Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

[MENTION=9964]snik[/MENTION]

Aν αυτο που παρουσιαζεις ειναι cropp-αρισμενη εκδοχη ενος αρχικου καδρου ..θα ηθελα να δω και το αρχικο καδρο.(καντο resize οσο θελεις ,δε με νοιαζει η αναλυση..ουτε το ππ.)

Οχι δεν εχω κανει crop, ημουν οριακα σε αυτο το σημειο παρολο που ημουν στα 12mm (18mm σε ff). Αν θες σου στελνω την αρχικη το βραδυ που θα ειμαι σπιτι αλλα δεν εχει διαφορα, νομιζω οτι το μονο που εχω κανει ειναι ελαχιστο ισιωμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα -πες το βιτσιο- να "βαζεις" τη μηχανη να κοιταζει πιο χαμηλα.(tilting).

Θα μειωσεις αρκετα τα κεκλιμενα κτιρια που στα καδρα που ηδη εχεις ανεβασει χτυπουν κομματακι ασχημα.

(ξερω..υπαρχουν αλλα καδρα που ειναι θεμιτο να το επιδιωξεις).

Μια δοκιμη να κανεις θα το δεις στη πραξη που "οριζοντιονωνται" τα κτιρια.

Το ξερω οτι θα σου προκυψει θεμα με το καδραρισμα αλλα αν το επιδιωξεις αρχικα ..θα σου "βγει".

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα -πες το βιτσιο- να "βαζεις" τη μηχανη να κοιταζει πιο χαμηλα.(tilting).

Θα μειωσεις αρκετα τα κεκλιμενα κτιρια που στα καδρα που ηδη εχεις ανεβασει χτυπουν κομματακι ασχημα.

(ξερω..υπαρχουν αλλα καδρα που ειναι θεμιτο να το επιδιωξεις).

Μια δοκιμη να κανεις θα το δεις στη πραξη που "οριζοντιονωνται" τα κτιρια.

Το ξερω οτι θα σου προκυψει θεμα με το καδραρισμα αλλα αν το επιδιωξεις αρχικα ..θα σου "βγει".

Καταλαβα τι λες, το εχω δει και στην πραξη αλλωστε οταν τις εβγαζα, και στις 2 φωτογραφιες ειχα βαλει το τριποδο μου στο μεγιστο υψος που μου εδινε (περιπου στο 1,5 μετρο). Δυστυχως δεν μπορουσε να παει παραπανω, στην επεξεργασια μπορω να το "φερω" ωστε να γινουν τα κτιρια καλυτερα αλλα δυστυχως θα χασω πραγματα απο το καδρο μου στην ακρη οπου και στις 2 φωτογραφιες ειμαι οριακα.

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να αλλαξεις και θεση οχι μονο υψος στο τριποδο.Τα κτιρια ειναι πολυ ψηλα για να κερδισεις κατι σημαντικο απο το τριποδο.

Θα δοκιμαζα και με καθετη τοποθετηση τη μηχανη .Σαν καδρο δλδ δε θα με χαλαγε να εκοβα ειτε δεξια ειτε αριστερα απο το φαναρι που βρισκεται δεξια ,και απο την αλλη μερια το κτιριο που μοιαζει να κανει photobomb.

Ομοιως κατι αντιστοιχο και στην ασπρομαυρη.Ουτως η αλλως ψιλοκυριαρχει το κτιριο που εχεις ακριβως απεναντι σου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21174]Doc1355[/MENTION] Είχαμε πάει και εμείς με τον Ιάσονα πέρσι :p

Αλλου πηγαίναμε βασικά αλλου καταλήξαμε, σταθερή αξια :hehe: .

9247999952_795e4454cd_o.jpgUntitled by jasonbam, on Flickr

Έγινε επεξεργασία από Jason
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21174]Doc1355[/MENTION] Είχαμε πάει και εμείς με τον Ιάσονα πέρσι :p

Αλλου πηγαίναμε βασικά αλλου καταλήξαμε, σταθερή αξια :hehe: .

9247999952_795e4454cd_o.jpgUntitled by jasonbam, on Flickr

Πολύ όμορφη φωτογραφία!!!

Γενικά εχει αρκετά όμορφα θέματα για φωτογραφία προς τα δώ :)

From Outer Space - Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.