Jump to content



AMD STEAMROLLER ! Νεότερα ,φήμες, αρχιτεκτονική, επιδόσεις.


Recommended Posts

  • Replies 494
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγω θέλω να σταματήσει να μαγαρίζει τον Clawhammer. Ακούς εκεί Εφ Εξ τα καβουρδιστήρια...:stop:

Οπότε FM2+ και άγιος ο θεός. Aν το προμοτάρει και το "γυαλίσει" λίγο ίσως και να είναι το τέλειο casual gaming rig platform

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ κριμα η ΑΜD να σταματησει να παραγει cpu και να μην υπαρχει μια ισορροπια μεταξυ των 2 κατασκευαστων. Με αυτη την αποφαση η intel θα κατσει ανετα στον θρονο της και μετα από λιγο μπορει να μην υπαρχει και εξελιξη στα προιοντα της.

Παντα οταν υπαρχουν 2 "κοκορια" μεσα στο κοτετσι το υπαρχει και συμφερον στον καταναλωτη

Με στεναχωρει ιδιαιτερα αυτη η αποφαση της amd, εάν οντος γινει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα θεωρουσα λαθος της ακομα κ να σταματουσε για λιγο τα συγκεκριμενα cpu.. cpu δεν θα σταματησει να βγαζει η να εξελισει, αλλα να ακολουθει κατι το οποιο δεν προκειται ποτε να κερδισει την intel νομιζω οτι πλεον ειναι ασκοπο.. η μια σε λιγο θα ειναι 14nm κ η amd 28nm.. χαοδες διαφορα.. ετσι κ αλλιως κ οταν ηταν ''μπροστα'' τεχνολογικα κατα το παρελθον τι αλλαξε στης πωλησεις? ενα 5%? 10%? ωραια η μια ειχε το 80% κ η amd το 18% ουαουυυ.. το θεμα ειναι οτι εχει κατσε καλα apu (εγω τα περιμενω παντος πως κ πως 2 συστηματακια θα στεισω απο δαυτα) στα gpu μια χαρα ειναι κ εχει ολες της κονσολες, ε τι αλλο να θες για να ορθοποδήσεις???

Link to comment
Share on other sites

μα αμα βαλει ο καταναλωτης μυαλο ολα καλα θα πανε.. εμεις φταιμε που ειναι η κατασταση εδω που ειναι.. οταν βγαινει η titan κ κανει 1000 και κανει sold out ποιος φταει η nvidia? εμεις? η ο ανταγωνισμος? η 7990 η ο 9χχχ γιατι επεσε? ειναι απλο, γιατι δεν πουλησε....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ουσιαστικά έχουμε στην πράξη επιβεβαίωση αυτής της διαρροής;

http://www.thelab.gr/eidiseis/i-amd-den-antagwnizetai-tin-intel-tha-102315-2.html

Κάτι χάθηκε στη μετάφραση. Είχαν διευκρινήσει τότε ότι εννοούσαν πως απλά στο desktop κομμάτι δε θα ασχολούνταν με όλα τα segments της Intel, αλλά μέχρι i5 γιατί εκεί είναι τα mainstream. Και ουσιαστικά όπως είδαμε οι 8150/8350 πάντα εκεί είχαν τον στόχο τους και όχι στους i7.

Ότι κάποια στιγμή θα πάμε σε HSA και APUs είναι γνωστό, απλά πολλοί με το που βλέπουν APU σκέφτονται low power mobile συσκευές όταν μπορούν πολύ άνετα να βγουν και high end desktop κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

σιγα να μην παρω τα καβουρδιστηρια της amd για να υπαρχει ανταγωνισμος

να τρωω εγω την φολα και αλλοι να γευονται το μελι! πριτς!!!!:hehe:

Για να μπορείς να γευτείς, πρέπει να έχεις και το κατάλληλο αισθητήριο :p

Link to comment
Share on other sites

μα αμα βαλει ο καταναλωτης μυαλο ολα καλα θα πανε.. εμεις φταιμε που ειναι η κατασταση εδω που ειναι.. οταν βγαινει η titan κ κανει 1000 και κανει sold out ποιος φταει η nvidia? εμεις? η ο ανταγωνισμος? η 7990 η ο 9χχχ γιατι επεσε? ειναι απλο, γιατι δεν πουλησε....

Σε αυτό που λές δεν έχεις καθόλου άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, να στρώσει λίγο και η αγορά. Π.χ εγώ τώρα από που κι ως που έχω i7;

Δεν έχει καμια λογική αυτό. Ένας τετραπύρηνος Α10 με κάρτα αντίστοιχη της 7850 αρκεί για το 90% των χρηστών. Απλά μέχρι τώρα κάναμε το χόμπι μας λογω των υψηλών μεν όχι απλησίαστων τιμών για ένα χομπίστα δε. Κολλημένοι οι cpu στα socket σε όλες τις πλατφορμες και τέλος.

