Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

On 15/8/2016 at 10:56 ΠΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Xτυπάει που λέτε πριν λίγο το σταθερό. Ποιος μας θυμήθηκε πρωινιάτικα σκέφτομαι και πάω να το σηκώσω. Βλέπω νούμερο Ισπανίας (+34) και σκέφτομαι πως κάποιοι scammers θα είναι. Το απαντάω και ακούω γυναικεία φωνή με σπαστά Αγγλικά (πιθανότατα Ινδή) να με ζητάει με το όνομά μου και να με ενημερώνει πως με καλούν από τα κεντρικά της Microsoft στην California (λες και δεν ξέρω πως είναι στο Seattle) για κάποιο πρόβλημα που έχει ο υπολογιστής μου.

 

Μιας και είχα ήδη πιει καφέ και είχα όρεξη αποφασίζω να τρολλάρω. Αφού επιβεβαιώσαμε ότι ο υπολογιστής μου είναι ανοιχτός (πράγμα που δεν ίσχυε γιατί άραζα στην δροσιά του μπαλκονιού) η κυρία μου ζήτησε να βρω το πλήκτρο Control. Αφού της λέω ότι το βρήκα, μου λέει να βρω το πλήκτρο στα αριστερά του. Δεν υπάρχει κάποιο πλήκτρο στα αριστερά του της λέω, μήπως θέλετε το πλήκτρο με τη σημαιούλα των Windows στα δεξιά της λέω. Ναι αυτό μου απαντάει. Πατήστε μου λέει αυτό το πλήκτρο και κρατώντας το πατημένο πατήστε και το R και πείτε μου τι βλέπετε. Κάποιο παράθυρο να λέει Run της απαντάω. Ωραία γράψτε τώρα Eventvwr συνεχίζει η κυρία. Της λέω μου βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους. Θα κάνατε κάποιο λαθάκι μου απαντάει και με προτρέπει να ξαναδοκιμάσω.

 

Μήπως φταίει ότι ο υπολογιστής μου τρέχει Linux, την ρωτάω αρχίζοντας το χοντρό δούλεμα. Μα μου είπατε ότι ο υπολογιστής σας τρέχει Windows μου απαντάει. Κυρία μου σας είπα ότι το πληκτρολόγιο μου έχει την σημαιούλα των Windows της λέω και την ρωτάω στα καπάκια εάν μπορεί να κάνει κάτι για να με βοηθήσει με το πρόβλημά μου.

 

Βεβαίως και μπορώ, αρκεί να ανοίξετε τον Google Chrome και να μπείτε στην σελίδα που θα σας πω. Δεν έχει Google Chrome για Linux της λέω, να μπω με τον Chromium που χρησιμοποιώ; Μπείτε με αυτό μου λέει και μου δίνει μία ιστοσελίδα που βγάζει σε κάποια εφαρμογή απομακρυσμένης διαχείρισης (κάτι σαν το teamviewer για όσους δεν γνωρίζουν). Έχοντας αρχίσει να βαριέμαι το χοντραίνω και της λέω νομίζω πως είστε απατεώνες. Δεν έχω ακούσει για κάποια συνεργασία της Microsoft με το Linux για τεχνική υποστήριξη. Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιο τηλέφωνο της Microsoft Ελλάς να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο. Η αθεόφοβη μου έδωσε το τηλέφωνό μου 2751xxxxxxx ως τηλέφωνο της Microsoft. Κυρία μου με δουλεύετε, της λέω, αυτό είναι το δικό μου τηλέφωνο. Κάπου εκεί η κυρία μου το κλεισε κατάμουτρα.

 

Φυσικά η επόμενη μου κίνηση ήταν να ενημερώσω την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος (μπράβο στα παιδιά εκεί που σηκώνουν τηλέφωνα ανήμερα του Δεκαπενταύγουστου όταν ολόκληρη η Ελλάδα είναι ανάμεσα σε παραλία και ψησταριές). Ήταν ενήμεροι για αυτές τις κλήσεις και μου είπαν ότι προέρχονται από γραμμές VOIP οι οποίες αλλάζουν την χώρα προέλευσης μπας και πιάσουν θύματα.

http://www.geek.com/microsoft/guy-tricks-windows-tech-support-scammers-into-installing-ransomware-1665967/

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Να πω το πόνο μου!

 

Και μου το έλεγε η γιαγια μου. Παιδί μου αμα η μέρα δε ξεκινήσει καλά μ,η βγαίνεις από το σπίτι!

Ξεκίνησε με ζημιά! Συνεχίστηκε με ζημιά νευρίασα και λέω να παώ σουπερ μάρκετ να κάνω ψωνια να επιστρέψω και να πιάσω να παλουκωθώ στον καναπέ και να μη ξανασηκωθώ μέχρι αύριο.

