Jump to content



LG G2


Alexopus6

Recommended Posts

Θήκη time. :)

Ήρθανε σήμερα οι Spigen Slim Armor και Nillkin Fresh Yellow.

Ξεκινάω με τη Spigen (19€):

bqZ1S9w.jpg

iErw8gF.jpg

Ox0DIjn.jpg

MmmiDMx.jpg

CHxHzr5.jpg

B22dwE6.jpg

Αγορασμένη από εδώ και επαληθευμένη με κωδικό στο επίσημο site ως αυθεντική.

Η Nillkin (7€):

S9vA7oy.jpg

TE9NVqs.jpg

w7mZvxK.jpg

aLd4Tmm.jpg

4GJhXZv.jpg

WlOoiJK.jpg

Αγορασμένη από εδώ.

Η γνώμη μου: Ξεκάθαρα πιο ποιοτική η Spigen από τη Nillkin. Η metal slate επίστρωση που διάλεξα είναι ματ και δεν κάνει δαχτυλιές (σίγουρα όχι όσο το γυαλίστερο πίσω μέρος του κινητού) και δε γλυστράει. Το σχέδιο της βοηθάει επίσης στο άνετο κράτημα και προσθέτει λίγο βάρος, δίνοντας στη συσκευή στιβαρότητα. Δεν αυξάνει για μένα πολύ το μέγεθος της συσκευής και επιπλέον τη βρίσκω και όμορφη. Από προστασία καλύπτει το κινητό από όλες τις πλευρές, και επιλέον έχει μαλακό καουτσούκ από μέσα που σίγουρα θα βοηθάει στη πτώση.

Η Nillkin είναι επίσης καλή για τα λεφτά της, σίγουρα όχι τόσο όμως όσο η Spigen. Highlight το παραθυράκι μπροστά, που όταν κλείνει ενεργοποιεί τις λειτουργίες Quickwindow. Δεν έχει ζελατίνα πάνω και είναι ουσιαστικά μια τρύπα. Δεν προστατεύεται δηλαδή η οθόνη σε εκείνο το σημείο. Κρύβει επίσης το led ενημερώσεων (διορθώνεται βέβαια ανοίγοντας μια τρυπούλα ίσως). Όπως φαίνεται στη τελευταία φωτό από πάνω, το κάτω μέρος του κινητού είναι εκτεθειμένο, παρόμοια και το πάνω. Δεν νομίζω ότι θα παρείχε πολύ καλή προστασία σε περίπτωση πτώσης. Σίγουρα όχι όσο η Spigen.

Και οι 2 θήκες έπαιξαν καλά με το tempered glass screen protector και δεν υπήρξε θέμα καν επαφής της θήκης με αυτά. Επίσης δεν υπήρξε πρόβλημα με τη πρόσβασή σε κάποιο port.

Η Spigen μάλλον θα είναι η καθημερινής χρήσης, ενώ τη nillkin θα την έχω για καμιά έξοδο. :p

Σχετικά με τον tempered glass...

Και μένα δεν καλύπτει πλήρως την πάνω δεξιά πλευρα της οθόνης αλλά σε μενα νομίζω ήτανε από λάθος τοποθέτησης. Παρα τάυτα, είναι ορατό το άνοιγμα μόνο υπό σχετικά μεγάλη γωνία και σε 90 μοίρες ( που είναι συνήθως όταν κοιτάει κανέις την οθόνη) ίσα που καταλαβαίνεις την ατέλεια. GV μάλλον έπεσες σε λάθος κομένο κομμάτι.

Υπό μεγάλη γωνία:

V8PTN8Y.jpg

σε 90 μοίρες:

wXI3IPo.jpg

Η άλλη πλευρά:

vWeAZNW.jpg

Απτά. :)

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

Αμα πεσει υπο γωνια τι να σε κανει το τζαμι?αμα πεσει με την μαπα κατι θα κανει πστευω. Δεν ξερω ομως παραπανω,απο το να μην εχεις καθολου....καλυτερα να βαλλεις!!!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αμα πεσει υπο γωνια τι να σε κανει το τζαμι?αμα πεσει με την μαπα κατι θα κανει πστευω. Δεν ξερω ομως παραπανω,απο το να μην εχεις καθολου....καλυτερα να βαλλεις!!!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννουσα υπο γωνία μονο το βλέπεις :p

Ακόμα και υπο γωνία να πέσει πάλι προστατεύει θαρρώ μιας και θα το "κρατήσει".

Link to comment
Share on other sites

Εννουσα υπο γωνία μονο το βλέπεις :p

Ακόμα και υπο γωνία να πέσει πάλι προστατεύει θαρρώ μιας και θα το "κρατήσει".

Δεν πηγαινε σε εσενα η απαντηση ρα!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[ROM][PORT][All Variants] -=- OptimusG3 Rom V1.0 -=-

Τι έχει κάνει η LG ρααααααααααα; Υποκλίνομαι. Έκανε την πιο cool / δεν θέλω να αλλάξω τίποτα / full customized rom, ΤΕΡΜΑ ΤΑΥΛΑ

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Το βάζω εδώ για μελλοντικό ρεφεράνς για όποιον το χρειαστεί.