Από την άλλη με τα σημερινά δεδομένα να αγοράζω το χειρότερο για να υπάρχει ανταγωνισμός το βρίσκω λίγο άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Κολλημένοι οι cpu στα socket σε όλες τις πλατφορμες και τέλος.

Γιατί θεωρείς ότι πρέπει να γίνει έτσι; Σε κάποιες πλατφόρμες σίγουρα είναι λογικό, αλλά σε όλες;

Από την άλλη με τα σημερινά δεδομένα να αγοράζω το χειρότερο για να υπάρχει ανταγωνισμός το βρίσκω λίγο άκυρο.

Χειρότερο σε κάποιους τομείς, καλύτερο σε άλλους. Κάθε προϊόν έχει την αγορά του!

Link to comment
Share on other sites

Oι apu είναι προϊόν που έχει την αγορά του όπως το εννοείς και πάνε πολύ καλά και θα πάνε ακόμα καλύτερα. Οι FX -πέραν του 6300 που στέκεται λόγω τιμής- δεν έχουν κάποια θέση στην αγορά κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Και ο 8320 μια χαρά αγορά έχει. Όντως οι υπόλοιποι amd fx υστερούν στην πλειοψηφία των σημερινών εφαρμογών.

Πάντως το

Κολλημένοι οι cpu στα socket σε όλες τις πλατφορμες και τέλος.

είναι lose-lose situation.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει καποια θέση ο 8320 αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Κατά τα άλλα με το κολλημένο cpu θα έχεις να αντιμετωπίσεις λιγότερα προβλήματα απ ότι τώρα και θα

αυξηθεί η αξιοπιστία. Τι να σου πω, έτσι το έχω σκεφτεί, μπορεί να κάνω και λαθος. Ντάξει δεν θα στεναχωρεθώ επειδή θα κοπεί το overclocking στο 0,0001 των χρηστών παγκοσμίως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως θα χαρώ και στο openCL προφανώς θερίζει γι αυτό έδωσα credit και στους apu. Κατά τα άλλα όποιος θα ασχοληθεί σοβαρά με εφαρμογές που αξιοποιούν τα αυτό και άλλα

τέτοια πρότυπα, δεν θα πάρει ούτε apu, ούτε amd. Βασικά γιατί το μηχάνημα θα κοστίζει για πλάκα >1500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει καποια θέση ο 8320 αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Κατά τα άλλα με το κολλημένο cpu θα έχεις να αντιμετωπίσεις λιγότερα προβλήματα απ ότι τώρα και θα

αυξηθεί η αξιοπιστία. Τι να σου πω, έτσι το έχω σκεφτεί, μπορεί να κάνω και λαθος. Ντάξει δεν θα στεναχωρεθώ επειδή θα κοπεί το overclocking στο 0,0001 των χρηστών παγκοσμίως.

Mε τον ίδιο τρόπο σκέψης δεν έχει καμία θέση στην αγορά κανένας non K cpu της intel.

Link to comment
Share on other sites

Mε τον ίδιο τρόπο σκέψης δεν έχει καμία θέση στην αγορά κανένας non K cpu της intel.

Το ανάποδο ακριβώς γράφω, ξαναδιάβασέ το. Η προσωπική μου γνώμη μιας και το έθιξες πάντως είναι ότι το Κ δεν αξίζει να το πληρώσει κανείς. Πολλές φορές μάλιστα ψιλοαναγκαστικά προτείνω Κ για να μην μπλέκω σε ποστ με αντιπαραθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ανάποδο ακριβώς γράφω, ξαναδιάβασέ το. Η προσωπική μου γνώμη μιας και το έθιξες πάντως είναι ότι το Κ δεν αξίζει να το πληρώσει κανείς. Πολλές φορές μάλιστα ψιλοαναγκαστικά προτείνω Κ για να μην μπλέκω σε ποστ με αντιπαραθέσεις.

Aγαπητέ Trexx, διάβασα τα Post σου, ναι έχουμε αρκετή ισχύ απο τα κορυφαία μοντέλα της intel, κάποιες φορές δεν την χρειαζόμαστε και συμφωνώ αλλά γιατί να έχουμε ένα σωρό υπερτιμημένους cpu της ιντελ, ένα σωρό μοντέλα i3/i5 με μισερά χαρακτηριστικά και να κοστίζουν έως και 180Ε και να ακυρώνουμε τους fx8320 πχ που με λιγότερα λεφτά αποδίδουν παραπάνω και με overclock πάνε και ακόμα παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.