Jump to content



Από το ποδόσφαιρο στα κοινωνικοπολιτικά δρώμενα της Ελλάδας


blade_pan

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 16:08]

με τετοιες "αγκυλωτες" αποψεις που ακουω εδω μεσα....

"αγκυλωτες αποψεις" ????

τι λες φιλτατε; στη χωρα που γεννηθηκε η ελευθερια; θα σηκωθουν οι πετρες να μας χτυπησουν

ειναι απλα η τελευταια εκδοση της ελευθεριας στην ελλαδα του 2004.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 308
  • Created
  • Last Reply

Πέρα απο διάφορα "λουλούδια" που θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ελεγχθούν ή να πάρουν πόδι, το κλειδί στο πρόβλημα της μετανάστευσης είναι η αφομοίωση το πληθυσμού. Αν οι κοινωνικοί μετανάστες, ανεξαρτήτου εθνικότητας, μένουν εδώ, και τα παιδιά τους πάνε στο σχολείο τότε όλα είναι μια χαρά. Το θέμα είναι να μην αποκλειστούν σε γκέτο. Αυτό θα εξαρτηθεί βασικά από την οικονομική τους κατάσταση. Το γκέτο θα είναι το πραγματικό πρόβλημα. Ήδη υπάρχουν σημάδια αφομοίωσης του αλβανικού πληθυσμού στην Ελλάδα κάτι που είναι πολύ θετικό..Ακραίες συμπεριφορές όπως αυτές που ζήσαμε τις τελευταίες μέρες πάντως σίγουρα δε βοηθάνε.

Πάντως, εδώ που τα λέμε, αν υπήρχε και σωστή αστυνόμευση στο Ellada δε θα είχαμε τόσα προβλήματα με τα "μούτρα" που μας κουβαλήθηκαν..Αν δεν ήταν ξέφραγο αμπέλι η χώρα μας τα παλικαράκια αυτά θα κατέληγαν ξανα στη φυλακη..Αλλά αν δε μπορείς να κάνεις καλά τα ελληνικά "λουλούδια" και σου φορτωθούν και τα ξένα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 16:06]

Τι συμπέρασμα θέλεις να βγάλεις με την δεύτερη ερώτηση;

Συμπεράσματα για το κατα πόσο είναι διαθετιμένοι οι υπέρμαχοι της Ελλαδάρας μας να αντιπαρέλθουν του "βολέματος" για να υπηρετήσουν μια ανώτερη ιδέα, όπως λένε οι ίδιοι, την πατρίδα. Γιατι ειλικρινά πιστεύω ότι είναι πολύ λίγοι αυτοί που για χάρη της προσώπικης τους καλοπέρασης δεν υπολογίζουν ούτε πατρίδες ούτε τπτ. Τρανό καθημερινό παράδειγμα η συμπεριφορά όσων πιάνουν τιμόμι στα χέρια τους. Η βόλεψή τους και όλοι οι άλλοι να πάνε να πνίγονται....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

ε, οχι και ετσι βρε Root....

ενας στους 10000 Ελληνες φερνει κολα και χτιζει πολυκατοικια

ενω ενας στους 10 Αλβανους πραττει αντιστοιχως με "κασισια" και χτιζει κοτετσια....

μην φτανουμε και εμεις στις αυθαιρετες γενικευσεις που προσπαθουμε να κατακρινουμε.....

Σύμφωνοι, ήταν υπερτραβηγμένο το παράδειγμα...

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι δεν είναι οι Αλβανοί υπεύθυνοι για τα στραβά αυτού του τόπου. Τα πράγματα έχουν φθάσει εκεί που έχουν φθάσει, λόγω της δικής μας ανέχειας και δικών μας παραλείψεων.

