Jump to content



Από το ποδόσφαιρο στα κοινωνικοπολιτικά δρώμενα της Ελλάδας


blade_pan

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Elpis

εγω κρινω αυτα που βλεπω και δεν λεω για τις δουλειες που περνουν οι αλβανοι.. αλλα για την ολη συμπεριφορα τους που ειναι αθλια και εχω και πολλα παραδειγματα που δειχνουν ποσα @@ ειναι.

Αν είδες εχθές ειδήσεις, τα ίδια ακριβώς έχω να πω και για τους Έλληνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 308
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Elpis

... εχω και πολλα παραδειγματα...

Πόσα; 10, 20, 30; Φτάνουν αυτά να χαρακτηρίσεις έναν λαό; Αν εμάς μας χαρακτήριζαν από την συμπεριφόρα μας στους αγώνες της Α' εθνικής στο ποδόσφαιρο και μας έλεγαν ΟΛΟΥΣ χουλιγκάνους, φανατισμένους, ζώα, γίδια κτλ θα σου άρεσε; Ένα απλό παράδειγμα έφερα για να καταλάβεις που καταλήγει η ομαδοποίηση και η γενίκευση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman [Σήμερα, στις 15:28]

Οι 7 στους 10 Αλβανούς που έχω γνωρίζει είναι λες και το σκάσαν απο καμμιά φυλακή. Τι να πω..Μπορεί να έπεσα σε περιπτώσεις - εγώ και οι υπόλοιποι που έχουμε την ίδια άποψη. Μπορεί εσύ και κανα δυο άλλοι να γνωρίσατε Αλβανούς του "κολλεγίου". Ποιος ξέρει!

Πάντως αν οι 7 στους 10 Κρητικούς που έχεις γνωρίσει είναι κλεφτοκοτάδες, τότε λογικά κλεφτοκοτάδες θα μας έλεγες. Νομίζω όμως πως είμαστε τουλάχιστον 15 άτομα εδω μέσα απο Κρήτη και κανείς μας δεν "περηφανευτήκε" ποτέ οτι κλέβουμε ζώα όπως είπε ο Γιώργος.

Δεν ξέρω και δε με νοιάζει τι κάνουν στο χωριό της γυναίκας σου φίλε. Αν γνώρισες άτομα που είναι περήφανα που είναι ζωοκλέφτες μάλλον δεν έκανες και τις καλύτερες γνωριμίες στο νησί...Κι εγώ είχα πάει σε μια πλατεία στο Μοσχάτο και ήταν γεμάτη παλικάρια που έκανα "μαύρο"..Δεν το έψαξα παραπάνω αλλα δε νομίζω όλο το Μοσχάτο να στρίβει "τσιγάρα".....

Σωστος!! :T::T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 15:29]

Αν είδες εχθές ειδήσεις, τα ίδια ακριβώς έχω να πω και για τους Έλληνες.

εγω δεν λεω οτι ηταν καλο και σωστο αυτο που κανανε αλλα δεν λεω οτι με πειραξε..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Πόσα; 10, 20, 30; Φτάνουν αυτά να χαρακτηρίσεις έναν λαό; Αν εμάς μας χαρακτήριζαν από την συμπεριφόρα μας στους αγώνες της Α' εθνικής στο ποδόσφαιρο και μας έλεγαν ΟΛΟΥΣ χουλιγκάνους, φανατισμένους, ζώα, γίδια κτλ θα σου άρεσε; Ένα απλό παράδειγμα έφερα για να καταλάβεις που καταλήγει η ομαδοποίηση και η γενίκευση...

Όχι..Οι άκριτες γενικεύσεις αυτού του είδους, δεν οδηγούν πουθενά!Αλλά αν πουν οτι οι περισσότεροι Έλληνες που πάνε στα γήπεδα είναι χουλιγκάνοι,φανατισμένοι και ζώα δε θα έχουν πέσει και πολύ έξω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 15:31]

Πόσα; 10, 20, 30; Φτάνουν αυτά να χαρακτηρίσεις έναν λαό; Αν εμάς μας χαρακτήριζαν από την συμπεριφόρα μας στους αγώνες της Α' εθνικής στο ποδόσφαιρο και μας έλεγαν ΟΛΟΥΣ χουλιγκάνους, φανατισμένους, ζώα, γίδια κτλ θα σου άρεσε; Ένα απλό παράδειγμα έφερα για να καταλάβεις που καταλήγει η ομαδοποίηση και η γενίκευση...

αφου με μισουν αυτοι τους μισο εγω 100 φορες περισσοτερο..

ειδες τι ελεγε ο πρωθυπουργος τους προχθες και πως πανυγηριζαν οι αλβανοι μονο και μονο επειδη νικησαν την ελλαδα?

εγω αυτο το θεωρω μισος ... ενω ερχονται και ζουν στην ελλαδα.. και τρωνε ενα κομματι ψωμι..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

Οι 7 στους 10 Αλβανούς που έχω γνωρίζει είναι λες και το σκάσαν απο καμμιά φυλακή.

