Jump to content



LG G2


Alexopus6

Recommended Posts

Εννοείς γρατζουνιές κτλ?

Γιες.

[ame]http://www.amazon.com/review/R39MKTL7X9H0VK/ref=cm_cr_rdp_perm?ie=UTF8&ASIN=B00FGUSJ7A[/ame]

[ame=http://www.amazon.com/review/R2XF91TZAVTKL0/ref=cm_cr_pr_perm?ie=UTF8&ASIN=B00FGUSJ7A]Amazon.com: C. Streiff "oneleggedchewbacca"'s review of LG Electonics VZW LG G2 QuickWindow Conven...[/ame]

[ame]http://www.amazon.com/review/R2MKS8WI4IXBN0/ref=cm_cr_pr_perm?ie=UTF8&ASIN=B00FGUSJ7A[/ame]

[ame=http://www.amazon.com/review/R1APTAYN720IKR/ref=cm_cr_pr_perm?ie=UTF8&ASIN=B00FGUSJ7A]Amazon.com: Will's review of LG Electonics VZW LG G2 QuickWindow Conven...[/ame]

Bonus:

[ame=http://www.amazon.com/review/R3LG9WRKEYWFX8/ref=cm_cr_dp_title?ie=UTF8&ASIN=B00FGUSJ7A&nodeID=2335752011&store=wireless]Amazon.com: Jo Marciniak's review of LG Electonics VZW LG G2 QuickWindow Conven...[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει πρόβλημα από αυτό. Μόνο σκόνη κτλ θα πιάνει η οθόνη επειδή είναι ακάλυπτο. Για quickwindow πάντα.

Ένα αρνητικό (πέρα του ότι δεν προστατεύει από πτώση) είναι ότι δεν υπάρχει μαγνητάκι ή κάτι παρόμοιο με αποτέλεσμα να μην κλείνει καλά το καπάκι. Αλλά να δημιουργεί γρατζουνιές, όχι δεν υπάρχει θέμα. Δεν υπάρχει αιχμηρή άκρη στην επιφάνεια.

Αυτήν έχω

[ame]http://www.amazon.co.uk/LG-Quick-Windows-Optimus-White/dp/B00F919V9G/ref=sr_1_3?s=electronics&ie=UTF8&qid=1399412722&sr=1-3&keywords=case+LG+G2+quickwindow[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει πρόβλημα από αυτό. Μόνο σκόνη κτλ θα πιάνει η οθόνη επειδή είναι ακάλυπτο. Για quickwindow πάντα.

Ένα αρνητικό (πέρα του ότι δεν προστατεύει από πτώση) είναι ότι δεν υπάρχει μαγνητάκι ή κάτι παρόμοιο με αποτέλεσμα να μην κλείνει καλά το καπάκι. Αλλά να δημιουργεί γρατζουνιές, όχι δεν υπάρχει θέμα. Δεν υπάρχει αιχμηρή άκρη στην επιφάνεια.

Αυτήν έχω

LG Quick Windows Case for LG Optimus G2 White: Amazon.co.uk: Electronics

Μπορεί να έχει βγει revision... Αλλά μόνο που κάποιοι είχαν πρόβλημα τέτοιο θα με απέτρεπε από το να την πάρω. Είναι μετά και το ότι δεν προσφέρει καμία προστασία από πτώση, που κακά τα ψέμματα στους περισσότερους θα πέσει τουλάχιστον μια φορά κάποτε (ξέρω δαγκώνω γλώσσες, χτυπάω ξύλα κλπ κλπ :p).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει βγει revision... Αλλά μόνο που κάποιοι είχαν πρόβλημα τέτοιο θα με απέτρεπε από το να την πάρω. Είναι μετά και το ότι δεν προσφέρει καμία προστασία από πτώση, που κακά τα ψέμματα στους περισσότερους θα πέσει τουλάχιστον μια φορά κάποτε (ξέρω δαγκώνω γλώσσες, χτυπάω ξύλα κλπ κλπ :p).

