Jump to content



H Riot στήνει πρωτάθλημα στα πρότυπα του NBA. Ένα βήμα από την τηλεόραση τα esports;


winters

Recommended Posts

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το οτι συγκρινετε Dota και LoL ειναι αρκετα χαζο.

Το LoL δεν ειναι με κανενα τροπο καλυτερο απο Dota σαν παιχνιδι ή e-sport ειναι απλα ποιο προσιτο και για αυτο εγινε τοσο διασημο, καλες επιλογες εγιναν απο την Riot σαν εταιρια και τα οικονομαναμε τωρα.

Ειναι προσιτο γιατι:

1)Ειναι free σε συγρκιση με οτι η dota ηθελε τα WC3/TfT Cd-keys τοσα χρονια και μεχρι το καλοκαιρι τα cd-Key για dota 2 τα εβρισκες e-bay, τωρα που παει για release σε λιγους ακομα heroes τα κλειδια δινοντε με 10αδες σε ολους (Ειχε και αλλους τροπους (Garena) αλλα αντε τωρα να καταλαβει ο αλλος που διαβασε το Maxim ή καποιο περιοδικο με αυτοκινητα να βαλει Garena etc).

2)Ειναι ελαφρυ και τρεχει σε ολα τα καρμηρικα PC που εχει ο κοσμακης ειμαι σιγουρος οτι καποιος θα το εχει τρεξει σε Galaxy S2 και παρομοια κινητα ετσι για το γαμωτο.

3)Ειναι φτιαγμενο να ειναι ευκολο, ουτε last hit, denies, juking και gold loss. Δεν εχει τιποτα απο αυτα γιατι ειναι πραγματα που ο κοσμακης δεν μπορει να κανει οποτε αν τα κανουν αλλοι απλα δεν θελουν να παιξουν ενα παιχνιδι που τους λεει ξεκαθαρα ο αλλος με τις πραξεις του "Δεν εισαι για αυτο το παιχνιδι, παρατα το" και να ξενερωνει και να κανει ακριβως αυτο, ειναι φτιαγμενο να ειναι χαζο, απρογραμματιστο και ευκολο.

Παιζω σε ιντερνεταδικα οπως τα λενε τωρα απο τα 13 μου, μικροτερος πολυ περισσοτερο απο τωρα και τα τελευταια 5 χρονια μιας και ολοι ξερουμε πως ηταν το ιντερνετ στην ελλαδα, εδω και 13 χρονια δηλαδη και εχω δει ολα τα παιχνιδια και το "fashion" που περνανε στην χωρα μας, και γενικα στην Θεσσαλονικη αφου εδω μενω, απο:

Diablo 2/CS/WC3/MU Online σε TFT/Diablo 2 Lod 1.10/Private Mu Online servers απο E-global και παρομοιες εταιριες, σε World of Warcraft/Dota/Lineage 2 private servers για αλλη μια φορα απο ελληνικες ιντερνετομαγαζο εταιριες και κτλπ με διαφορα παιχνιδια να γινοντε διασημα για λιγο στα μαγαζια, οπως Modern Warfare (Το πρωτο) που παντα γυρνουσε μετα τον πρωτο μηνα στην Dota/WoW απο το 2006 εως το 2009.

Ακομα βρισκω παναρχαια περιοδικα που ειναι για αντρες σε γιατρους να εχουν αρθρα για την Dota που εξηγουνε κατα λεξη πως να παιξεις το τοτε "gaming fashion" της εποχης που ηταν η dota για αρκετα χρονια, απλα λιγοι θα εδιναν λεφτα εκεινη την εποχη (30E) για τα cd-key και 20Ε τον μηνα για ιντερνετ για να παιζουν dota , οταν ο λογος που ο κοσμακης ξυπνησε στην ελλαδα και ανακαλυξε το ιντερνετ, ειναι το facebook και εως τοτε ακομα σνομπαρισμενο ηταν απο την πλειονοτητα γιατι ηταν "ακριβο" και διαφορα τετοια.

