Jump to content



Από το ποδόσφαιρο στα κοινωνικοπολιτικά δρώμενα της Ελλάδας


blade_pan

Recommended Posts

Βρε Samael ναι... ΑΛΛΑ είναι άνθρωποι. Κι είναι άνθρωποι πεινασμένοι, που έχουν περάσει από ουκ ολίγες κακουχίες . Είναι άνθρωποι που ήρθαν σε μια ξένη χώρα χωρίς στον ήλιο μοίρα, χωρίς λεφτά, χωρίς δουλειά. Ναι συμφωνώ ότι είναι μεγάλο το ποσοστό των εγληματιών Αλβανών αλλά δεν είναι όλοι, όλοι όμως είναι άνθρωποι. Κι αντί να τα βάζουμε με τους Αλβανούς ας τα βάλουμε με το Κράτος και με την αστυνομία που δεν μπορεί σε προστατέψει από τους κακούς Αλβανούς.

Κάποιος είπε πριν ότι δεν μπορεί να πάει το βράδυ βόλτα γιατί φοβάται τους Αλβανούς. Το είπες στην αστυνομία; Το είπες στην Δημαρχεία/Νομαρχία; Αν το είπες και δεν έκαναν κάτι βάλτα με αυτούς και ΟΧΙ με τους Αλβανούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 308
  • Created
  • Last Reply

Κωστα δεν τα λες ασχημα... αλλα τα βλεπεις απο τη ανθρωπιστικη και μονο μερια...

υπαρχει και η αλλη πλευρα ομως...

γιατι να επιβαρυνεται το κρατος με υπερογκα ποσα για την αστυνομευση και τον σοφρωνισμο τους επειδη οριμενοι καποτε θεωρησαν πως τα συνορα μας υπαρχουν μονο για τους χαρτες?

Εστω και την υστατη στιγμη ας γινει επιτελους κατι...

ειναι απαραδεκτο κατι που η ιστορια μας το εχει διδαξει τοσες φορες

να το βλεπουμε και να το αφηνουμε να γινεται για ακομα μια...

υπαρχουν χωρια στην Ηπειρο που ειτε ηταν ερημα ειτε ερημωσαν επ'αυτου και κατοικουνται

πλεον απο Αλβανους κα μονον....

νομιζεις οτι εκει μιλανε ελληνικα?

νομιζεις οτι σε καμια 10αρια χρονια δεν θα τεθει ζητημα μειονοτητας και εδαφικων διεκδικησεων....

νομιζει κανεις οτι οι Τουρκοι ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΗ ΘΡΑΚΗ?

δεν θελω να δω την Ελλαδα να φτανει μεχρι το Βολο!

(ασχετως με το κατα ποσο πιστευω ή οχι στην εννοια της πατριδας οπως εχει αυτη πλεον καταντησει)

τρεφουμε ενα φιδι στον κορφο μας...

ειτε μας αρεσει ειτε οχι....

ακουγεται ασχημο και ρατσιστικο?

μπορει, αλλα ετσι ειναι....

το ιδιο θα γινοταν και με οποιοδηποτε αλλο πληθυσμο ειχε μπουκαρει με τετοιο τροπο και σε τετοια ποσοτητα στη χωρα μας...

και για να μην μπερδευονται ορισμενοι...

Η Ελλαδα δεν εχει ουτε την εκταση ουτε τις οικονομικες δυνατοτητες αλλα ουτε και την αναγκη,

να αποροφησει τετοιους πληθυσμους

οπως ειχαν και πιθανως να εχουν ακομα, αλλες Ευρωπαικες και μη χωρες....

δεν ειναι ολα τοσο αθωα...δεν τους δεχονται για την ψυχη της μανας τους ουτε γιατι τους αγαπανε....

και εγω θα συμπονεσω και θα βοηθησω και 10 και 100 και 1000 αλβανους, Πακιστανους κ.α...

αλλα ενα εκατομυριο μου πεφτει κομματακι πολυ και μαλλον με κανει να νοιωθω απειλη παρα συμπονια και διαθεση φιλοξενειας...

ειδικα οταν οι "φιλοξενουμενοι" δεν δειχνουν κανενα σεβασμο στην πλειοψηφια τους για το κρατος που τους φιλοξενει...

