Jump to content



Κινέζικα Tablets... merimobiles κλπ


Recommended Posts

Σίγουρα θα στρωσει λίγο η μπαταρία. Ναι τις έχω δει τις 12000mah, είναι και οικονομικές, θέλω όμως να ξέρω αν έχουν βελτιώσει τις εργοστασιακές στο v2, που ΟΚ, 6.5 ώρες δεν είναι και άσχημες για συνεχή χρήση..

Πώς το βλέπεις να συνεργάζεται με το 3G usb?(μέχρι τώρα νόμιζα οτι είχε sim slot). Επίσης έχεις δοκιμάσει να δείς αν συνεργάζεται με usb bluetooth? Τέλος, σε ποια συχνότητα είναι κλοκαρισμένο απο τον κατασκευαστη, 1.2 ή 1.5GHz? Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

με το 3G δεν έχω θέμα.

Σήμερα που έβαλα μία ταινία είχα θέμα με το ηχείο όμως. Ακουγόταν χαμηλά. Το googlisa και είδα ότι και άλλοι έχουν θεματάκια. Κάποιοι λένε ότι στο εσωτερικό έχει ξεχαστεί μία ζελατίνα μπροστά απο το μικρόφωνο μεγάφωνο άλλοι ότι θα λυθεί με fw update.

Προσωπικά έβαλα τα ακουστικά (με χάλασε)

Για το bluetooth έβαλα ένα μικρό usb που έχω αλλά δεν είδα αντίδραση. Το έχω και καιρό βέβαια και δεν ξέρω αν λειτουργεί. Θα το συνδέσω στο pc αύριο να δω.

Για τη συχνότητα θα σου απαντήσω για τη custom rom που έχω είναι στο 1.08

Δυστυχώς με τη rom που είχε έρθει δε πρόσεξα :/

edit: ούτε το pc το αναγνωρίζει το μπλε δόντι οπότε δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά :/

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Τέλος, σε ποια συχνότητα είναι κλοκαρισμένο απο τον κατασκευαστη, 1.2 ή 1.5GHz? Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύμφωνα με την περιγραφή, στα 1.5

Processor / CPU: All winner A31 Quad core 1.5GHz
Για τη συχνότητα θα σου απαντήσω για τη custom rom που έχω είναι στο 1.08

Δηλαδή βάζοντας την custom rom, χάνεις ½GHz ?? :o

Link to comment
Share on other sites

Αν με την εργοστασιακή έχεις 1.5 που δε το ξέρω όπως ανέφερα ναι. Το θέμα είναι ότι πάει καλύτερα και με πιο πολλές εφαρμογές.

Απο περιέργεια θα το γυρίσω στο μαμα firmware να δω, γιατί και εμένα χθες μου φάνηκε περίεργο:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο μόλις είδα ότι η τιμή έπεσε κι άλλο στο buyincoins στα 145ευρώ.

btw επειδή με έχει πρήξει εδώ μια γνωστή και λίγο που το ψάξαμε πέσαμε και σε αυτό

9.7" Cube U9GTV U9GT5 Quad Core Android 4.1 A9 1.8GHz Tablet PC 16GB WIFI Camera -- BuyinCoins.com

Εχει κανείς άποψη ανάμεσα στα 2?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να κοιτάξετε και το Vido/Yuandao N90 FHDRK

Για το Cube είχα διαβάσει ότι έχει αρκετά αδύναμο και προβληματικό Wifi (κι αν ακόμη συνδέεται κάνει αποσυνδέσεις) και πολύ αδύναμα ηχεία.

Το Vido έχει καλύτερο Wifi, τα ηχεία είναι ένα θέμα σε όλα τα κινέζικα (εκτός ίσως κάποια Pipo) αλλά δεν έχω διαβάσει εξίσου κακά σχόλια με το cube.

Ενας χρήστης γνωστός για custom ROM στο slatedroid μου είχε πει ότι και τα firmware της vido είναι καλά, δεν έχουν δλδ τόσα προβληματα.

Εγώ αυτό είχα παραγγείλει, αυτό ξαναπαράγγειλα (και τελικά το ακύρωσα/ανέβαλα για μετά τις γιορτές, να δω τί θα γίνει και με τις ταμπλέτες με επεξεργαστή Intel)

Link to comment
Share on other sites

thanks αγορίνα :)

btw ξέχασα να ενημερώσω. Εβαλα τη τελευταία μαμα ROM (όποιος ξέρει κινέζικα θέλω να μου λύσει απορίες :p)

Λεπόν ο cpu επιμένει στο 1.08 δεν έχω ιδέα τι παίζει και δε ξέρω κ απο cpu κινητών.

