Jump to content



Ιδέες για όνομα domain


Indiko_Xoiridio

Recommended Posts

Μιας και αποφάσισα να ασχοληθώ με την πτυχιακή μου και να ξεμπερδεύω επιτέλους, ζητώ την βοήθεια των labιτων.

Το θέμα της πτυχιακής είναι

"Σχεδιασμός και ανάπτυξη ιστότοπου με video-tutorials για την χρήση Photoshop"

Έχω τελειώσει τα μισά περίπου βιντεάκια και θα αρχίσω να ασχολούμαι σιγά-σιγά και με το στήσιμο της σελίδας.

Ψάχνω domain με κατάληξη gr - ήθελα το photoshop.gr, αλλά είναι ήδη πιασμένο :p... και το greekphotoshopvideotutorials.gr είναι πολύ μικρό...:sarcastic:

Για ρίξτε καμιά ιδέα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε μια μασκώτ. Θέμα του κάποιο λογοπαίγνιο / κάτι που να θυμίζει ζωγράφο (θα σου έλεγα φωτογράφο, αλλά αμφιβάλω άμα ξέρει κανείς κανέναν). Π.χ. ένα ρομποτάκι ζωγράφο με ένα αυτί. Η μία edited mona lisa a la monty python. Ονόμασε το site σου βάσει της μασκώτ και του theme.

Εναλλακτικά, βρες κάποιο από τα πιο συνηθισμένα εργαλεία του ps. Θα σου πρότεινα magicwand αλλά το έχουν πάρει (really????). ColorBrush (ή χρώμαbrush) και κάνε το theme σου αντίστοιχο χρώμα (pinkbrush κτλ). Ή NewLayer.gr, με γκρίζο/διαφανές μοτιφ.

Ή CloneStamp.gr και κάνε τη μασκώτ σου ένα πρόβατο που να την λένε dolly (see what i did there?)

Link to comment
Share on other sites

Η μία edited mona lisa a la monty python. Ονόμασε το site σου βάσει της μασκώτ και του theme.

Indian Pigglets' Flying Images.

1st Photoshop Tutorial: The Larch. The Larch. THE Larch.

2nd Photoshop Tutorial: Tutorial of Silly Edits.

3rd Photoshop Tutorial: And now for something completely photoshopped.

4th Photoshop Tutorial: What has Adobe ever done for us?

5th Photoshop Tutorial: This blur is no more. It is an ex-blur.

6th Photoshop Tutorial: Lasso tool? Say no more. Nudge Nudge.

Look to future Editions: Nobody expects the next Photoshop.

:p

Link to comment
Share on other sites

Στο πνεύμα του [MENTION=324]billpeppas[/MENTION], προτείνω ps101.gr. Τα photoshoppin, photo shopper παραπέμπουν σε κατάστημα και το phototuts με κάνει να σκέφτομαι tits :p

Galaxy Note II

Όχι και πνεύμα, ακόμα ζωντανός είμαι :p

And on that bombshell... I give you.... boobshopper.gr :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις guys! :)

Τι λέτε για κάτι που να έχει το psd μέσα (πχ mypsd.gr);

Σκέφτηκα το psdbox.gr, αλλά κάποιος το είχε σκεφτεί πριν από εμένα (psdbox.com) και μάλιστα είναι αρκετά ενεργό site.

Βλακεία δεν είναι να πάρω σε gr το ίδιο, ακόμα και αν έχει μόνο Ελληνικό περιεχόμενο το δικό μου;

Link to comment
Share on other sites

To com γενικά είναι για εταιρείες. Το θεωρώ λάθος να το χρησιμοποιεί κάποιος για προσωπικό σκοπό.

Παρεμπιπτόντως, πτυχιακή είναι, γιατί δεν την σηκώνεις σε χώρο της σχολής;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το συνεχίσω μετά το site για αυτό. :)

Edit: δεν εννοώ να πάρω domain σε com και εγώ, αλλά δεν είναι λίγο βλακεία να έχω το ίδιο domain (σε gr βέβαια εγώ και με ελληνικό περιεχόμενο) με κάποιον άλλο που το έχει σε com (με αγγλικό περιεχόμενο) και με το ίδιο concept;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης easyps.gr, ps4dummies.gr :p

Galaxy Note II

Παραπέμπει στο PS4 της sony. Δεν λέει να φάει μήνυση ο καημενούλης :hehe:

εγώ λέω GPT.gr (Greek photoshop Toutorials) αλλά το προλάβαν άλλα παλικάρια :alien:

Link to comment
Share on other sites

Παραπέμπει στο PS4 της sony. Δεν λέει να φάει μήνυση ο καημενούλης :hehe:

εγώ λέω GPT.gr (Greek photoshop Toutorials) αλλά το προλάβαν άλλα παλικάρια :alien:

Οχι δεν παραπέμπει. Σαν brand name η λεξη PlayStation είναι καταχωρημένη σαν registered trademark και όχι το PS :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.