Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

παιδια, οταν ο ΟΤΕ σου δειχνει οτι εχεις διαθεσιμοτητα και για 30 και για 50 mbps, αυτο σημαινει οτι αν βαλεις την 50αρα θα πιασεις σιγουρα πανω απο 30 και αν βαλεις την 30αρα θα εισαι κολλημενος στα 30?

Επισης υπαρχει αξιοπιστος τροπος να εκτιμησεις τι ταχυτητα θα πιασεις? (εστω πηγαινοντας σε ote-shop και ρωτωντας) και οτι ισχυει για τον ΟΤΕ ισχυει και για τους αλλους? Δηλαδη αν ο ΟΤΕ μου δειχνει οτι μπορει να μου δωσει 50αρα σημαινει οτι και σε forthnet/hol κλπ μπορω να εχω πανω απο 30?

Ρωταω γιατι ειχα βαλει τα χριστουγεννα απο forthnet vdsl οταν ο ΟΤΕ δε μου παρηχε και καταλαβα γιατι δε μου παρηχε (λογω αποστασης επιανα λιγοτερο και απο adsl) και τωρα πλεον που μου δειχνει διαθεσιμοτητα θελω να ξερω αν αξιζει να ξαναβαλω με +10ε στη forthnet...

Γιατι εμπλεξα ασχημα τοτε για να την μετατρεψω παλι σε adsl (αφου δεν ειχε αποδοση) και δε θελω να ξαναμπλεξω μαζι τους αν δεν ειναι να εχω σιγουρο αποτελεσμα! Οποιος καει με το χυλο.....

Link to comment
Share on other sites

παιδια, οταν ο ΟΤΕ σου δειχνει οτι εχεις διαθεσιμοτητα και για 30 και για 50 mbps, αυτο σημαινει οτι αν βαλεις την 50αρα θα πιασεις σιγουρα πανω απο 30 και αν βαλεις την 30αρα θα εισαι κολλημενος στα 30?

Ναι

Επισης υπαρχει αξιοπιστος τροπος να εκτιμησεις τι ταχυτητα θα πιασεις? (εστω πηγαινοντας σε ote-shop και ρωτωντας) και οτι ισχυει για τον ΟΤΕ ισχυει και για τους αλλους? Δηλαδη αν ο ΟΤΕ μου δειχνει οτι μπορει να μου δωσει 50αρα σημαινει οτι και σε forthnet/hol κλπ μπορω να εχω πανω απο 30?

Ρωταω γιατι ειχα βαλει τα χριστουγεννα απο forthnet vdsl οταν ο ΟΤΕ δε μου παρηχε και καταλαβα γιατι δε μου παρηχε (λογω αποστασης επιανα λιγοτερο και απο adsl) και τωρα πλεον που μου δειχνει διαθεσιμοτητα θελω να ξερω αν αξιζει να ξαναβαλω με +10ε στη forthnet...

Όχι, δεν σημαίνει ότι επειδή ο ΟΤΕ μπορεί να σου δώσει 30/50 μπορεί να σου τα δώσει και η Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

vDSL2 δηλαδή.

Εισαι off topic φιλε... :p

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

ahem, vdsl2 έχουμε κι εμείς εδώ...

παιδια, οταν ο ΟΤΕ σου δειχνει οτι εχεις διαθεσιμοτητα και για 30 και για 50 mbps, αυτο σημαινει οτι αν βαλεις την 50αρα θα πιασεις σιγουρα πανω απο 30 και αν βαλεις την 30αρα θα εισαι κολλημενος στα 30?

ανάλογα την περίπτωση, αν παίρνεις VDSL μέσω των νέων ΚΑΦΑΟΥ του ΟΤΕ τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα παίζεις καρφωτά και στα 50mbps...

αν παίζεις με τον κλασικό τρόπο από το Α/Κ κέντρο δεν είναι τπτ σίγουρο...

Έγινε επεξεργασία από Finwe
Link to comment
Share on other sites

αφου εχω ηδη το VDSL modem απο την αποτυχημενη αποπειρα με forthnet τα χριστουγεννα, μπορω αραγε να τους ζητησω Demo VDSL για λιγες μερες να δω τι ταχυτητα θα πιασει και αν ειναι ικανοποιητικο να το βαλω?