Κάτι που δεν διορθώνεται σπάζοντάς τους στο ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά...Χαλαρώστε λίγο γιατί σας έχει μείνει τραύμα απο το Χίτλερ και δε βλέπετε πολύ καθαρά ορισμένοι..Είπαμε να μη βάλουμε σβάστικες στα χέρια μας αλλά μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο του "οι ξένοι είναι καλοί και καταπιεσμένοι και όποιος πει κακό λόγο για τους μετανάστες είναι εθνικιστής"...Υπάρχει πρόβλημα με την "ποιότητα" της πλειοψηφίας των ανθρώπων που ήρθαν απο την Αλβανία και αν δε μπορείτε να το καταλάβετε ας πάτε μια βόλτα στις φυλακές όπου οι Αλβανοί κρατούμενοι κοντεύουν να ξεπεράσουν τους Έλληνες...

Και μη μου πείτε οτι η ελληνική Δικαιοσύνη έχει ως στελέχη της εθνικιστές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Τα πράγματα έχουν φθάσει εκεί που έχουν φθάσει, λόγω της δικής μας ανέχειας και δικών μας παραλείψεων.

Κάτι που δεν διορθώνεται σπάζοντάς τους στο ξύλο.

Μαζί σου 100%.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, αν δεν εκανε μ@λακιες το Π@ΣΟΚ αρχες του '90 με το δινει αβερτα πρασινες καρτες σε Αλβανους και ΒορειοΕλλαδιτες, δεν θα ειχαμε τετοιο πρόβλημα.

Ειναι να γινει η αρχή. Μια που εγινε, μια που εγινε το ντου και γεμισαμε με τυπους σαν τον Χασαν στις διαφιμισεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis

ΓΕΣ ? τι ειναι αυτο ?

Για αυτο σου λεω εισαι μικρος ακομα, εχεις πολλα να δεις .

Οσον αφορα τους κρητες εγω δεν ειπα οτι σας θεωρω κλεφτες αλλα το λενε οι ιδιοι οι κρητικοι. Ειναι παραδοση λενε. Το γενικευσα ομως επιτηδες οπως εσεις με τους αλβανους , ειδες τι αντιδραση ειχες? δεν ειναι ολοι οι κρητικοι ετσι μου ειπες. Παντως συνχειζεται να ασχοληστε με το τι κανουν οι αλβανοι αλλα ξεχνατε με το τι κανουν οι ελληνες. Πρωτα καντε κριτικη στον εαυτο σας και μετα στους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Λοιπόν :

α. Πόσοι από εσάς χειροκροτήσατε το μετάλλιο στο τζούντο που πήραμε;

β. Υποθετικη ερώτηση προς όσους πήγανε ή θα πάνε ή είναι φαντάροι: "Αν σας έλεγε κάποιος ότι μπορει να κάνει τα πάντα στο ΓΕΣ και μπορεί να σας ικανοποιήσει οποιαδήποτε επιθυμία όσον αφορά τις στρατιωτικές σας υποχρεώσεις, εσείς θα δεχόσασταν τη μεσολάβησή του για:

1. Να μην πάτε καθόλου φαντάροι

2. Να περάσετε όλη σας τη θητεία κοντά στο σπίτι σας ζωή και κότα

3. Να μην κάνετε ούτε μια μέρα υπηρεσία

4. Τίποτα από τα παραπάνω"

α) Δεν το χειροκροτησα, δεν με εκφραζει αυτο το μεταλλιο

β) ειμαι απο Πελοποννησο και γεννηθηκα και μεγαλωσα στην Αθηνα. Φανταρος πηγα στη Ξανθη, ο θειος μου ταξιαρχος και ενα σωρο κονε στρατηγοι να παω οπου θελω και ειχα ενα λογω παραπανω γιατι μολις 8 μηνες πριν ειχε πεθανει ο πατερας μου και ειχα αφησει μανα και αδερφη μονες τους πισω. Παρολα αυτα μετα τον 1,5 περιπου μηνα στη Θηβα ακολουθησαν αλλοι 15,5 στη ξανθη κι ενας στη κομοτηνη. Οπως επισης να σου πω οτι μια φορα ορκιστηκα στη ζωη μου και αυτη ηταν στο κεντρο εκπαιδευσης πιστη στη πατριδα. Δε τα λεω αυτα για να μου πει κανεις μπραβο αλλα δε νομιζω οτι μπορουν να εξαχθουν χρησιμα συμπερασματα απο αυτη τν ερωτηση αναμεσα σε ελληνες και αλβανους

Επισης να πω οτι δεν κατακρινω οσα παιδια βαζουν μεσο για να περασουν καλα στο στρατο. Πολυ απλα αυτο πλεον δεν ειναι στρατος οπως εχει γινει και φυσικα δεν φταινε οι φανταροι γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Καλα, αν δεν εκανε μ@λακιες το Π@ΣΟΚ αρχες του '90 με το δινει αβερτα πρασινες καρτες σε Αλβανους και ΒορειοΕλλαδιτες, δεν θα ειχαμε τετοιο πρόβλημα.

