Jump to content



Από το ποδόσφαιρο στα κοινωνικοπολιτικά δρώμενα της Ελλάδας


blade_pan

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από unstoppable

Don't worry, αν ηταν μονο για σενα δεν θα το γενικευα.

οκ then..

και για να μην μεινω offtopic να πω οτι η Ελλαδα χρηματοδοτει την Αλβανια για να αναπτυχθει νομιζω....ισως να εχω λαθος..

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 308
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Nos-Dio

οκ then..

και για να μην μεινω offtopic να πω οτι η Ελλαδα χρηματοδοτει την Αλβανια για να αναπτυχθει νομιζω....ισως να εχω λαθος..

:unsure:

Aυτο ακριβως

Η τελευταια δωρεα ηταν καπου στα 70εκ για ενα λιμανι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

unstoppable για ολους το εγραψες εμενα κοιταζες....τεσπα...:whistling

φοβασαι Γιωργο???Ναι στην TV τον ειδα,εσυ που με ρωτας εχεις πολεμησει?ΟΧΙ οποτε ακυρο!

δεν ειμαι πολεμοχαρης απλα λεω στο παιδι πως ειμαστε ownage...

ωρες ωρες φυσικα γουσταρω να κανω ενα killing spree...σε τρομαζει ο κυνισμος???οχι με τους Αλαβνους...γενικα ετσι να γουσταρω..:jump:

νος, εχεις παει φανταρος?:whistling

Link to comment
Share on other sites

οχι και εσυ που πηγες τι καταλαβες...μονο να ξερεις να λες στους αλλους που πανε τωρα οτι επειδη ειναι νεοι θα κανουν τις αγγαρειες και την οποια βλακεια ερθει στου καθενος του ανεγκεφαλου-αγραμματου το κεφαλι(απο τα ποστς σου παντα)...Τεσπα αστο καλυτερα...το οτι πηγες στρατο δεν μου λεει τιποτα..μπορει να εισαι ικανος να σκοτωσεις μωρα η να φοβασαι να σκοτωσεις μια μυγα...και αφου δεν σε ξερω προσωπικα δεν εχει να λεει κατι

Οτι και να μου πεις δεν μου λεει τιποτα,εφοσον δεν σε ξερω ολα ειναι ιστοριες για αγριους για μενα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 16:46]

Ευτυχώς η ονείρωξη των Ολυμπιακών τελείωσε. Κι ευτυχώς που έγινε ότι έγινε μετά τον αγώνα. Για 15 μέρες, νόμιζα πως ζούσα σε άλλη χώρα. Ο έλληνας μετά τις διακοπές του, επέστρεψε δυναμικά, ίδιος και απαράλλαχτος. Δεν ξέχασε τον εθνικισμό του, δεν ξέχασε τις ρατσιστικές του αντιλήψεις, τη φασιστική του νοοτροπία, την ξενοφοβία του.

«Δεύτε, λάβετε ανθρώπινο φως». Ένα εξώφυλλο μετά την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών αγώνων που διοργάνωσε η Ελλάδα το 2004. Παρένθεση φυσικά το μεγαλείο του ελληνικού πολιτισμού, σε μια χώρα που το μόνο κοινό που έχει πια με τους αρχαίους που θέλει να θεωρεί προγονούς, είναι ο γεωγραφικός χώρος.

«Ήμαστε 100 χρόνια μπροστά από τους Αλβανούς», είπε ο μετριοπαθής δικηγόρος, εκλεγμένο μέλος της τοπικής αυτοδιοίκησης.

«Γι αυτό ήρθαμε εδώ, για να πάμε 100 χρόνια μπροστά, αλλά μας βαράτε» η απάντηση του Αλβανού.

