Jump to content



LG G2


Alexopus6

Recommended Posts

[MENTION=7401]alexis2044[/MENTION] Τα μεγαλύτερα mA του φορτιστή, υπάρχει περίπτωση να προκαλέσουν μακροπρόθεσμα πρόβλημα στην μπαταρία;

Το κινητό έχει κύκλωμα ελέγχου που προστατεύει από υπερβολική τάση/ένταση. Τα 1.8Α του δικού του φορτιστή δεν προκαλούν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, δεδομένου ότι δεν ζεσταίνουν αισθητά τη μπαταρία κατά τη φόρτιση. Αν δε βιάζεσαι πολύ, πιο αργή φόρτιση ίσως να παρατείνει λίγο τη ζωή της μπαταρίας μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει κύκλωμα ελέγχου που προστατεύει από υπερβολική τάση/ένταση. Τα 1.8Α του δικού του φορτιστή δεν προκαλούν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, δεδομένου ότι δεν ζεσταίνουν αισθητά τη μπαταρία κατά τη φόρτιση. Αν δε βιάζεσαι πολύ, πιο αργή φόρτιση ίσως να παρατείνει λίγο τη ζωή της μπαταρίας μακροπρόθεσμα.

Το γνωρίζω αυτό, αναφερόμουν στη μεγάλη θερμοκασία του βύσματος κατά την φόρτιση. Ήδη μετά από μια πλήρη φόρτιση το βύσμα ανεβάζει αισθητά υψηλή θερμοκρασία, θεωρητικά μεγαλύτερο Amperage θα προκαλέσει μεγαλύτερες θερμικές απώλειες άρα υψηλότερη θερμοκρασία. Αυτό με ανησυχεί.

Με τον μαμά φορτιστή προφανώς και είσαι οκ.

Κατά κανόνα πάντως η υψηλή θερμοκρασία βλάπτει τις μπαταρίες λιθίου.

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία round 2

100% --> 20%

Usage on Battery:

22h 54m

Last 3 hours in use:

35% use

Cell standby 51%

Screen 29%

Android system 3%

Music 2%

Το τελευταίο τριωρο πήγα πρωινός μια βόλτα και ψαχνόμουν παράλληλα με διάφορες ρυθμίσεις εφαρμογών ενώ άκουγα μουσική. Καθόλου wi-fi ή mobile data όταν βγήκα. Σε αυτό το διάστημα, από ~56% πήγε ~20%. Με Battery Saver ενεργοποιημένο στο 30%. Το υπόλοιπο (100% --> 56% ήταν στην ουσία standby 20 ώρες, με wi-fi. Ελάχιστη χρήση σε αυτό το διάστημα)

Οι έχοντες nexus 5 μπορούν να ζηλέψουν την αυτονομία :p

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION] άλλαξε κινητό για το έξτρα ~10% battery level και να μπορείς να ξενυχτάς σαν άνθρωπος :p

Σε άλλα νέα (πάνω στο κινητό).

Τα (μαμα) ακουστικά του μου έβγαλαν λίγο την παναγία μέχρι να "κάτσουν". Σε κάθε βήμα έβγαιναν και με ανάγκασαν να τα βάλω πιο βαθιά (με ότι αυτό συνεπάγεται από θέμα υγείας).

Δεύτερον, η ένταση ήχου που βγάζουν είναι μέτρια. Στο τέρμα ο ήχος και δεν συγκρίνεται με κάτι "random" earphones των 11 λιρών από τα whsmith (βρετανική αλυσίδα πολυκαταστημάτων)

Από την άλλη, στα συν είναι τα έξτρα τρία κουμπάκια (συν mic) στο καλώδιο του ενός earphone

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία round 2

100% --> 20%

Usage on Battery:

22h 54m

Last 3 hours in use:

35% use

Cell standby 51%

Screen 29%

Android system 3%

Music 2%

Το τελευταίο τριωρο πήγα πρωινός μια βόλτα και ψαχνόμουν παράλληλα με διάφορες ρυθμίσεις εφαρμογών ενώ άκουγα μουσική. Καθόλου wi-fi ή mobile data όταν βγήκα. Σε αυτό το διάστημα, από ~56% πήγε ~20%. Με Battery Saver ενεργοποιημένο στο 30%. Το υπόλοιπο (100% --> 56% ήταν στην ουσία standby 20 ώρες, με wi-fi. Ελάχιστη χρήση σε αυτό το διάστημα)

Οι έχοντες nexus 5 μπορούν να ζηλέψουν την αυτονομία :p

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION] άλλαξε κινητό για το έξτρα ~10% battery level και να μπορείς να ξενυχτάς σαν άνθρωπος :p

Σε άλλα νέα (πάνω στο κινητό).

Τα (μαμα) ακουστικά του μου έβγαλαν λίγο την παναγία μέχρι να "κάτσουν". Σε κάθε βήμα έβγαιναν και με ανάγκασαν να τα βάλω πιο βαθιά (με ότι αυτό συνεπάγεται από θέμα υγείας).

