Jump to content



LG G2


Alexopus6

Recommended Posts

[MENTION=1086]Hero[/MENTION] ευχαριστημένος απο το κινητο?

Κινητό μέχρι τώρα ναι. Σήμερα άδεια σα πολύ γρήγορα τη μπαταρία σε σημείο να εύχομαι καλύτερα που δεν πήρα το s4.

Θα γράψω μερικά bullet points με random σχόλια που μου έρχονται τώρα

1) το Keyboard πιάνει τη μισή οθόνη και νιωθω την ανάγκη να το κάνω resize. Δεν ξέρω αν γίνεται. Στα settings Δεν βρήκα τίποτα. Δοκίμασα το trial του swift key αλλα δεν μου άρεσε το layout. Δεν ξέρω αν θέλω να πληρώσω για τέτοιο app. Ειδών αν

2) κατά λάθος πατιεται το home button όταν πληκτρολογώ. Επίσης βάζει μόνο του κεφαλαία γράμματα στην επόμενη λέξη όταν έχει.προηγηθεί μόνο κενό.

3) δοκίμασα να παίξω ένα παιχνιδάκι. Λίγα λεπτά ασχολήθηκα. Πολύ καλά γραφικά, smoothness, κτλ. Αναγκαζόμουν να κρατήσω πλάγια το κινητό και here's the catch. Επειδη χρησιμοποιούσα και τους δύο αντίχειρες στην οθόνη αφής, το υπόλοιπο μέρος.του χεριού κολλούσε στα πλαϊνά της συσκευής. Με λίγο άγγιγμα, ακάλυπτα ηχείο και ο ήχος μειωνόταν (πολυ) δραστικά.

4) ένας από το μαγαζί που το αγόρασα μου είπε ότι το turning page (πχ στο κεντρικό μενου) Είναι laggless σε σύγκριση με το note 3. Το επίβεβαιωσα ο ίδιος στο ίδιο κατάστημα.

5) Κάμερα πολύ ευχαριστημένος αλλά είμαι noob σε θέματα φωτός. Βίντεο.δεν.έχω τραβήξει ακόμα.

6) η μπαταρία γεμίζει πολύ αργά για τα γούστα μου. Όχι τίποτα άλλο αλλά σήμερα πρέπει να την άδειασα (το 65-70%) πολύ πιο γρήγορα από ότι παίρνει συνήθως να φουλαρει. Θετικό ότι έχει δυνατότητα battery saver Στο 30% και βλέπω κάνει δουλειά.

7)στην εφαρμογή lifelog Δεν δουλεύει το movement (steps κτλ). Δεν ξέρω τι φταίει αλλά σε άλλη εφαρμογή μια χαρά δουλεύουν τα στεπς.

8) συγκριτικά με iphone.που είχα, πολύ καλύτερο το access αρχείων μέσα στη συσκευή. Αν βρω τρόπο να το αναγνωρίσει και το unintuitive,ακόμα καλύτερα. Όχι δεν έχω Windows και δεν μπορώ να βάλω (long story)

9) Πρέπει να έχει καμωμένο πιξελ (είναι πολύ μικρό για να το διακρίνω από σκόνη μέσα στην οθονη). Μου είπαν θα μου το αλλάξουν.

10) τα buttons απο πίσω, ούτε κρύο ούτε ζέστη. Προσωπικά δεν τα πολυχρησιμοποιω. Γυρνάω τη θήκη και κλείνει η οθόνη.

11) γρήγορη μεταφορά ανάμεσα στα μενους και στις εφαρμογες. Κανένα παράπονο.

12) άπειρα settings/apps να ψάχνω και να το οργανώσω στα μέτρα μου.

13) όταν το συνδέω στο λάπτοπ για να το φροντίσω, παίρνω.μήνυμα ότι φορτίζει με λιγότερη ισχύη. Συνδεμενο σε usb 3 port Φυσικά. Δεν θυμάμαι να έχει τεράστια διαφορά από κανονική.πρίζα. πάντως τώρα που φορτίζει και το χειρίζομαι παράλληλα, αργεί απελπιστικά η φόρτωση.