 

Πήγα σουπερ μάρκετ

Εκανα ψώνια

Γύρισα

 

ΑΛΛΑ

 

Εκει που λέτε που έβγαζα τα ψώνια από το αμάξι και ήμουν έτοιμη να ανέβω στο σπίτι, το κλειδώνω και ξαφνικά ακούω νεράααααααααααα

Λέω κάποια γειτόνισσα θα πλένει μπαλκόνι. Ελα όμως που έβλεπα νερά κάτω από το αμάξι και προς τα πίσω αλλά όχι από μπροστά. Κάτσε λέω ώπα από που ήρθανε αυτά;;;;

Για να μη τα πολυλογώ τρίτωσε το κακό και έμεινα και από αμάξι

^CE6EA4D44FB467BF389C02AF3A40FB8940738D351886002216^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

 

Αι στα τσακίδια!!!!

Αλλάχτηκε το ψυγείο στην αντιπροσωπεία παρακαλώ λίγο πριν φύγω για διακοπές. Καλά ήταν στον μήνα επάνω να το πάρει ο διάολος!

 

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, στο Αυτοκίνηση έπρεπε να το βάλεις :p

 

Δε λες πάλι καλά που δε σε άφησε αλλού και σε άφησε στο σπίτι; Πολλά παράπονα κάνεις :hehe:

 

Περαστικά και ας ελπίσουμε να μην πάει τίποτα άλλο στραβά όπως κλασσικά συμβαίνει. Άμα πάει κάτι, πάνε όλα στραβά μετά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Αγάπη, στο Αυτοκίνηση έπρεπε να το βάλεις :p

εκει που θα μου λεγανε τι μπορεί να φταίει και πως να το επισκευάσω. Eγώ όμως αύριο  θα το κολλάω στο κεφάλι του "μάστορα"  :p 

Link to comment
Share on other sites

Βρε οτι δε χάνει το ψυγείο αυτό καθε αυτό είναι σίγουρο. Κανένα σωληνάκι θα έβαλε "καλά" ο τύπος και με τις συστολές διαστολές το πέταξε έξω και αρχισε να τρέχει σα βρύση.

Το θέμα είναι ότι είμαι χωρίς αμάξι αυτή τη στιγμή και εάν έχει κλείσει για 15αυγουστο τη μαμησα τη βάρκα. Γιατί δε θέλω να το πάω αλλού για επισκευή αλλά σε αυτόν για να το πάρει και κολάρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Βρε οτι δε χάνει το ψυγείο αυτό καθε αυτό είναι σίγουρο. Κανένα σωληνάκι θα έβαλε "καλά" ο τύπος και με τις συστολές διαστολές το πέταξε έξω και αρχισε να τρέχει σα βρύση.

Το θέμα είναι ότι είμαι χωρίς αμάξι αυτή τη στιγμή και εάν έχει κλείσει για 15αυγουστο τη μαμησα τη βάρκα. Γιατί δε θέλω να το πάω αλλού για επισκευή αλλά σε αυτόν για να το πάρει και κολάρο.

Εάν είναι από το ψυγείο το υγρό/νερό θα έχει και κάποια απόχρωση του κόκκινου, πράσινου κλπ ανάλογα το χρώμα/τύπο του παραφλού 

 

Καινούργιο ψυγείο να τρύπησε είναι απίθανο. Όπως προ είπαν κάποιο κολάρο ξέσφιξε και μάλλον είναι στον αέρα για αυτό και η μεγάλη ροή όχι απλός διαρροή υγρού που συνήθως είναι μικρής έκτασης. Συμπληρώνοντας Παραφλού μπορείς να δεις σε ποιο σημείο βρίσκεται η διαρροή/κολάρο και εάν έχεις πρόσβαση να το ξαναβάλεις στην θέση του. 

 

Όταν βάλεις παραφλού και διαπιστώσεις μεγάλη ροή και δεν μπορείς να βρεις το κολάρο για επανατοποθέτηση τότε μεταφορά με οδική στο συνεργείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρασίνισε ο τόπος Γιάννη :hehe: υγρό ψυγείου είναι.

Αυριο που θα έχω και φως αν ειναι κλειστός ο τυπάς, θα δοκιμάσω να βρω από που χάνει μπας και βγάλω άκρη. Προς το παρόν το έχω και ξεκουράζεται το γουτσουγουτσου μου! -_-

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η τρέλα του Έλληνα λέμε, έλεος, απλά έλεος!

Σε φάση: Να μωρέ, πετάγομαι δύο λεπτά εδώ στο μίνι μάρκετ και επειδή δε βρήκα πάρκινγκ το άφησα εδώ στο round about.

 

parkarismaround2.jpg

Σε κεντρικό σημείο εδώ στο Ηράκλειο. Η φωτογραφία δεν είναι δική μου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Λέει ο απλός χρήστης τον πόνο του για την υδρόψυξη του υπολογιστή και ειπράττει εκφοβισμό για κάρτες από admin.

Λέει ο admin τον πόνο του για την υδρόψυξη του αυτοκινήτου του και εισπράττει συμπαράσταση και απαντήσεις.

Αίσχος κύριοι! Θα απευθυνθώ στη διεύθυνση!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.