Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

πριν 17 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Σήμερα στη γιατρό, έφερε η κουβέντα το ότι είμαι από Θεσσαλονίκη. Είχε μια βοηθό η γιατρός, η οποία έμενε εκεί. Όμως είναι από Σιδηρόκαστρο. Τυχαίνει να είναι και η νονά μου από εκεί. 

Την ρώτησα αν την γνωρίζει και ήταν συμμαθήτριες και φίλες (60+ χρονών είναι τώρα). 

What are the bloody odds ? :hehe: 

Σιδηρόκαστρο?? Αμα μου πεις που μενει η νονα σου θα σου πω αν την ξερω. 

What are the odds? :hehe:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Σιδηρόκαστρο?? Αμα μου πεις που μενει η νονα σου θα σου πω αν την ξερω. 

What are the odds? :hehe:

 

Δε θυμάμαι που έμενε, μόνο ότι ο πατέρας της είχε ένα ζαχαροπλαστείο στην πλατεία (? ) του χωριού! Πριν πολλάααααα χρόνια όμως! 

πριν 7 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Καλή επιτυχία φίλε μου. Όλα καλά θα πάνε. Τα υπόλοιπα μετά το τέλος της εξέτασης.

Ευχαριστώ :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

@tommybertsen καλά αποτελέσματα!!!

 

Ευχαριστώ, από αύριο τα αποτελέσματα, τώρα έχει προετοιμασία (you know :p ).

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Επέστρεψα και με περίμεναν 11 ειδοποιητήρια!!!!!!!

Εμένα συνήθως με περιμένουν 22/0 ειδοποιητήρια :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη βλακεία μου.

Πριν 3 ημέρες, με παίρνει η γυναίκα μου να μου πει ότι ήρθαν από τη Δ.Ε.Η. να πάρουν την ένδειξη του μετρητή και ότι δεν πρόλαβε να τους ανοίξει γιατί θήλαζε. Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο (τα γραφεία τους είναι 2 λεπτά ακριβώς από εμένα, αλλά ήθελα να δω αν το θα το σηκώσουν, ξέρω, είμαι αθάνατος έλληνας) και μιλάω με μια αιθέρια και ελαφρώς πυροβολημένη νεαρά, η οποία μασούσε τσίχλα.

-Ναι, γεια σας, είμαι ο τάδε, μου είπε η γυναίκα μου το τάδε, αφήσατε ειδοποίηση, αν μπορεί το παιδί να ξαναπεράσει για την ένδειξη, θα του ανοίξει η γυναίκα μου.

-Ξέρετεεεε, δεν γίνεταιιιι, γιατί δεν σας βρήκεεεε. Πρέπει εσείς να το δείτε και να μου το πείτεεε.

-Μα, καλά, τότε για ποιον λόγο άφησε ειδοποίηση ότι θα ξαναπεράσει; (Ε, Νίκο Τσιαμτσίκα;) Αν δεν σας δώσω την ένδειξη, τότε τι γίνεται;

-Ξέρετεεε, θα την υπολογίσουμε στο περίπου.

-......... Ωραία, εγώ να σας δώσω την ένδειξη, αλλά πού θα ξέρετε ότι σας λέω αλήθεια;

-....... (Δεν μου απάντησε καν)

-Καλά, κατάλαβα, θα σας πάρω σε λίγο να σας πω. Θα το σηκώσετε όμως, έτσι;

-Eννοείταιιιιι.

Με αυτό το τελευταίο "εννοείται", το γεμάτο υπονοούμενα:hehe:, με σκλάβωσε τόσο πολύ που ήθελα να γίνω χαλί να με πατήσει. Και έτσι έκανα τη δουλειά του τεχνικού της Δ.Ε.Η..

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να τρολλαρεις κανονικά και να δώσεις ένδειξη μια κιλοβατώρα παραπάνω από την προηγούμενη μέτρηση. Και να τους πεις, τι να σας πω, αυτό δείχνει ο μετρητής, ίσως έχει πρόβλημα, στείλτε κάποιον να το δει. 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Έπρεπε να τρολλαρεις κανονικά και να δώσεις ένδειξη μια κιλοβατώρα παραπάνω από την προηγούμενη μέτρηση. Και να τους πεις, τι να σας πω, αυτό δείχνει ο μετρητής, ίσως έχει πρόβλημα, στείλτε κάποιον να το δει. 

Θα την δεχτούν, θα βγει λογαριασμός χωρίς ΕΡΤ λόγω χαμηλής κατανάλωσης και ο επόμενος εκκαθαριστικός θα έχει κιλοβατώρες 2 τετραμήνων με την ανάλογη επιβάρυνση λόγω υψηλής κλίμακας.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Θα την δεχτούν, θα βγει λογαριασμός χωρίς ΕΡΤ λόγω χαμηλής κατανάλωσης και ο επόμενος εκκαθαριστικός θα έχει κιλοβατώρες 2 τετραμήνων με την ανάλογη επιβάρυνση λόγω υψηλής κλίμακας.

Και τσααααακ στο ποπουδάκι :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάω στην ACS στην οδο Καλλιρόης

 

-Ναι γεια σας με κάλεσε courier στις 28 του μηνός και δεν μπόρεσε να παραδώσει το δέμα γιατί έλειπα σε ταξίδι

-Δώστε μου την ειδοποιηση

-Δεν έχει αφήσει κανένα χαρτί ότι πέρασε

-Τότε δώστε μου όνομα

-Πάααααααρε

-Δεν υπάρχει τίποτα στο όνομά σας

-Αχμμμμμμμ. Μήπως επειδή περιμένω το δέμα με DPD από UK?

