Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

πριν 22 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Παλιό (10 ετών) video του Aristotelis εναντίων Luca Soldano ( ο AC SUPPORT ) .

 

Στην αρχη τσιμπησα και νομιζα οτι ηταν πραγματι αυτοι οι 2, μετα καταλαβα το ολο story και την ειρωνια του θεματος..... :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να κάνω λάθος καθώς δεν ασχολούμαι πια με το AC πέρα από το πρόσφατο WAMTA Cup που συμμετείχα σε όσους αγώνες μπορούσα αλλά νομίζω κάπου έχουν χάσει τον προσανατολισμό τους στην Kunos με το console release. Δυστυχώς κάτι που είχε αρχίσει πολύ ωραία με το early access και τη διαρκή βελτίωση που μπορούσα να διαπιστώσω σε κάθε νέα έκδοση που δίνανε, με την επίσημη κυκλοφορία του παιχνιδιού η διαρκής πρόοδος κατά τη γνώμη μου σταμάτησε και σίγουρα όχι γιατί το simulation είχε φτάσει το καλύτερο δυνατόν ή το παιχνίδι ήταν feature complete.

 

H συνέντευξη που δώσανε στο Race Department άνευ περιεχομένου για μένα, τουλάχιστον δεν διάβασα τίποτα να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον για να θέλω να επιστρέψω στο Assetto και άν δεν υπήρχαν events όπως το WAMTA ή το Tango-X που μου επιτρέπουν να συμμετάσχω λίγο στο thelab community δεν νομίζω γενικώς να ασχολούμουν καθόλου. Επιεικώς το WAMTA Lotus μου φάνηκε απαράδεκτο, δεν μπόρεσα σε κανένα σημείο να κατανοήσω το Feedback που μου έδινε, ελπίζω η μπεμπέκα του Tango να είναι καλύτερη.

 

Το πιθανότερο είναι ότι η γνώμη μου διαφέρει από την πλειοψηφία μιάς και οι περισότεροι εδώ κυρίως ασχολούνται με το AC και λογικά θα τρέξουν πρός υπεράσπιση αλλά μετά από τόσα χρόνια σε δεκάδες simulations νομίζω δικαιούμαι να μπορώ να διαμορφώσω τη δική μου άποψη εμπιστευόμενος την δική μου εμπειρία με το κάθε παιχνίδι. Προσωπικά πάντως το AC έχει κατέβει στην τελευταία θέση των sims που θα βάλω να παίξω απλά και μόνο για να περάσω ευχάριστα την ώρα μου τρέχωντας ένα αγώνα AI ή απλώς Hotlaps.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως θα σπεύσει κανείς να δικαιολογήσει τα επιεικώς αδικαιολόγητα.Κ γω απτην εποχή του early access έβαζα AC για να δοκιμάσω κανά mod ή για κανά γύρο αραιά κ που.Μετά έτρεξα μερικούς αγώνες στο RD καταλήγοντας τυχαία στην εδώ κοινότητα.Πριν αρχίσω την ενασχόλησή μου στους εδώ αγώνες κ στο ACRL είχα κάτω από 100 ώρες συνολικά χρήσης.

 

Ειδικότερα το θέμα με τα λάστιχα είναι απίστευτα εκνευριστικό.Ιδίως για μένα που δεν είμαι απότομος στη χρήση του τιμονιού, για να ζεστάνω λάστιχα πρέπει να κάνω δέηση.

 

Κ σε μένα η 1η συνέντευξη (τη 2η δεν την διάβασα) φάνηκε κενή ουσιαστικού περιεχομένου αλλά πρέπει να παίξουν το μαρκετίστικο παιχνίδι που μας κατσικώθηκε από την εποχή iRacing κ εντέυθεν.

 

Το μόνο που με κρατάει προσωπικά είναι το usable ffb που λόγω της netKar εμπειρίας μπορώ να δω αρκετές ομοιότητες.

 

Εύχομαι να κάνουν κάτι με τα λάστιχα στο επόμενο άπντειτ γιατί πραγματικά δεν αντέχετε αυτό το πράγμα.Έβαζα τυχαία νούμερα στις πιέσεις προχτές για να δω με ποιές μπορούσα να καταφέρω καλύτερο συνολικό γυρολόγιο για τον αγώνα της Κυριακής στο ACRL.

 

Δεν ξέρω πάντως αν φταίει η console release για κάποια bugs.

Έγινε επεξεργασία από sosna
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ τη μ@λακία μου :

Νομίζω ο λόγος αναφέρεται στην συνέντευξη. Το Assetto έγινε πολύ μεγαλύτερο από ότι το φανταζόντουσαν.

Το core team όμως παρέμεινε το ίδιο.

Γίνανε overwhelmed  από το μεγάλο content.  

Φάνηκε στα physics. Αυτή τη στιγμή το tyre model ( ίσως κ άλλα ) είναι broken. Δεν είναι μόνο οι θερμοκρασίες. Υπάρχει πολύ flex με αποτέλεσμα τα λάστιχα να παραμορφώνονται στις υψηλές ταχύτητες από το downforce. Από την μία θες χαμηλές πιέσεις για να τα ζεστάνεις, από την άλλη υψηλές για να μην γίνονται πίτα.