Με λιγα λογια με ενδιαφερει πως θα λυθουν τα προβληματα της χωρας μου και κατεπεκταση και τα δικα μου...

εστω και εαν αυτο σημαινει ενα μεγαλο ΣΤΟΠ στην αθροα προσελευση μεταναστων...

ΔΕΝ ειναι το μοναδικο μας προβλημα αλλα απο καπου πρεπει παντα να ξεκιναμε ετσι?

δεν ειμαστε και ουτε θα γινουμε ποτε σαν την Αμερικη του ονειρου του 20ου αιωνα...

Υ.Γ.συγγνωμη για το μεγεθος του ποστ αλλα δεν μπορω να σταματησω να γραφω

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν διαφωνώ μαζί σου πουθενά. Καλά αυτά που λες.. αλλά δεν φταίνε οι Αλβανοί γι' αυτό. Φταίει το κράτος που δεν έχει πάρει καμία προφύλαξη, που δεν ξέρει πόσοι εκατομμύρια είναι εδώ, που έχει βάλει φανταράκια στα σύνορα να κυνηγάνε τους λαθρομετανάστες στα χωράφια και στα βουνά, που στην τελική δεν δίνει δεκάρα για το αν εσύ κι εγώ δεν μπορούμε να πάμε μια βόλτα το βράδυ.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι το να τα βάζουμε με τον Αλβανό είναι ότι πιο εύκολο και βολικό μπορούμε να κάνουμε. Αν λοιπόν θέλουμε να εξεργεθούμε επειδή θέλουμε να λύσουμε τα πρόβληματα αυτού του άμοιρου τόπου, ας εξεργεθούμε προς τους ιθύνοντες και να σταματήσουμε να "πυροβολάμε" τον εύκολο στόχο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 21:20]

Μα δεν διαφωνώ μαζί σου πουθενά. Καλά αυτά που λες.. αλλά δεν φταίνε οι Αλβανοί γι' αυτό. Φταίει το κράτος που δεν έχει πάρει καμία προφύλαξη, που δεν ξέρει πόσοι εκατομμύρια είναι εδώ, που έχει βάλει φανταράκια στα σύνορα να κυνηγάνε τους λαθρομετανάστες στα χωράφια και στα βουνά, που στην τελική δεν δίνει δεκάρα για το αν εσύ κι εγώ δεν μπορούμε να πάμε μια βόλτα το βράδυ.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι το να τα βάζουμε με τον Αλβανό είναι ότι πιο εύκολο και βολικό μπορούμε να κάνουμε. Αν λοιπόν θέλουμε να εξεργεθούμε επειδή θέλουμε να λύσουμε τα πρόβληματα αυτού του άμοιρου τόπου, ας εξεργεθούμε προς τους ιθύνοντες και να σταματήσουμε να "πυροβολάμε" τον εύκολο στόχο.

συμφωνω...ρε συ

δεν κατηγορω σε καμια περιπτωση τους Αλβανους για τα προβληματα μας

απλα πιστευω οτι εαν συνεχιστει αυτη η κατασταση θα χειροτερεψουν τα πραγματα

δεν ειναι οι ιδιοι το προβλημα μας αλλα στεκονται εμποδιο στην προσπαθεια λυσης του

και πιθανον στο μελλον να αποτελεσουν απο μονοι τους και ενα μεγαλυτερο

οι ανθρωποι βρισκουν ενα κρατος στον υπνο , βρισκουν και τα κανουν...

στη θεση τους θα μπορουσαν να ηταν αλλοι ...

εννοειται πως το ιδιο το κρατος φταιει και προς τα εκει πρεπει να στραφουν τα παραπονα και οι αντιδρασεις μας...

Χωρις αυτο να σημαινει οτι μεχρι να ξυπνησει (και εαν γινει ποτε κατι τετοιο)

θα πρεπει να κανουμε τους μ@λακες σε οτδηποτε γινεται γυρω μας με το φοβο μη μας κακοχαρακτηρισουν ως ξενοφοβικους...

εαν καποιος βρισκεται νομιμα στη χωρα πληρωνει τους φορους του οπως εσυ και εγω καλως

εαν οχι? δρομο.....

εκαψες κυριε σημαια? τι προβλεπει ο νομος? μεσα....

εκραξε ο πρωθυπουργος τους απο το παραληρημα?Να βγει ενας @ρχιδατος πολιτικος μας και να τον κραξει διεθνως δυο φορες..