Αυτά μου ήρθαν τώρα. Αν κάποιος έχει συγκεκριμένες ερωτήσεις, να απαντήσω!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 3, μόλις το ξανατεσταρα. Μόνο όταν καλύπτεται το ένα ηχείο, μειώνεται δραστικά ο ήχος..δεν ξέρω αν είναι intended το ένα ηχείο να βγάζει όλο τον ήχο. Για πείτε αν είναι φυσιολογικό ή κάποιο τεχνικό προβλημα

Link to comment
Share on other sites

προφανώς έχεις ένα speaker και το άλλο είναι για συμμετρία / κρύβει το mic

Αυτό είναι το νορμάλ στα κινητά τελευταίας τριετίας? Δεν ξέρω, ρωταω

Link to comment
Share on other sites

ναι λογικό είναι για να πετύχεις στερεοφωνική εικόνα απαιτείται εκτός του διαχωρισμού και μια σοβαρή απόσταση μεταξύ των ηχείων αλλιώς δεν έχει νοημα

βέβαια

καθως πλησιαζουμε στο μεγεθος κασετοφωνου μπορει να αρχισουν να παιζουν και στερεο

τα ιδια και με το iphone που είχες, ένα ηχειο ειχαν και το αλλο ηταν mic.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Κινητό μέχρι τώρα ναι. Σήμερα άδεια σα πολύ γρήγορα τη μπαταρία σε σημείο να εύχομαι καλύτερα που δεν πήρα το s4.

Θα γράψω μερικά bullet points με random σχόλια που μου έρχονται τώρα

1) το Keyboard πιάνει τη μισή οθόνη και νιωθω την ανάγκη να το κάνω resize. Δεν ξέρω αν γίνεται. Στα settings Δεν βρήκα τίποτα. Δοκίμασα το trial του swift key αλλα δεν μου άρεσε το layout. Δεν ξέρω αν θέλω να πληρώσω για τέτοιο app. Ειδών αν

2) κατά λάθος πατιεται το home button όταν πληκτρολογώ. Επίσης βάζει μόνο του κεφαλαία γράμματα στην επόμενη λέξη όταν έχει.προηγηθεί μόνο κενό.

3) δοκίμασα να παίξω ένα παιχνιδάκι. Λίγα λεπτά ασχολήθηκα. Πολύ καλά γραφικά, smoothness, κτλ. Αναγκαζόμουν να κρατήσω πλάγια το κινητό και here's the catch. Επειδη χρησιμοποιούσα και τους δύο αντίχειρες στην οθόνη αφής, το υπόλοιπο μέρος.του χεριού κολλούσε στα πλαϊνά της συσκευής. Με λίγο άγγιγμα, ακάλυπτα ηχείο και ο ήχος μειωνόταν (πολυ) δραστικά.

4) ένας από το μαγαζί που το αγόρασα μου είπε ότι το turning page (πχ στο κεντρικό μενου) Είναι laggless σε σύγκριση με το note 3. Το επίβεβαιωσα ο ίδιος στο ίδιο κατάστημα.

5) Κάμερα πολύ ευχαριστημένος αλλά είμαι noob σε θέματα φωτός. Βίντεο.δεν.έχω τραβήξει ακόμα.

6) η μπαταρία γεμίζει πολύ αργά για τα γούστα μου. Όχι τίποτα άλλο αλλά σήμερα πρέπει να την άδειασα (το 65-70%) πολύ πιο γρήγορα από ότι παίρνει συνήθως να φουλαρει. Θετικό ότι έχει δυνατότητα battery saver Στο 30% και βλέπω κάνει δουλειά.

7)στην εφαρμογή lifelog Δεν δουλεύει το movement (steps κτλ). Δεν ξέρω τι φταίει αλλά σε άλλη εφαρμογή μια χαρά δουλεύουν τα στεπς.

8) συγκριτικά με iphone.που είχα, πολύ καλύτερο το access αρχείων μέσα στη συσκευή. Αν βρω τρόπο να το αναγνωρίσει και το unintuitive,ακόμα καλύτερα. Όχι δεν έχω Windows και δεν μπορώ να βάλω (long story)

9) Πρέπει να έχει καμωμένο πιξελ (είναι πολύ μικρό για να το διακρίνω από σκόνη μέσα στην οθονη). Μου είπαν θα μου το αλλάξουν.