Όχι πως έχει και ιδιαίτερη σημασία, έτσι δεν είναι; Και τι να πει στη τελική, Αλβανός δεν είναι;

Το περίεργο είναι, πως πριν 10 χρόνια, οι Μεξικάνοι στον τόπο τους, προσφωνούσαν τους έλληνες σαν «πατριώτες» ή «χωριανούς». Και η αλήθεια είναι πως τους έλληνες του χαροποιούσε ιδιαίτερα το γεγονός αυτό, καθώς μόνο αυτούς φώναζαν έτσι και Όχι τους υπόλοιπους αλλοεθνείς. Βέβαια σα χώρα, το Μεξικό είναι 50 χρόνια πίσω, αφού έτσι μας αρέσει να θεωρούμε τους εαυτούς μας, σαν προοδευμένους και προοδευτικούς. Προφανώς όμως, οι άνθρωποι θα περνάν πίσω τον όποιο χαρακτηρισμό, αν ήξεραν τι γίνεται εδώ.

Βέβαια, βρίσκουμε και τα κάνουμε, έτσι δεν είναι; Σε ανθρώπους χωρίς πατρίδα, σε ανθρώπους που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, δείχνουμε πόσο απάνθρωποι ήμαστε, εμείς οι απόγονοι των μεγάλων, οι κληρονόμοι εμείς του αθάνατου αρχαίου ελληνικού πολιτισμού. Απολίτιστοι μεν, μάγκες αρκετά δε, ώστε να τα κάνουμε εκεί που μας παίρνει. Γιατί αλήθεια, τόσο μένος με αυτούς συγκεκριμένα; Προφανώς ούτε για τους άγγλους που διαλύουν κάθε χρόνο τα νησιά έχουμε καλύτερη άποψη, αλλά ούτε μια τρίχα από τα ξανθά τους κεφάλια δεν πειράζουμε κάθε καλοκαίρι. Γιατί; Ίσως επειδή έρχονται και τα ακουμπάνε χοντρά; Ίσως επειδή ξεσπάμε στους Αμερικανούς, τους φονιάδες των λαών, και χαλαρώνουμε λιγάκι. Γιατί αν τολμούσαμε να τους κοιτάξουμε απλά, θα έκανε εκδρομή ο 6ος στόλος στον Πειραιά, 2 ώρες μετά.

Από την άλλη μεριά, υπάρχουν και τα «προφανή». Γιατί ο έλληνας, ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχει το δικαίωμα και την ιερή υποχρέωση στην πατρίδα του να πανηγυρίσει ενώ βρίσκεται στο εξωτερικό διασκεδάζοντας, ενώ ο οικονομικός μετανάστης ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έχει το δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο. Και στην προκείμενη, αν το κάνει, ο έλληνας είναι υποχρεωμένος να του σπάσει το κεφάλι, γιατί έφαγε το μεροκάματο σε μπύρες, και δε θα μπορεί να δουλέψει αύριο.

Οι αποικιοκράτες πορτογάλοι, όντας 2 φορές ηττημένοι στο σπίτι τους από την ελληνική εθνική ομάδα ποδοσφαίρου, έβγαζαν φωτογραφίες με τους έλληνες φιλάθλους τουρίστες. Δείγμα ανωτερότητας; Οι έλληνες απόγονοι του Σωκράτη, έσπασαν στο ξύλο τους οικονομικούς μετανάστες, επειδή άκουσον άκουσον, τόλμησαν να πανηγυρίσουν τη νίκη της ομάδα τους. Δείγμα ανωτερότητας προφανώς, και αυτό.

ΒΟΡΕΙΕ ΠΑΨΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΧΤΥΠΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΘΙ

Γιατί κρίνεις έναν λαό από την συμπεριφορά ορισμένων, και μάλιστα ποδοσφαιρόφυλλων. Πάρε μια σημαία του παοκ και πήγαινε βόλτα στον Πειραιά να καταλάβεις.

Γιατί συγκρίνεις τα ανόμοια. Με τους Πορτογάλους δεν έχουμε σύνορα, και αυτό αποτελεί καθοριστικό παράγοντα.

Γιατί εξιδανικεύεις τους αρχαίους, ξεχνώντας ότι αυτοί σκότωσαν τον Σωκράτη. Εξοστράκισαν τον Αριστείδη. Σφαγιάσθηκαν για τα λεφτά στην Τροία και στον Πελοποννησιακό, εξέθρεψαν τον Εφιάλτη κλπ, κλπ.