ηρθες κυριε Μεταναστη στην Ελλαδα? Εχεις εξι μηνες να βρεις δουλεια και να ενταχθεις στην κοινωνια μας. Δεν βρηκες?Φυγε και εσυ... εχουμε ηδη αρκετα ντοπια ρεμαλια δεν θελουμε και αλλα

Απλα και ξεκαθαρα πραγματα...

Να ξερει οποιος ερχεται στη χωρα οτι θα λειτουργησει συμφωνα με τους κανονες της

θα βγαλει απο αυτη αλλα και θα δωσει κιολας....

και αμα λαχει και την κανει τη μ@λακια του δεν θα του χαριστουν ουτε θα τον ξαναδεχτουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι το να τα βάζουμε με τον Αλβανό είναι ότι πιο εύκολο και βολικό μπορούμε να κάνουμε. Αν λοιπόν θέλουμε να εξεργεθούμε επειδή θέλουμε να λύσουμε τα πρόβληματα αυτού του άμοιρου τόπου, ας εξεργεθούμε προς τους ιθύνοντες και να σταματήσουμε να "πυροβολάμε" τον εύκολο στόχο.

Kαλα τα λες κ ειμαι κ γω της αποψης οτι το ψαρι βρωμαει απ το κεφαλι κ μερικα κεφαλια πρεπει εκει πανω επιτελους να παρουν καποιες αποφασεις.

Δυστυχως ή ευτυχως οι Αλβανοι εκτως απο "ευκολος" στοχος" ειναι κ η προσωποποιηση του κακου....

@Κοπριτης

Αλλη μια φορα :T: Γιωργο :D

(τελικα ο προεδρος ειχε πολυ δικιο ρε γ@μοτο...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

Oχι βεβαια!Για αυτο κ ειπα η πλειοψηφια κ οχι ολοι....

Ποιος ηταν ο τελευταιος καλιεργημενος Αλβανος που γνωρισες?

Εγω ουτε που θυμαμαι ΑΝ γνωρισα κανενα.....

Καλιεργημένος σημαίνει και καλός; Μάλλον δεν το εννοούσες όπως φάνηκε. Και τι σημαίνει καλιεργημένος; Εγώ το Λύκειο έχω τελειώσει. Δεν μπορώ να πω πως είμαι καλιεργημένος. Και πραγματικά δεν ξέρω αν έχω γνωρίσει κανέναν καλιεργημένο Έλληνα. Ένας ξέρω μόνο ότι είναι καλιεργημένος. Ο Ζουράρις.

Οοοοοοπ!

Εδω εκανες ενα λαθακι....

Απομονωσες ενα μερος του συλλογισμου μου κ οδηγιθηκες σε λαθος συμπερασμα ;)

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να απομονώσα από μια τόσο απλή φράση και να έβγαλα λάθος συμπέρασμα.

Δεν μπορείς να κρίνεις έναν λαό από τους εγκληματίες του, αυτούς που στο κάτω κάτω σαν κράτος τους έιχε στείλει στην φυλακή για τα εγκλήματά τους.

Και κάτι άλλο που είδα σε νεότερο post σου.

Οι Αλβανοί είναι η προσωποποίηση του κακού; Γίνονται και τελετές στο όνομα του Εωσφόρου; Νομίζω ότι είναι υπερβολικά αυτά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε Cherryman δεν ισχυριστηκε κανεις οτι οι Αλβανοι ειναι η προσωποποιηση του κακου..

οπως ελπιζω οτι και εσυ δεν ισχυριζεσαι οτι ειναι αγγελακια του παραδεισου...

εκτος και εαν εσυ εχεις ακουσει πολλες ληστειες και δολοφονιες στην Ελλαδα με δραστες

Κινεζους, Αφρικανους, Πακιστανους και Πολωνους μεταναστες

εαν συμβαινει κατι τετοιο μαλλον εχω προβλημα ορασης και ακοης...

εγω παντως εχω γνωρισει μορφωμενους Αλβανους...καθηγητη, δασκαλο γιατρο...

ακομα και παιδια της ηλικιας μας... που σπουδαζουν και διαπρεπουν και με κρατικες υποτροφιες...

τα οποια,

με περιστατικα σαν τα προσφατα..

