Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

8 hours ago, Gregorypeg1000 said:

Πληροφοριακά να ξέρετε ότι όσοι έχουν adsl από vpu(καμπίνα οτε) και δεν ειναι στον ΟΤΕ, θα εχουν cap στα 15-16 mbit. Ωμά νταβαντζιλίκια του Οτε στους παρόχους.

Ξέρω και περιπτώσεις που σε δικούς του ο ΟΤΕ βάζει κόφτη στα 16, και σε άλλους 24... Όπου τους βρεις είναι μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόσφατα έβαλα Forthnet VDSL 50αρι αλλά οι ταχύτητες είναι απαράδεκτες. Είμαι πολύ κοντά και στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ, οπότε δε θα έπρεπε να έχω τέτοιο θέμα. Σε όλα τα test ταχύτητας πιάνω κάτω από 20 Mbps Download speed , ενώ παραδόξως το upload speed είναι στα 4.5Mbps (κάτι πολύ ικανοποιητικό). Έχω επισυνάψει τα DSL stats εάν μπορεί κάποιος να διαφωτίσει την κατάσταση!

Υ.Γ. Έχω δοκιμάσει και Ethernet, έκανα και restart και reset το router/modem , έχω φίλτρα παντού , έχω δοκιμάσει και με ένα άλλο ρούτερ της Technicolor (πάλι από αυτά που δίνουν οι ISP) ίδιες ταχύτητες , ίσως λίγο καλύτερα θα έλεγα.

Screen Shot 2018-01-24 at 15.46.39.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόσφατα έβαλα Forthnet VDSL 50αρι αλλά οι ταχύτητες είναι απαράδεκτες. Είμαι πολύ κοντά και στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ, οπότε δε θα έπρεπε να έχω τέτοιο θέμα. Σε όλα τα test ταχύτητας πιάνω κάτω από 20 Mbps Download speed , ενώ παραδόξως το upload speed είναι στα 4.5Mbps (κάτι πολύ ικανοποιητικό). Έχω επισυνάψει τα DSL stats εάν μπορεί κάποιος να διαφωτίσει την κατάσταση!

Υ.Γ. Έχω δοκιμάσει και Ethernet, έκανα και restart και reset το router/modem , έχω φίλτρα παντού , έχω δοκιμάσει και με ένα άλλο ρούτερ της Technicolor (πάλι από αυτά που δίνουν οι ISP) ίδιες ταχύτητες , ίσως λίγο καλύτερα θα έλεγα.
5a688f1f4f840_ScreenShot2018-01-24at15_46_39.thumb.png.4537fe9fa715e6a6a80f474eb7da7ee2.png
Έχεις δει ότι κλειδώνεις 50/5…? Κάποιο άλλο πρόβλημα έχεις

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AlexanderK said:

Έχεις δει ότι κλειδώνεις 50/5…? Κάποιο άλλο πρόβλημα έχεις

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

 

Τι εννοείς ότι "κλειδώνω" ;

Άλλο πρόβλημα λέγοντας;; :p (Ευχαριστώ για την αστραπιαία απάντηση πάντως)

Link to comment
Share on other sites

απλά πράματα έχεις θόρυβο στην γραμμή για κάποιο λόγο

άκου τώρα να τρελαθείς το Up noise margin είναι ωραιότατο !!!

το down noise margin μας τα χαλάει !!!

 

https://www.adslgr.com/forum/threads/21205-Τι-είναι-τα-dB-και-οι-μετρήσεις-ποιότητας-Signal-to-Noise-Attenuation-Power

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, trendy said:

Έχεις Actual Rate 5παρά/50παρά Mbps.

Πώς μετράς την ταχύτητα;

 

Με ότι υπάρχει γενικώς. Κατεβάζοντας πακέτα και βλέπω Down speed, speedtest, fast.com (Powered by netflix) , από το κινητό. Μου φαίνεται γενικώς απίθανο που ενώ φτάνουν 50mbps στο ρούτερ αξιοποιώ μόνο τα 20.

 

11 minutes ago, ARMAGEDDON said:

απλά πράματα έχεις θόρυβο στην γραμμή για κάποιο λόγο

άκου τώρα να τρελαθείς το Up noise margin είναι ωραιότατο !!!

το down noise margin μας τα χαλάει !!!

 

https://www.adslgr.com/forum/threads/21205-Τι-είναι-τα-dB-και-οι-μετρήσεις-ποιότητας-Signal-to-Noise-Attenuation-Power

 

Το customer service της Forthnet για το down speed NM είπε ότι εκεί θα έπρεπε να είναι και νομίζω είναι λογικό. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, PoSeiDonTeaM said:

Το customer service της Forthnet για το down speed NM είπε ότι εκεί θα έπρεπε να είναι και νομίζω είναι λογικό. 

