Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ναι αλλά η αριστερή ιδεολογία βγαίνει λάδι; Ε; Ε;;;;; Εεεεεεεεε;;;;;;;;;;;;;;; Ο λαός θα πάρει την απόφαση, όχι η αριστερά.

Προφανως για να μπερδευεις την κυβερνηση συριζα-ανελ με την αριστερη ιδεολογια δε ξερεις τι σημαινει ιδεολογια, δε ξερεις τι σημαινει αριστερη και πιθανοτατα δε ξερεις τι σημαινει λαδι.

 

Οταν εχουμε δημοκρατια παντα ο λαος παιρνει την αποφαση. Και στο κατω κατω με τον εναν η τον αλλον τροπο ο λαος θα πληρωσει τα σπασμενα, ας ειναι για πρωτη φορα η αποφαση δικη μας

 

Και επειδη μπορει να παρεξηγηθω, η κυβερνηση τα εκανε μανταρα, εχει χασει κατα κρατος, εχει φτασει στον πατο του βαρελιου και κανει ριφιφι για να παει πιο κατω και δυστυχως φτασαμε στο σημειο να επιλεξουμε κρεμαλα ή γκιλοτινα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο έχω ξαναπει, μπερδεύεις τις ιδεολογίες με τα κόμματα. Η Αριστερά έχει πάρει τις αποφάσεις της εδώ και δεκαετίες...

Εσύ κοίτα βρέξει χιονίσει να δηλώνεις "από τους άλλους".

Link to comment
Share on other sites

1920: Λίγο μετά τηυ νίκη στις βουλευτικές εκλογές, όπου έχασε ο Ελευθέριος Βενιζέλος εν μέσω της μικρασιατικής εκστρατείας, η νέα κυβέρνηση υπό τον Δημήτριο Ράλλη προκηρύσσει δημοψήφισμα για τις 5 Δεκεμβρίου με ερώτημα την επιστροφή του βασιλιά Κωνσταντίνου του Α'. Στο δημοψήφισμα δεν συμμετέχουν οι Φιλελεύθεροι. Η επάνοδος του εξόριστου βασιλιά εγκρίνεται με 99%.
Το αποτέλεσμα ενοχλεί τις συμμαχικές δυνάμεις: οι σύμμαχοι παύουν να υποστηρίζουν την Ελλάδα προσφέροντας την υποστήριξή τους προς την Τουρκία. Η αλλαγή της στάσης των συμμάχων θεωρείται ένας από τους παράγοντες που συνέλαβαν καθοριστικά στη μικρασιατική καταστροφή.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Προφανως για να μπερδευεις την κυβερνηση συριζα-ανελ με την αριστερη ιδεολογια δε ξερεις τι σημαινει ιδεολογια, δε ξερεις τι σημαινει αριστερη και πιθανοτατα δε ξερεις τι σημαινει λαδι.

 

Οταν εχουμε δημοκρατια παντα ο λαος παιρνει την αποφαση. Και στο κατω κατω με τον εναν η τον αλλον τροπο ο λαος θα πληρωσει τα σπασμενα, ας ειναι για πρωτη φορα η αποφαση δικη μας

 

Και επειδη μπορει να παρεξηγηθω, η κυβερνηση τα εκανε μανταρα, εχει χασει κατα κρατος, εχει φτασει στον πατο του βαρελιου και κανει ριφιφι για να παει πιο κατω και δυστυχως φτασαμε στο σημειο να επιλεξουμε κρεμαλα ή γκιλοτινα.

Ναι μωρέ, αυτό είναι το θέμα αυτή την στιγμή. Μην και τυχόν λεκιαστεί καμιά ιδεολογία. Νομίζεις ειλικρινά με ενδιαφέρει που οριοθετεί ο καθένας σας την αριστερά. Μέχρι πριν τις εκλογές "Πρώτη φορά Αριστερά". Τώρα, δεν είναι αριστερά. Με βάση το ΚΚΕ μόνο αυτό είναι η πραγματική αριστερά και με βάση κάποιους άλλους το μεγαλύτερο ανέκδοτο είναι ότι το ΚΚΕ είναι κoμμουνιστικό κόμμα. Ειλικρινά ο κόσμος καίγεται και το νινί χτενίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ειναι αν το καλοσκεφτεις :p

Σάββατο πρωί εννοείς. Είναι ήδη 3,5

Και το ερώτημα είναι "Τι ταινία να βάλω;" Διότι για ύπνο δεν το βλέπω.

