Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

Να πω και εγώ την άποψή μου.

Το AC είναι ένα μέτριο εως καλό racing game. Πούλησε πολύ από το marketing και την διαφήμιση ως ένα απόλυτο sim.

Physics μέτρια ως καλά. FFB καλό (του R3E το FFB πολύ καλύτερό του).

Δεν είναι sim για αγώνες, δεν έχει parc ferme, κανόνες σημαίας, ποινές, κ.α.

Τώρα που έμειναν από λεφτά θέλουν να μαζέψουν και μερικά από τις κονσόλες. Τα ελαστικά σαν να είσαι σε πάγο, η μηχανή δεν προσομειώνεται (θερμοκρασίες λαδιού, νερού κ.α.), ο δρόμος επίσης (δεν αναφέρομαι καν στο real track) και μην ξεχνάμε το μοναδικό sim αυτή την στιγμή που σε βρόχινο ο δρόμος στεγνώνει είναι το rF2.

Δεν θα μιλήσω για τον live καιρό, αυτά είναι λεπτά θέματα.

Επίσης για όσους δεν με πιστεύουν μπορούν να δοκιμάσουν την C6R από το rF2 και να βγάλουν συμπεράσματα.

 

Σας αγαπώ και το ξέρετε, τα παραπάνω είναι όλα καλοπροαίρετα και δική μου άποψη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mad_dog said:

Να πω και εγώ την άποψή μου.

Το AC είναι ένα μέτριο εως καλό racing game. Πούλησε πολύ από το marketing και την διαφήμιση ως ένα απόλυτο sim.

Physics μέτρια ως καλά. FFB καλό (του R3E το FFB πολύ καλύτερό του).

Δεν είναι sim για αγώνες, δεν έχει parc ferme, κανόνες σημαίας, ποινές, κ.α.

Τώρα που έμειναν από λεφτά θέλουν να μαζέψουν και μερικά από τις κονσόλες. Τα ελαστικά σαν να είσαι σε πάγο, η μηχανή δεν προσομειώνεται (θερμοκρασίες λαδιού, νερού κ.α.), ο δρόμος επίσης (δεν αναφέρομαι καν στο real track) και μην ξεχνάμε το μοναδικό sim αυτή την στιγμή που σε βρόχινο ο δρόμος στεγνώνει είναι το rF2.

Δεν θα μιλήσω για τον live καιρό, αυτά είναι λεπτά θέματα.

Επίσης για όσους δεν με πιστεύουν μπορούν να δοκιμάσουν την C6R από το rF2 και να βγάλουν συμπεράσματα.

 

Σας αγαπώ και το ξέρετε, τα παραπάνω είναι όλα καλοπροαίρετα και δική μου άποψη.

 

 

Σε αρκετά έχεις δίκιο αλλά νομίζω οτι το ισοπεδωτικό ύφος δεν βοηθάει.Το AC δεν πούλησε λόγω μάρκετινγκ αλλά λόγω χρηστών.

 

Αν το rf2 είχε εξελιχθεί νωρίτερα κ είχε δώσει λίγο παραπάνω βάση στο γραφικά του τότε εμένα θα με κέρδιζε.Δεν θα ξεχάσω που είχα μπει για προετοιμασία VEC κάποια φεγγάρια κ η Σπα ήταν τραγική -εξαίσια εμπειρία το endurance του rf2 δυστυχώς χρόνια μπροστά από το AC -.Για να χω δε καλά fps έπρεπε να έχω εικόνα χειρότερη κ από rf1.

 

Σε όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι γεγονός πως υπερτερεί,μαζί με το εξαιρετικό ffb που για μένα είναι κατάτι καλύτερο του AC.Για το στέγνωμα του δrόμου αν δεν με απατά η μνήμη μου το Kart Sim Pro ξεκίνησε να έχει το συγκεκριμένο feature.

 

Αν δεν ήμουν νετκαρπρο-ρικός ειδικότερα στο κομμάτι του ffb δεν θα έμενα στο AC με τα όσα λάθη-ατέλειες.

 

Παρά τις όσες ατέλειες όμως κ στα 2 μπορώ να μπω κ να οδηγήσω με το ένστικτο κ αυτό είναι που μαρέσει.Στο Άι Ρέισινγκ από την άλλη......muscle memory.

 

Βέβαια περί ορέξεως.....οπότε ο καθένας τρέχει οτι γουστάρει κ απολαμβάνει.

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Το AC δεν πούλησε λόγω μάρκετινγκ αλλά λόγω χρηστών.

 

Mα αυτό ακριβώς εννοώ. Λόγω marketing το αγόρασαν πολλοί χρήστες, ανάμεσά τους και εγώ. Βέβαια αν δεν έχεις εμπειρία από άλλά racing sims τότε ίσως το θεωρείς το τέλειο και φυσικά ούτε που θα κοιτάξεις τις όποιες ατέλειες υπάρχουν.

 

Βέβαια ο καθένας τρέχει εκεί που του αρέσει και το απολαμβάνει.

πριν 5 ώρες, το μέλος sosna έγραψε:

Για το στέγνωμα του δrόμου αν δεν με απατά η μνήμη μου το Kart Sim Pro ξεκίνησε να έχει το συγκεκριμένο feature.

