Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

Καλά εγώ δουλεύω και έχω μια δικαιολογία !

Οι υπόλοιποι τι έχετε να απολογηθήτε, για την άκρα του τάφου σιωπή που επικρατεί ?  oeo! ! !  :p

 

Έλα να βλέπω κίνηση . . .  ! :)

 

Λοιπόν να σας πω μια σύγχρονη παιδαγωγική  ιστορία:

 

Η γιαγιά προσπαθεί να κοιμήσει τη "μικρούλα" , αλλά εκείνη δεν θέλει και κλαίει !

Οπότε για να την περισπάσει η γιαγιά ρωτάει :

"Ποιος κλαίει ?"

Απαντάει η εγγονή:

--"Η μικρούλα! "

"Γιατί κλαίει ?"

--"Κάτω! ! !"  (θέλει να την αφήσει κάτω να παίξει)

Οπότε η γιαγιά σκαρφίζεται το κόλπο να αρχίσει να κλαίει και εκείνη και να αναφωνεί !

"Ωχ! !!  Η Μέση μου πονάει! ! "

Η εγγονή σταματά να κλαίει και κοιτά με περιέργεια τη γιαγια! !

Οποτε η γιαγιά ολοκληρώνωντας το σχέδιο αντιπερισπασμού ρωτάει:

"Ποιός κλαίει?"

--"Γιαγιά ! "

"Γιατί κλαίει?"

(σιωπή η εγγονή , γιατί δεν ξέρει / δεν θυμάται τι συμβαίνει)

Η γιαγιά όμως το πιάνει και αναφωνει και πάλι εν μέσω λυγμών :

"Ωχ!! Πονάει η μέση μου ! ! !"   και ξαναρχίζει το παιχνίδι αντιπερισπασμού:

"Ποιός κλαίει ?"

--"Γιαγιά ! "

"Γιατί κλαίει? "

--" . . . .   Η μέση μου !!!   Η μέση μου!!!"

 

Εκεί η γιαγιά έβαλε τα γέλια και η εγγονή ξέχασε την διάθεση για παιχνίδι και έμεινε να κοιτά αποσβολωμένη

τη γιαγιά που τη μια στιγμή εκλαιγε και την άλλη γέλαγε ! ! !

 

Καλό σας βράδυ ! :D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Ελα πες την αληθεια.. Εισαι πραγματικα gerou ετσι δεν ειναι? :p

Περί αυτού, ποτέ δεν ήταν κάτι κρυφό ! :)

Το Gerou, όπως σωστά κατάλαβες , για να ταιριάξει και να κάνει λογοπαίγνιο με το αυτόματα απονεμόμενο Guru, έχασε το . . . sia  του! ! ! :hehe: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα  ! :)

Και καλή επάνοδο στους από το νόστο "κερδισμένους" !

@jax7480 αυτο το "Επιστροφή", ακούστηκε οριστικό!

Εύχομαι τα καλύτερα ! ! ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε για αστείο οριστική επιστροφή. 

3 εβδομάδες. Μετά πάλι επάνω και θα συνεχιστεί αυτό μέχρι τέλη Μαρτη. Μετά θα γυρίσω για να πάρω την οικογένεια το Πάσχα και όλοι μαζί πλέον επιστροφή στο Οσλο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ούτε για αστείο οριστική επιστροφή. 

:hehe:    Είπα κι' εγώ ! !. . . . .

 

Όπως και να έχει, η ευχή . . . παραμένει ! :D

Καλό ταξίδι !

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να γυρίσω; και μόνο που το σκέφτομαι εκνευρίζομαι. Με πήρε η γυναίκα μου και μου είπε πως είναι κομμένο το νερό από χθες. Σε όλη την περιοχή. Και φυσικά κανείς δεν απαντάει τα τηλέφωνα να πει τι συμβαίνει και ποτέ θα έρθει. Πόση ξεφτίλα πια...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα χώρα του φωτός. 

Παιρνεις τηλέφωνο στη δημοτική επιχείρηση ύδρευσης. Φυσικά δεν δουλεύουν σήμερα και σου λένε για επείγοντα περιστατικά πάρε το τάδε κινητό. Παίρνεις το κινητό και είναι κλειστό. Δηλαδή να σπάσει καμία σωλήνα να πλημμυρίζει σε κάποιο σημείο και δεν μπορείς να πάρεις να ενημερώσεις. Για τις διακοπές της υδροδότησης δεν συζητάμε καν. 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν είναι παντού έτσι !

Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει, αλλά ένα πιθανό σενάριο είναι ο Δήμος να μην έχει προσωπικό βάρδιας για έκτακτα (περιστολή εξόδων γαρ), ή ο εργολάβος που ενδεχομένως έχει αναλάβει την εκτέλεση των έκτακτων έργων και επισκευών, μα μην διατηρεί προσωπικό επιφυλακής γι' αυτά (περιστολή εξόδων γαρ!)

Ο Δήμος ενδεχομένως δεν θέλει να τα χαλάσει με τον εργολάβο (¨διαπροσωπικές" σχέσεις γαρ) ή να μην του έχει ρήτρα για καθυστερημένη επέμβαση, καθώς πιθανά δεν θέλει να τον πληρώσει για έκτακτη επέμβαση (η οποία πληρώνεται πολύ περισσότερο από τα προγραμματισμένα έργα !)

Και όλα γυρίζουν γαϊτανάκι γύρω από τον πολίτη /καταναλωτή, ο οποίος παίζει το ρόλο του στύλου (στο παιχνίδι ) και προοδευτικά τυλίγεται με τις πολύχρωμες κορδέλες (βλέπε υποσχέσεις, μπαρούφες, λαγοί με πετραχείλια ) μέχρι σημείου ασφυξίας !

Και όποιος θελήσει να κυνηγήσει το δίκιο του, πρέπει να περάσει από τις συμπληγάδες της γραφειοκρατείας και να πληρώσει και τα σχετικά παράβολα (που δεν κοστίζουν λίγο) και τελικά μέσα στην όλη κατάσταση, κανείς δεν αποτολμά (γιατί δεν έχει την οικονομική ή και την ψυχική αντοχή να το κάνει) και όλα καρκινοβατούν και περιμένουν !

 

Είπα στην αρχή ότι ευτυχώς δεν είναι όλα έτσι, και έχω προσωπική πείρα, καθώς γνωρίζω υπηρεσίες που έχουν 24ωρη βαρδια και προσωπικό επιφυλακής και χρόνους επέμβασης που είναι της τάξης μερικών λεπτών!  Αλλά αυτά έχουν να κάνουν με άλλο κοινωνικό αγαθό και όχι με το νερό, που έχει μείνει κάτι δεκαετίες πίσω όσο αφορά στην αναβάθμιση των δυκτίων του καθώς, οι βλάβες του είναι σπάνιες και ώς εκ τούτου οι ιθύνοντες, θεώρησαν καλό να ποντάρουν σε αυτό και να μην πάρουν τα -οικονομικά δυσβάκτακτα- ανάλογα μέτρα πρόβλεψης !

 

Ελπίζω κάποια στιγμή να αρχίσει το πράγμα να κυλάει , αλλά για άμεσα . . . . :(

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.