Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Εγώ βλέπω κόσμο να λέει τον Τσίπρα άχρηστο, ανίκανο και κόσμο να τον λέει ήρωα, άντρα κλπ

 

Θα σταθώ σε γεγονότα και θα προσπαθήσω να βγάλω ένα συμπέρασμα.

 

Στο ΣΥΡΙΖΑ εισχώρησαν πολιτικοί απο τις γνωστές παλιές παρατάξεις και βγήκε στις εκλογές λόγω περισσότερο μιας υπόσχεσης. Να καταργήσει τον ΕΝΦΙΑ.

Βέβαια έπαιξε και καθοριστικό ρόλο, το "ε ας τον δοκιμάσουμε και αυτόν. Τόσο καιρό με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ τι καταλάβαμε;"

 

Η κυβέρνηση όχι μόνο δεν τον κατάργησε, αλλά πρότεινε η ΙΔΙΑ μέτρα 8δις ευρώ. Το φέραμε απο δω το φέραμε απο εκεί και τελικά αλλάξαμε τη ρότα και στραφήκαμε στο λαό.

Αντί λοιπόν αυτός ο πολυπαθος λαός να πιάσει να τους βάλει στο ίδιο καζάνι (απο εκεί βγήκαν εξάλλου) κάθεται και σκέφτεται αν θα πρέπει να επιλέξει τον γκρεμό ή το ρέμα. Γιατί εκεί τον φέρανε.

 

Επίσης, θέλω να δω τον Τσίπρα ή κάποιον απο δαύτους και να βγει να πει

 

-Αν ψηφίσετε ΝΑΙ θα κάνουμε ΑΥΤΟ και οι συνέπειες είναι ΑΥΤΕΣ.

-Αν ψηφίσετε ΟΧΙ θα κάνουμε ΑΥΤΟ και οι συνέπειες είναι ΑΥΤΕΣ.

 

Επίσης, θα ήθελα να δω ένα δημοψήφισμα με νόημα. Και τι εννοώ; Ρωτάς αυτή τη στιγμή έναν λαό που υποφέρει αν θέλει να του προσθέσεις έξτρα μέτρα/φόρους ή όχι. Τι περιμένεις να σου πει; Θέλω; ΟΧΙ θα πει.

Γιατί δεν τον ρωτάς ωμά και να του πεις. Θες την ευρώπη και το ευρώ ή θες τη δραχμή;

Θεωρώ ότι είναι το ίδιο ερώτημα διατυπωμένο με διαφορετικές λέξεις βάζοντας στη καμπούρα του καθενός μας μεγαλύτερη ευθύνη.

 

Η δραχμή που θα έρθει αν θα έρθει δεν θα είναι η δραχμούλα που ξέραμε. Το ξεχνάμε αυτό. Γι αυτό και ο κόσμος θέλει τα λεφτά του σε ΕΥΡΩ και τα θέλει να τα πάρει ΤΩΡΑ απο τις τράπεζες. Μέσα του το ξέρει, φοβάται, κάνει ανάληψεις...

Επίσης (τελευταίο επίσης) δε γουστάρω σε τόσο σημαντική στιγμή για τη χώρα μου αντιπολίτευση να ρωτάει στη βουλή τι θα κάνετε σε περίπτωση που ο λαός πει ΝΑΙ και η απάντηση μελών της κυβέρνησης είναι "ε θα δούμε". Τι ε θα δούμε ρε; 

 

Είσαι λοιπόν μία χώρα που ξοδεύει περισσότερα από ότι παράγει και έχεις ΈΛΛΕΙΜΜΑ. Μη περιμένεις λοιπόν ότι ακόμα και με δραχμή θα καταργηθούν οι φόροι. Κάπως πρέπει να στα πάρει να καλύψει αυτό το έλλειμμα. Απλά τότε θα χρειαστεί να περάσουν κάποιες γενιές για να σταθείς στα πόδια σου. Μέχρι τότε ο άνεργος θα παραμείνει άνεργος. Κάποιος που δούλευε σε μία επιχείρηση θα γίνει άνεργος γιατί θα καταρρεύσει η επιχείρηση (τα έχει αυτά η χρεοκοπία). Ελλειψη χρημάτων στάση εμπορίου που λέει και ο σοφός λαός μας, που τώρα πρέπει να βγάλει το φίδι απο τη τρύπα.