 

Αυτό γίνεται γιατί χρησιμοποιούν την μηχανή Unreal 4. Στην μηχανή αυτή (που χρησιμοποιείται για FPS, βλέπε Battalion 1944, Squad κ.α.) υπάρχει η δυνατότητα βροχής. Μιλάμε για μηχανή γραφικών. Τα υπόλοιπα εννοείται θα τα φιτάξουν αυτοί. (Φυσική αυτοκινήτου με την αλληλεπίδραση της ασφάλτου, ελαστικά κ.α.)

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2016 at 08:03, το μέλος mad_dog έγραψε:

 

Mα αυτό ακριβώς εννοώ. Λόγω marketing το αγόρασαν πολλοί χρήστες, ανάμεσά τους και εγώ. Βέβαια αν δεν έχεις εμπειρία από άλλά racing sims τότε ίσως το θεωρείς το τέλειο και φυσικά ούτε που θα κοιτάξεις τις όποιες ατέλειες υπάρχουν.

 

Βέβαια ο καθένας τρέχει εκεί που του αρέσει και το απολαμβάνει.

 

 

Τι εννοείς λόγω marketing; Πόσα χρόνια είχαμε να δούμε ένα φρέσκο sim; Μετά το LFS και το rf1 εμφανίστηκε το iRacing το οποίο απορρίφθηκε από πολλούς (και εγώ μέσα) λόγω της τιμολογιακής πολιτικής του. Από κει και μετά βγήκε το εκπληκτικό για τότε netkar, το rf2 από τότε που ανακοίνωσαν την υλοποίησή του όλο σε beta στάδιο ήταν και τα γραφικά ήταν και είναι άθλια. Το AC περιλαμβάνει όλο το πακέτο, σαφώς και δεν αγγίζει την τελειότητα αλλά αυτή τη στιγμή είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε sim. To marketing δεν έπαιξε και τόσο σημαντικό ρόλο. Στις κονσόλες ναι θα συμφωνήσω μιας και το κοινό είναι άλλο αλλά στο pc όχι, πολλοί ξέραμε τι αγοράζαμε, ίσως να υπάρχει μόνο μια μικρή μερίδα χρηστών που τσίμπησαν.

Link to comment
Share on other sites

To ΑC είναι καλό.

Για πρωταθλήματα με αληθινό καιρό, κανόνες σημαίας, ζημιές, δυναμική άσφαλτο (και προσοχή, δεν εννοώ μόνο την γόμα που μένει, αλλά ανάλογα την υγρασία ή την ζέστη έχεις άλλη συμπεριφορά στην άσφαλτο, γλυστράει για παράδειγμα αν έχεις υγρασία, αλλά αν περάσουν από εκεί αυτοκίνητα στεγνώνει) και πολλά άλλα (δεν αναφέρω βροχή ή αληθινό καιρό κ.τ.λ.) όπως αληθινό setup (και δεν μιλάω για θερμοκρασίες νερού και λαδιού της μηχανής) και όχι απλά τιμές ΜΟΝΟ rF2.

To AC έχει αυτούς που έχει λόγω γραφικών. Το rF2 λόγω φυσικής, καιρού και όλα τα παραπάνω. Pit-Stop δεν το αναφέρω καν.

 

 

Aν θέλεις να κάνεις τον χαβαλέ σου πας στο AC. Πρωταθλήματα και αγώνες μόνο στο rF2.

Η δε φυσική και το FFB του rF2 απλά δεν τα βρίσκεις αλλού. Και δεν το λέω εγώ αλλά και πολλοί άλλοι που έχουν τρέξει και στα δύο.

 

Και δεν μιλάω για κόντρα ή ένταση προφυλακτήρα με προφυλακτήρα...

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, liakjim said:

Θαυμάστε :TD:

 

 

  Reveal hidden contents

giphy.gif

Σε μας ευτυχώς τα πράγματα κυλήσαν ομαλά χωρίς επαφές κ δράματα,ούτε είχαμε θέμα με τα ντουμπλαρίσματα.Πέραν των collisions πάντως το θέμα με τα λάστιχα εμένα έχει αρχίσει να με κουράζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/03/2016 at 17:24, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Κάποια μαμακία έκανα και μου βγάζει στο εξής το μήνυμα:

"ERRORS with content: donington park-national/, view log for details"

 

Ρε παιδιά ας μου πει κάποιος πως το λύνω αυτό, πως βλέπω το log για τις λεπτομέρειες που λέει?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aris Teidis said:

Ρε παιδιά ας μου πει κάποιος πως το λύνω αυτό, πως βλέπω το log για τις λεπτομέρειες που λέει?

Πήγαινε στον φάκελλο C:\Users\User\Documents\Assetto Corsa\logs. Εκεί μέσα έχει όλα τα τελευταία log files που φτιάχνει αυτόματα το πρόγραμμα για καταγραφή των σφαλμάτων.

Άνοιξε  με το notepad το αρχείο launcher.log και ψάξε για το όνομα της πίστας. Όπου User θα βάλεις το όνομα με το οποίο κάνεις log on στο σύστημα όταν φορτώνουν τα Windows.

Έγινε επεξεργασία από Lorimer
add content
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι μας τα εχουν κανει τσουρεκια ομως..Πολυ αναμονη.Αρκετος κοσμος περιμενει το update μπας και  ξαναπιασουν το παιχνιδι.Collisions και tyres εχουν θεμα.Αφηστε τα free stuff.Φτιαχτε multiplayer και game engine.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.