Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

άλλοι τρώνε από τα σκουπίδια και άλλοι σκέφτονται τις τράπεζες.

Όλοι θα τρώμε από τα σκουπίδια. Και οι τράπεζες πλέον είναι σκουπίδια. Δεν έχεις πάρει πρέφα τίποτα έτσι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

άλλοι τρώνε από τα σκουπίδια και άλλοι σκέφτονται τις τράπεζες.

Δλδ για ονομα. Η τραπεζα ειναι τα μετρητα που δεν εχεις ή ολη σου η οικονομια; που ειναι το δασος και που το δεντρο;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όλοι θα τρώμε από τα σκουπίδια. Και οι τράπεζες πλέον είναι σκουπίδια. Δεν έχεις πάρει πρέφα τίποτα έτσι;

 

εδώ και 6 χρόνια το έχω πάρει πρέφα.

 

Δλδ για ονομα. Η τραπεζα ειναι τα μετρητα που δεν εχεις ή ολη σου η οικονομια; που ειναι το δασος και που το δεντρο;

 

θα σου έλεγα τι έχω στην τράπεζα ενώ είμαι τόσα χρόνια άνεργος.για όνομα είναι που το πρώτο που σκέφτεται κάποιος είναι το τι θα γίνει στις τράπεζες.χέστηκα τι θα γίνει να γίνει να κλείσουν, αδιαφορό όπως αδιαφορεί ο βολεμένος για μένα.

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 6 χρόνια το έχω πάρει πρέφα.

θα σου έλεγα τι έχω στην τράπεζα ενώ είμαι τόσα χρόνια άνεργος.για όνομα είναι που το πρώτο που σκέφτεται κάποιος είναι το τι θα γίνει στις τράπεζες.χέστηκα τι θα γίνει να γίνει να κλείσουν, αδιαφορό όπως αδιαφορεί ο βολεμένος για μένα.

Εισαι ανεργος αλλα ο φουρνος βγαζει ψωμι. Το σουπερ μαρκετ εχει γαλα και εναν ταμεια.

Οταν η υραπεζα θα πει γεια σας να μας δω ολους. Τοτε χεστηκα και εγω για την αλυσιδοτη αντιδραση.

Εισαι ανεργος το σεβομαι. Δε σςβομαι ομως την ανικανοτητα να δεις περα απο το δικο σου πονο.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

εδώ και 6 χρόνια το έχω πάρει πρέφα.

 

 

θα σου έλεγα τι έχω στην τράπεζα ενώ είμαι τόσα χρόνια άνεργος.για όνομα είναι που το πρώτο που σκέφτεται κάποιος είναι το τι θα γίνει στις τράπεζες.χέστηκα τι θα γίνει να γίνει να κλείσουν, αδιαφορό όπως αδιαφορεί ο βολεμένος για μένα.

 

 

Αυτό-->

 

Εισαι ανεργος το σεβομαι. Δε σςβομαι ομως την ανικανοτητα να δεις περα απο το δικο σου πονο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε γραφω συχνα αλλα απο ***** σκίζει ο Τσιπρας! @@@@@@@@ με τη σεσουλα κουφαλα. Τωρα που καιει το ταψι να το βγαλει αλλος ε;

Μη χασουμε και σε πολιτικο επίπεδο.

Ο τραγος δεν ειναι δυνατος και τον στενει και τον παραστενει η μαντρα...

Αντωνη μπαναρε με μη ξεφυγω

 

1) Ο Τσίπρας φαίνεται να χρησιμοποιεί το δημοψήφισμα και σαν μέσο πίεσης στην άλλη πλευρά. Γι'αυτό κατά τη γνώμη μου το ανακοινώνει τελευταία μέρα.

2) Η άλλη πλευρά ζητάει γερές περικοπές/φόρους έως γκετοποίησης σε μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας. Πράγμα που με τα τωρινά δεδομένα ίσως δεν γίνεται αντιληπτό. Οι περισσότεροι θεωρούν ότι η εσωτερική υποτίμηση σταμάτησε.

3) Το μεγαλύτερο κομμάτι της κοινωνίας όμως θέλει να παραμείνει ευρώ έστω και με αυτές τις συνέπειες. Αφού εσύ καταλαβαίνεις τα περί φούρνων κτλ. που δεν ασχολείσαι με οικονομικά, όλοι τα ξέρουν.

 

Το πρόβλημα ποιό είναι λοιπόν; Που θα ψηφίσουν οι περισσότεροι ναι στη συμφωνία για να έχουμε τα αναγκαία μνημόνια μέχρι το 2050+ όποιος και να βγει; 

 

 

Υ.Γ: Αν σου κόψουν την παροχή σε ευρώ από την ΕΚΤ σε περίπτωση μη συμφωνίας, πράγμα απίθανο βάσει των δημοσκοπήσεων, υπάρχουν τρόποι να κρατηθείς στο ευρώ έστω για κάποιο διάστημα. Μπορείς π.χ. να βάζεις τρίτα κράτη να δανείζονται σε ευρώ για σένα μέσω διακρατικής συμφωνίας με διάφορα ανταλλάγματα.

Το πρόβλημα είναι όταν ακούω χθες τον Μιχελογιαννάκη να λέει ότι δεν έχουν σχέδιο έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση εξόδου από το ευρώ, που τότε ο ίδιος το θεωρούσε( ; ) απίθανο.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχεις. Δεν έχεις ιδέα. Περίμενε και θα δεις.

 

φυσικά και έχω.