Το LoL ειναι το fashion των τελευταιων 2 χρονων, μεχρι ποτε θα παει θα δουμε, το κοβω μεχρι 2015 ανετα ετσι πως πηγαινει, ισως παραπανω γιατι παρολο που σαν παιχνιδι ειναι κακο και απρογραμματιστο σε συγκριση των αλλων παιχνδιων, βγαζουνε συνεχως ηρωες (και λεφτα)που κραταει τον κοσμακη απασχολημενο ενω τα αλλα 2 παραμενουν οπως ηταν σε θεμα δυσκολιας οποτε το LoL παραμενει ποιο διασημο, αν και εξαιτιας του LoL τα υπολοιπα εχουν δει παραπανω λεφτα και ταυτοχρονα προβληματα, γιατι καποιος που επαιξε MOΒΑ game πρωτη φορα και ειναι το LoL το μονο που θα κανει στην Dota/Hon ειναι 0-20 και uninstall αλλα σου καταστρεφει και το game ;D.

Παιζω και τα 4 εναλλαξ ανα περιοδους (dota 2/Hon/LoL/Smite) και απλα βλεπεις οτι το LoL εκανε το genre πολυ ποιο διασημο αλλα οχι προς το καλο παντοτε, λεφτα βγαζουν οι εταιριες αλλα γινοντε ποιο greedy συνεχεια.

Για να ξεκαθαρισω, οταν λεω απρογραμματιστο εννοω πραγματα οπως Pause/leaver detection να μην χανεις στατς/remake και παρομοια πραγματα που καθε game πρεπει να εχει, απλα δεν ασχολουνται γιατι πολυ απλα πρεπει να βγαζουν skins και ηρωες συνεχεια και ας ειναι unbalanced για ενα μηνα για να αγοραζει ο κοσμακης.

Sorry για το μεγαλο ποστ, αλλα να δεν αντεξα :jump:

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Χθες μετα απο τις αψιμαχιες που ειχαμε εδω,λεω θα το δοκιμασω παλι..Φορτωνω φουλ υπομονη και λεω παμε..Βρισκω game,βλεπω κατι chris1999 κτλπ αλλα κρατιεμαι,ξεκιναω παντα chillαριστος το παιχνιδακι μου με creeping και αρχιζουν και NO REASON FIGHTS σε ολο το map..Απο το 1 sec παιζαμε μαπες,κυνηγιομασταν απλα για να αλληλοσκοτωθουμε,ουτε towers ουτε tactic ουτε neutrals ουτε τιποτα λογικο..Μονο ΕΦΕ και ξυλο..Ολα τα games τελειωναν με 80+ kills...

Επιασα τον εαυτο μου να χει παρασυρθει απο αυτον τον ανοητο ρυθμο του game και ενω υπηρχαν free lanes με φαρμ 4-5 creep waves,εγω πηγαινα και κυνηγουσα kills..

Το παιχνιδι μου βγαλε κατι το εκδικητικο(εθιστικο θα το αποκαλουσαν οι marketinιστες..)

Τα συμπερασματα μου,

-Κουτο παιχνιδι,αλλα εθιστικο για τους παικτες

-Πανευκολο μπροστα στην dota2,ενας νεος παικτης σε αυτο το ειδος gaming θα το προτιμησει απο την dota2..

-Τραγικοτατο οτι μπορεις να pickαρεις 10 chars μονο,αλλα καπως πρεπει να πλουτισει και η riot..

-Ο αλλος επειδη χωνει φραγκα να υπερτερει καπου

-Ακομη και το fog,λεει 'ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΘΑΜΝΟ,ΕΛΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ,το skill σου μου ειναι περιττο..'

Εν τελη,σαν παιχνιδι το θεωρω χαζο να το συγκρινω καθως η διαφορα τους ειναι χαωδες..Αλλα το λαθος για τους ανθρωπους της dota2 ειναι πως μαλλον ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝ team marketing οταν βγαλαν το παιχνιδι και δεν πιστεψαν πως θα μπορεσει να τους κοντραρει καποιο αλλο παρομοιο game..Το LoL εχει παρει ολη την μεριδα των νεων παικτων..Αλλωστε αν παρακουλουθησετε τις διαφορες στα επαθλα των τουρνουα που δινει καθε παιχνιδι θα συμπερανεται και ποιο ειναι το πιο δημοφιλη,οπου ανετα επικρατει το LoL..

Winner winner chicken dinner to RIOT καθαρα λογο marketing,αλλα οχι σαν game..