10) τα buttons απο πίσω, ούτε κρύο ούτε ζέστη. Προσωπικά δεν τα πολυχρησιμοποιω. Γυρνάω τη θήκη και κλείνει η οθόνη.

11) γρήγορη μεταφορά ανάμεσα στα μενους και στις εφαρμογες. Κανένα παράπονο.

12) άπειρα settings/apps να ψάχνω και να το οργανώσω στα μέτρα μου.

13) όταν το συνδέω στο λάπτοπ για να το φροντίσω, παίρνω.μήνυμα ότι φορτίζει με λιγότερη ισχύη. Συνδεμενο σε usb 3 port Φυσικά. Δεν θυμάμαι να έχει τεράστια διαφορά από κανονική.πρίζα. πάντως τώρα που φορτίζει και το χειρίζομαι παράλληλα, αργεί απελπιστικά η φόρτωση.

Αυτά μου ήρθαν τώρα. Αν κάποιος έχει συγκεκριμένες ερωτήσεις, να απαντήσω!

1) Δόκίμασε και το δωρεάν Touchpal αν θέλεις. Αν θυμάμαι καλά, το stock επιτρέπει και one-handed χειρισμό (στο πηγαίνει από τη μία ή την άλλη άκρη της οθόνης)

2) Βλ. 1. Επίσης (στα λόγια του αείμνηστου Jobs) το κρατάς λάθος :D

5) Η φωτογραφική δεν είναι κακή, αλλά δεν είναι και η καλύτερη. Το βασικό μειονέκτημα προς το παρόν (αν και κυκλοφορούν κάποιες βελτιώσεις από τρίτους) είναι σχετικά αργή εστίαση με χαμηλό φωτισμό

6) Ο φορτιστής του είναι 1.8Α και χρειάζεται περίπου 1.5h, οπότε με τα 500mA του USB χρειάζεται υπομονή :)

8) uninituitive = Ubuntu?

How To Properly Mount Android 4.0+ Devices In Ubuntu Using Go-mtpfs ~ Web Upd8: Ubuntu / Linux blog

13) Βλ. 6

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν είναι θέμα "πάχους" αλλα θέμα "ύψους".

2) Είτε αυτό, είτε τα δάχτυλα μου είναι λίγο φουσκωμένα (if you know what i mean :p )

5) Ναι. Προσωπικά με καλύπτει.

6) Εδώ θα σου πω τι έγινε. Το παραπάνω post το έγραφα από το κινητό και το είχα να φορτίζει μέσο laptop. Πρέπει να έπαιξε επιπλέον ρολο το γεγονός ότι υπήρχαν apps στο background. E λοιπόν παρόλο που μου πήρε κάμποσοι ώρα να γράψω τι δημοσίευση, μην σου πω ότι το ποσοστό μπαταρίας έπεφτε κιόλας. Ενδεικτικά από ~17% πρέπει να ανέβηκε στα ~20% (με το ζόρι) και να ξαναγύρισε στα 16-18%. Δεν θυμάμαι ακριβή νούμερα αλλα πρέπει να έφαγα τουλάχιστον κανένα 40λεπτό να γράψω το post. Αργότερα το έβαλα στη πρίζα και έκλεισα μερικά background apps. Ευχαριστήθηκα φόρτιση :p

8) Lol ναι. ουμπούντου. Τα έχει παίξει ο εσωτερικός κι επειδή είμαι σε μετακινήσεις, έχω ουμπούντου σε εξωτερικό δίσκο και κάνω boot από εκεί. Τη για το link. Θα το δω όταν βρω χρόνο.

13) Ναι έχει διαφορα στη πρίζα. Απλά δεν υπήρχε πρίζα τη δεδομένη στιγμή.

PS. Greeklish to Greek translator

Link to comment
Share on other sites

Να μπω και γω στο κλαμπ; :D

VGyhhmr.jpg

4.4.2 Build 80220D (χειροκινητα περασμένη η τελευταία build, γιατί αν είναι να περιμένουμε απτήν LG...)

H οθόνη είναι θέαμα (πόσο πιο μικρά bezels; ). Η μπαταρία σπέρνει. Το κινητό είναι εξαιρετικά γρήγορο. Ερχόμενος από iphone 4S.. I are goddamn impressed.

