Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

Tο ΑC καταγράφει πουθενά τα χιλιόμετρα που κάνουμε; Μέσα στο προφίλ δεν είδα κάτι. :huh:

@panos2171 τι γίνεται ρε θηρίο?Nick από GVR εδώ.Δεν ξέρω αν αυτό εδώ κρατάει από online αγώνες αλλά μου δείχνει ότι έχω κάνει χιλιόμετρα http://www.radiators-champ.com/RSRLiveTiming/

Link to comment
Share on other sites

@panos2171 τι γίνεται ρε θηρίο?Nick από GVR εδώ.Δεν ξέρω αν αυτό εδώ κρατάει από online αγώνες αλλά μου δείχνει ότι έχω κάνει χιλιόμετρα http://www.radiators-champ.com/RSRLiveTiming/

 

Έλα ρε Νίκο!!! Αυτό λογικά κρατάει από online μιας και καταγράφει και τους χρόνους. Θα το δοκιμάσω αν είναι και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση, έχει κανείς το πρόβλημα να χάνεται το ffb και ο χειρισμός κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και να επαναφέρεται άμεσα πατώντας esc?

Mε ταλαιπωρεί τον τελευταίο καιρό μετά το τελευταίο update.

Κάτι γίνεται με το full screen έχω την εντύπωση ,σαν να μεταπίπτει σε παράθυρο και με το esc επανέρχεται.(g27 το τιμόνι αν και δεν νομίζω να παίζει ρόλο το τιμόνι αφού στο raceroom δεν έχω πρόβλημα ).

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση, έχει κανείς το πρόβλημα να χάνεται το ffb και ο χειρισμός κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και να επαναφέρεται άμεσα πατώντας esc?

Mε ταλαιπωρεί τον τελευταίο καιρό μετά το τελευταίο update.

Κάτι γίνεται με το full screen έχω την εντύπωση ,σαν να μεταπίπτει σε παράθυρο και με το esc επανέρχεται.(g27 το τιμόνι αν και δεν νομίζω να παίζει ρόλο το τιμόνι αφού στο raceroom δεν έχω πρόβλημα ).

Μήπως σου κάνει τη ζημιά κάτι που τρέχει στο παρασκήνιο (π.χ antivirus, skype ή κάτι τέτοιο) και τραβάει το focus από το AC;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση, έχει κανείς το πρόβλημα να χάνεται το ffb και ο χειρισμός κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και να επαναφέρεται άμεσα πατώντας esc?

Mε ταλαιπωρεί τον τελευταίο καιρό μετά το τελευταίο update.

Κάτι γίνεται με το full screen έχω την εντύπωση ,σαν να μεταπίπτει σε παράθυρο και με το esc επανέρχεται.(g27 το τιμόνι αν και δεν νομίζω να παίζει ρόλο το τιμόνι αφού στο raceroom δεν έχω πρόβλημα ).

 

Σε εμένα δεν χάνεται το ffb αλλά αυτό το μυστήριο με το fullscreen mode όντως υπάρχει...

Π.χ εμένα όταν πατάω σε kerbs ή βγαίνω εκτός πίστας εμφανίζεται ο κέρσορας των windows μέσα στο παιχνίδι, περίεργο...

Έγινε επεξεργασία από Zenor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να κανω το εξης... το τιμονι σε ολα τα αμαξια ειναι οκ. με 90 μοιρες στροφη, κανει πληρη στροφη του αμαξιου (πολλες περιστροφες τερμα).

στη formula fantasy του combo δε μ αρεσει αυτο. θελω λιγο περισσοτερη αναλυση, να το στριβω 90 και να στριβει 90 κ της φορμουλας.

αλλαζει αυτο καπως ανα αμαξι η μονο συνολικα? και συνολικα παντως απο το calibration δε καταφερα κατι για να ειμαι ειλικρινης παλι ιδια εμεινε η αναλογια...

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν χάνεται το ffb αλλά αυτό το μυστήριο με το fullscreen mode όντως υπάρχει...

Π.χ εμένα όταν πατάω σε kerbs ή βγαίνω εκτός πίστας εμφανίζεται ο κέρσορας τον windows μέσα στο παιχνίδι, περίεργο...

Αυτό νομίζω ότι γίνεται γιατί το τιμόνι σου κουνάει το γραφείο την ώρα που περνάς από τις ανωμαλίες με αποτέλεσμα να μετακινείται το ποντίκι και να εμφανίζεται στην οθόνη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω ότι γίνεται γιατί το τιμόνι σου κουνάει το γραφείο την ώρα που περνάς από τις ανωμαλίες με αποτέλεσμα να μετακινείται το ποντίκι και να εμφανίζεται στην οθόνη.

 

Χαχαχα, ωραίος! :lol:  δεν πήγε καν το μυαλό μου...

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να κανω το εξης... το τιμονι σε ολα τα αμαξια ειναι οκ. με 90 μοιρες στροφη, κανει πληρη στροφη του αμαξιου (πολλες περιστροφες τερμα).