Δε θελω να ξαναμπλεξω μαζι τους σε περιπτωση που πιανει πχ 20mbps...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION]: προσπάθησε να μάθεις αν είναι από το KV ή όχι (από τον ΟΤΕ να το μάθεις αν μπορέσεις). Επειδή είχες ταλαιπωρηθεί κι επειδή η ταχύτητά σου τώρα δεν είναι μαύρο χάλι θα πήγαινα σε VDSL μόνο αν είχα τα 50. Δοκιμή δε νομίζω να σου δώσουν αλλά δωρεάν είναι η ερώτηση. Το connex του γείτονα είναι στο ίδιο τηλ. κέντρο με σένα; Μη τυχόν είσαι σε κάνα σύνορο και συζητάμε άνευ λόγου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION]: προσπάθησε να μάθεις αν είναι από το KV ή όχι (από τον ΟΤΕ να το μάθεις αν μπορέσεις). Επειδή είχες ταλαιπωρηθεί κι επειδή η ταχύτητά σου τώρα δεν είναι μαύρο χάλι θα πήγαινα σε VDSL μόνο αν είχα τα 50. Δοκιμή δε νομίζω να σου δώσουν αλλά δωρεάν είναι η ερώτηση. Το connex του γείτονα είναι στο ίδιο τηλ. κέντρο με σένα; Μη τυχόν είσαι σε κάνα σύνορο και συζητάμε άνευ λόγου.

ακριβως απεναντι ειναι το σπιτι του ...τι να πω....

Καποτε πριν 20 χρονια οταν μας αλλαξαν (λογω μεταφορας υποθετω) τα πρωτα ψηφια του νουμερου απο 647 σε 674, αυτο εγινε και στους 2 μας....αρα νομιζω ειναι 100% στο ιδιο κεντρο...

Θα επιχειρησω τη δοκιμη με forthnet αφου οντως δωρεαν ειναι...

Παντως για το θεμα KV να το ψαξω στον ΟΤΕ με προφαση το νουμερο του γειτονα? Σιγα μην ασχοληθουν με εμενα που ειμαι και σε εναλλακτικο... Και τι να ρωτησω ακριβως? Τι σημαινει KV? :p Γιατι καταλαβαινεις οτι αν πω σε ΟΤΕτζη και περιεργους ορους κλαφτα χαραλαμπε, η πιθανοτητα 20% να το ψαξει θα γινει 2% αυτοματα!

Link to comment
Share on other sites

όχι βρε, θα ρωτήσεις για το δικό σου νούμερο τον ΟΤΕ (με διεύθυνση θα ψάξουν μάλλον αυτοί αφού δεν είσαι δικός τους) αλλά στο τηλέφωνο το πενταψήφιο δεν έχουν ιδέα για ΚΑΦΑΟ (Κ/V) και παρόμοια. Ασχολούνται μια χαρά για να πάρουν πελάτη αλλά απλώς να απαντήσουν 30 ή 50, μέχρι εκεί, τα παραπέρα είναι εθνικά μυστικά.

Link to comment
Share on other sites

στα Μελίσσια/Βριλήσσια/Παλιά και Νέα Πεντέλη υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL από τα ΚΑΦΑΟΥ του ΟΤΕ...

αλλά στις περιοχές τους που έπαιζαν από το Α/Κ Πεντέλης...

Χολαργό δεν νομίζω ότι έχουν μπει τα νέα ΚΑΦΑΟΥ

Link to comment
Share on other sites

κριμα...ειμαι απο Α/Κ Μελισσίων και ένα στενό πιό πάνω έχει ένα τυπάκι στο ΥΠΕΡΙΩΝ περι τα 40Μb/s..

και Χολαργό γκαντέμης....σε κανα χρόνο και αν...

δεν λέγεται Α/Κ Μελισσίων, τα Μελίσσια παίζουν από το Α/Κ Πεντέλης (το οποίο βρίσκεται στα Μελίσσια :p )

σε ένα δρόμο πίσω από το Μουστάκα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.