Το terminator αν έχεις καλο 5.1 αλλιως αλφα και κωνσταντοπουλου

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1920: Λίγο μετά τηυ νίκη στις βουλευτικές εκλογές, όπου έχασε ο Ελευθέριος Βενιζέλος εν μέσω της μικρασιατικής εκστρατείας, η νέα κυβέρνηση υπό τον Δημήτριο Ράλλη προκηρύσσει δημοψήφισμα για τις 5 Δεκεμβρίου με ερώτημα την επιστροφή του βασιλιά Κωνσταντίνου του Α'. Στο δημοψήφισμα δεν συμμετέχουν οι Φιλελεύθεροι. Η επάνοδος του εξόριστου βασιλιά εγκρίνεται με 99%.

Το αποτέλεσμα ενοχλεί τις συμμαχικές δυνάμεις: οι σύμμαχοι παύουν να υποστηρίζουν την Ελλάδα προσφέροντας την υποστήριξή τους προς την Τουρκία. Η αλλαγή της στάσης των συμμάχων θεωρείται ένας από τους παράγοντες που συνέλαβαν καθοριστικά στη μικρασιατική καταστροφή.

 

Αν η πλειονότητα των Ελλήνων ή των Ευρωπαίων διάβαζε σύγχρονη ιστορία, δε θα είχαμε φτάσει εδώ που είμαστε σήμερα. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο δικό μας. Αλλά το δυστύχημα είναι ότι αν τελικά φτάσουμε σε δημοψήφισμα, η ψήφος κάθε απαίδευτου ψευτο-λούμπεν επαναστάτη μετρά το ίδιο με κάθε σκεπτόμενου πολίτη -αριστερού, δεξιού ή ανένταχτου.

 

Να δω και ποιο θα είναι τελικά το ερώτημα του φημολογούμενου δημοψηφίσματος, αν σε επίδειξη Machtpolitik οι Ευρωπαίοι αποσύρουν και την προηγούμενη πρόταση και μας επιδώσουν όντως τελεσίγραφο, όπως μοιάζει πολύ πιθανό...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εσύ κοίτα βρέξει χιονίσει να δηλώνεις "από τους άλλους".

Τι ; που; πως; έχω δηλώσει πολλές φορές ΑΚΡΙΒΩΣ που ανηκω τόσο πολιτικά και κομματικά όσο και ιδεολογικά. Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

@yanni, Δεν εχει να κανει με το αν θα λεκιαστει η αριστερα ή καθε αλλη ιδεολογια. Εχει να κανει με το γεγονος οτι προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις λεγοντας ανακριβειες και οντας εριστικος. Εδω εβγαλες το συμπερασμα οτι ειμαι κουκουες... Καπου εδω το ληγω και συγνωμη αν κουρασα το φορουμ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1920: Λίγο μετά τηυ νίκη στις βουλευτικές εκλογές, όπου έχασε ο Ελευθέριος Βενιζέλος εν μέσω της μικρασιατικής εκστρατείας, η νέα κυβέρνηση υπό τον Δημήτριο Ράλλη προκηρύσσει δημοψήφισμα για τις 5 Δεκεμβρίου με ερώτημα την επιστροφή του βασιλιά Κωνσταντίνου του Α'. Στο δημοψήφισμα δεν συμμετέχουν οι Φιλελεύθεροι. Η επάνοδος του εξόριστου βασιλιά εγκρίνεται με 99%.

Το αποτέλεσμα ενοχλεί τις συμμαχικές δυνάμεις: οι σύμμαχοι παύουν να υποστηρίζουν την Ελλάδα προσφέροντας την υποστήριξή τους προς την Τουρκία. Η αλλαγή της στάσης των συμμάχων θεωρείται ένας από τους παράγοντες που συνέλαβαν καθοριστικά στη μικρασιατική καταστροφή.

Εύγε για το ποστ σου.Ήθελα νάξερα πόσοι από τα δέκα εκατομμύρια Ελλήνων ξέρουν την πραγματική ιστορία του τόπου τους, η οποία είναι πιο μαύρη και από το μαύρο.