Για τη ROM προτιμάω την custom στην οποία και ξαναγύρισα.

Στη μαμα ακόμα και αγγλικά να το γυρίσετε το πράμα επιμένει σε πολλά να έχει Κινέζικα. Με root βέβαια βγάζετε τα διάφορα apps, όμως μου φάνηκε κάπως πιο αργή.

Εκανα αμαν και πως να βρω που είναι το google play όπως και όλες οι εφαρμογές. τεσπα δεν είμαι της υπομονής ειδικά σήμερα!!!

Αυτά απο το τελευταίο βάλε βγάλε.

Link to comment
Share on other sites

ρε πέρα απο τη πλάκα περίεργο δεν είναι αυτό με το cpu?

όχι ότι έχω lag ή κάτι δε πάει καλά απλά μου μπήκε τώρα η ιδέα στο μυαλό

Γιατί δεν τους στέλνεις ένα email...; Στο site τους λέει 1.5.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι σε άλλα sites το βλέπω στο 1GHz

http://www.aliexpress.com/item/9-7-Onda-V972-Quad-Core-Android-4-1-Tablet-PC-Allwinner-A31-1GHz-2G-16G/767764311.html

οπως και στο Arctablet. Ισως είναι λάθος του Κινέζου και τσάμπα φλάσαρα λολ

Για δώσε λινκ απο αυτά που λες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα αυτό εδώ (σε τιμή χαμηλότερη απο αυτή στο site λόγω έκπτωσης):

http://dx.com/p/allfine-fine8-style-8-1-quad-core-android-4-2-2-tablet-pc-w-1gb-ram-8gb-rom-white-silver-237964

Καλό δείχνει στις πρωτες δοκιμές και μπορεί να μην έχει ενσωματωμενο GPS, αλλά συνδεσα Bluetooth GPS και το sygic παει σφαίρα.

Το WiFi του είναι πολύ καλό.

Όταν έκανε αυτόματη ανανέωση εφαρμογών ενω εκανα πλοήγηση διεκρινα αργοπορία αλλά δεν με χαλάει. Θα το παρακολουθησω πως παει και θα αναφέρω.

PS. Το κινητό μου πάντως το πατάει κάτω σε επιδόσεις το ταμπλετακι. Δεν πειράζει όμως, η πλοήγηση σε κεινο θα μου κερδίζει ώρες αναμονης-χρησης του κινητού, που ρουφάει τη μπαταρία για πλάκα.

Στάλθηκε απο το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2.

Έγινε επεξεργασία από To_Ergaleio
Link to comment
Share on other sites

ρε πέρα απο τη πλάκα περίεργο δεν είναι αυτό με το cpu?

όχι ότι έχω lag ή κάτι δε πάει καλά απλά μου μπήκε τώρα η ιδέα στο μυαλό

Επειδή είχα ενθουσιαστει με το Onda το είχα ψαξει λίγο το θέμα και είχα δει, δεν θυμάμαι που (xda, reviews?) οτι η εργοστασιακή συχνότητα του ήταν 1.1-1.2. Αν βρώ το χρόνο και το link θα το παραθέσω μαζί με την πιθανή λύση.

edit> Ιδού το link http://www.spemall.com/blog/preliminary-testing-of-allwinner-a31-quad-core-performance-with-the-onda-v972/

edit2> Εδω, στο δευτερο post, υπάρχει "επίσημη" απάντηση απο το onda-tablet.

To θέμα είναι οτι οι συγκεκριμένες διαπιστώσεις είναι πλέον σχεδόν ενος έτους (αρχες 2013), οπότε αν τα τσιπάκια που έχει προμηθευτεί η onda για το συγκεκριμένο μοντέλο μπορούν να λειτουργήσουν πιο ψηλά και αν δεν υπάρχει θέμα θερμοκρασίας, εκτιμώ οτι με ένα νέο firmware τα πράγματα θα αλλάξουν.

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

First, we have confirmation of maximum CPU frequency at the level of 1488 MHz. It does not mean that the tablet will work stable at such frequency, but it is at least possible to set it. Anyway, 1008 MHz, which is now the max frequency for most of the Allwinner A31 tablets, is not a limit.

Preliminary Testing of Allwinner A31 Quad core Performance with the Onda V972. | China Electronics Wholesale – Consumer Electronics Gadgets Dropship From China

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.