Κοίταξε, τη διπλοτσέκαρα την επιφάνεια. Μεταλλικό μεν το υλικό αλλά δεν υπάρχει αιχμηρό σημείο. Δοκίμασα να μετακινήσω το κάλυμμα ενώ είναι κλειστό αλλά δεν υπάρχει κάτι που να δημιουργεί γρατζουνιές στην οθόνη.

Για προστασία από πτώση μάλλον την τζελ-πως-την-λένε θα έπαιρνα. Αυτή που έχω τώρα ήταν μπόνους με το κουτί.

Πόσοι είχαν τέτοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, τη διπλοτσέκαρα την επιφάνεια. Μεταλλικό μεν το υλικό αλλά δεν υπάρχει αιχμηρό σημείο. Δοκίμασα να μετακινήσω το κάλυμμα ενώ είναι κλειστό αλλά δεν υπάρχει κάτι που να δημιουργεί γρατζουνιές στην οθόνη.

Για προστασία από πτώση μάλλον την τζελ-πως-την-λένε θα έπαιρνα. Αυτή που έχω τώρα ήταν μπόνους με το κουτί.

Πόσοι είχαν τέτοιο πρόβλημα?

Αξεσουάρ LG G2 (θήκες, μπαταρίες κτλ) : Σελίδα 81 :: myphone forum

attachment.php?attachmentid=44526&d=1398973283

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] σου γράφω εδώ

>3 ώρες ανοιχτή οθόνη, έπεσε 50-60% η μπαταρία και δεν είσαι ικανοποιημένος; τι κινητό είχες πριν;

btw, Λονδίνο δεν είσαι; γιατί έχεις 70% φωτεινότητα στην οθόνη; Δε βλέπεις κάτω από τον ήλιο του Λονδίνου;

~3 ώρες ανοικτή οθόνη ΚΑΙ full χρήση (4G ανοικτό, facebook, chrome, τσατ με μια ασιάτισσα, που και που άνοιγα ένα addictive game). Ικανοποιημένος είμαι με την μπαταρία. Αν όμως είχα πάρει άλλο με χειρότερη, θα το είχα πετάξει από το παράθυρο. Θα επιθυμούσα να φόρτιζε λίγο πιο γρήγορα αλλά παραμένω ικανοποιημένος.

Προηγούμενο κινητό, καλύτερα να μην σου πω. Ντρέπομαι :p

~70% φωτεινότητα έχω σε εσωτερικό χώρο. Κάτω από τον ήλιο του Λονδίνου βάζω 100% για να βλέπω καλύτερα :p

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] σου γράφω εδώ

~3 ώρες ανοικτή οθόνη ΚΑΙ full χρήση (4G ανοικτό, facebook, chrome, τσατ με μια ασιάτισσα, που και που άνοιγα ένα addictive game). Ικανοποιημένος είμαι με την μπαταρία. Αν όμως είχα πάρει άλλο με χειρότερη, θα το είχα πετάξει από το παράθυρο. Θα επιθυμούσα να φόρτιζε λίγο πιο γρήγορα αλλά παραμένω ικανοποιημένος.

Προηγούμενο κινητό, καλύτερα να μην σου πω. Ντρέπομαι :p

~70% φωτεινότητα έχω σε εσωτερικό χώρο. Κάτω από τον ήλιο του Λονδίνου βάζω 100% για να βλέπω καλύτερα :p

Για τη φόρτιση εγώ με τον μαμά φορτιστή, φορτίζω από 5% σε 100% σε περίπου 2 ώρες. Δεν το βρίσκω και πολύ αργό.. Σε υπολογιστή όμως πρέπει να φορτίζει πιο αργά.

Επίσης όταν είμαι έξω βρίσκω ότι το αυτόματο δουλέυει καλά στη ρύθμιση φωτεινότητας με τον slider στο 50%.

