Jump to content



Intel 4790K (batch num και λοιπα)


Recommended Posts

Καλοριζικοι οι μπουμπουνες σας παιδες.

Εγω παντως δεν βλεπω να εφτιαξαν κατι σχετικα με το IHS.

Ενα run εδω με τον δικο μου 4770 στα μαμα του ξεβρακωτος.

14543848454_0f4d354eea_z.jpg

Αν εβλεπα παρομοιες θερμοκρασιες απο τον 4790 θα τον τιμουσα οχι για τις διαφορες του απο τον 4770 οσο για την φρεσκαδουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 285
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγω παντως δεν βλεπω να εφτιαξαν κατι σχετικα με το IHS.

Κατι βελτιωσανε Γιαννη...

Ειναι καμια ~10αρια βαθμους περιπου κατω απο τον 4770κ.

Απλα απο οτι φαινεται, αν ξεβρακωσεις τον 4770Κ τοτε πραγματικα οι θερμοκρασιες πιανουν πατο!

Ειναι τεραστια η διαφορα θερμοκρασιων 4770κ vs delided 4770k!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Κατι βελτιωσανε Γιαννη...

Ειναι καμια ~10αρια βαθμους περιπου κατω απο τον 4770κ.

Απλα απο οτι φαινεται, αν ξεβρακωσεις τον 4770Κ τοτε πραγματικα οι θερμοκρασιες πιανουν πατο!

Ειναι τεραστια η διαφορα θερμοκρασιων 4770κ vs delided 4770k!

Μην παίρνεις ως δεδομένο τις διάφορες που ειδες από δυο μπουμπούνες.

Τα run των παιδιών εδώ με τα cpuδακια ξεβράκωτα θα ήταν άνετα 20 βαθμούς κάτω.

Tο ρευμα παντως στο auto δινει απλοχερα.

Καπως καλυτερες θερμοκρασιες στα 4.4 με offset -0.050 που σε full load το μεταφραζει σε 1.149v. Ισως να μπορει και με λιγοτερα, θα συνεχισω δοκιμες και θα ποσταρω.

Παντως ρε μαν [MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] αυτο το LinX 0.6.5 το σκιζει το cpu.

Στο IBT εχω μεσο ορο 5C λιγοτερα στα ιδια settings.

attachment.php?attachmentid=62795&stc=1&d=1404067927attachment.php?attachmentid=62794&stc=1&d=1404067927

τελικά τα ιδια σκ@τ@ ειναι και ο δικος μου

γιατι ειμαι με θερμοκρασία δωματίου 28.6 χωρίς A/C

αρα παιζει να ειναι και χειροτερος

4770k-12107.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν παίζει τόσο ρόλο αν ο kakao έχει υδρόψυξη.

Ο 3770 του kakao έχει 300mhz μικρότερη επεξεργαστική ικανότητα,από τον 4790,σε clock to clock.

Άρα για να γίνει η σύγκριση θα πρέπει ο kakao να τον πάει στα 4,7 με όποιο ρεύμα του ζητήσει για να βγάλει το τεστ και τότε θα δούμε την σύγκριση με ίδια ικανότητα.Νομίζω ότι οι βαθμοί θερμοκρασίας θα είναι περίπου ίδιοι.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν παίζει τόσο ρόλο αν ο kakao έχει υδρόψυξη.

Ο 3770 του kakao έχει 300mhz μικρότερη επεξεργαστική ικανότητα,από τον 4790.

Άρα για να γίνει η σύγκριση θα πρέπει ο kakao να τον πάει στα 4,7 με όποιο ρεύμα του ζητήσει για να βγάλει το τεστ και τότε θα δούμε την σύγκριση με ίδια ικανότητα.Νομίζω ότι οι βαθμοί θα είναι ίδιοι.

εγώ έχω παρατηρήσει σε 2 διαφορετικούς 4770k με ίδια ψύξη ο ένας να βαράει 100αρια σε prime στα 1,23V 4,5 και ο άλλος να μην ξεπερνάει τουε 90, πάντα σε prime, με 1,3V στα 4,3. Δεν έχουν όλοι οι 4770k την ίδια θερμική συμπεριφορά στα ίδια volts.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω παρατηρήσει σε 2 διαφορετικούς 4770k με ίδια ψύξη ο ένας να βαράει 100αρια σε prime στα 1,23V 4,5 και ο άλλος να μην ξεπερνάει τουε 90, πάντα σε prime, με 1,3V στα 4,3. Δεν έχουν όλοι οι 4770k την ίδια θερμική συμπεριφορά στα ίδια volts.

Οπωσδήποτε το κάθε τσιπάκι έχει τη δική του συμπεριφορά.Δεν έχει πει κανένας το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

με το watercooling της υπογραφης και ενα EK αντι του Eleven κανω δουλεια ?

η να παρω ενα τετοιο ? Swiftech H220 - CPU Liquid Cooling Systems CPU Cooler VGA Water Block Heatsink Pump Radiator Heat Exchanger Kit το οποιο δεν θελει και κοψιμο το κουτι ?( εχω αλλο στακερ απείραχτο για το νεο pc)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14427]BloodMage[/MENTION] Βλεπω αυτοι οι 4790κ θα μας κανουν να ξεβρακωσουμε ολους τους 4770κ:hehe:

Καθαρισμος κυκλωματος W/C σημερα, φρεσκα νερακια και ο 4770κ...χωρις ξεβρακωμα στα 4,4ghz:p

attachment.php?attachmentid=62844&stc=1&d=1404251311

post-11419-1416078562,0401_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ένας 4790Κ που θα πηγαίνει ξεβράκωτος (στα αγγούρια οχι πάντως, στα 4,8 άνετα :D )

Με το IHS soldered, πλεον, στο cpu die.. good luck σε οποιον παει να τον ξεβρακωσει, γιατι θα παρει στο χερι και το die μαζι. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.