δεν ξερουν που να κρυφτουν απο την ντροπη τους για τους συμπατριωτες τους....

και ο Ζουραρις κατα την γνωμη μου δεν ειναι καλλιεργημενος....

ειναι κατα την ΛαιδηΑ. παρμορφωμενος...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

Ειναι γεγονος οτι η συντριπτηκη πλειοψηφια των Αλβανων στη χωρα μας ειναι αγραμματοι κ αξεστοι? ΝΑΙ

Eιναι γεγονος οτι οι Αλβανοι κ οι Ελληνες ιστορικα ποτε δεν τα πηγαν καλα(κ μη πει κανενας πως φταιμε εμεις για αυτο...)? NAI

Για αυτά τα δύο μια μικρή ένσταση αν επιτέπεται

1. Ως πρώην κομ*****στικό καθεστός λογικά και μόνο θα πρέπει να περιμένουμε να υπάρχει μεγαλύτερο ποσοστό σπουδαγμένων σε σχέση με άλλα κράτη (π.χ. Πακιστάν) αυτό το λέω γιατί 2 φορές έπεσα απο τα σύνεφα: την πρώτη όταν έμαθα οτι ο σκαφτιάς που δούλευε για εμένα ήταν οικονομολογος τελείωνε τις σπουδές του και έφευγε για την πατρίδα του, και την δεύτερη όταν ο καπετάνιος απο το ρημαδοκάραβο που πηγαινοέρχετια αλβανία ήταν ο αρχηγός στόλου της εν λόγω χώρας (μου έδειξε φωτογραφιες με τον Βερυβάκη και δικούς μας ανώτατους αξ/κους και αυτός τίγκα στο γαλόνι . Βέβαια ο συγκεκριμένος με ξαναεξέπληξε όταν έμαθα οτι τον κλείσαν μέσα για κλεπταποδοχή οπότε κατέληξα στο συμπέρασμα οτι ο καυγάς γινεται πάντα για το πάπλωμα (και για αυτούς το ''πάπλωμα'' είναι πρωτίστως ένα γεμάτο στομάχι).

2. Μάλλον θα σε στεναχωρήσω αν σου πώ ότι κατά την Ελληνική επανάσταση οι μισοί γνωστοί ήρωες ήταν Αρβανίτες (όπως και σχεδόν οι μισοί απο αυτούς που πολέμεησαν) γιαυτό ήταν και δίγλωσοι (Νίωθουμε περήφανοι που ο Μακρυγιάννηςέμαθε Ελληνικά γιατί δεν ξέρουμε οτι η μητρική του γλώσσα ήταν τα Αρβανίτικα). Απο τότε οι Αλβανοί νιώθουν πιο κοντά με εμάς από ότι με τους λοιπους γείτονες (π.χ. Σερβους) και το ξανααποδείξανε κατα την διάρκεια τόσο του 1940 όσο και μετα με τον εμφύλιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003

1. Ως πρώην κομ*****στικό καθεστός .

Τσκ τσκ τσκ ...... τι πουριτανισμός είναι τούτος ?????

δηλαδή και άγιοι να είαμστε διαβάζοντας κάτι τέτοια κολαζόμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

το γεγονος οτι ειναι πεινασμενοι δεν τους δινει το δικαιωμα της κλεψιας

2.λολ...απλα και μονο

1. Εδώ το δίνει σε ομοεθνείς σε αλλοεθνείς θα κολλήσει ?

2. δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις ?? ρώτα όποιον ιστορικό θές, η διάβασε Τρικούπη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003

............ Μάλλον θα σε στεναχωρήσω αν σου πώ ότι κατά την Ελληνική επανάσταση οι μισοί γνωστοί ήρωες ήταν Αρβανίτες (όπως και σχεδόν οι μισοί απο αυτούς που πολέμεησαν) γιαυτό ήταν και δίγλωσοι (Νίωθουμε περήφανοι που ο Μακρυγιάννηςέμαθε Ελληνικά γιατί δεν ξέρουμε οτι η μητρική του γλώσσα ήταν τα Αρβανίτικα). Απο τότε οι Αλβανοί νιώθουν πιο κοντά με εμάς από ότι με τους λοιπους γείτονες (π.χ. Σερβους) και το ξανααποδείξανε κατα την διάρκεια τόσο του 1940 όσο και μετα με τον εμφύλιο..................