 

Εισαι ανεργος αλλα ο φουρνος βγαζει ψωμι. Το σουπερ μαρκετ εχει γαλα και εναν ταμεια.

Οταν η υραπεζα θα πει γεια σας να μας δω ολους. Τοτε χεστηκα και εγω για την αλυσιδοτη αντιδραση.

Εισαι ανεργος το σεβομαι. Δε σςβομαι ομως την ανικανοτητα να δεις περα απο το δικο σου πονο.

 

σε λίγο δεν θα μπορούμε ούτε το γάλα να πάρουμε ούτε το ψωμί ούτε τίποτα.είτε με ναι είτε με όχι.

 

ο δικός μου πόνος είναι ότι αν συνεχιστεί αυτό το χάλι θα κλείσουν και οι 5-10 επιχειρησεις που έμειναν σε αυτήν την κωλοπόλη και θα κοιμάμαι σε παγκάκι.

 

δεν σέβονται ούτε οι άλλοι εμένα όμως

 

 

 

 

και βτς είτε έτσι είτε αλλιώς εγώ δεν πεινάω, να φάω θα έχω.δεν τα λέω για μένα

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι όταν ακούω χθες τον Μιχελογιαννάκη να λέει ότι δεν έχουν σχέδιο έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση εξόδου από το ευρώ, που τότε ο ίδιος το θεωρούσε( ; ) απίθανο.

Αυτό είναι το θέμα μου και μένα. Γιατί αν δεν υπάρχει σχέδιο και για τις δύο περιπτώσεις του δημοψηφίσματος τότε ας κάνουμε κατευθείαν ανάθεση σε σόιμπλε.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1) Ο Τσίπρας φαίνεται να χρησιμοποιεί το δημοψήφισμα και σαν μέσο πίεσης στην άλλη πλευρά. Γι'αυτό κατά τη γνώμη μου το ανακοινώνει τελευταία μέρα.

2) Η άλλη πλευρά ζητάει γερές περικοπές/φόρους έως γκετοποίησης σε μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας. Πράγμα που με τα τωρινά δεδομένα ίσως δεν γίνεται αντιληπτό. Οι περισσότεροι θεωρούν ότι η εσωτερική υποτίμηση σταμάτησε.

3) Το μεγαλύτερο κομμάτι της κοινωνίας όμως θέλει να παραμείνει ευρώ έστω και με αυτές τις συνέπειες.

 

Το πρόβλημα ποιό είναι λοιπόν; Πού θα ψηφίσουν οι περισσότεροι ναι στη συμφωνία για να έχουμε τα αναγκαία μνημόνια μέχρι το 2050+ όποιος και να βγει; 

 

 

Υ.Γ: Αν σου κόψουν την παροχή σε ευρώ από την ΕΚΤ σε περίπτωση μη συμφωνίας, πράγμα απίθανο βάσει των δημοσκοπήσεων, υπάρχουν τρόποι να κρατηθείς στο ευρώ έστω για κάποιο διάστημα. Μπορείς π.χ. να βάζεις τρίτα κράτη να δανείζονται σε ευρώ για σένα μέσω διακρατικής συμφωνίας με διάφορα ανταλλάγματα.

Το πρόβλημα είναι όταν ακούω χθες τον Μιχελογιαννάκη να λέει ότι δεν έχουν σχέδιο έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση εξόδου από το ευρώ, που τότε ο ίδιος το θεωρούσε( ; ) απίθανο.

1) Τους λύνει τα χέρια. Θέλω να δω τα ποσοστά του Podemos σε 10 μέρες, αν θα συνεχίζουν να είναι διψήφια.

2) Ο τΣΥΡΙΖΑ φρόντισε να εκτροχιάσει και πριν τις εκλογές τα οικονομικά του κράτους. Μέρος των μέτρων της απέναντι μεριάς είναι 100% εκδικητικά. Μέρος είναι αποτέλεσμα της δικής μας αστάθειας τους τελευταίους 10 μήνες. Αν σου πω να κόψεις το βραδινό επειδή έχεις παχύνει και επί 10 μήνες εσύ απλά βάζεις επιπλέον κιλά, στο τέλος αυτού του δεκάμηνου θα έρθω και θα σου πω να κόψεις και το βραδινό και το πρωινό. Και θα είναι απολύτως φυσιολογική αυτή η αλλαγή, προς το χειρότερο, σε σχέση με την αρχική μου πρόταση.

3) Πλέον εν χορό κατευθύνεται ο κόσμος προς το όχι, χωρίς να γνωρίσει. Αλλά το όχι αντιπροσωπεύει την αξιοπρέπεια και το ναι την υποδούλωση. Πόσο δύσκολο είναι να διαλέξεις ανάμεσα σε αυτά τα δύο; Άλλα αν τελικά σε οδηγούν στο αντίθετο. Το υπερήφανο όχι θα σε οδηγήσει στην υποδούλωση. Το δουλικό ναι, μετά από κόπο θα σε οδηγούσε στην ανεξαρτησία.

 

Το πρόβλημα είναι ότι θα ψηφίσουν όχι για λάθος λόγο.

 

Υ.Γ. Κανείς δεν θα σου δώσει εκτός και αν το ξεπούλημα που κάνεις μοιάζει με black friday ΕΠΙ 10.

Αυτό είναι το θέμα μου και μένα. Γιατί αν δεν υπάρχει σχέδιο και για τις δύο περιπτώσεις του δημοψηφίσματος τότε ας κάνουμε κατευθείαν ανάθεση σε σόιμπλε.

Α! μην μου τα γυρνάς τώρα. Ζήτω η δραχμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.