-Ναι συνεργαζόμαστε με DPD

-Ωραία τότε να σας δώσω το tracking της DPD να το βρείτε. (ψάχνω το τράκινγκ)

-ΌΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ πρέπει να καλέσετε τα κεντρικά να σας πουν το ελληνικό tracking

-Αχμμμμμμ^2! Δε μπορείτε να καλέσετε εσείς και να το βρείτε;

-Μα δεν ειναι δουλειά μου

-Δεν είναι δουλειά σας δηλαδή να μου βρείτε το δέμα και να μου το παραδώσετε, αλλά είναι δουλειά σας να μου δώσετε το τηλ ενώ έχω έρθει, να πάρω εγώ, να σας δώσω το tracking να βρείτε το δέμα που είναι στο κατάστημα και το άφησε ο courier σας που δεν άφησε ειδοποιηση στο σπίτι μου με το ελληνικό tracking και ότι πέρασε;

-Τι να σας πω δε μπορώ να κάνω κάτι...

 

:huh:

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πήρα τηλ στην εξυπηρέτηση εταιρικών πελατών και θα το έχω σε 30 λεπτά σπίτι μου :p 

Τη πίκρα την έφαγες με την τύπισσα. Αυτό μένει, ακόμα και ενώ στο φέρουν, σου κάνουν και μασάζ κιόλας.

Όταν είναι να πας ταχυδρομείο, πες μου να σου ξαναπώ καλημέρα, προκαταβολικά αυτή τη φορά :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Να πω και εγώ τη βλακεία μου.

Πριν 3 ημέρες, με παίρνει η γυναίκα μου να μου πει ότι ήρθαν από τη Δ.Ε.Η. να πάρουν την ένδειξη του μετρητή και ότι δεν πρόλαβε να τους ανοίξει γιατί θήλαζε. Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο (τα γραφεία τους είναι 2 λεπτά ακριβώς από εμένα, αλλά ήθελα να δω αν το θα το σηκώσουν, ξέρω, είμαι αθάνατος έλληνας) και μιλάω με μια αιθέρια και ελαφρώς πυροβολημένη νεαρά, η οποία μασούσε τσίχλα.

-Ναι, γεια σας, είμαι ο τάδε, μου είπε η γυναίκα μου το τάδε, αφήσατε ειδοποίηση, αν μπορεί το παιδί να ξαναπεράσει για την ένδειξη, θα του ανοίξει η γυναίκα μου.

-Ξέρετεεεε, δεν γίνεταιιιι, γιατί δεν σας βρήκεεεε. Πρέπει εσείς να το δείτε και να μου το πείτεεε.

-Μα, καλά, τότε για ποιον λόγο άφησε ειδοποίηση ότι θα ξαναπεράσει; (Ε, Νίκο Τσιαμτσίκα;) Αν δεν σας δώσω την ένδειξη, τότε τι γίνεται;

-Ξέρετεεε, θα την υπολογίσουμε στο περίπου.

-......... Ωραία, εγώ να σας δώσω την ένδειξη, αλλά πού θα ξέρετε ότι σας λέω αλήθεια;

-....... (Δεν μου απάντησε καν)

-Καλά, κατάλαβα, θα σας πάρω σε λίγο να σας πω. Θα το σηκώσετε όμως, έτσι;

-Eννοείταιιιιι.

Με αυτό το τελευταίο "εννοείται", το γεμάτο υπονοούμενα:hehe:, με σκλάβωσε τόσο πολύ που ήθελα να γίνω χαλί να με πατήσει. Και έτσι έκανα τη δουλειά του τεχνικού της Δ.Ε.Η..

Μεταξύ μας, νομίζω ότι το βλέπεις λίγο στραβά...

Ο λόγος που ακόμη οι λογαριασμοί της ΔΕΗ βγαίνουν εναλλάξ έναντι/εκκαθαριστικοί είναι εξαιτίας της χρονοβόρας και κοστοβόρας διαδικασίας που χρειάζεται για να επιβεβαιωθεί η τιμή του μετρητή. Έχοντας μιλήσει αυτοπροσώπως με κάποιον που κάνει επί συμβάσει αυτή τη δουλειά, είναι σχετικά καλοπληρωμένη για τον χρόνο και κόπο που απαιτείται στην συγκεκριμένη περιοχή.

Παρ' όλα αυτά, σου δίνουν την δυνατότητα να εισάγεις ο ίδιος ηλεκτρονικά την τρέχουσα ένδειξη του μετρητή, χωρίς να χρειάζεται τόσο συχνά εκείνοι να ελέγχουν και εσύ να βρίσκεσαι στον χώρο. Μάλιστα, εάν το κάνουν αρκετοί καταναλωτές, και οι λογαριασμοί τους θα είναι πιο ακριβείς, και το κόστος της ΔΕΗ για τους ελέγχους θα ελαττωθεί - άσχετα εάν αυτό θα φτάσει σε εμάς.

Στην ουσία, όταν δώσεις στην κοπέλα τη μέτρηση, θα κάνει αυτό που μπορείς να κάνεις και ο ίδιος στη σελίδα της ΔΕΗ, ώστε ο επόμενος λογαριασμός σου να μην είναι "κατ' εκτίμηση" αλλά ακριβής.

 

Disclaimer: Δεν έχω σχέση με τη ΔΕΗ, κλπ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ. Και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τις οποίες δεν γνώριζα. Άλλο ήθελα να στηλιτεύσω. Την παντελή έλλειψη ενδιαφέροντος εκ μέρους της υπαλλήλου να με ενημερώσει γι' αυτά που μόλις τώρα έγραψες. Το δε βαριέσαι αδερφέ, εμείς θα το υπολογίσουμε στο περίπου και εσύ πήγαινε να κουρευτείς. Αν θες. Αν δεν θες, θα στη φέρουμε στον επόμενο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.