένη" πρίζα - άντε καλά πάμε!

Έγινε επεξεργασία από kom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.