Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Στο γεγονός ότι το εν λόγω κόμμα στελεχωνεται ΚΑΙ από τον Μιχελογιαννακη

Δηλαδή αν σκαρφιζεται τέτοιες πλανες, τι τον εμποδίζει να παρουσιάσει θέσεις του συριζα σαν καθαρές? Εναλλακτικά, τι τον εμποδίζει να αλλοιωσει θέσεις με βάση εκείνος τι γουστάρει?

Ναι έχει επίσης σημασία ότι τα καραγκιοζιλικια όπως πολύ σωστά είπες, δεν γίνονται σε κάποιο πλαίσιο. Παράδειγμα από την άλλη όχθη, ο μπουμπουκος που φωνάζει, κανει, ρανει και δημιουργεί ένα σχεδόν απωθητικο συναίσθημα. Ε, ο μπουμπουκος αυτο το μοντέλο συμπεριφοράς το πραττει στην εκπομπή του κυρίως. Στην εκπομπή του αυτό το ρόλο έχει κι εκεί εγώ τον βλέπω να συμπεριφερεται ως έτσι.

Από την άλλη, ο τσυριζαιος βγαίνει στα σοβαρά στην τηλεόραση και με την συγκαληψη δημοσιογραφων, κανει αυτά τα αισχη.

Τι με εμποδίζει να σκεφτώ ότι επιβλητικα/προστακτικα τους μάζεψε όλους αυτούς τους ανθρώπους για να δώσει έμφαση στο φαινεσθαι?

Το άλλο που ειπώθηκε ότι σε εκείνους τους ανθρώπους δώθηκε κάποιου είδους στεγη/εστίαση/ξενοδοχείο/πως-το-λενε, αλλά ο συγκεκριμένος πολιτικός προσπάθησε να το διαψεύσει, εσένα τι σου λέει αυτό?

Τι σου λέει ότι εν γνώση του ή αμελεια προσπαθεί να βγάλει ένα γεγονός ψέμματα? Και όχι ένα οποίο κι οποίο γεγονός, αλλά ένα συγκεκριμένο που έχει συμφέρον να το διαψεύσει.

Μπορεί μια τέτοια συμπεριφορά να στελεχωσει "καθαρές θεσεις"?

1) Κανείς δεν ασχολείται μαζί του όπως κάνεις δεν ασχολείται με τα μισά μέλη του κοινοβουλίου.

2) Ότι αν το κάνει θα διαψευτει από τον Σύριζα

3) Γίνονταν στο πλαίσιο των μετώπων κυβέρνησης-Συριων, κυβέρνησης - Ρωμανου.

4) Ποια συγκάλυψη; συγκάλυψη θα ήταν αν δεν τα έδειχνε. Να τα δείξουν, να γίνει ρεζίλι να τελειώνουμε

5) Σε εμποδίζει το ότι λίγες μέρες μετά είπαν στις ειδήσεις ότι τα ΜΑΤ μάζεψαν την πλατεία στις 3 το πρωί από τους Σύριους

6) Αν είχες ασχοληθεί λίγο θα ήξερες ότι είχαν όντως πάει μερικούς αλλά όχι όλους τους πρόσφυγες σε ξενοδοχεία κτλ νομίζω μόνο γυναικόπαιδα

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά σε τι αποσκοπείς?

Να πεις ότι η μεριά της αριστεράς δεν έκανε και τα τραγικά λάθη, ή ότι η άλλη μεριά (της δεξιάς μιας και πιάσαμε τους πολλους) δεν έκανε ότι καλύτερο μπορούσε?

Link to comment
Share on other sites

Οκ, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δεν μου είπες όμως σε τι αποσκοπείς. Εκτός από το να υπερασπιστείς την αριστερά, μήπως αποσκοπείς στο να αποδείξεις ότι η δεξιά σε εκείνο το γεγονός ήταν η λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι έχω δηλώσει στο παρελθόν φαν του Αδωνις, έχω να κάνω δύο διαφορετικά σχόλια.

#1 απλά λολ με αστεράκι

#2 αν είναι αυτό που σκέφτομαι ότι είναι (που δεν το νομίζω αλλά λέμε τωρα), τότε respect στην Αδωναρα (και ας γκαριζει που και που).