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

9) Πρέπει να έχει καμωμένο πιξελ (είναι πολύ μικρό για να το διακρίνω από σκόνη μέσα στην οθονη). Μου είπαν θα μου το αλλάξουν.

Τελικά την άλλαξα την συσκευή. Μου βρήκαν ίδιο promotional box με το δωρεάν case.

Link to comment
Share on other sites

Να μπω και γω στο κλαμπ; :D

VGyhhmr.jpg

4.4.2 Build 80220D (χειροκινητα περασμένη η τελευταία build, γιατί αν είναι να περιμένουμε απτήν LG...)

H οθόνη είναι θέαμα (πόσο πιο μικρά bezels; ). Η μπαταρία σπέρνει. Το κινητό είναι εξαιρετικά γρήγορο. Ερχόμενος από iphone 4S.. I are goddamn impressed.

I will kill youuuu το παιρνω κ εγω απο βδομαδα! :D

Link to comment
Share on other sites

Να μπω και γω στο κλαμπ; :D

VGyhhmr.jpg

4.4.2 Build 80220D (χειροκινητα περασμένη η τελευταία build, γιατί αν είναι να περιμένουμε απτήν LG...)

H οθόνη είναι θέαμα (πόσο πιο μικρά bezels; ). Η μπαταρία σπέρνει. Το κινητό είναι εξαιρετικά γρήγορο. Ερχόμενος από iphone 4S.. I are goddamn impressed.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9v4CFjrjBxc]Lethal Weapon 2 - You're Blek - He's Blek - YouTube[/ame]

Βάλε και κάνα χρωματάκι ρε μάστορα να το χαρείς, δεν είναι AMOLED η οθόνη :)

Link to comment
Share on other sites

Να μπω και γω στο κλαμπ; :D

VGyhhmr.jpg

4.4.2 Build 80220D (χειροκινητα περασμένη η τελευταία build, γιατί αν είναι να περιμένουμε απτήν LG...)

H οθόνη είναι θέαμα (πόσο πιο μικρά bezels; ). Η μπαταρία σπέρνει. Το κινητό είναι εξαιρετικά γρήγορο. Ερχόμενος από iphone 4S.. I are goddamn impressed.

Καλορίζικο!

Μεγάλη η διαφορά στο μέγεθος της οθόνης, να ξέρεις η μεγαλύτερη συνηθίζεται εύκολα, η μικρότερη παίρνει περισσότερο!

*για εκείνο τον καφέ πότε θα πάμε :p

Βάλε και κάνα χρωματάκι ρε μάστορα να το χαρείς, δεν είναι AMOLED η οθόνη :)

Ε βρε από iphone έκανε την μετάβαση το παιδί, θα τα μάθει και αυτά :p

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κι εγω κατοχος εδω και 10 μερες.

αναμικτα συναισθηματα μετα απο τοσα samsung :hehe:

Η μπαταρια προερχόμενος απο note2 δεν με εντυπωσιαζει αλλα για το μεγεθος του κινητου ειναι σουπερ

Καμια ωραια θηκη που να αξιζει απο αμαζον εχετε δει γιατι θα ειμαι ΠΣΚ Λoνδινο να μην δινω μεταφορικα τσαμπα? :D

Link to comment
Share on other sites

κι εγω κατοχος εδω και 10 μερες.

αναμικτα συναισθηματα μετα απο τοσα samsung :hehe:

Η μπαταρια προερχόμενος απο note2 δεν με εντυπωσιαζει αλλα για το μεγεθος του κινητου ειναι σουπερ

Καμια ωραια θηκη που να αξιζει απο αμαζον εχετε δει γιατι θα ειμαι ΠΣΚ Λoνδινο να μην δινω μεταφορικα τσαμπα? :D

Είχα πάρει Gel θήκη του ενός ευρώ και φλιπ με παραθυράκι. Η φλιπ δεν βόλεψε. Ήθελες 2 δευτερόλεπτα παραπανω για να διπλώσεις την πρόσοψη όταν σε καλούσαν. Αν βιαζόσουν/είχες ένα χέρι διαθέσιμο μπορεί να έφευγε και κανένα κινητό στον αέρα. Τελικά κατέληξα με την απλή Gel.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω κατοχος εδω και 10 μερες.