Δεύτερον, η ένταση ήχου που βγάζουν είναι μέτρια. Στο τέρμα ο ήχος και δεν συγκρίνεται με κάτι "random" earphones των 11 λιρών από τα whsmith (βρετανική αλυσίδα πολυκαταστημάτων)

Από την άλλη, στα συν είναι τα έξτρα τρία κουμπάκια (συν mic) στο καλώδιο του ενός earphone

Ακοόγραμμα γρήγορα!

Εγώ τα έχω στο ~10% για να μην κουφαθώ :)

Κατά τα άλλα, θα σου πρότεινα εάν δεν το έχεις κάνει να παίξεις και με τα μικρότερα/μεγαλύτερα λαστιχένια βύσματα που έχει - εγώ τελικά κράτησα το μεσαίο μέγεθος αφού δοκίμασα και τα μικρά/μεγάλα. Κι εμένα μου ψιλοφεύγουν...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION] δε καταλαβα..ποσο screen on time εχεις ;

μου φαινονται λιγα τα νουμερα σου..

Τις ~23 ώρες στο "Usage on Battery" τις είδες? :p

Ουσιαστικά σε idle ήταν το κινητό για κανένα 20ωρο πριν βολτάρω και του κάνω casual χρήση για <3 ώρες. Οπότε λογικό το screen % να σου φαίνεται μικρό. Στο post #157 γράφω για 40% screen αλλά τα ποσοστά εκείνα τα δημοσίευσα πιο μετά, αφού το είχα βάλει να φορτίζει.

Συγκεκριμένα screen on time τώρα (με την μπαταρία να έχει φτάσει ~40%) είναι 4h 20m.

Θα το θυμάμαι να σου πω next time που θα ξαναπέσει η μπαταρία σε χαμηλά επίπεδα.

[MENTION=22342]minast[/MENTION] τα ξαναδοκίμασα τώρα που μπήκα σπίτι και τα έχω δίπλα δίπλα. Τελικά σχεδόν το ίδιο ακούγονται. Πριν ήμουν έξω με αρκετή φασαρία και αναγκάστηκα να υψώσω τον ήχο (για να μην ακούω τους γύρω μου). Δεν ξέρω αν υπάρχει επιπλέον ρύθμιση ήχου στο κινητό για την ένταση. Τα buttons του LG, τα buttons των ακουστικών και το sound level του Music app, φαίνεται να ταυτίζονται.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION] ναι βρε αυτο σου λεω..το 23 ωρες δε μου λεει κατι εφοσων οι 20 ειναι idle με wifi..

αρα ειχες 3 ωρες περιπου screen on.

μου εχει τυχει να εχω screen on 7.30 ωρες απο 100% και να ασχολουμαι..η να κλεινω με 1d 10 ωρες με 3-4 ωρες.

παντα μιλαω για 2g/3g/wifi , τσατ fb , sync ολα

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς 7μιση ώρες screen on μέχρι να αδειάσει με την χρήση που αναφέρεις?

Screen timeout έχεις βάλει καθόλου? :p

Screen on time σου είπα είχε 4μιση ώρες από την τελευταία φορά που ήταν 100% η μπαταρία.

ΥΓ. Και δώσε μου επιτέλους τα φώτα σου στο θέμα "φωτογραφία". Δυο φορές mention σε έχω κάνει στο άλλο thread!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION]

απλα ημουν δουλεια και δεν ειχε τπτ..τοταλ ηταν περιπου 10ωρες..:p

Υ.Γ γτ δεν εχω παρει κατι !?? στειλε μου πμ το λινκ η την ερωτηση που θες..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION]

απλα ημουν δουλεια και δεν ειχε τπτ..τοταλ ηταν περιπου 10ωρες..:p

Από 100% σε 5-10%?

[MENTION=7401]alexis2044[/MENTION] και δεν το ξήλωσες με το ρουτ? :p

Link to comment
Share on other sites

Συμμετρία, μάλιστα. Αλλά δεν μπορείς να βάλεις άλλο app εκεί μέσα? Αυτό ρωτάω

Πολύ μίσος για το google+ βρε! :p

Φοβάμαι επειδή έχει έλεγχο των επαφών μη μου χαλάσει το hangouts που διαχειρίζεται και τα sms και το χρησιμοποιώ ως υποκατάστατο του imessage (ερχόμενος από iphone) για όσους φίλους μου έχουν droid.

Link to comment
Share on other sites

Όχι κανένα μίσος. Εγώ ότι δεν το χρησιμοποιώ καθόλου, το αφαιρώ (ή το κάνω disable). Ας πούμε στο gmail app. Δεν μπορώ με τίποτα να βάλω extra e-mail account. Ε, δύο e-mail clients θα έχω??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.