Το σετ αντικατάστασης οθόνης μαζί με το γυαλί και digitizer το αγοράζουμε από εδώ:

http://www.etradesupply.com/lg-g2-d802-lcd-screen-and-digitizer-assembly-black-22044.html

και εμπεριέχει ό,τι χρειάζεται για την διόρθωση σπασίματος/βλάβης στην οθόνη/γραμμές λόγω υπερθέρμανσης κλπ. Κόστος με μεταφορικά για ελλάδα: 103$ ή 76€ (<100€ - Δεν περνάει και τελωνείο)

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

Είδα αυτό

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=hPFBA24dR1w]LG G2 Screen Repair & Disassemble - YouTube[/ame]

Αποφάσισα ότι θα το στείλω για repair. Δεν υπάρχει περίπτωση να τα κάνω όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρήγγειλα πριν λίγο από merimobiles το LG G L22 (japan) ...δεν ξέρω αν έκανα καλά σε σχέση με το S4 που έχω τώρα απλά το ράδιο μου είναι χρήσιμο όπως και η sd card (σε σχέση με το απλό LG G2)...Bέβαια η μπαταρία είναι μικρότερη και μη αποσπώμενη...

τι λέτε; έκανα καλά; να ακυρώσω την παραγγελία;

Επειδή είναι καπως μεγαλύτερο από το LGG2, θήκη που βρίσκουμε;

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα πριν λίγο από merimobiles το LG G L22 (japan) ...δεν ξέρω αν έκανα καλά σε σχέση με το S4 που έχω τώρα απλά το ράδιο μου είναι χρήσιμο όπως και η sd card (σε σχέση με το απλό LG G2)...Bέβαια η μπαταρία είναι μικρότερη και μη αποσπώμενη...

τι λέτε; έκανα καλά; να ακυρώσω την παραγγελία;

Επειδή είναι καπως μεγαλύτερο από το LGG2, θήκη που βρίσκουμε;

αυτες τις αψυχολόγητες αγορες ΠΟΤΕ μου δεν τις καταλαβα....

ταχατης τι κερδισες δλδ;

ακυρωσε την παραγγελεια ρε ανθρωπε και αγορασε ενα ελαφρως μεταχειρισμενο με 270 ευρω και εχε το κεφαλι σου ησυχο. αιντε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τέτοια βίτνεο και για S4/5 κλπ, πραγματικά όταν με 50€ αλλάζεις την οθόνη δεν βρίσκω λόγο να πάρεις το ρίσκο εκτός αν το έχεις φουλ. Ακόμα και γενικά "να πιάνουν τα χέρια σου"

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα πριν λίγο από merimobiles το LG G L22 (japan) ...δεν ξέρω αν έκανα καλά σε σχέση με το S4 που έχω τώρα απλά το ράδιο μου είναι χρήσιμο όπως και η sd card (σε σχέση με το απλό LG G2)...Bέβαια η μπαταρία είναι μικρότερη και μη αποσπώμενη...

τι λέτε; έκανα καλά; να ακυρώσω την παραγγελία;

Επειδή είναι καπως μεγαλύτερο από το LGG2, θήκη που βρίσκουμε;

Δεν έχει και εγγύηση στην Ελλάδα. Η LG Hellas θα σε διώξει αν πας :p

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ο Μακακας εκανα ΟΤΑ Update ενω εχω Root καταλαθος,το κινητο Brickare...

Μερικα χρησιμα λινκ:

[FIX] Installed TWRP and now you're stuck after OTA? - xda-developers

Lg G2 Firmware List

LG Flash Tool 2014 - The best way to Flash LG KDZ Rom - xda-developers

LG Software & tools Download

Τελος καλο ολα καλα,περασα την V20f..θα εμβαθινω περισσοτερο μολις τελειωσει η εξεταστικη και θα υπαρξει αναλογο ποστ.:p

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ο Μακακας εκανα ΟΤΑ Update ενω εχω Root καταλαθος,το κινητο Brickare...

Μερικα χρησιμα λινκ:

[FIX] Installed TWRP and now you're stuck after OTA? - xda-developers

Lg G2 Firmware List

LG Flash Tool 2014 - The best way to Flash LG KDZ Rom - xda-developers

LG Software & tools Download

Τελος καλο ολα καλα,περασα την V20f..θα εμβαθινω περισσοτερο μολις τελειωσει η εξεταστικη και θα υπαρξει αναλογο ποστ.:p

Δεν ξερω γιατι αλλα και εγω ειχα κανει ΟΤΑ με root αλλα επαιξε κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/mobile-computing/lg-g2-130038-13.html#post1063701445

Προσοχη με την αυθεντικη γιατι γρατσουναει τζαμι...

Απ' ότι διαβάζω και η μη αυθεντική κενό έχει, απλά είναι φθηνότερη από την original

Η Nillkin (7€):

S9vA7oy.jpg

TE9NVqs.jpg

w7mZvxK.jpg

aLd4Tmm.jpg

4GJhXZv.jpg

WlOoiJK.jpg

Αγορασμένη από εδώ.

Η Nillkin είναι επίσης καλή για τα λεφτά της, σίγουρα όχι τόσο όμως όσο η Spigen. Highlight το παραθυράκι μπροστά, που όταν κλείνει ενεργοποιεί τις λειτουργίες Quickwindow. Δεν έχει ζελατίνα πάνω και είναι ουσιαστικά μια τρύπα. Δεν προστατεύεται δηλαδή η οθόνη σε εκείνο το σημείο.

Άρα υποθέτω ότι flip μόνο με παραθυράκι βγαίνουν και μόνο με κενό παράθυρο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.