Link to comment
Share on other sites

κούρασε το πόσο εύκολο και πόσο casual είναι σε σχέση με dota/ dota 2. το αστείο είναι ότι όσοι τα λένε αυτά συνήθως είναι failers στο λολ. και το deny, έφτασε να είναι ο καρκίνος της dota. έμπαινες ένα game λίγο να χαλαρώσεις και έπρεπε να tryhardiseis όσο δεν πα.ήμαρτον. Mε λίγα λόγια παίξτε ότι θέλτε, και απλά μην τα συγκρίνεται. έχουν καιτα 2 games τα uber fails τους.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα το λαθος για τους ανθρωπους της dota2 ειναι πως μαλλον ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝ team marketing

Μαρκετινγκ ενα custom map μεσα σε αλλο game δυσκολα.

Η Dota 2, αν και αργοπορημενα ειναι απλα ενας τροπος για καποια εταιρια να βγαλει λεφτα απο ενα ηδη τεραστιο playerbase.

Εχω δει και 270.000 ατομα online ταυτοχρονα και το game θεωρειτε beta και πολυ απλα παιζουν ακομα στο warcraft παρα πολυ γιατι βαριουνται να ασχολυθουν και να μαθουν τις μηδαμηνες διαφορες, απλα εχουν μαθει σε τοσα χρονια στο WC3 engine, μεχρι να πει ο Icefrog "Μονο dota 2 updates απο εδω και περα".

Link to comment
Share on other sites

Επισης η αληθεια ειναι οτι το παιχνιδι δεν ειναι εξολοκληρου δωρεαν,το οποιο ειναι τεραστια μακακια για μενα...(βλεπε skins,συχνες εκπτωσεις στους ηρωες μονο σε RP και αλλα).

Γιατι πρεπει παντα αυτος που τα σκαει να εχει καποια παραπανω προνομια δηλαδη....:wall:

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

:suicide2::suicide2::suicide2:

Τα runes δεν αγοραζονται ??

@dimitrismito ή είσαι 15 level ή είσαι 800elo

Ουτε 15 ειμαι..Θελεις να με πεις πως πρεπει να κανω υπομονη 100 games(δεν ξερω ποσα θελει) για να μπω στα ranked games μπας και δω κανα καλυτερο game ?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που λετε οτι πληρωνεις στο lol για να εισαι καλύτερος παιχτης ή διάφορα προνομια , επαθα καρκινο.[το παιχνιδι οπως ολα τα παιχνιδια θελουν μονο χρονο για να ξεχωρισει ο καλος απο τον κακο παιχτη και οχι λεφτα , η ιστορια με το ποσο σημαντικά runes που λεει ο φιλος απο πανω ειναι χαζη τοσο καιρο οτινανε runes ειχα αλλα εκανα και carry παιχνιδια μονος ]

Μπορεις να παιζω 1-2 τη μερα αλλα αμα η ομαδα σου δεν ειναι τιποτα ragers και trolls μια χαρα ειναι το παιχνιδακι, προσωπικα δε παιζω dota γιατι οπως αναφερθηκε ειναι ηδη tryhard ενω εγω θελω να χαλαρωσω χωρις να ασχολουμαι και με deny πχ και εχει αθλιο community με την εννοια οτι ναι σα νεος παιχτης θα κανω 0-20 και θα φαω βρισιδι.

Και τα 2 παιχνιδια εχουν τα + - τους , καθαρα προσωπικό ειναι το θεμα τι ευχαριστεί το καθέναν. Ειμαστε και offtopic κιολας:p

Link to comment
Share on other sites

ολα τα παιχνιδια θελουν μονο χρονο για να ξεχωρισει ο καλος απο τον κακο παιχτη και οχι λεφτα

Συμφωνω φιλε μου,αλλα προσωπικα το βρισκω unfair εστω και το παραμικρο πλεονεκτημα που δινει κατι που χρησιμοποιησες €€ για να το αποκτησεις..

Σχετικα με την επιλογη ηρωων που δινει για αρχη,τι γνωμη εχετε ?

Link to comment
Share on other sites

Α) Το stream το βλέπω σε 720p+ χωρίς σπασίματα.

Β) Το flash ποτέ δεν σταμάτησαν να το πέρνουν. Μόνο Lee, Shyvana, Leona, Kha'Zix είναι viable χωρίς flash.

Γ) 75Μ είναι τα συνολικά views του channel. Live τώρα έχει 200Κ (champ select @ game2)

Δ) TSM πολύ χαλαρή. CRS με voyboy top είναι πολύ δύναμη φέτος. nyjacky ftw!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.