 

Οπότε να καταλήξω στο σχόλιο του 3likos. Ειλικρινά απορώ πως χαρακτηρίζεται κάτι ως σάπιο όταν ζητάς απο έναν φρέσκο και δημοκρατικότατα εκλεγμένο πρωθυπουργό να βγάλει τα κάστανα απο τη φωτιά με το σωστό το τρόπο και χωρίς τρίπλες. Γιατί το ερώτημα όπως είπα και πιο πάνω, έχει την αναμενόμενη απάντηση που ανέφερα.

 

Το συμπέρασμα το δικό μου είναι ότι ήταν τελικά πολύ μικρός για την περίσταση. Θα το δείξει βέβαια η ιστορία για μία ακόμα φορά. Ψέματα μας λέγανε οι πρασινομπλέ, ψέματα μας λένε και οι νυν. Με τη διαφορά ότι οι νυν μας φέρανε σε ένα σημείο όπου είναι μπρος γκρεμός και πίσω πέφτω. Τόσο καιρό πηγαίναμε απο Δευτέρα σε Τετάρτη και τούμπαλιν.

30/6 ήταν το deadline και τώρα τι κάνουμε; Τελευταία στιγμή φυσικά στέλνουμε τον Μπαρουφάκη να ζητήσει όχι μέρες, αλλά μερικές εβδομάδες παράταση. Ετσιιιιι, για να τρέχουμε τελευταία στιγμή καταιδρωμένοι και πάλι :)

 

Βέβαια όλα αυτά έχουν νόημα εφόσον δεν αποσύρουν και τη πρόταση οι Ευρωπαίοι ε; Αλλιώς το δημοψήφισμα θα είναι καθαρά θεωρητικού χαρακτήρα :D

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια όλα αυτά έχουν νόημα εφόσον δεν αποσύρουν και τη πρόταση οι Ευρωπαίοι ε; Αλλιώς το δημοψήφισμα θα είναι καθαρά θεωρητικού χαρακτήρα :D
Δεν είναι θεωρητικού χαρακτήρα.

 

Το ΝΑΙ στο δημοψήφισμα θα ακολουθηθεί από ένα "Οι δανειστές ζητάνε περισσότερα τώρα, περιπαίζουν τον Ελληνικό λαό και εκτός των πρόσφατων εκλογών αγνοούν προκλητικά και το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος". Νομίζεις τυχόν ναι εξασφαλίζει ότι οι δανειστές δεν θα απαιτήσουν περισσότερα για να καλυφθεί ο επιπλέον χαμένος χρόνος και το κόστος του δημοψηφίσματος;

 

Σε περίπτωση ΟΧΙ πλέον η κυβέρνηση έχει την κάλυψη να πάει και να απαιτήσει ότι της καυλ@σει από τους έξω, οι οποίοι απλά θα πουν ΟΧΙ, διότι και αυτοί εκπροσωπούν λαούς και κυβερνήσεις. Με κροκοδείλια δάκρυα η κυβέρνηση θα πει ότι έκανε την τελευταία προσπάθεια που όφειλε να κάνει, οι δανειστές και πάλι αγνόησαν τον Ελληνικό λαό και άρα απέδειξαν ότι δεν υπάρχει Ευρωπαϊκή αλληλεγγύη. Άρα; Άρα εκτός ευρώ για αρχή και όλη η κοινωνική καταστροφή που αυτό θα φέρει ίσως να αρκεί για να δημιουργηθεί δυναμική και για εκτός Ευρώπης.

 

Ο λαός οδηγείται με μαεστρία στην λαιμητόμο. Ο Τσίπρας είναι ο "καλός μπάτσος" της υπόθεσης, που αν κρίνω από το διάγγελμά του όμως, είναι και αυτός οπαδός της εξόδου από την Ευρωπαϊκή Ένωση, όχι απλά το ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φάπα για σήμερα ε?

Γιατί τόσες φάπες ποτ έχουμε φάει μέχρι τώρα μας έχει γυρίσει ο λαιμός 180 μοίρες  :)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με καιει αν την τριτη που μπαινει η σύνταξη της γιαγιας μου θα πληρωθώ? δεν υπάρχει φράγκο ούτε για ένα πακέτο τσιγάρα.

Πρώτον: τι δουλειά έχει το φράγκο. Αυτό είναι νόμισμα άλλης Χώρας(Ελβετίας). Εδώ μιλάμε για ευρώπουλα και δραχμούλες (αααααχχχχχ).