Με πλήρως υποκειμενικα κριτήρια απορρίπτω το δεύτερο ενδεχόμενο και ψηφίζω #1

Link to comment
Share on other sites

Ο Θωμάς ο Μάτσιος χάκαρε το λογαριασμό του Hero. Όταν το δεις αυτό Hero, κάνε έντιτ το ποστ του Μάτσιου, και επί τη ευκαιρία γράψε μας και τη δική σου άποψη για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά man προτείνω να κάνεις διαγραφή το μισό σου post γιατί με προσβάλλεις.

Κατά δεύτερον, έχω ήδη γράψει κάτι άλλα θέλω να μου πεις εσύ τι καταλαβαίνεις από αυτό που έγραψα.

Και τρίτον, επέτρεψε μου να επιμένω λίγο στο πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ συμπαθώ γενικά τον Άδωνι αλλά τελείως άστοχη η απάντησή του. Κλασσικά κατηγορούμε τους άλλους όταν και εμείς κάνουμε τα ίδια και χειρότερα. Παιδιά ο μόνος τρόπος να μην γίνονται αυτά τα ρουσφέτια με τις προσλήψεις στο δημόσιο είναι απλούστατα να μην υπάρχει δημόσιο. Σύμφωνα με το Αμερικάνικο πρότυπο το δημόσιο θα πρέπει να συρρικνωθεί στις απολύτως απαραίτητες διοικητικές υπηρεσίες και στην υγεία και παιδεία (το οποία αποτελούν λειτούργημα και θα έπρεπε να είναι κρατικά).

 

Α και επίσης οι μισθοί στο δημόσιο να είναι 20-30% κάτω από τους αντίστοιχους του ιδιωτικού τομέα ώστε να εξισορροπηθεί ο μειωμένος φόρτος εργασίας αλλά και η μεγαλύτερη ασφάλεια από απόλυση. Αυτό ακριβώς συμβαίνει στην Αμερική.

 

Μετά να δεις για πότε θα στρώσει ο προυπολογισμός και αν θα ονειρεύονται όλοι να μπουν στο δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά man προτείνω να κάνεις διαγραφή το μισό σου post γιατί με προσβάλλεις.

Κατά δεύτερον, έχω ήδη γράψει κάτι άλλα θέλω να μου πεις εσύ τι καταλαβαίνεις από αυτό που έγραψα.

Και τρίτον, επέτρεψε μου να επιμένω λίγο στο πρώτο.

 

Ποιο μισό;

 

Τίποτα.

 

"Επίτρεψε"

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε. Νηφαλιος ήμουν όταν έγραψα πριν αλλά άμα είναι να γράφεις μπηχτες ή προσβολες (όπως εγώ τις αντιλαμβάνομαι that is), τοτε την πολύτιμη άποψη μου θα την πάρεις κατα τη δική μου κρίση.

Έλα, ξέρεις ότι δεν θα κάνω πίσω (ειδικά με το δεύτερο post που είναι τίγκα στην εξυπνάδα).

Το τρίτο το αφήνω ασχολίαστο.

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλα χριστουγεννα σε ολους μερα που ειναι και να κανουμε και λιγο πλακα εδω οδηγουμαστε,30 χρονια πισω αλλα σαν παλιοι labites και τεχνολογικα αρρωστοι δεν θα μασησουμε. 

 

 

Ετσι ειμαστε το 1983 με μια ασπρομαυρη στο σαλονι και εισαγομενο προιον με το κυαλι χαχα,α ρε εποχες.

Έγινε επεξεργασία από aqua
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά στο κομμάτι που σε πρόσβαλε, το έσβησα.

 

Έλα, ξέρεις ότι δεν θα κάνω πίσω (ειδικά με το δεύτερο post που είναι τίγκα στην εξυπνάδα).

 

"Λολ, αλλά αν είναι κάτι που νομίζω, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό το κάτι, τότε ρισπέκτ". Απολύτως κατανοητό, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το κατάλαβα από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν λέω, το έκανες το effort σου. Αλλά στην πραγματικότητα με ενόχλησε και το υπόλοιπο. Όλο τέλος πάντων. Επίσης αυτό που σε κάθε flame κάποιος τρίτος να πεταχτεί για να "καλμαρει τα νερά". Ήμαρτον.

Anyway, σου παραθέτω την άποψή μου.

Στο προηγούμενο post ήταν δύο διαφορετικές όψεις. Η πρώτη (που τώρα βλέπω μάλλον δεν εκφραστηκα ακριβώς σωστά) ήταν λολ προς όλο το γεγονός.