Δυστυχώς οι σημερινές εξελίξεις δεν είναι αποτέλεσμα των τελευταίων 5 ετών,αλλά αποτέλεσμα των τελευταίων 200 ετών. Δυστυχώς κάποιοι πολιτικοί για δικό τους συμφέρον φρόντισαν να κρατήσουν τους Έλληνες στο σκοτάδι.Φρόντισαν να μην μάθουν ποτέ την πραγματικότητα των τελευταίων 200 ετών γιατί θα ξύπναγαν.Και τότε όχι μόνο δεν θα υπήρχαν αλλά θα τους έστελναν εκεί που τους αξίζει, στο Γουδί. Δυστυχώς λαός που δεν ξέρει την ιστορία του,είναι άξιος της τύχης του,και επαναλαμβάνει τα ίδια λάθει.Όχι βέβαια ότι και εμείς,ο λαός, είμαστε αμέτοχοι.Βολευτήκαμε στους καναπέδες και στην εικονική καλοπέρασή μας,και συνηγορήσαμε στο κατά σειροή έγκλημα που διαπράττεται εδώ και  δυο αιώνες.

Ο θεός να βάλει το χέρι του ,αν και πιστεύω ότι και αυτός μας βαρέθηκε πια.Θέλω να αντλήσω αισιοδοξία, αλλά από που??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε με χαλάει το δημοψήφισμα, δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι χαρακτηρίζουν την άμεση δημοκρατια έλλειψη αποφασιστικότητας απο την κυβέρνηση.

 

Πριν 2 μερες όταν διαφαίνοταν συμφωνία οι ίδιοι που σήμερα φωνάζουν κράζανε τη συμφωνία.

Αφού η κακή πρόταση της ελληνικης μεριάς τελικά απορρίφθηκε αφού ήθελαν και άλλα μέτρα (εδώ δε λέει κανεις ότι μας εκβιάζουν άμεσα) ήρθε η ώρα να αποφασίσουμε.

 

Ας αποφασίσουμε λοιπον. Ο Σύριζα δεν αποδέχεται την πρόταση των θεσμών διότι θεωρεί ότι δεν έχει την λαϊκή εντολή για κάτι τέτοιο. Ισχυεί? Εγώ λέω ότι ισχύει. ας το δουμε αναλυτικα:

-Δεν την αποδέχεται. Κράξιμο γιατι μας πάει εκτος ΕΕ ενώ πριν 5 μήνες ο κόσμος ψήφισε να μεινουμε στν ΕΕ. Άρα η μη αποδοχή της συμφωνίας οδηγεί σε καταστρατήγηση της δημοκρατίας

-Την αποδέχεται. Κράξιμο γιατι αποδεχεται μια συμφωνία που δεν ειναι σύμφωνη με το πρόγραμμα που δημοκρατικά εγκρίναν οι εκλογές προ 5 μηνών.  Άρα η αποδοχή της συμφωνίας οδηγεί σε καταστρατήγηση της δημοκρατίας.

 

Τι πολιτευμα έχουμε? Δημοκρατια. Ποιος αποφασίζει. Εμείς υποτίθεται. Τα δεδομένα λοιπόν έχουν ως εξής:

-Οι θεσμοι-δανειστές θέλουν αυτά.

-Η κυβέρνηση λέει ξεκάθαρα όχι σε αυτα.

-Όμως η μη αποδοχή τους οδηγεί τη χώρα σε άλλους δρόμους. Εϊναι πολύ σημαντική απόφαση για να ληφθεί ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ τη δική μας.

 

Άρα ας αφήσουμε στην άκρη τις φοβίες. Ας αφήσουμε στην άκρη τα "Μετακυλούν το βάρος της απόφασης σε εμας γιατι ειναι ανεύθυνοι" γιατι πολύ απλά η πραγματικότητα ειναι ότι "εμεις όντας ανεύθυνοι δε θέλουμε να αναλάβουμε την ευθύνη της απόφασης". Γιατι αμα θέλουμε δημοκρατία , εκτός απο δικαιώματα έχει και ευθύνες.