στη formula fantasy του combo δε μ αρεσει αυτο. θελω λιγο περισσοτερη αναλυση, να το στριβω 90 και να στριβει 90 κ της φορμουλας.

αλλαζει αυτο καπως ανα αμαξι η μονο συνολικα? και συνολικα παντως απο το calibration δε καταφερα κατι για να ειμαι ειλικρινης παλι ιδια εμεινε η αναλογια...

 Ποια τιμονιέρα έχεις?

Βάλε τις μοίρες τέρμα στον driver του τιμονιού σου(εκτός AC), και έπειτα όρισε στο AC στα Controls τις μοίρες αυτές. πχ. για G25/27 900 μοίρες, για Τ500RS 1080 κτλ..

Με αυτήν την ρύθμιση θα κάνει Match το τιμόνι σου με αυτό του εκάστοτε αυτοκινήτου. πχ 900 μοίρες για τα "κοινά" αυτοκίνητα 270+ για την formula κτλ αυτόματα...χωρίς να το αλλάζεις κάθε φορά.

Έγινε επεξεργασία από jumaru99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω ότι γίνεται γιατί το τιμόνι σου κουνάει το γραφείο την ώρα που περνάς από τις ανωμαλίες με αποτέλεσμα να μετακινείται το ποντίκι και να εμφανίζεται στην οθόνη.

 

Λογικό αυτό, αλλά σε μένα το ποντίκι (ασύρματο) βρίσκεται εκτός τραπεζιού και κόκπιτ, μόνο μέσω πατώματος θα μπορούσε... (αδύνατο)

Σε μένα συμβαίνει σπάνια και δεν έχω προσέξει τι προκαλεί την εμφάνιση του κέρσορα.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανό το mouse σου να στέλνει κάποιο ping με μικρή μετακίνηση για έλεγχο ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Θα έλεγα να δοκιμάσεις έχοντας όλα τα ασύρματα αποσυνδεδεμένα πριν αρχίσεις να κατηγορείς το AC.  :p  :p

 

Όσοι ενοχλείστε πάντως και δεν μπορείτε να βρείτε κάποιον εύκολο τρόπο λύσης, μπορείτε να μετακινείτε τον κέρσορα στην άκρη της οθόνης, όπου εξαφανίζεται. (δεν θυμάμαι τώρα αν είναι πάνω ή κάτω) Εκεί συνήθως ούτε η δόνηση από το τιμόνι τον κάνει να εμφανιστεί. 

(εξαιρούνται οι σεισμοί από το OSW του Άκη σε max settings)  :bleh:

 

Επίσης μπορείτε να παίξετε και με τις ρυθμίσεις στο "C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\assettocorsa\system\cfg\mouse_hider.ini".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου κάνει τη ζημιά κάτι που τρέχει στο παρασκήνιο (π.χ antivirus, skype ή κάτι τέτοιο) και τραβάει το focus από το AC;

To έχω δοκιμάσει έχοντάς τα απενεργοποιημένα αλλά τίποτα ,θα υπάρχουν βέβαια και κάποια προγραμματάκια που δεν ξέρω που πως και πότε φορτώνουν οπότε λέω να δοκιμάσω σε παραθυρικό περιβάλλον.

Παρατήρησα ακόμα πως πολλές φορές κολλάει το παιχνίδι  (μόνο η εντολή του παιχνιδιού δηλαδή με πετάει εκτός πίστας αλλά όχι και έξω από τον πίνακα ελέγχου του assetto)   αν κατά τη διάρκεια του αγώνα προσπαθήσω να μετακινήσω το ποντίκι για να ανοίξω κάποια εφαρμογή πχ rsr live timing, αυτό όμως δεν αποτελεί πρόβλημα καθώς μπορείς εκ των προτέρων να φορτώσεις τα apps που χρειάζονται .

Απλά το ανέφερα μήπως αυτό το παραθυρικό στήσιμο του assetto έχει κάποια σχέση με το πρόβλημα.

Επίσης υπάρχει ένα προγραμματάκι(systweak) που βάζει τα windows σε game mode (για να μην υπάρχουν οι παρεμβάσεις από άλλα προγράμματα όπως ανέφερες  Aκη )  θα το τεστάρω εκεί κάποια στιγμή και επανέρχομαι.

To πληκτρολόγιό μου είναι ασύρματο λέτε να το αντικαταστήσω με ενσύρματο?

Το πολύ πολύ να βάλω τη γυναίκα με το ένα δάκτυλο σε ετοιμότητα πάνω από το  esc για να μην έχω προβλήματα ! Problem solved !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το πολύ πολύ να βάλω τη γυναίκα με το ένα δάκτυλο σε ετοιμότητα πάνω από το  esc για να μην έχω προβλήματα ! Problem solved !

 

Αφού έχεις ήδη έτοιμη τη λύση, γιατί το συζητάμε?  :bleh:  :bleh:  :bleh:  :bleh:  :bleh:  :bleh:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.