ε λ ε ο ς ! ! ! ! ! ! !

οχι προπαγανδα κι εδω μεσα βρε παιδια...αμαν!

καλο ειναι να ξερεις ιστορια - γιατι αναφερεις μονο αυτα που θελεις??

ξερω πολλους αρβανιτες στην περιοχη μου με το ιδιο σκεπτικο - το θεμα ειναι οτι ΠΟΤΕ δεν ενοιωσαν Ελληνες φιλε μου..........;)

μου θυμιζει και τις δηλωσεις το φατος νανο <χωρις εμας (αλβανους) οι Ελληνες δεν θα εκαναν Ολυμπιακους αγωνες> ...................

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Καλιεργημένος σημαίνει και καλός; Μάλλον δεν το εννοούσες όπως φάνηκε. Και τι σημαίνει καλιεργημένος; Εγώ το Λύκειο έχω τελειώσει. Δεν μπορώ να πω πως είμαι καλιεργημένος. Και πραγματικά δεν ξέω αν έχω γνωρίσει κανέναν καλιεργημένο Έλληνα. Ένας ξέρω μόνο ότι είναι καλιεργημένος. Ο Ζουράρις.

Kαλλιεργημενος δε σημαινει απαρετητα μορφωμενος...

Καλλιεργημενος ειναι ο ανθρωπος με ηθηκες αξιες,ιδανικα,ο ανθρωπος που ξερει να συμπεριφερθει στον συνανθρωπο τον σεβετε κ τον εκτιμα.

Καλλιεργημενος=Πολιτισμενος αντιθετα με το Βαρβαρος

Αρχική απάντηση από cherryman

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να απομονώσα από μια τόσο απλή φράση και να έβγαλα λάθος συμπέρασμα.

Οι Αλβανοί είναι η προσωποποίηση του κακού; Γίνονται και τελετές στο όνομα του Εωσφόρου; Νομίζω ότι είναι υπερβολικά αυτά τα πράγματα.

Οσα ειπα εχουν νοημα αν τα συνδιασεις μονο.

Εθηξα 4 σημεια κ απομονωσες καποια.Αυτο εννοουσα πριν που σου ειπα οτι απομονωσες

ενα μερος του συλλογισμου.

Οσο για το αν ειναι οι "κακοι"....εεε με καλυψε ο Κοπρητης με την απαντηση του.

Απλα δε θελω να νομιζεις οτι θεωρω τους Αλβανους "κακα παιδια".... ΟΜΩΣ στατιστικα αποδεδηγμενα κατεχουν τεραστιο μερος της πιτας στην Ελλαδα(κ οχι μονο) οσων αφορα το οργανωμενο,κ μη,εγκλημα.

@colt3003

Δε ξερω αν απλα σου ετυχε κ γνωρισες τους μορφωμενους αλλα οι νεες ηλικιες(20-30) που ειναι κ η πλειοψηφια στην Ελλαδα δεν ειχαν κ πολλες παρτιδες με το σχολειο...

Κ φυσικο ειναι αυτο βεβαια...αφου κατερευσε το κρατος τους...

Ετσι λοιπον για να βρεις μορφωμενο Αλβανο πρεπει να πας σε ηλικιες 38+

Για τους Αρβανιτες δε απο οσο γνωριζω(λιγα πραγματα δλδ) να πω πως οπως οι Ρουμανοβλαχοι κ αλλες μεινοτητες ειχαν ηδη αφομιωθει με τους γηγενης Ελληνες σε ενα βαθμο κ επισης ενοιωθαν Ελληνες κ οχι Αλβανοι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από makio

ε λ ε ο ς ! ! ! ! ! ! !

οχι προπαγανδα κι εδω μεσα βρε παιδια...αμαν!

καλο ειναι να ξερεις ιστορια - γιατι αναφερεις μονο αυτα που θελεις??

ξερω πολλους αρβανιτες στην περιοχη μου με το ιδιο σκεπτικο - το θεμα ειναι οτι ΠΟΤΕ δεν ενοιωσαν Ελληνες φιλε μου..........;)

μου θυμιζει και τις δηλωσεις το φατος νανο <χωρις εμας (αλβανους) οι Ελληνες δεν θα εκαναν Ολυμπιακους αγωνες> ...................