Link to comment
Share on other sites

Για τη φόρτιση εγώ με τον μαμά φορτιστή, φορτίζω από 5% σε 100% σε περίπου 2 ώρες. Δεν το βρίσκω και πολύ αργό.. Σε υπολογιστή όμως πρέπει να φορτίζει πιο αργά.

Επίσης όταν είμαι έξω βρίσκω ότι το αυτόματο δουλέυει καλά στη ρύθμιση φωτεινότητας με τον slider στο 50%.

Για οπουδήποτε αλλού εκτός Λονδίνου, οι 2 ώρες είναι καλά. Ιδανικά θα ήθελα φόρτιση 5% --> 100% σε μια ώρα επειδή είμαι απαιτητικός. Ναι, σε υπολογιστή φορτίζει πιο αργά. Ειδικά αν το χειρίζεσαι, εκεί είναι που οριακά ανεβαίνει το battery status.

Το αυτόματο που λες όντως κάνει δουλειά σε εξωτερικό χώρο. Στο μέσα είναι που εγώ έχω θέμα και δεν το μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Περί Μπαταρίας:

100% ---> 5%

Σε 3 ώρες και 25 λεπτά

100% brightness (το οποίο έπεσε αργότερα στο 75-80% λόγω θερμοκρασίας)

Battery Saver απενεργοποιημένο

Wi-Fi

Πρέπει να υπήρχαν κι άλλα apps στο background όπως fb, wechat, email client. Ενεργοποιημένο ήταν επίσης το icon του trustgo.

~7 λεπτά ένα casual fun game

~25 λεπτά youtube

~30 λεπτά τα games "can you escape" (τέσσερα συνολικά). Έπειτα έμειναν στο background

Κοντά 2 ώρες το game "Eternity Warriors 3" που απαιτεί internet connection. Εδώ από ένα σημείο και μετά αυξήθηκε λίγο η θερμοκρασία του κινητού και μπήκε limit στο maximum brightness.

Ό,τι απομένει από θέμα χρόνου ήταν τα διαλείμματα για φαγητό και τουαλέτα. Η οθόνη παρέμενε ανοικτή παράλληλα.

Τέλος, για να γεμίσει μέσω USB, από 14% (που είναι τώρα) χρειάζεται estimated 4h 53m (από το settings --> battery)

edit: Τώρα που είναι 16%, μου εμφανίζει estimated time to full charge: 5h 27m

βγάλε άκρη τώρα...

Σημαντικό edit

το bluetooth ήταν (από τύχη μάλλον) ενεργοποιημένο καθόλη την διάρκεια.

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] [MENTION=1446]Dolly[/MENTION]

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Για οπουδήποτε αλλού εκτός Λονδίνου, οι 2 ώρες είναι καλά. Ιδανικά θα ήθελα φόρτιση 5% --> 100% σε μια ώρα επειδή είμαι απαιτητικός. Ναι, σε υπολογιστή φορτίζει πιο αργά. Ειδικά αν το χειρίζεσαι, εκεί είναι που οριακά ανεβαίνει το battery status.

Το αυτόματο που λες όντως κάνει δουλειά σε εξωτερικό χώρο. Στο μέσα είναι που εγώ έχω θέμα και δεν το μπορώ.

Από ένα σημείο και μετά παίζουνε φυσικά όρια.. 1.8Α είναι ο φορτιστής της LG, δηλαδή 1800mA. Δηλαδή αφήνοντας εκτός απώλειες, σε μια ώρα φορτίζει μια μπαταρία 1800mAh πλήρως. Με αυτήν τη λογική το κινητό φορτίζει σε περίπου 2 ώρες όπως είναι και λογικό. Με φορτιστή 2.1A (2100mA) θα μπορούσες ίσως να φορτίσεις πλήρως σε λιγότερο από 2 ώρες. Κυκλοφορούν και φορτιστές 4+A αλλά δε ξέρω αν τους δέχονται όλες οι συσκευές. Δεδομένου ότι ήδη ζεστάινεται πολύ η υποδοχή κατά τη φόρτιση δε θα τους πρότεινα.