Χαμός.

Νομίζω ότι το 1.5 θα τα φτιάξει όλα αυτά. Δυστυχώς είναι 1 person's job, του Βασιλάκου. Και πρέπει να φτιάξει τόσα αμάξια.

Οι κονσόλες είναι αναγκαίες για μένα. Τόσο μεγάλο project οδήγησε σε τεράστια έξοδα, άδειες για αυτοκίνητα κ πίστες + lasescanning!!!! Επίσης πιο πολλά άτομα.

Όλα αυτά εκτόξευσαν τα έξοδα. Εξού κ τα πολλά DLC (που αξίζουν με 1000).

Οι κονσόλες λογικά θα φέρουν τεράστια έσοδα , ελπίζω δλδ γιατί το ρίσκο είναι μεγάλο. Τι άλλο υπάρχει? Το θέμα είναι υπάρχει ο κόσμος που θα παίξει σε κονσόλα hardcore sim? ( σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα είναι super hardcore). Θα δείξει.

Αν πάντως πάνε καλά, αυτό σημαίνει μόνο καλά νέα και για εμάς τους PC users. Πιο πολλές άδειες κ υποστήριξη.

Μακάρι να πάνε καλά. Το αξίζουν ως studio.

 

Πάμε κ στα δικά μας και ας δούμε τους αντιπάλους. Τι υπάρχει?

 

  • Raceroom -> no comments. Συνεχής βελτίωση αλλά πολύ πίσω σε Physiscs.
  • ΙRacing -> εκτός του ότι είναι ακριβό , δεν έχεις ποτέ το content δικό σου. Επίσης τα γραφικά είναι μόλις ένα τακ πάνω από το rF2. Το βασικότερο δεν μου αρέσει το handling. Το έπαιξα το 3μηνο που είχα τσάμπα, έτρεξα κ αγώνες. Δεν μου άρεσε. Δεν ήταν κακό, αλλά σαφώς κάτω από rF2 ή AC.
  • Automobilista-> κατώτερο από rF2.
  • rF2-> μέτρια γραφικά, καλός ήχος, μέτριο έως λίγο content, κορυφαίο FFB, απίστευτο flag/race rules κτλ. Με χαλάει όπως έχω πει η over the limit,  η "αραφακτοροειδή" συμπεριφορά. Γλιστράει περίεργα.

Τι μένει? Παρόλα τα ελαττώματά του, το Assetto είναι μακράν το πιο πλήρες πακέτο. :wub:

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, geovas77 said:

Ίσως να κάνω λάθος καθώς δεν ασχολούμαι πια με το AC πέρα από το πρόσφατο WAMTA Cup που συμμετείχα σε όσους αγώνες μπορούσα αλλά νομίζω κάπου έχουν χάσει τον προσανατολισμό τους στην Kunos με το console release. Δυστυχώς κάτι που είχε αρχίσει πολύ ωραία με το early access και τη διαρκή βελτίωση που μπορούσα να διαπιστώσω σε κάθε νέα έκδοση που δίνανε, με την επίσημη κυκλοφορία του παιχνιδιού η διαρκής πρόοδος κατά τη γνώμη μου σταμάτησε και σίγουρα όχι γιατί το simulation είχε φτάσει το καλύτερο δυνατόν ή το παιχνίδι ήταν feature complete.

 

H συνέντευξη που δώσανε στο Race Department άνευ περιεχομένου για μένα, τουλάχιστον δεν διάβασα τίποτα να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον για να θέλω να επιστρέψω στο Assetto και άν δεν υπήρχαν events όπως το WAMTA ή το Tango-X που μου επιτρέπουν να συμμετάσχω λίγο στο thelab community δεν νομίζω γενικώς να ασχολούμουν καθόλου. Επιεικώς το WAMTA Lotus μου φάνηκε απαράδεκτο, δεν μπόρεσα σε κανένα σημείο να κατανοήσω το Feedback που μου έδινε, ελπίζω η μπεμπέκα του Tango να είναι καλύτερη.

 

Το πιθανότερο είναι ότι η γνώμη μου διαφέρει από την πλειοψηφία μιάς και οι περισότεροι εδώ κυρίως ασχολούνται με το AC και λογικά θα τρέξουν πρός υπεράσπιση αλλά μετά από τόσα χρόνια σε δεκάδες simulations νομίζω δικαιούμαι να μπορώ να διαμορφώσω τη δική μου άποψη εμπιστευόμενος την δική μου εμπειρία με το κάθε παιχνίδι. Προσωπικά πάντως το AC έχει κατέβει στην τελευταία θέση των sims που θα βάλω να παίξω απλά και μόνο για να περάσω ευχάριστα την ώρα μου τρέχωντας ένα αγώνα AI ή απλώς Hotlaps.

 

 

Όλα αυτά θα έχουν βάση αν το changelog του 1.5 δεν είναι τουλάχιστον 2 σελίδες, που πιστεύω πως θα είναι.

 

Ειδικά αν η 1.5 δεν φτιάξει το θέμα με τα ελαστικά ακόμη και οι πιο πιστοί του AC σαν εμένα θα αρχίσουν να λακίζουν.

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.