Ειναι να γινει η αρχή. Μια που εγινε, μια που εγινε το ντου και γεμισαμε με τυπους σαν τον Χασαν στις διαφιμισεις !!!!

Ο μητσοτακης το εκανε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman [Σήμερα, στις 16:19]

Καλά...Χαλαρώστε λίγο γιατί σας έχει μείνει τραύμα απο το Χίτλερ και δε βλέπετε πολύ καθαρά ορισμένοι..Είπαμε να μη βάλουμε σβάστικες στα χέρια μας αλλά μη φτάσουμε και στο άλλο άκρο του "οι ξένοι είναι καλοί και καταπιεσμένοι και όποιος πει κακό λόγο για τους μετανάστες είναι εθνικιστής"...Υπάρχει πρόβλημα με την "ποιότητα" της πλειοψηφίας των ανθρώπων που ήρθαν απο την Αλβανία και αν δε μπορείτε να το καταλάβετε ας πάτε μια βόλτα στις φυλακές όπου οι Αλβανοί κρατούμενοι κοντεύουν να ξεπεράσουν τους Έλληνες...

Και μη μου πείτε οτι η ελληνική Δικαιοσύνη έχει ως στελέχη της εθνικιστές...

αλλο πραγμα ο εθνικιστης και αλλο ο εθνικοφρων....

αυτοι που ειπαν προηγουμενως οτι η μονη λυση ειναι να πανε να δειρουν αλβανους

τι ειναι κατα την γνωμη σου?

με την ιδια λογικη να πανε και στην Πολη να δειρουν κανενα Γκριζο λυκο επειδη εθιξε την θρησκεια που οποτε τους συμφερει επικαλουνται σαν ιερο και οσιο....

ο τοπος μας εχει πολυ περισσοτερα προβληματα να λυσει απο εναν αγωνα ποδοσφαιρου με την Αλβανια

αυτο που μου μενει εμενα ειναι η αδυναμια του κρατους μας να απαντησει σε προσβολες που ερχονται απο τον πρωθυπουργο της Αλβανιας

και η αδυναμια επισης της ΕΛ.ΑΣ να ελεγξει 100 αλβανους που κατεβηκαν να πανηγυρισουν χωρις να τους δειρει για μια φορα

αλλα δυστυχως ουτε και να συλλαβει οσους παρανομησαν...

μαλλον ετσι ξερουν να δειχνουν την Ελληνικη ανωτερωτητα τους οι μπουρτζοβλαχοι που κρατανε τις καρεκλες εκει ψηλα....:wall:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

αυτοι που ειπαν προηγουμενως οτι η μονη λυση ειναι να πανε να δειρουν αλβανους

τι ειναι κατα την γνωμη σου?

Δεν μπορώ να σου απαντήσω!Αντιβαίνει στους κανόνες του forum!Πάντως σίγουρα δεν είναι παραδείγματα προς μίμηση...

Για το θέμα της ΕΛ.ΑΣ έχω γράψει παραπάνω. Συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά από το thread αυτό εκτίμησα μερικούς περισσότερο, και βαρέθηκα αρκετούς περισσότερο. Το οκ τώρα? Nos dio αναφερόταν στον alex οποίος μου πρότεινε να βάλω παραγράφους σε αυτά που έγραψα. Αλλά το ειρωνικό στυλάκι επιδιώκω να το έχω, γιατί μερικοί δεν καταλαβαίνουν αλλιώς, και δεν έχω και πρόβλημα αν εκνευρίζονται.