Η πραγματικότητα είναι κάπου στην μέση. Οι Αλβανοί είναι κατά το πλείστον αγράμματοι. Η άγνοια δημιουργεί επιθετικότητα. Η επιθετικότητα καθρεφτίζετε σε δικούς μας αγράμματους, και αυτό είναι όλο.

Αυτό πιστεύω θα εκλείψει τα επόμενα 30 χρόνια, όταν θα τους καταπιεί το σύστημα.

Μέχρι τότε πάψε ρατσιστικά να μας «κοπανάς» όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

οχι και εσυ που πηγες τι καταλαβες...μονο να ξερεις να λες στους αλλους που πανε τωρα οτι επειδη ειναι νεοι θα κανουν τις αγγαρειες και την οποια βλακεια ερθει στου καθενος του ανεγκεφαλου-αγραμματου το κεφαλι(απο τα ποστς σου παντα)...Τεσπα αστο καλυτερα...το οτι πηγες στρατο δεν μου λεει τιποτα..μπορει να εισαι ικανος να σκοτωσεις μωρα η να φοβασαι να σκοτωσεις μια μυγα...και αφου δεν σε ξερω προσωπικα δεν εχει να λεει κατι

Οτι και να μου πεις δεν μου λεει τιποτα,εφοσον δεν σε ξερω ολα ειναι ιστοριες για αγριους για μενα!

βρε μην τρελενεσαι ηρεμα:D κατσε να πας φανταρος να κανεις τον ραμπο στα μαγειρεια και θα δεις γελιο εκει. Θα σε παραδεχτω μονο αν βαλεις φωτογραφια με πρασινο μπερε η ΟΥΚ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 22:45]

οχι και εσυ που πηγες τι καταλαβες...μονο να ξερεις να λες στους αλλους που πανε τωρα οτι επειδη ειναι νεοι θα κανουν τις αγγαρειες και την οποια βλακεια ερθει στου καθενος του ανεγκεφαλου-αγραμματου το κεφαλι(απο τα ποστς σου παντα)...Τεσπα αστο καλυτερα...το οτι πηγες στρατο δεν μου λεει τιποτα..μπορει να εισαι ικανος να σκοτωσεις μωρα η να φοβασαι να σκοτωσεις μια μυγα...και αφου δεν σε ξερω προσωπικα δεν εχει να λεει κατι

Οτι και να μου πεις δεν μου λεει τιποτα,εφοσον δεν σε ξερω ολα ειναι ιστοριες για αγριους για μενα!

Θα πάς φαντάρος και θα δείς. Όταν κάποιος είναι έξω από το χωρό, πολλά τραγούδια λέγονται...

502 ΜΚ/ΤΠ Καβύλη, Ορεστιάδα....

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ρε παλιουρες....

για καθηστε ενα λεπτο...

τι σχεση εχει το στρατιωτικο που κανουμε στην Ελλαδα τα τελευταια 15+ χρονια

με το συναισθημα και τη φρικη του πολεμου....

υπαρχει κανενας εδω μεσα που εχει υπηρετησει σαν φανταρος και νομιζει οτι ξερει τι παει να πει πολεμος επειδη εμεινε 10 μερες σκηνακια στο βουνο.....

για να σοβαρευτουμε...

μονη εξαιρεση κανω για τα παιδια που ενεπλακησαν στο επεισοδιο με τα Ιμια

το οποιο ηταν κατα την γνωμη μου οτι πιο κοντινο θα μπορουσαν να γνωρισουν

(και μακαρι να το ξεχασουν το συντομοτερο δυνατον)

η θητεια που υπηρετησαμε ουδεμια σχεση εχει με το κλιμα ακομα και της επιστρατευσης της Κυπρου....

αυτα ναι ηταν ψυχολογικη φθορα βαρεων βαρων...

τωρα η καλιοπη και οι Δ.Α.Ε. κτλ ειναι μπροστα τους παιχνιδακια....

Υ.Γτυχον Ε.Π.Υ.α που υπηρετησαν εξωτερικο ας μην θιχτουν δεν αναφερομουν σ'αυτους....

