Jump to content



AMD R9 280X - Ποια απ' όλες?


qbiefox

Recommended Posts

Όσο εσείς παίζεται με τα Hawaii σας, εγώ λέω να πάρω καμιά γερό-Tahiti. Οι κάρτες θα χρησιμοποιηθούν για OpenCL development και mining (ναι είμαι από αυτούς που μισείτε εσείς οι gamers :p), οπότε το μόνο που με ενδιαφέρει είναι: α. να είναι αθόρυβες και β. να πηγαίνουν καλά οι μνήμες.

Απ ότι είδα οι τιμές για τις 280X εδώ (UK) έχουν τραγικό range, από 220 μέχρι πάνω από 300. Μιας και το θεωρώ κοροϊδία να δώσω 40+% πάνω για το ίδιο πράγμα, έχω μπανίσει τις εξής καρτούλες:

1. Amazon - Sapphire - 220 λίρες

[ame=http://www.amazon.co.uk/Sapphire-GDDR5-Retail-Pci-E-Graphics/dp/B00FOQZZAK/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1391211552&sr=8-3&keywords=radeon+r9+280x]Sapphire AMD R9 280X 3GB 384 Bit GDDR5 OC Full Retail Pci-E Graphics Card: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

2. Dabs - Gigabyte - 224 λίρες

Gigabyte AMD Radeon R9 280X 1000MHz 3GB PCI-Express 3.0 HDMI Windforce 3X OC (GV-R928XOC-3GD) - dabs.com

3. Overclockers - MSI - 230 λίρες

MSI Radeon R9 280X Gaming Edition LE 3072MB GDDR5 PCI-Express Graphics Card [R9 280X GAMING 2G LE]

4. Novatech - Powercolor - 230 λίρες

PowerColor Radeon R9 280X TurboDuo OC 3GB GDDR5 | AXR9 280X 3GBD5-T2DHE/OC

5. Pixmania - Sapphire Tri X - 240 λίρες

SAPPHIRE TECHNOLOGY R9 280X OC (UEFI) - 3 GB GDDR5 - PCI-Express - graphics card | Pixmania

Νομίζω ότι πιο πολύ κλίνω σε 1-3-5. Τι προτείνετε εσείς? Υπάρχουν διαφορές ή τζάμπα το ψάχνω? Ξέρουμε καθόλου τι μνήμες χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία? Πόσα power phases έχει η κάθε κάρτα? Για βοηθάτε όσοι το έχετε ψάξει το θέμα, γιατί εγώ έχω καιρό να ασχοληθώ με την αγορά :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Όσο εσείς παίζεται με τα Hawaii σας, εγώ λέω να πάρω καμιά γερό-Tahiti. Οι κάρτες θα χρησιμοποιηθούν για OpenCL development και mining (ναι είμαι από αυτούς που μισείτε εσείς οι gamers :p), οπότε το μόνο που με ενδιαφέρει είναι: α. να είναι αθόρυβες και β. να πηγαίνουν καλά οι μνήμες.

Απ ότι είδα οι τιμές για τις 280X εδώ (UK) έχουν τραγικό range, από 220 μέχρι πάνω από 300. Μιας και το θεωρώ κοροϊδία να δώσω 40+% πάνω για το ίδιο πράγμα, έχω μπανίσει τις εξής καρτούλες:

1. Amazon - Sapphire - 220 λίρες

Sapphire AMD R9 280X 3GB 384 Bit GDDR5 OC Full Retail Pci-E Graphics Card: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

2. Dabs - Gigabyte - 224 λίρες

Gigabyte AMD Radeon R9 280X 1000MHz 3GB PCI-Express 3.0 HDMI Windforce 3X OC (GV-R928XOC-3GD) - dabs.com

3. Overclockers - MSI - 230 λίρες

MSI Radeon R9 280X Gaming Edition LE 3072MB GDDR5 PCI-Express Graphics Card [R9 280X GAMING 2G LE]

4. Novatech - Powercolor - 230 λίρες

PowerColor Radeon R9 280X TurboDuo OC 3GB GDDR5 | AXR9 280X 3GBD5-T2DHE/OC

5. Pixmania - Sapphire Tri X - 240 λίρες

SAPPHIRE TECHNOLOGY R9 280X OC (UEFI) - 3 GB GDDR5 - PCI-Express - graphics card | Pixmania

Νομίζω ότι πιο πολύ κλίνω σε 1-3-5. Τι προτείνετε εσείς? Υπάρχουν διαφορές ή τζάμπα το ψάχνω? Ξέρουμε καθόλου τι μνήμες χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία? Πόσα power phases έχει η κάθε κάρτα? Για βοηθάτε όσοι το έχετε ψάξει το θέμα, γιατί εγώ έχω καιρό να ασχοληθώ με την αγορά :)

3 ή 5 θα πηγαινα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Η MSI είναι η μόνη με 3 χρόνια εγγύηση, αλλά σίγουρα δεν σε αφήνει να βγάλεις την ψύκτρα (για καμια αλλαγή πάστας εν καιρώ), μιας και έχει αυτοκόλλητο πάνω σε βίδα. Στις υπόλοιπες δεν ξέρω τι γίνεται. Ξέρει κανείς ποια είναι η πολιτική της κάθε εταιρίας με τις εγγυήσεις?

Να φανταστώ ότι τι μνήμες χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία και πόσα phases έχει στα vrm, δεν έχει ψαχτεί κανένας?

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο της αγοράς από Ελλάδα το έχεις αποκλείσει?Το ρωτάω αυτό γιατί 299 την βρίσκεις από αξιοπρεπές κατάστημα Msystems.gr - Προϊόντα - Asus Radeon R9 280X-DC2T-3GD5 3GB και οι έξω με 240 λίρες βγαίνουν 292€ περίπου όπως βλέπω τώρα από τις ισοτιμίες.