Για μια ακόμη φορά ας συγκρίνουμε τους τόπους μας. Εδώ οι Αλβανοί, παίρνουν max 30 ευρά και αυτό αν δεν τους ταΐζεις. Αυτό γίνεται γιατί ο κόσμος εδώ έχει μυαλό. Κάποια στιγμή οι αλβανοί άρχισαν να συνδικαλίζονται, ζητώντας όλοι 40 ευρώ για να μαζέψουν τα πορτοκάλια αν δεν κάνω λάθος. Τα πορτοκάλια που δεν δίνουν και πολλά κέρδη έμειναν στα δέντρα, οι αλβανοί πείνασαν, και τώρα τα μαζεύουν με 25...

Στο χέρι σας είναι όλα. Ας μην επεκταθούμε όμως. Και αυτή η κουβέντα κατάντησε κουραστική.

Απλά να γράψω κάτι που θυμήθηκα τώρα. Έχει δουλέψει κανείς σας σε χωράφι ή κτήμα? Να δουλέψει όμως, όχι να παίζει. Δεν νομίζω να απαντήσουν πολλοί καταφατικά. Θα δούλευε κανείς σας 10 ώρες και ΟΧΙ 8, για 30 σας λέω εγώ, όχι 25? Μπααααα. Φίλοι μου, έχω φίλους-προσέξτε, φίλους, όχι γνωστούς- οι οποίοι ήρθαν για δουλειά και στις ελιές, και στο ελαιοτριβείο, με 30 και 35 ευρά επειδή ήταν Έλληνες και φίλοι, και με ελαστικό ωράριο, και με φαγητό μεσημέρι βράδυ και με την πλάκα τους και με όλες τις ανέσεις τους, και μιλάω σοβαρά τώρα. Το 90% δεν έκατσε πάνω από ένα μήνα. Τον καφέ οι Έλληνες τον έχουν στο αίμα τους. Δεν μπορούν να κάνουν την ίδια δουλειά με τους αλβανούς. Δεν μπορούν να το διανοηθούν! Και οι αλβανοί τώρα αγοράζουν αυτοκίνητα και οι φίλοι μου κάθονται με 5 ευρά στην τσέπη. Δε βαριέστε. Έχω την άποψη ότι κάποια στιγμή θα καταρρεύσουν όλα. Και η νοοτροπία αυτή, και πολλά νοικοκυριά, και η οικονομία και όλα. Απλά δεν τραβάει το πράγμα. Και φυσικά οι αλβανοί δεν φταίνε σε τίποτα.

Αα, και οι ρατσιστές... για μένα είναι λίγο παραπάνω από τους κλέφτες, και τους ψεύτες. Δεν μπορώ να διαννοηθώ πως συμπεριφέρεσαι με συγκεκριμένο τρόπο απέναντι σε κάποιον επειδή τον ονομάζεις κάπως.

Και όποιος θέλει για να μιλήσουμε και με χειροπιαστά πράγματα, από Οκτώβριο-Νοέμβριο, μέχρι Φεβρουάριο-Μάρτιο γιατί φέτος έχουμε παραγωγή καλή, να έρθει να δουλέψει στο ελαιοτριβείο, με καλό μεροκάματο, και εύκολη και ωραία δουλεία. Να μπορεί να δουλέψει καλύτερα από αλβανό όμως έ? Τι διάολο, Έλληνα παίρνουμε, όχι χαραμοφάη...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς η ονείρωξη των Ολυμπιακών τελείωσε. Κι ευτυχώς που έγινε ότι έγινε μετά τον αγώνα. Για 15 μέρες, νόμιζα πως ζούσα σε άλλη χώρα. Ο έλληνας μετά τις διακοπές του, επέστρεψε δυναμικά, ίδιος και απαράλλαχτος. Δεν ξέχασε τον εθνικισμό του, δεν ξέχασε τις ρατσιστικές του αντιλήψεις, τη φασιστική του νοοτροπία, την ξενοφοβία του.

«Δεύτε, λάβετε ανθρώπινο φως». Ένα εξώφυλλο μετά την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών αγώνων που διοργάνωσε η Ελλάδα το 2004. Παρένθεση φυσικά το μεγαλείο του ελληνικού πολιτισμού, σε μια χώρα που το μόνο κοινό που έχει πια με τους αρχαίους που θέλει να θεωρεί προγονούς, είναι ο γεωγραφικός χώρος.