 

άρα να πάρω τηλ το Ποτε να του τα ψάλω

 

image.thumb.png.301a3a0d256b59c6b4535b35b4114a8b.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, AlexanderK said:

Με Ethernet είχες καλύτερα νούμερα?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

 

όχι γενικώς. Άντε να αυξάνεται κατά 5mbps MAX! 

1 minute ago, ARMAGEDDON said:

 

άρα να πάρω τηλ το Ποτε να του τα ψάλω

 

image.thumb.png.301a3a0d256b59c6b4535b35b4114a8b.png

 

Έχω την εντύπωση ότι το δικό σου είναι το Signal/Noise , ενώ το δικό μου είναι η εξασθένιση από το Noise. Διάψευσέ με αν κάνω λάθος για να ξέρω τι να του πω όταν θα τον πάρω τηλ :p

Link to comment
Share on other sites

Net Neutrality strikes in Greece. 

 

Το SNR έχω την εντύπωση ότι μερικές εταιρείες το κλειδώνουν σε συγκεκριμένα νούμερα. Ειδικά σε ADSL μπορείς να τους πεις να στο κλειδώσουν χαμηλότερα ώστε να ξεζουμίσεις λίγο παραπάνω ταχύτητα. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AlexanderK said:

Από τη στιγμή που το actual είναι 50/5. Είναι κάτι εσωτερικό το θέμα.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

 

Ισχύει. Εφόσον στο ρούτερ φτάνουν 50, το ρούτερ γιατί δεν μπορεί να τα δώσει (χρησιμοποίησα και άλλο ρούτερ). 

To Noise Margin μου να του αναφέρω λοιπόν ότι είναι χαμηλό; 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι πολύ καλά τα νούμερα σου. Δες την καλωδίωση εντός σπιτιού. Καλώδιο Ethernet αν είναι άλλος χρήστης συνδεδεμένος ενώ τρέχεις το τεστ. Και τρέξε το τεστ με κάποιο σέρβερ της forthnet...αν έχει.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Downstream Noise Margin στα 8.3 db από μόνο του δε λέει πολλά πράγματα. Υπό άλλες συνθήκες είναι αρκετό για αποτελεσματική επικοινωνία. Λογικά δεν πρέπει να βλέπεις τακτικούς αποσυγχρονισμούς.

 

Όμως, επιπλέον έχεις πάρα πολύ υψηλό output power (17.8 dBm) και πάρα πολλά σφάλματα (8188 CRC και 53354 FEC) μέσα σε μόλις 3 ώρες.

 

Έχεις δοκιμάσει να αφαιρέσεις τα πάντα από τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού σου και να βάλεις μόνο το μόντεμ στην "κεντρική"; Κάνε το κι αυτό και μέτρα ξανά σε παρακαλώ.

 

Αν πρόκειται να κάνεις και speedtest, ιδανικά κάνε το από υπολογιστή συνδεδεμένο με καλώδιο απευθείας πάνω στο μόντεμ κι όχι από ασύρματο δίκτυο.

 

Edit:

Μόλις είδα το παρακάτω. Οπωσδήποτε άλλαξε καλώδιο (όπως πρότεινε κι ο @trendy) και αν κάνει τα ίδια με άλλο καλώδιο, έλεγξε την πρίζα.

1 hour ago, PoSeiDonTeaM said:

Αααα κάτι πολύ βασικό.. όταν σηκώνω/ακουμπάω το καλώδιο του DSL αυτομάτως πέφτει η σύνδεση. (χωρίς προφανώς να χάνει την επαφή με το ρούτερ)

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος PoSeiDonTeaM έγραψε:

έχω φίλτρα παντού

Βγάλε τα φίλτρα. Ποτέ δεν είχα φίλτρα στο VDSL, ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Είχα πρόβλημα με καλώδιο όμως. Το άλλαξα και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

εδώ και 2 μέρες αναβαθμίστηκα και εγώ σε vdsl 

 

Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4996/49998 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 40547/86004 kbps
Noise Margin(Up/Down) 31/11.9 dB
Line Attenuation(Up/Down) 1.4/6.9 dB
Output Power(Up/Down) 4.4/14.4 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/1221
Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
INP(Up/Down) 0/4.7 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 5/41
FEC Errors(Up/Down) 0/13373
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 30 h 38 min 32 s

 

7016891741.png

 

να ζητήσω fastpath?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.