;)

:T:

μα δεν ειπα πως δεν το κανουν οι ελληνες...που το κανουν οι Αλβανοι με πειραζει πιο πολυ..ειδικα οταν το κανουν 40 αλβανοι στους 800 και 500 Ελληνες στα 9 .000.000

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από makio

ε λ ε ο ς ! ! ! ! ! ! !

οχι προπαγανδα κι εδω μεσα βρε παιδια...αμαν!

καλο ειναι να ξερεις ιστορια - γιατι αναφερεις μονο αυτα που θελεις??

ξερω πολλους αρβανιτες στην περιοχη μου με το ιδιο σκεπτικο - το θεμα ειναι οτι ΠΟΤΕ δεν ενοιωσαν Ελληνες φιλε μου..........;)

μου θυμιζει και τις δηλωσεις το φατος νανο <χωρις εμας (αλβανους) οι Ελληνες δεν θα εκαναν Ολυμπιακους αγωνες> ...................

;)

Προπαγάνδα ? οχι δα....

στο τέλος θα κατηγορηθώ ότι είμαι 100% μαζί τους (αν δεν λένε ήδη οτι είμαι ενας απο αυτούς :) )

απο ιστορία ανέφερα τα συγκεκριμένα (τα οποία είναι και λίγα) απλά επειδή αφορούν το θέμα μας. αν πιστεύεις οτι αναφέρω μόνο αυτά που θέλω θα πρέπει να το αποδείξεις (π.χ. ρωτώντας με ότι άλλο θές) δεν είμαι οπαδός κανενός είδους ''ιστοριών''. για εμένα ευαγγέλιο είναι η ιστορική αλήθεια την οποία προφανώς ξέρεις οτι δεν πρόκειται να τη μάθεις απο τα σχολικά βιβλία. όσο για αυτό που γράφεις οτι δεν ένοιοσαν ποτέ Έλληνες δυστυχώς είναι φυσικό επόμενο (είτε μας αρέσει είτε όχι δεν τους καλοδεχτήκαμε και στο λέω γιατί τους κυνήγούσα απο τον Κάτω Αετό μέχρι το Καναλάκι επι 8 μήνες) γιαυτό και όπως έγραψα παραπάνω πρέπει να τους αφομοιώσουμε αλλιώς μόνο προβλήματα θα έχουμε.

@Samael: 1. Υπο αυτήν την οπτική έχεις δίκιο. δεν το είχα σκεφτεί έτσι

2. Αν αναφέρεσαι για την ίδια εποχή που γράφω να συμπληρώσω οτι υπήρχαν και άλλες ομάδες και πληθυσμοί (δεν είναι του παρόντος να τους απαριθμήσουμε) οι οποίοι όντως ενσωματώθηκαν με τους τοπικα μεγαλύτερους πληθυσμούς. μην ξεχνάμε άλλωστε οτι για την περίοδο που μιλάμε όλοι ανεξεραίτως υπέφεραν απο τον τουρκικό ζύγο (τα τσιράκια τους βασικα) οπότε είχαν πέραν των άλλων και πολλά κοινα προβλήματα να λύσουν. Το πρόβλημα ξεκινάει απο τότε που οι φωστήρες απανταχού ξεκίνησαν να τραβάνε αυθαίρετα γραμμές πάνω στο χαρτί και να όχι μονο να λένε οτι ''απο δώ οι μέν και απο κεί οι δε'' αλλά και να προσπαθούν να εμφυσήσουν εις αμφότερους το αίσθημα του περιούσιου και του καθαρού. Δυστυχώς όπως όλοι παρατηρούμε αυτό το κατάφεραν με τα θλιβερά αποτελέσματα που όλοι βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003 [Σήμερα, στις 00:53]

Τσκ τσκ τσκ ...... τι πουριτανισμός είναι τούτος ?????

δηλαδή και άγιοι να είαμστε διαβάζοντας κάτι τέτοια κολαζόμαστε....

Από την αυτόματη διόρθωση έγινε αυτό, να μας συγχωρείς :)

Το γεγονός ότι είναι πεινασμένοι Nos-Dio, τους δίνει το δικαίωμα να αντιδράσουν σαν άνθρωποι. Ούτε εγώ αλλά ούτε κι εσύ έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο, κι εύχομαι κανένας και ποτέ να μη φτάσει , δυστυχώς όμως από ότι βλέπω μπορούμε να τους κρίνουμε εκ του ασφαλούς.