αναμικτα συναισθηματα μετα απο τοσα samsung :hehe:

Η μπαταρια προερχόμενος απο note2 δεν με εντυπωσιαζει αλλα για το μεγεθος του κινητου ειναι σουπερ

Καμια ωραια θηκη που να αξιζει απο αμαζον εχετε δει γιατι θα ειμαι ΠΣΚ Λoνδινο να μην δινω μεταφορικα τσαμπα? :D

Εδώ και καιρό φορούσα μια από τα μαγαζιά τριγύρω από την ομόνοια. Του κιλού. Πριν μια βδομάδα πήρα γνήσιο bumber σε μια προσφορά που το βρήκα 10 ευρώ. Έμεινε με αυτό. Έχει και κάτι σαν καρούμπαλο για να προστατεύει την κάμερα

Sent from my SM-T320 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και κάνα χρωματάκι ρε μάστορα να το χαρείς, δεν είναι AMOLED η οθόνη :)

Ε βρε από iphone έκανε την μετάβαση το παιδί, θα τα μάθει και αυτά :p

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Βρε σεις Blek μαρεσει γιατί με τα τόσο στενά blek bezel κάνει το κινητο σα να είναι οθόνη όλο. :p Δοκιμάστε το!

Όσο για χρώμα.. αυτό στη λοκσκριν:

AeJfEPb.jpg

Καλορίζικο!

Μεγάλη η διαφορά στο μέγεθος της οθόνης, να ξέρεις η μεγαλύτερη συνηθίζεται εύκολα, η μικρότερη παίρνει περισσότερο!

Μερσί!

Δεν με ενοχλεί πλέον καθόλου, μπορώ να πω τη συνήθισα. Πήγα να κάνω ενα restore στο 4S και μου φαινόταν παιδικό παιχνιδάκι... :p

κι εγω κατοχος εδω και 10 μερες.

αναμικτα συναισθηματα μετα απο τοσα samsung :hehe:

Η μπαταρια προερχόμενος απο note2 δεν με εντυπωσιαζει αλλα για το μεγεθος του κινητου ειναι σουπερ

Καμια ωραια θηκη που να αξιζει απο αμαζον εχετε δει γιατι θα ειμαι ΠΣΚ Λoνδινο να μην δινω μεταφορικα τσαμπα? :D

Θήκη έχω παραγγείλει εγώ τη [ame=http://www.amazon.co.uk/SPIGEN-Protective-Sprint-T-Mobile-International/dp/B00ELMXYAG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1399411454&sr=8-1&keywords=lg+g2+spigen]Spigen Slim Armor[/ame] από Amazon. Δίνει λίγο στο μέγεθος του κινητού από ότι έχω διαβάσει αλλά είναι πολύ καλοφιαγμένη και προστατεύει καλά (Προσοχή, η Metal Slate μόνο είναι Ματ, οι άλλες είναι γυαλιστερές και είναι fingerprint magnets). Μετά από τα βιντεάκια τρόμου που είδα στο tube (drop tests) είπα να πάρω κάτι που θα το κάνει να αντέξει έστω και κανα 2 πτώσεις. Ανάμεσα στην χελώνα την Otterbox και την ψεύτικη και πανάκριβη της LG με το παραθυράκι, νομίζω είναι ό,τι πρέπει. Θα πω εντυπώσεις αφού την παραλάβω σε λίγες μέρες.

Και μια που είπα αυθεντική LG, προσοχή σε όσους θέλουν να την πάρουν/έχουν. Εκτός του ότι είναι πανάκριβη και παρέχει μηδέν προστασία, διάβασα online ότι το παραθυράκι έχει υλικό γύρω του που σημαδεύει την οθόνη... Τραγικό.

Αυτά τα ολίγα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι είναι πανάκριβη και παρέχει μηδέν προστασία, διάβασα online ότι το παραθυράκι έχει υλικό γύρω του που σημαδεύει την οθόνη... Τραγικό.

Εννοείς γρατζουνιές κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.