Edit.. αν είναι να πάρεις για το vfm περισσότερο στις 220-230 λίρες είναι οκ και θα σου πρότεινα τις sapphire dual x, αλλά αν σου χρεώσουν +20 μεταφορικά δεν ξέρω αν τελικά κερδίζεις χρήματα στην τσέπη.

Είδα και την διαθεσιμότητα..τραγική απλά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται να αγοράσω από ελλάδα, γιατί αν πάρω τέτοια απόφαση, την κάρτα θα την πάρω το πασχα. Και στην τελική, δεν νομίζω ότι η Asus έχει κάτι το τόσο τρομερό απέναντι στη Sapphire ή την MSI.

PS: Amazon pixmania δεν χρεώνουν μεταφορικά νομίζω, και όσοι χρεώνουν πόσο να ναι? 5-10 λίρες...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται να αγοράσω από ελλάδα, γιατί αν πάρω τέτοια απόφαση, την κάρτα θα την πάρω το πασχα. Και στην τελική, δεν νομίζω ότι η Asus έχει κάτι το τόσο τρομερό απέναντι στη Sapphire ή την MSI.

PS: Amazon pixmania δεν χρεώνουν μεταφορικά νομίζω, και όσοι χρεώνουν πόσο να ναι? 5-10 λίρες...

όχι δεν έχει διαφορές θα συμφωνήσω,δεν ξέρω για τις μνήμες όπως αναρωτιέσαι κι εσύ μόνο. Πιστεύω oi dual x είναι η καλύτερη περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα ψύξης της MSI είναι σε δική του κατηγορία σε επίπεδα θορύβου πάντως.. Είχε παραθέσει κάποτε ο [MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] ένα συγκριτικό του γερμανικού tomshardware, αν μπορεί να το ξαναβρεί..

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα ψύξης της MSI είναι σε δική του κατηγορία σε επίπεδα θορύβου πάντως.. Είχε παραθέσει κάποτε ο [MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] ένα συγκριτικό του γερμανικού tomshardware, αν μπορεί να το ξαναβρεί..

280x noise tests

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται να αγοράσω από ελλάδα, γιατί αν πάρω τέτοια απόφαση, την κάρτα θα την πάρω το πασχα. Και στην τελική, δεν νομίζω ότι η Asus έχει κάτι το τόσο τρομερό απέναντι στη Sapphire ή την MSI.

PS: Amazon pixmania δεν χρεώνουν μεταφορικά νομίζω, και όσοι χρεώνουν πόσο να ναι? 5-10 λίρες...

Και όμως έχει!!

Η MSI είναι η μόνη με 3 χρόνια εγγύηση, αλλά σίγουρα δεν σε αφήνει να βγάλεις την ψύκτρα (για καμια αλλαγή πάστας εν καιρώ), μιας και έχει αυτοκόλλητο πάνω σε βίδα. Στις υπόλοιπες δεν ξέρω τι γίνεται. Ξέρει κανείς ποια είναι η πολιτική της κάθε εταιρίας με τις εγγυήσεις?

Να φανταστώ ότι τι μνήμες χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία και πόσα phases έχει στα vrm, δεν έχει ψαχτεί κανένας?

Oι μνήμες που παίζουν τώρα είναι Samsung/Elpida...

Άμα πραγματικά σε νοιάζουν τα power phases και η ποιότητα των vrms έχεις φύγει για ASUS! Δεν το λέω επειδή έχω ASUS απλά τα "πραγματικά" custom PCBs ξέχωρα απο το cooler που ο καθένας μπορεί να βάλει τα φτιάχνει η ASUS!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια με τα χρήματα που παίρνω 2 ASUS, παίρνω 3 Sapphire. Κερατιάτικα δεν πληρώνω... Γιατί και 5% καλύτερη να είναι, δεν δικαιολογεί με τπτ το 50% πάνω σε τιμή.

Sapphire και MSI φαντάζουν ως οι πιο λογικές επιλογές νομίζω :)

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.amazon.fr/Sapphire-11221-00-20G-Carte-graphique-Express/dp/B00FL8H57W/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1391492216&sr=8-3&keywords=280x#productDetails]Sapphire 11221-00-20G Carte graphique AMD R9 280X 870 MHz 3072 Mo PCI Express: Amazon.fr: Informatique[/ame]

αυτη σε χαλαει στα 235 ευρω και 12 ευρω μεταφορικα?

Link to comment
Share on other sites

Η MSI είναι η μόνη με 3 χρόνια εγγύηση, αλλά σίγουρα δεν σε αφήνει να βγάλεις την ψύκτρα (για καμια αλλαγή πάστας εν καιρώ), μιας και έχει αυτοκόλλητο πάνω σε βίδα. Στις υπόλοιπες δεν ξέρω τι γίνεται. Ξέρει κανείς ποια είναι η πολιτική της κάθε εταιρίας με τις εγγυήσεις?

Να φανταστώ ότι τι μνήμες χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία και πόσα phases έχει στα vrm, δεν έχει ψαχτεί κανένας?

Αν είναι μόνο το αυτοκόλλητο της βίδας που σε κολλάει για την msi,να σε βοηθήσω λέγοντας σου οτι με λίγο βαμβάκι,ένα μυτοτσίμπιδο κ με προσεχτικές κινήσεις,η βίδα λύνει αμέσως με το αυτοκολλητάκι ατσαλάκωτο.Εχει γίνει στην δική μου Lightning.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.