Επίσης το καλής ποιότητας καλώδιο παίζει ρόλο και χρησιμοποιώντας φθηνό κατά πάσα πιθανότητα χάνεις σε φόρτιση και μακροπρόθεσμα χαλάς τη συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Περί Μπαταρίας:

100% ---> 5%

Σε 3 ώρες και 25 λεπτά

100% brightness (το οποίο έπεσε αργότερα στο 75-80% λόγω θερμοκρασίας)

Battery Saver απενεργοποιημένο

Wi-Fi

Πρέπει να υπήρχαν κι άλλα apps στο background όπως fb, wechat, email client. Ενεργοποιημένο ήταν επίσης το icon του trustgo.

~7 λεπτά ένα casual fun game

~25 λεπτά youtube

~30 λεπτά τα games "can you escape" (τέσσερα συνολικά). Έπειτα έμειναν στο background

Κοντά 2 ώρες το game "Eternity Warriors 3" που απαιτεί internet connection. Εδώ από ένα σημείο και μετά αυξήθηκε λίγο η θερμοκρασία του κινητού και μπήκε limit στο maximum brightness.

Ό,τι απομένει από θέμα χρόνου ήταν τα διαλείμματα για φαγητό και τουαλέτα. Η οθόνη παρέμενε ανοικτή παράλληλα.

Καλή απόδοση θαρρώ.

Τέλος, για να γεμίσει μέσω USB, από 14% (που είναι τώρα) χρειάζεται estimated 4h 53m (από το settings --> battery)

edit: Τώρα που είναι 16%, μου εμφανίζει estimated time to full charge: 5h 27m

βγάλε άκρη τώρα...

Χρησιμοποιείς μαμα φορτιστή και μαμά καλώδιο; Αν ναι, άστο λίγο να πιάσει κλίση η καμπύλη φόρτισης και θα πέσει ο χρόνος. Χρησιμοποιεί νομίζω αλγόριθμο που κοιτάει τον μέσο όρο κλίσεων σε ένα set διάστημα πριν για να προβλέψει μελλοντική φόρτιση/αποφόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς μαμα φορτιστή και μαμά καλώδιο; Αν ναι, άστο λίγο να πιάσει κλίση η καμπύλη φόρτισης και θα πέσει ο χρόνος. Χρησιμοποιεί νομίζω αλγόριθμο που κοιτάει τον μέσο όρο κλίσεων σε ένα set διάστημα πριν για να προβλέψει μελλοντική φόρτιση/αποφόρτιση.

Ναι μαμά καλώδιο, συνδεδεμένο με USB 3.0 στο laptop.

Για τα άλλα που ανέφερες πριν. Δεν είμαι γνώστης με τα ρεύματα και τις τάσεις. Η πρίζα είναι αγγλική οπότε φαντάζομαι ο χρόνος φόρτισης πρέπει να διαφέρει από τις άλλες πρίζες.

22% τώρα και 5h estimated.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαμά καλώδιο, συνδεδεμένο με USB 3.0 στο laptop.

Για τα άλλα που ανέφερες πριν. Δεν είμαι γνώστης με τα ρεύματα και τις τάσεις. Η πρίζα είναι αγγλική οπότε φαντάζομαι ο χρόνος φόρτισης πρέπει να διαφέρει από τις άλλες πρίζες.

22% τώρα και 5h estimated.

Αυτή είναι πληροφορία κλειδί.

Από την σελίδα της wikipedia για το USB 3.0:

Max. current 900 mA

Για να το θέσω απλά:

Το κινήτό έχει μπαταρία των 3000mAh (που είναι μεγάλο capacity γενικά, το S5 για αντιπαραβολή έχει 2800mAh)

Για να γεμίσει πρέπει ο φορτιστής να "σπρώξει" τόσο ρεύμα στη μπαταρία.