Δεύτερον: Είναι καιρός να κόψεις το κάπνισμα. Να και ένα καλό που μπορεί να κάνει η όλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε επιτέλους κάποιος που έχει το σθένος να παρουσιάσει τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση. Σάπιο για μένα, αλλά ειλικρινές

 

Εγώ φίλε μου πήγα πριν 6 μήνες και ψήφισα. Το ίδιο έκαναν και άλλοι, και νίκησε η ελπίδα της αριστεράς. Η ελπίδα να γίνουν τα πράγματα καλύτερα με λιγότερη λιτότητα. Η ελπίδα αυτή αποδείχτηκε φούμαρα. Ποιος ευθύνεται; Ο απελπισμένος ψηφοφόρος που πίστεψε στην ελπίδα ή το κόμμα που την πούλησε; Δεν βλέπεις ότι ακόμα και σήμερα ψάχνουν να την βγάλουν λάδι μέσω του δημοψηφίσματος; Δεν βλέπεις ότι όντας εγκλωβισμένοι ανάμεσα στις ίδιες τους τις υποσχέσεις, σου πετάνε το μπαλάκι για να μην τους ρίξεις τις ευθύνες;

Αν έχει @@ ο Αλέξης ας πάρει το πιστόλι που περιέφερε στην Ευρώπη για να εκβιάζει τους Ευρωπαίους και ας με πυροβολήσει στα μούτρα. Το να μου το δίνει για να πυροβολήσω τον εαυτό μου είναι ανήθικο και πανέξυπνο

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Λυμπεράκη τώρα. (Βουλευτής Ποταμιου)

 

"Αν ήταν θέμα μικρής σημασίας δεν θα είχε πολύ σημασία, όμως σε θέμα μεγάλης σημασίας, έχει σημασία...." :help:

 

Το νέο είδος και ποιότητα των πολιτικών μας.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου πήγα πριν 6 μήνες και ψήφισα. Το ίδιο έκαναν και άλλοι, και νίκησε η ελπίδα της αριστεράς. Η ελπίδα να γίνουν τα πράγματα καλύτερα με λιγότερη λιτότητα. Η ελπίδα αυτή αποδείχτηκε φούμαρα. Ποιος ευθύνεται; Ο απελπισμένος ψηφοφόρος που πίστεψε στην ελπίδα ή το κόμμα που την πούλησε; Δεν βλέπεις ότι ακόμα και σήμερα ψάχνουν να την βγάλουν λάδι μέσω του δημοψηφίσματος; Δεν βλέπεις ότι όντας εγκλωβισμένοι ανάμεσα στις ίδιες τους τις υποσχέσεις, σου πετάνε το μπαλάκι για να μην τους ρίξεις τις ευθύνες;

Αν έχει @@ ο Αλέξης ας πάρει το πιστόλι που περιέφερε στην Ευρώπη για να εκβιάζει τους Ευρωπαίους και ας με πυροβολήσει στα μούτρα. Το να μου το δίνει για να πυροβολήσω τον εαυτό μου είναι ανήθικο και πανέξυπνο

Το 2009 κάποιος πούλησε "Λεφτά Υπάρχουν" και ο κόσμος τον ψήφισε.

Το 2015 κάποιος πούλησε "Λεφτά Υπάρχουν" και ο κόσμος τον ψήφισε.

 

Το "απελπισμένος" εγώ το γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου πήγα πριν 6 μήνες και ψήφισα. Το ίδιο έκαναν και άλλοι, και νίκησε η ελπίδα της αριστεράς. Η ελπίδα να γίνουν τα πράγματα καλύτερα με λιγότερη λιτότητα. Η ελπίδα αυτή αποδείχτηκε φούμαρα. Ποιος ευθύνεται; Ο απελπισμένος ψηφοφόρος που πίστεψε στην ελπίδα ή το κόμμα που την πούλησε; Δεν βλέπεις ότι ακόμα και σήμερα ψάχνουν να την βγάλουν λάδι μέσω του δημοψηφίσματος; Δεν βλέπεις ότι όντας εγκλωβισμένοι ανάμεσα στις ίδιες τους τις υποσχέσεις, σου πετάνε το μπαλάκι για να μην τους ρίξεις τις ευθύνες;

Αν έχει @@ ο Αλέξης ας πάρει το πιστόλι που περιέφερε στην Ευρώπη για να εκβιάζει τους Ευρωπαίους και ας με πυροβολήσει στα μούτρα. Το να μου το δίνει για να πυροβολήσω τον εαυτό μου είναι ανήθικο και πανέξυπνο

 

Ωραία. Λοιπον η κυβέρνηση απέρριψε την πρόταση των θεσμων. Την απέρριψε ήδη ως κυβέρνηση. Θέλεις να συνεχίσει μετά την απόρριψη? ξέρεις εγώ δε θα είχα κανενα θέμα να την απορρίψει και να πάμε σε ρήξη. όμως δίνει το δικαίωμα να αποφασίσουμε την κατευθυνση που θέλουμε.