Μα αυτό έχει γίνει ρε παιδιά με την Αλβανία, κατέρευσε το κράτος και αυτόματα ανοίξανε οι φυλακές. Αυτοί λοιπόν τι κάνανε; Ήρθανε κι αυτοί από δω.

’ν αδειάσουν οι ελληνικές φυλακές τι θα γίνει άραγες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

Αλλά αν πουν οτι οι περισσότεροι Έλληνες που πάνε στα γήπεδα είναι χουλιγκάνοι,φανατισμένοι και ζώα δε θα έχουν πέσει και πολύ έξω....

Σίγουρα; Δηλαδή είναι πάνω από 100-200 άτομα αυτοί που ξεκινούν μια φασαρία στο γήπεδο; Αν το διαιρέσεις αυτό το νούμερο με τον κόσμο που υπάρχει σε ένα γεμάτο γήπεδο 30000 ατομων θα δεις ότι το ποσοστό είναι πολύ μικρό.

Απλά ανέφερα το παράδειγμα γιατί οι γενικεύσεις είναι πολύ επικίνδυνες (κάτι στο οποίο συμφώνησες) και μπορούν να μας οδηγήσουν σε βεβιασμένα συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά σοβαρολογούμε;

Οι αλβανοί είναι τα θεμέλια του οργανωμένου εγκλήματος, του εμπορείου ναρκωτικών και της οργανωμένης πορνείας (παιδικής και μή). Εχετε πάει μια βόλτε ποτέ βραδάκι κάτω πατήσια, αχαρνών, πλατεία αττικής η βικτωρίας....θα χεστείτε πάνω σας με τα άτομα που θα δείτε. Χίλιες φορές στα εξάρχεια με τα πρεζόνια.

Εδώ θυμάμαι είχε έρθει ένας εργάτης για να καθαρίσει ένα χωράφι που είχε η μάνα μου. Εκεί που έπιασαν συζήτηση λοιπόν λέει ο αλβανός

"Εγκώ κυρία εφερνα χασίσι μέσα ελλάντα με γκαιντούρια. Ίρτα μία φορά, έφτιαξα σπίτι σε αντερφό, ίρτα ντέφτερη έφτιαξα σπίτι σε άλλο αντερφό. Τώρα φέρο κασισι τρίτη φτιάξω σπίτι και σε μένα" Έλεος δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Σίγουρα; Δηλαδή είναι πάνω από 100-200 άτομα αυτοί που ξεκινούν μια φασαρία στο γήπεδο; Αν το διαιρέσεις αυτό το νούμερο με τον κόσμο που υπάρχει σε ένα γεμάτο γήπεδο 30000 ατομων θα δεις ότι το ποσοστό είναι πολύ μικρό.

Απλά ανέφερα το παράδειγμα γιατί οι γενικεύσεις είναι πολύ επικίνδυνες (κάτι στο οποίο συμφώνησες) και μπορούν να μας οδηγήσουν σε βεβιασμένα συμπεράσματα.

Aυτοί που την ξεκινούν δεν είναι περισσότεροι απο 100-200...Αυτοί που τη συνεχίζουν όμως είναι πολύ περισσότεροι!Αν είναι καλύτεροι, οι 29800 έχουν πολλούς τρόπους να κάνουν 200 άτομα να το βουλώσουν ή να πάνε σπίτια τους....Και 30000 πλέον βλέπεις μόνο στα ντέρμπυ, όπου, αν δεχτούμε οτι δεν πάνε όλοι για φασαρία, το λιγότερο που μπορούμε να πούμε είναι οτι πάνε "έτοιμοι για όλα"...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο που λεει ο Elpis ισχυει και στο νομο κορινθιας. Για να παρουμε αλβανούς να μας βοηθησουν με τις ελιες ΜΙΝΙΜΟΥΜ 35 ευρω + φαι. Αυτα περι 20 ευρω πριν πολλα χρονια. Τεσπα καλως η κακως ειναι πλεον κομματια της ελληνικης πραγματικοτητας. Λυση δε μπορουμε να δωσουμε ουτε απο το πληκτρολογιο αλλα ουτε και με το να μη τους ξαναπροσλαβουμε για δουλεια. Λυση πρεπει να δωσουν οι κυβερνωντες, και η λυση αυτη θα πρεπει να διασφαλιζει μεν τα δικαιωματα τους αλλα να μην καταπατει και τα δικα μας. Κατι που δυστυχως δε συμβαινει αφου ολοι οι πολιτικοι ειναι προδοτες και δεν ξεχωριζουν εθνικοτητες, απλα βλεπουν πιο πολλους ψηφοφορους. Αυτα και σας αφηνω τωρα γιατι ξεκιναει το " Η αγαπη ηρθε απο μακρια" (καπου ειδα και μια καινουρια διαφημιση με τη Χριστινα και τον .....Μουρατ) Ηρθε η αγαπη απ τα βορια, να μην ερθει κι απ τα ανατολικα ή οθωμανικα (το πιασατε το υπονοουμενο)?;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 15:46]

Καλά ρε παιδιά σοβαρολογούμε;

Οι αλβανοί είναι τα θεμέλια του οργανωμένου εγκλήματος, του εμπορείου ναρκωτικών και της οργανωμένης πορνείας (παιδικής και μή). Εχετε πάει μια βόλτε ποτέ βραδάκι κάτω πατήσια, αχαρνών, πλατεία αττικής η βικτωρίας....θα χεστείτε πάνω σας με τα άτομα που θα δείτε. Χίλιες φορές στα εξάρχεια με τα πρεζόνια.