Εμείς σαν ανώτερος και πολιτισμένος λαός πρέπει να αντιδράσουμε βάζοντας στο στόχαστρο όλους τους Αλβανούς που ήρθαν εδώ;

Και ξαναγράφω αυτά που σωστά έγραφε ο RootX μερικές σελίδες πιο πριν:

Εμένα αυτό που με ενοχλεί σε τέτοιου είδους γεγονότα, είναι η ευκολία με την οποία ρίχνουμε τις ευθύνες αλλού.... οι Αλβανοί φταίνε που έχουν πάρει τις δουλειές από τους Έλληνες... ο εργοδότης ο οποίος προτιμά τον Αλβανό από τον Έλληνα, διότι θα του δώσει 20€ τη μέρα χωρίς ασφάλιση, δεν φταίει... Η πολιτεία που δεν ελέγχει τον εργοδότη, δεν φταίει... ο Αλβανός φταίει που ήρθε να δουλέψει...

Ας τα βάλουμε με τους αρμόδιους κι ΟΧΙ με τους αλβανούς, εκεί είναι όλη η ένσταση μου στα λεγόμενα σας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον έχω παρεξηγηθεί, να τονίσω πως δεν προσπαθώ να αποδείξω την αγιότητα των Αλβανών και κανενός αλλουνού. Η φράση "Οι Αλβανοί είναι η προσωποποίηση του κακού" ειπώθηκε σε προηγούμενο post αυτούσια. Αυτό που προσπαθώ (παραλόγως) να αποδείξω είναι ότι είναι κι αυτοί άνθρωποι και δεν διαφέρουν σε τίποτα με μας. Έχουν τους καλούς τους, τους κακούς τους και πρέπει να κρίνονται με μεγαλύτερη επιείκια απ' ότι άλλοι, καθώς έχουν περάσει δύσκολες καταστάσεις τα τελευταία χρόνια. Όπως είπε και ο DJD, δεν ξέρετε πως θα αντιδράσετε κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες. Ειλικρινά απεύχομαι από τον καθένα μας να μην το διαπιστώσει ποτέ.

Και τον λαό αυτόν συγκεκριμένη πολιτική τον έφερε σε αυτήν την κατάσταση. Εκεί πρέπει να επικεντρώσουμε και όχι να πυροβολούμε απλούς ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Αυτό που προσπαθώ (παραλόγως) να αποδείξω είναι ότι είναι κι αυτοί άνθρωποι και δεν διαφέρουν σε τίποτα με μας. Έχουν τους καλούς τους, τους κακούς τους και πρέπει να κρίνονται με μεγαλύτερη επιείκια απ' ότι άλλοι, καθώς έχουν περάσει δύσκολες καταστάσεις τα τελευταία χρόνια.

Ναι δεν ειπε κανενας οτι ειναι χημπατζιδες ΑΛΛΑ σκεψου οτι λιγο εως πολυ στην ιδια κατασταση ηταν κ οι παπουδες-πατεραδες μας οταν μετα τον πολεμο πηγαν για δουλεια στη Γερμανια ή στην Αμερικη κ δεν εδωσαν το παραμικρο δικαιομα τοσες δεκαετιες.Αντιθετος καταφεραν να διακριθουν ;)

OMΩΣ δεν πηγαν εκει ως λαθρομεταναστες αλλα με τις ευλογιες του επισημου κρατους.Αλλο το ενα αλλο το αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

OMΩΣ δεν πηγαν εκει ως λαθρομεταναστες αλλα με τις ευλογιες του επισημου κρατους.Αλλο το ενα αλλο το αλλο....

Επειδή η Γερμανία, η Αυστραλία και οι Ηνωμένες Πολιτείες ήταν κράτη τα οποία μπορούσαν να ομαδοποιήσουν τον όχλο και ήξεραν τι "μπαινόβγαινε στο σπίτι τους". Δε σου φταίει ο Αλβανός που μπήκε παράνομα επειδή βρήκε τα σύνορα μπάτε σκύλοι αλέστε. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον Αλβανό που ψάχνει κι αυτός μια ευκαιρία ζωής. Κατηγόρησε το κράτος που δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό και που δεν μπορεί να τους ελέγχει όταν μπαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.