Το λάπτοπ που χρησιμοποιείς στην καλύτερη περίπτωση σπρώχνει 900mA, δηλαδή σε μια ώρα 900mAh. Άρα για να γεμίσει τη μπαταρία θέλει 3000/900 = 3,4 ώρες δίχως απώλειες. Το καλώδιο εισάγει κάποιες απώλειες και μαζί με κάποιες θερμικές να το 5αωρο.

Ο μαμα φορτιστής έχει rating 1800mA δηλαδή θέλει 3000/1800=1,66 ώρες χωρίς απώλειες και με απώλειες γύρω στις 2+ ώρες. Με βάση τα νούμερα αυτά ο φορτιστής φορτίζει 2 φορες ακριβώς πιο γρήγορα από laptop με USB 3.0.

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα. Thanks για τα infos.

Το USB 2.0 πόσο mA έχει?

edit: Το βρήκα.

USB 2.0 500 mA

USB 1.0 150 mA

:T:

Και για του λόγου το αληθές, μαμά φορτιστής και μαμά καλώδιο (φόρτιση χωρίς χρήση):

PncmRgj.png

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στο Battery use details:

Screen: 40%

Eternity Warriors 3: 26%

Cell standby: 12%

Android System: 6%

Bluetooth: 3% (???)

Αλλά από ότι κατάλαβα δείχνει το consumption στις τρεις τελευταίες ώρες. Δεν το ήξερα για να τα κοιτάξω αμέσως μετά που έπεσε στο 5%

Σημαντικό edit

Είδα bluetooth 3%. Υποτίθεται ήταν απενεργοποιημένο. Θυμάμαι όμως το icon του υπήρχε όταν έπαιζα το game. Μου είχε κάνει εντύπωση γιατί το είχα απενεργοποιήσει παλαιότερα και μάλιστα έβγαλα το option από το dropdown menu (ή όπως το λένε). Λανθασμένα θεώρησα ότι ήταν κλειστό. Οπότε στις 3+ ώρες ήταν μεν ανοικτό αλλά δεν υπήρχε συσκευή bluetooth διαθέσιμη εδώ κοντά.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στο Battery use details:

Αλλά από ότι κατάλαβα δείχνει το consumption στις τρεις τελευταίες ώρες. Δεν το ήξερα για να τα κοιτάξω αμέσως μετά που έπεσε στο 5%

Έτσι και αλλιώς το γράφημα δείχνει το consumption και μπορείς να το βγάλεις και από μόνος σου. Καθε τετραγωνάκι στον οριζόντιο άξονα είναι 1 ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς το γράφημα δείχνει το consumption και μπορείς να το βγάλεις και από μόνος σου. Καθε τετραγωνάκι στον οριζόντιο άξονα είναι 1 ώρα.

Για τα details από κάτω αναφερόμουν. Εκτός αν σε εκείνο το section οι μετρήσεις είναι στη διάρκεια του "100% --> 5%"

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στο Battery use details:

Screen: 40%

Eternity Warriors 3: 26%

Cell standby: 12%

Android System: 6%

Bluetooth: 3% (???)

Αλλά από ότι κατάλαβα δείχνει το consumption στις τρεις τελευταίες ώρες. Δεν το ήξερα για να τα κοιτάξω αμέσως μετά που έπεσε στο 5%

Σημαντικό edit

Είδα bluetooth 3%. Υποτίθεται ήταν απενεργοποιημένο. Θυμάμαι όμως το icon του υπήρχε όταν έπαιζα το game. Μου είχε κάνει εντύπωση γιατί το είχα απενεργοποιήσει παλαιότερα και μάλιστα έβγαλα το option από το dropdown menu (ή όπως το λένε). Λανθασμένα θεώρησα ότι ήταν κλειστό. Οπότε στις 3+ ώρες ήταν μεν ανοικτό αλλά δεν υπήρχε συσκευή bluetooth διαθέσιμη εδώ κοντά.

Το bluetooth είναι bug της kitkat... Μπορεί να το δείχνει με μεγάλο ποσοστό αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει καταναλώσει ενέργεια.

Mobile

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.