Link to comment
Share on other sites

στα μαγειρια δεν θα κανω τον μαγκα αμα παω με το καλο...αλλα ενας κολλητος μου(Γαλαζια Στρατια,αν σας λεει τιποτα αυτο...) δεν θα παει σε μαγειρια :p και εξηγειστε σε αυτον περι ανεκτικοτητας προς αυτους που αν τους δωθει 1/2 a chance να ικανοποιησουν τα μεγαλα ονειρα τους για την Μεγαλη Αλβανια θα βρειτε τις αδερφες και τις μανες σας βιασμενες πριν προλαβατε να καταλαβετε τι εγινε.Για φιλειρηνισμο να μιλανε οι ΒΕλγοι που εχουν γειτονες τους Ολλανδους.

δεν ειμαι ραμπο οταν λεω οτι οι Αλβανοι ειναι κατωτεροι στρατιωτικα αλλα ειναι απλες στατιστικες...Διαβαστε τες.

100 F-16 C/D Block 50-52 , εφοδιασμενα με Lantirn ειναι σαφως καλυτερα απο 0 F-16...

δεν θα κανω τον μαγκα σε κανενα αμα παω με το καλο στρατο γιατι δεν ειναι του στυλ μου αλλα κοτσια για να εξαυλώσω καποιον με το LEOPARD 2 A6 έχω (ειδικα οταν αυτος ειναι οπλισμενος με ενα απλο τυφεκιο ^^)

δεν θα τον λυπηθω μια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ [Σήμερα, στις 22:47]

Η πραγματικότητα είναι κάπου στην μέση. Οι Αλβανοί είναι κατά το πλείστον αγράμματοι. Η άγνοια δημιουργεί επιθετικότητα. Η επιθετικότητα καθρεφτίζετε σε δικούς μας αγράμματους, και αυτό είναι όλο.

Αυτό πιστεύω θα εκλείψει τα επόμενα 30 χρόνια, όταν θα τους καταπιεί το σύστημα

Μέχρι τότε πάψε ρατσιστικά να μας «κοπανάς» όλους.

Δεν ειναι μονο αυτο Ετσι εχουν γαλουχηθει τοσα χρονια αποκλεισμενοι απο ολο τον κοσμο με την ιδεα της μεγαλης Αλβανιας και την καχυποψία οτι ολοι γυρω τους ειναι εχθροί

Θα ηθελα να ήξερα αν συνορευαμε με με την Πορτογαλία και γενικά ισχύαν ολα αυτα που συμβαίνουν εδώ τι αντιδραση θα είχαν οι "αν'ωτεροι Πορτογάλοι .Αν γιουχάραμε τον εθνικό τους ύμνο ,αν καίγαμε και καμιά σημαία τους ? και τρεις την μια λέγαμε για τσαμουριές και μεγαλη Ελλάδα τότε τι?

Μιλαέι ο φίλος 38.45 για οικονομικούς μετανάστες δηλ δεν κατάλαβα ολοι αυτοί που μπαινοβγαίνουν απο τα μονοπάτια , οι ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ κατα το κοινό ειναι μετανάστες οι οποίοι καλύπτονται απο διακρατικές συμφωνίες για νόμιμη είσοδο ,ελεγχο, ιατρικές εξετάσεις ,εξακρίβωση στοιχείων κτλ

Οταν οι Ελληνες πήγαν μετανάστες στο εξωτερικό απο τα σύρματα μπήκαν , δεν προσκλήθηκαν? δεν ελέχθηκαν?

Αυτοί οι "οικονομικοί " μετανάστες γιατί οταν θέλησαν να πανε στην Ιταλία τους βουλιάξαν μαζί με το πλοίο τους ? Που ηταν τότε οι ανωτερώτητα των Ιταλών

Φανταστείτε να κέρδιζε η Ελλάδα και να βγαίναν οι Ελληνες να πανηγυρίσουν ( προκλητικά)εκεί τι θα γινοταν?....................