Δες το ποτήρι μισογεμάτο καλύτερα. Σου δίνει το όπλο να υπερψηφίσεις τη συμφωνία, να σωθεις μέσα στην ΕΕ και να φύγει αυτή η κυβέρνηση. Που ειναι το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Το 2009 κάποιος πούλησε "Λεφτά Υπάρχουν" και ο κόσμος τον ψήφισε.

Το 2015 κάποιος πούλησε "Λεφτά Υπάρχουν" και ο κόσμος τον ψήφισε.

 

Το "απελπισμένος" εγώ το γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

 

Ναι δεν αντιλέγω... απλά δεν θέλω να θίξω όσους πίστεψαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυμπεράκη τώρα. (Βουλευτής Ποταμιου)

 

"Αν ήταν θέμα μικρής σημασίας δεν θα είχε πολύ σημασία, όμως σε θέμα μεγάλης σημασίας, έχει σημασία...." :help:

 

Το νέο είδος και ποιότητα των πολιτικών μας.

 

Καλά, αυτοί το να μιλάνε χωρίς να λένε απολύτως τίποτα το έχουν αναγάγει σε επιστήμη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Λοιπον η κυβέρνηση απέρριψε την πρόταση των θεσμων. Την απέρριψε ήδη ως κυβέρνηση. Θέλεις να συνεχίσει μετά την απόρριψη? ξέρεις εγώ δε θα είχα κανενα θέμα να την απορρίψει και να πάμε σε ρήξη. όμως δίνει το δικαίωμα να αποφασίσουμε την κατευθυνση που θέλουμε.

Δες το ποτήρι μισογεμάτο καλύτερα. Σου δίνει το όπλο να υπερψηφίσεις τη συμφωνία, να σωθεις μέσα στην ΕΕ και να φύγει αυτή η κυβέρνηση. Που ειναι το πρόβλημα?

 

Το πρόβλημα είναι ότι αυτό θα τους κάνει ήρωες ενώ στη πραγματικότητα είναι άχρηστοι. Κατά τη γνώμη μου πάντα. Δεν ψηφίσαμε κυβέρνηση για να κάνει βόλτες 6 μήνες στην Ευρώπη και στο τέλος να λέει ως εδώ - φεύγω, βγάλτε τα πέρα μόνοι σας. Στο ενδεχόμενο ΟΧΙ τι θα κάνει; ΔΕΝ θα πάρει μέτρα; Πως θα βγει ο προϋπολογισμός όταν δεν θα μπορεί να δανειστεί; Πως θα πληρώσει τα δάνεια -τα οποία όπως ξέρεις δεν διαγράφονται;  Άσε ξέρω... θα αρχίσει να τυπώνει κωλόχαρτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Λοιπον η κυβέρνηση απέρριψε την πρόταση των θεσμων. Την απέρριψε ήδη ως κυβέρνηση. Θέλεις να συνεχίσει μετά την απόρριψη? ξέρεις εγώ δε θα είχα κανενα θέμα να την απορρίψει και να πάμε σε ρήξη. όμως δίνει το δικαίωμα να αποφασίσουμε την κατευθυνση που θέλουμε.

Δες το ποτήρι μισογεμάτο καλύτερα. Σου δίνει το όπλο να υπερψηφίσεις τη συμφωνία, να σωθεις μέσα στην ΕΕ και να φύγει αυτή η κυβέρνηση. Που ειναι το πρόβλημα?

Η κυβέρνηση δεν εξηγεί στον λαό αντικειμενικά τι σημαίνει το ναι και τι το όχι. Προπαγανδίζει το όχι. Το προπαγανδίζει διότι ξέρει ότι το όχι συνεπάγεται κοινωνική καταστροφή και υποσχέσεις για καλύτερο αύριο μετά από χρόνια αν όχι δεκαετίες. Οπότε καλεί το υποψήφιο θύμα να αυτοκτονήσει για να μην χρεωθεί ο θάνατός του ως δολοφονία.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ελπίζει ότι υπάρχουν ακόμα ελπίδες να μπορεί να κυκλοφορεί στους Ελληνικούς δρόμους μετά από 2-3 χρόνια

Βαρουφάκης: Αν συμφωνήσουμε, θα πούμε στο λαό να ψηφίσει ναι - NEWS247

ή απλά μας δουλεύει

ή απλά κατάλαβε που φτάσαμε ως χώρα με τις θεωρίες του

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.