 

με λίγα λόγια όποιος πιστεύει ότι κακώς δεν υπογράφεται τόσο καιρό συμφωνια ας παει να ψηφίσει ΝΑΙ και μετά ας αναλαβει την ευθύνη των φόρων, των περικοπών και δεν ξέρω γω τι. Αλλά ας μη βγάλει κιχ μετα

Αντίστοχα όποιος πιστεύει ότι υπάρχει άλλος δρόμος ας πει ΟΧΙ και ας συνταχθεί με αυτούς που τόσα χρόνια δεν τσιμπάγαν στους εκβιασμούς και έλεγαν ΟΧΙ εκει που έπρεπε

1940-2015 : ΟΧΙ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι ; που; πως; έχω δηλώσει πολλές φορές ΑΚΡΙΒΩΣ που ανηκω τόσο πολιτικά και κομματικά όσο και ιδεολογικά.

Nice one.

 

 

@yanni, Δεν εχει να κανει με το αν θα λεκιαστει η αριστερα ή καθε αλλη ιδεολογια. Εχει να κανει με το γεγονος οτι προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις λεγοντας ανακριβειες και οντας εριστικος. Εδω εβγαλες το συμπερασμα οτι ειμαι κουκουες... Καπου εδω το ληγω και συγνωμη αν κουρασα το φορουμ.

Ναι αν θυμάσαι εσύ αναφέρθηκες πρώτα σε μένα με απαξιωτικό τρόπο, οπότε μην το παίζεις και θιγμένος. Και δεν είσαι ο πρώτος που το παίζει θιγμένος ενώ έχει ξεκινήσει αυτός με απαξιωτικό σχόλιο προς εμένα.

Δεν δημιουργώ εντυπώσεις, απλά δεν κατανοώ πως μια τέτοια στιγμή κάθεστε να μου αναλύσετε ιδεολογικές θεωρίες. Και δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα για σένα. Το ποστ μου αντιθέτως ήταν χαρακτηριστικό του "δεν μπορώ να ξέρω που ανήκεις και που οριοθετείς την ιδεολογία σου" + "δεν με ενδιαφέρει".

Οπότε αυτός που ξεκίνησε να δημιουργεί εντυπώσεις, συνέχισε να δημιουργεί εντυπώσεις, μέχρι την ηρωική του έξοδο από την συζήτηση, είσαι εσύ.

Το terminator αν έχεις καλο 5.1 αλλιως αλφα και κωνσταντοπουλου

Μπήκε X-men βασικά.

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι αν θυμάσαι εσύ αναφέρθηκες πρώτα σε μένα με απαξιωτικό τρόπο, οπότε μην το παίζεις και θιγμένος. Και δεν είσαι ο πρώτος που το παίζει θιγμένος ενώ έχει ξεκινήσει αυτός με απαξιωτικό σχόλιο προς εμένα.

Δεν δημιουργώ εντυπώσεις, απλά δεν κατανοώ πως μια τέτοια στιγμή κάθεστε να μου αναλύσετε ιδεολογικές θεωρίες. Και δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα για σένα. Το ποστ μου αντιθέτως ήταν χαρακτηριστικό του "δεν μπορώ να ξέρω που ανήκεις και που οριοθετείς την ιδεολογία σου" + "δεν με ενδιαφέρει".

Οπότε αυτός που ξεκίνησε να δημιουργεί εντυπώσεις, συνέχισε να δημιουργεί εντυπώσεις, μέχρι την ηρωική του έξοδο από την συζήτηση, είσαι εσύ.

Μπήκε X-men βασικά.

 

Οπως ειπα δεν θα το συνεχισω, απλα θελω να αναφερω οτι εσενα ακομα και αν διαφωνουμε (μαλλον) καθετα σε σεβομαι πολυ περισσοτερο τοσο προσωπικα οσο και πολιτικα απο κατι νεολαιους και μη του απολιτικ ιδεολογηματος "ειμαι πολυ κουλ για να με νοιαζουν τα κοινα".

Link to comment
Share on other sites

Ελα σοβαρευτείτε σαν Έλληνες. Να βαλω χοιρινές στα καρβουνα ή μπιφτέκια; :hehe:

Sorry αλλα δε μπορω Παρασκευή βραδυ τέτοια πράματα.... :p

Με τις χοιρινές και τα μπιφτέκια είμαστε οκ.

Κάρβουνα όμως, θα έχουμε από αύριο??..... :):p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.