Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

Λογικο ... "μικρος" εισαι ακομα. :D

Οταν γερασεις θα γλυκοκοιταζεις τα πιπινια. :hehe:

Ασχετο :p αλλα η formula πρεπει να ειναι η πιο ωραια Z87 μητρικη.

όχι απλά η πιο ωραία αλλά η ομορφο-καλυτερότερη απ'ολες τς μητρικές ever !!! :worship::worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λογικο ... "μικρος" εισαι ακομα. :D

Οταν γερασεις θα γλυκοκοιταζεις τα πιπινια. :hehe:

Ασχετο :p αλλα η formula πρεπει να ειναι η πιο ωραια Z87 μητρικη.

Εγώ που έχω και την Asrock Z87M OCF αλλά και την Asus MVIE τι να κάνω? :p

Πάντως σαν παρελκόμενα η Asus Extreme μαμάει *.*

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω και την Asrock Z87M OCF αλλά και την Asus MVIE τι να κάνω? :p

Πάντως σαν παρελκόμενα η Asus Extreme μαμάει *.*

Asrock Z87M OC εχω και γω στο ενα pc. Στα 168 ευρω πιστευω πως ειναι η καλυτερη αγορα!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

QUOTE=Helly;1063547771]@ViRuS_GR για πλακα βαλε ενα prime95 x64 avx (27.7 ver)

χαμηλα(λεμε τωρα κανα 4800 π.χ)και πες μου αν βγαζεις εστω καμια ωρα blend και με ποσο ρευμα πανω απο Linx-IBT? :happy2:πειραζει που εκανα το τεστακι με 27.9εκδοση......

3168aad.jpg

2vtv515.jpg

2ewdymq.jpg

Έγινε επεξεργασία από ViRuS_GR
εκανα λαθος με την εκδοση κ το διορθωσα
Link to comment
Share on other sites

Λογικο ... "μικρος" εισαι ακομα. :D

Οταν γερασεις θα γλυκοκοιταζεις τα πιπινια. :hehe:

Ασχετο :p αλλα η formula πρεπει να ειναι η πιο ωραια Z87 μητρικη.

Ναι ωραια ειναι σα να βλεπω το SABERTOOTH βαμμενο στα κοκκινομαυρα :slap:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Virus_GR με 1.256 volt ειναι εκει γιατι στο CpuZ εχει τα idle clocks στο voltage η το offset ξερω γω.Εγω στην θεση σου τετοιο CPU θα σκεφτομουν να το πουλησω πιστευω πιανει ανετα ενα 500€ στην μαυρη αγορα :pleasantry::pleasantry::pleasantry:

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγες μερες που ειχα τον μπουμπουνα με manual voltage δοκιμασα να παιξω με offset.

Τι τρελλα spikes στην ταση ειναι αυτα ρε παιδες ;

Στο adaptive ακομα χειροτερα.

Ειναι της impact ιδιοτροπιες ή του Z87 ;

Ενα 2ο που ειδα ειναι οτι ενω στην impact με F5 απο bios (load setup defaults) το max vcore στο cpuz ειναι 1.232v ο ιδιος μπουμπουνας σε hero δινει 1.268v

Link to comment
Share on other sites

Toυ Ζ87 [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] Σε ολα τα ξενα φορα οποιος εχει ασχοληθει με Ηaswell overlock λεει με το καλημερα βαλτε manual και αφηστε το εκει.Ακομη και στο official ROG forum ειδα να λεει σε noob guide οτι ρυθμισεις σα δωσει στο ρευμα το CPU BOOST βαλτε την ιδια manual και αφηστε το.Eιναι αρκετα ιδιοτροπο chipset-cpu εγω μαλλον τωρα βρηκα 24/7 stable settings.Τα χω ολα manual μα ολα ομως.Γενικα γι αυτο ισως πανε σε haswell reboot με αλλο socket στην intel ειδαν οτι ειχε πολλα προβληματακια το παρον

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

zpaf, κάθε μητρική δίνει διαφορετικό ρεύμα και έχει και διαφορετικό overvoltage. Το cpuz αν από εκεί βλέπεις το ρεύμα είναι απλά για μια πρώτη ιδέα. Ο καλύτερος τρόπος είναι το πολύμετρο.

Ζ77-Ζ87 Απο το καλο στο καλυτερο.Μπραβο αυτα ειναι.Να μην μπορεις να παιξεις λιγο με το Hardware σου. Βαλτα ολα manual να ξενοιασεις. :tongue: :fight:

Τάκη, εκεί πάει το πράγμα... Μην το γελάς.

Έβαλαν τα vrms στα cpus και ετοιμάζονται για bga sockets. Σε λίγα χρόνια θα πάμε στις έτοιμες λύσεις για mainstream. To LGA θα παραμείνει αλλά για τα extreme (cpus 800+ euros και mobos 400 euros).

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Virus_GR με 1.256 volt ειναι εκει γιατι στο CpuZ εχει τα idle clocks στο voltage η το offset ξερω γω.Εγω στην θεση σου τετοιο CPU θα σκεφτομουν να το πουλησω πιστευω πιανει ανετα ενα 500€ στην μαυρη αγορα :pleasantry::pleasantry::pleasantry:

Επειδη εχω τα c-state enable....για να μην δουλευει στο χαμηλο φορτο με μεγαλες τασεις

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες για μενα ολο το ζουμι σα ρυθμισει ειναι στο τομεα Extreme Tweaker/Cpu Power Management εκει θα δειτε επιλογες κ για το throttling cpu θεμα που δε ξερω τι τιμες θελει...οκ εγω θα πατησω 4..5...10 κουμπακια κ σας λεω εδω ειμαι....δεν εχω γνωση οσο ο Σοφοκλης... η o Zpafakos μου....αν καταφερει μαγκες καποιο παιδι να μας πει τι τιμες περνει στο σημειο του Extreme Tweaker/Cpu Power Management για το throttling cpu πιστευω πολυ θα καταφερουν πολλα..κουδουνησα :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβα χτες. Επρεπε να ξηλωσω και το τροφοδοτικο απο το κουτι και δεν το αποφασησα. Σημερα ομως θα εχουμε νεα. Ευχαριστα ελπιζω. Να δω μια τι stock vcore εχει και μετα να δουμε αν bootαρει στα 4,6 με 1,2v. (Η Z87X-OC τα σπαει ασχημα, απο ομορφια τουλαχιστον :D )

Sent from my GT-I9300

Link to comment
Share on other sites

Γαϊδούρια... υπέκυψα τελικά...

z7va.jpg

Λογικά Πέμπτη θα τα έχω.

Έχω ήδη ένα σετάκι 2χ8GB DDR3-2400 Beast

΅

Welcome to the club Ζαχαρία!!!

Εμένα πάνε να με βάλουν στα έξοδα για άλλη ψύκτρα. Να βάλω για αρχή την Coolermaster V8 ή να πάω σε Corsair H110 ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.