Βλέπω στα κανάλια τους νόμιμους πλέον λαθρομετανάστες να διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους για την Ελληνική φιλοξενία και τον ρατσισμό των Ελλήνων και την απουσία ισονομίας απέναντί τους

Εχουν δίκιο να παραπονιούνται μια που όλα αυτά τα αγαθά τα προσφερουν απλοχερα οι συμπατριώτες τους στην Ελληνική μειονότητα στην Αλβανία.....................

Μπλέ οθόνη

Νομίζω και γω οτι τα ποσοστά είναι αυτά που τελικά μετράνε και οχι τα νούμερα

Οπως πολυ σωστα είπε και ο Rootx αν θέλουμε να ρίξουμε ευθύνες κάπου πρέπει να κοιτάξουμε ψηλά στα σκαλοπάτια .Το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι

Link to comment
Share on other sites

Eτσι ρε Γιαννη,για την πατριδα ρε πουστη μου..... :flower:

Κ γω που πηγα κ στρατο κ περασα κ απο καταδρομες τι αλλαξε δλδ?Ο Γιωργος(Κοπρητης) εχει απολιτο δικιο,κανενας μας δε ξερει τι παει να πει πολεμος ουτε τι φρηκη του γνωρισαμε.

Παρολα αυτα μεγαλωσα με το υπερτατο ιδανικο την ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ κ θα κανω οπως ορκιστηκα "μεχρι τελευταιας ρανιδος του αιματος μου"

Ευχομαι να μην ερθει η μερα εκεινη που θα χρειαστει να τηρισω τον ορκο μου αλλα αν ερθει δε θα διστασω ουτε δευτερολεπτο.

Κ ειμαι σιγουρος πως πολυ(ακομα κ απο εδω μεσα) δε προκειτε να πιασουν οπλο στα χερια τους οταν τους χρειαστει η ΠΑΤΡΙΔΑ αλλα δε με νοιαζει....ας πεθανω με ιδανικα κ αυτοι με τηψεις

Link to comment
Share on other sites

Samael

ετσι ρε φιλε καποτε καποιος μου ειπε γιατι να πολεμησω για την Ελλαδα στα @@ μου για τον καθε μλκα κωλοβλαχο...

Κατσε ρε του λεω αμα μπουνε μεσα εσυ που θα ζησεις μετα..το σπιτι θα στο μαμησουνε...σοβαρα μιλας τωρα???

σκεφτηκε λιγο μου λεγε κατι βλακειες εκει και στο τελος μου λεει:

δικιο εχεις Γιαννη μου λεει,δεν το ειχα σκεφτει ετσι

Καποιοι θα πουν πως λεω @@ τωρα αλλα να πεθανω δεν φοβαμαι-Απλα λυπαμαι επειδη ειμαι νεος

Το μονο που φοβαμαι ειναι οι αναπηριες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ναι ρε φιλε ΟΚ και εμεις θα πολεμησουμε για τη πατριδα αλοιμονο αλλα δε το περιμενω πως και τι. Και ποσο μαλιστα οταν οι ανωτεροι μου ειναι καθυστερημενοι

ποιος σου ειπε οτι το περιμενει κανεις..απλα λεμε καθαρα για την δυναμη μας και τι μπορει να συμβει...

κανεις δεν θελει τον πολεμο...εκτος απο USA..:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ναι ρε φιλε ΟΚ και εμεις θα πολεμησουμε για τη πατριδα αλοιμονο αλλα δε το περιμενω πως και τι. Και ποσο μαλιστα οταν οι ανωτεροι μου ειναι καθυστερημενοι

Συμφωνω οτι το 70% των καραβαναδων ειναι ....... ΑΛΛΑ δε θα πολεμησει κανεις για αυτους,αν ειναι να πολεμουσες(οχι εσυ,γενικα) γιατι το λεει ο λοχαγος κ μονο τοτε αστο......αστο να παει....

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

ποιος σου ειπε οτι το περιμενει κανεις..απλα λεμε καθαρα για την δυναμη μας και τι μπορει να συμβει...

κανεις δεν θελει τον πολεμο...εκτος απο USA..:p

Αυτοι ζουν σε αλλη διασταση ρε,αστους.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.