«Ήμαστε 100 χρόνια μπροστά από τους Αλβανούς», είπε ο μετριοπαθής δικηγόρος, εκλεγμένο μέλος της τοπικής αυτοδιοίκησης.

«Γι αυτό ήρθαμε εδώ, για να πάμε 100 χρόνια μπροστά, αλλά μας βαράτε» η απάντηση του Αλβανού.

Όχι πως έχει και ιδιαίτερη σημασία, έτσι δεν είναι; Και τι να πει στη τελική, Αλβανός δεν είναι;

Το περίεργο είναι, πως πριν 10 χρόνια, οι Μεξικάνοι στον τόπο τους, προσφωνούσαν τους έλληνες σαν «πατριώτες» ή «χωριανούς». Και η αλήθεια είναι πως τους έλληνες του χαροποιούσε ιδιαίτερα το γεγονός αυτό, καθώς μόνο αυτούς φώναζαν έτσι και Όχι τους υπόλοιπους αλλοεθνείς. Βέβαια σα χώρα, το Μεξικό είναι 50 χρόνια πίσω, αφού έτσι μας αρέσει να θεωρούμε τους εαυτούς μας, σαν προοδευμένους και προοδευτικούς. Προφανώς όμως, οι άνθρωποι θα περνάν πίσω τον όποιο χαρακτηρισμό, αν ήξεραν τι γίνεται εδώ.

Βέβαια, βρίσκουμε και τα κάνουμε, έτσι δεν είναι; Σε ανθρώπους χωρίς πατρίδα, σε ανθρώπους που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, δείχνουμε πόσο απάνθρωποι ήμαστε, εμείς οι απόγονοι των μεγάλων, οι κληρονόμοι εμείς του αθάνατου αρχαίου ελληνικού πολιτισμού. Απολίτιστοι μεν, μάγκες αρκετά δε, ώστε να τα κάνουμε εκεί που μας παίρνει. Γιατί αλήθεια, τόσο μένος με αυτούς συγκεκριμένα; Προφανώς ούτε για τους άγγλους που διαλύουν κάθε χρόνο τα νησιά έχουμε καλύτερη άποψη, αλλά ούτε μια τρίχα από τα ξανθά τους κεφάλια δεν πειράζουμε κάθε καλοκαίρι. Γιατί; Ίσως επειδή έρχονται και τα ακουμπάνε χοντρά; Ίσως επειδή ξεσπάμε στους Αμερικανούς, τους φονιάδες των λαών, και χαλαρώνουμε λιγάκι. Γιατί αν τολμούσαμε να τους κοιτάξουμε απλά, θα έκανε εκδρομή ο 6ος στόλος στον Πειραιά, 2 ώρες μετά.

Από την άλλη μεριά, υπάρχουν και τα «προφανή». Γιατί ο έλληνας, ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχει το δικαίωμα και την ιερή υποχρέωση στην πατρίδα του να πανηγυρίσει ενώ βρίσκεται στο εξωτερικό διασκεδάζοντας, ενώ ο οικονομικός μετανάστης ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έχει το δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο. Και στην προκείμενη, αν το κάνει, ο έλληνας είναι υποχρεωμένος να του σπάσει το κεφάλι, γιατί έφαγε το μεροκάματο σε μπύρες, και δε θα μπορεί να δουλέψει αύριο.

Οι αποικιοκράτες πορτογάλοι, όντας 2 φορές ηττημένοι στο σπίτι τους από την ελληνική εθνική ομάδα ποδοσφαίρου, έβγαζαν φωτογραφίες με τους έλληνες φιλάθλους τουρίστες. Δείγμα ανωτερότητας; Οι έλληνες απόγονοι του Σωκράτη, έσπασαν στο ξύλο τους οικονομικούς μετανάστες, επειδή άκουσον άκουσον, τόλμησαν να πανηγυρίσουν τη νίκη της ομάδα τους. Δείγμα ανωτερότητας προφανώς, και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.