Εδώ θυμάμαι είχε έρθει ένας εργάτης για να καθαρίσει ένα χωράφι που είχε η μάνα μου. Εκεί που έπιασαν συζήτηση λοιπόν λέει ο αλβανός

"Εγκώ κυρία εφερνα χασίσι μέσα ελλάντα με γκαιντούρια. Ίρτα μία φορά, έφτιαξα σπίτι σε αντερφό, ίρτα ντέφτερη έφτιαξα σπίτι σε άλλο αντερφό. Τώρα φέρο κασισι τρίτη φτιάξω σπίτι και σε μένα" Έλεος δηλαδή!

ΕΛΕΟΣ ΡΕ!!!

παντως τριτη και φαρμακερι δεν λενε? :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman [Σήμερα, στις 15:43]

Μα αυτό έχει γίνει ρε παιδιά με την Αλβανία, κατέρευσε το κράτος και αυτόματα ανοίξανε οι φυλακές. Αυτοί λοιπόν τι κάνανε; Ήρθανε κι αυτοί από δω.

’ν αδειάσουν οι ελληνικές φυλακές τι θα γίνει άραγες;

τι θα γινει; δεν ξερεις;

το ελληνικο μεγαλειο, θα κρατησει τα καθαρματα εδω, ωστε να μη βρωμισουν οι αλλες χωρες. θα μεταναστευσει μονο ο εκλεκτος πλυθυσμος (το 99.99% δηλαδη), κι η βρωμια θα μεινει εδω, γιατι εμεις ημαστε πολυ υπερανω για να κανουμε εξαγωγη τετοιους ανθρωπους, αφου θα χαλασουν το ονομα που εχουμε στην πιατσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν :

α. Πόσοι από εσάς χειροκροτήσατε το μετάλλιο στο τζούντο που πήραμε;

β. Υποθετικη ερώτηση προς όσους πήγανε ή θα πάνε ή είναι φαντάροι: "Αν σας έλεγε κάποιος ότι μπορει να κάνει τα πάντα στο ΓΕΣ και μπορεί να σας ικανοποιήσει οποιαδήποτε επιθυμία όσον αφορά τις στρατιωτικές σας υποχρεώσεις, εσείς θα δεχόσασταν τη μεσολάβησή του για:

1. Να μην πάτε καθόλου φαντάροι

2. Να περάσετε όλη σας τη θητεία κοντά στο σπίτι σας ζωή και κότα

3. Να μην κάνετε ούτε μια μέρα υπηρεσία

4. Τίποτα από τα παραπάνω"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 16:03]

Λοιπόν :

α. Πόσοι από εσάς χειροκροτήσατε το μετάλλιο στο τζούντο που πήραμε;

β. Υποθετικη ερώτηση προς όσους πήγανε ή θα πάνε ή είναι φαντάροι: "Αν σας έλεγε κάποιος ότι μπορει να κάνει τα πάντα στο ΓΕΣ και μπορεί να σας ικανοποιήσει οποιαδήποτε επιθυμία όσον αφορά τις στρατιωτικές σας υποχρεώσεις, εσείς θα δεχόσασταν τη μεσολάβησή του για:

1. Να μην πάτε καθόλου φαντάροι

2. Να περάσετε όλη σας τη θητεία κοντά στο σπίτι σας ζωή και κότα

3. Να μην κάνετε ούτε μια μέρα υπηρεσία

4. Τίποτα από τα παραπάνω"

ΓΕΣ ? τι ειναι αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 15:59]

ο Αλβανός φέρνει κασίσι και χτίζει σπίτι, ο Έλληνας φέρνει cola και χτίζει πολυκατοικία...

Το νόημα ποιο είναι?

ε, οχι και ετσι βρε Root....

ενας στους 10000 Ελληνες φερνει κολα και χτιζει πολυκατοικια

ενω ενας στους 10 Αλβανους πραττει αντιστοιχως με "κασισια" και χτιζει κοτετσια....

μην φτανουμε και εμεις στις αυθαιρετες γενικευσεις που προσπαθουμε να κατακρινουμε.....

btw η συχνη αλλαγη του τιτλου του θρεντ εχει πολυ πλακα......

προβλεπω για τελικο το "Ζε Τζεγμανς αγ καμινγκ μπακ..."

με τετοιες "αγκυλωτες" αποψεις που ακουω εδω μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.