Πιο αναλυτικά η άποψη μου με βάση το #1 ενδεχόμενο είναι ότι ο νεπωτισμος/οικογενειοκρατεια/τα-δικά-μας-τα-παιδια πάει σύννεφο από όλες τις πλευρές. Θεωρώ ότι πρόκειται για ένα κοινωνικό φαινόμενο που μας έχει πρήξει τους ορχεις.

Τώρα για το συγκεκριμένο περιστατικό δεν έκατσα να το διαβάσω αφού ξέρω ότι και οι μεν βολεύουν τους δε, και οι δε βολεύουν τους μεν. Και πως να μην μπεις σε τέτοιο λουκι όταν το "είσαι με εμάς ή εναντίων μας" γίνεται όλο και περισσότερο κανόνας.

Τώρα ειλικρινά. Το βολεμα ενός (πρόσεξε, αφού το κάνουν όλοι) λέει κατι θετικό για την πολιτική του x κόμματος? Λέει κάτι αρνητικό για την πολιτική του ίδιου κόμματος? Λέει κάτι για τον εκάστοτε πολιτικό?

Να σου πω, εγώ εύχομαι να κάνει την δουλειά του πολύ καλά και να μην τα ξυνει. Αν θες να σου πω ότι μαλακια το σχόλιο του Αδωνις, ε ψιλόμαλακια φαίνεται με μια δοση αλήθειας.

Αυτή είναι πάνω κάτω η άποψη μου χωρίς να έχω ψάξει με το τι προϋπηρεσία ή ικανότητες έχει ο βολεμμενος. Μόνο με βάση τι μου εδειξες στις φώτο.

Περισσότερο με νοιάζει να παψουν αυτά τα φαινόμενα νεπωτισμου/ρουσφετιου γενικότερα, και στις ελάχιστες περιπτώσεις που κάποιος βολεύει κάποιον, ε να την αξίζει την μαμωδουλεια (να μπορεί δηλαδή να την κάνει καλά)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δεν μου είπες όμως σε τι αποσκοπείς. Εκτός από το να υπερασπιστείς την αριστερά, μήπως αποσκοπείς στο να αποδείξεις ότι η δεξιά σε εκείνο το γεγονός ήταν η λάθος?

Ποιο γεγονός? Τους Σύριους? Δεν ξέρω την θέση της Δεξιάς στο θέμα, αλλά σίγουρα ξέρω και θεωρώ σωστή την θέση της Αριστεράς. "Δώστε τους χαρτιά να φύγουν, αυτό θέλουν"

Κοίτα, δεν λέω, το έκανες το effort σου. Αλλά στην πραγματικότητα με ενόχλησε και το υπόλοιπο. Όλο τέλος πάντων. Επίσης αυτό που σε κάθε flame κάποιος τρίτος να πεταχτεί για να "καλμαρει τα νερά". Ήμαρτον.

Anyway, σου παραθέτω την άποψή μου.

Στο προηγούμενο post ήταν δύο διαφορετικές όψεις. Η πρώτη (που τώρα βλέπω μάλλον δεν εκφραστηκα ακριβώς σωστά) ήταν λολ προς όλο το γεγονός.

Πιο αναλυτικά η άποψη μου με βάση το #1 ενδεχόμενο είναι ότι ο νεπωτισμος/οικογενειοκρατεια/τα-δικά-μας-τα-παιδια πάει σύννεφο από όλες τις πλευρές. Θεωρώ ότι πρόκειται για ένα κοινωνικό φαινόμενο που μας έχει πρήξει τους ορχεις.

Τώρα για το συγκεκριμένο περιστατικό δεν έκατσα να το διαβάσω αφού ξέρω ότι και οι μεν βολεύουν τους δε, και οι δε βολεύουν τους μεν. Και πως να μην μπεις σε τέτοιο λουκι όταν το "είσαι με εμάς ή εναντίων μας" γίνεται όλο και περισσότερο κανόνας.

Τώρα ειλικρινά. Το βολεμα ενός (πρόσεξε, αφού το κάνουν όλοι) λέει κατι θετικό για την πολιτική του x κόμματος? Λέει κάτι αρνητικό για την πολιτική του ίδιου κόμματος? Λέει κάτι για τον εκάστοτε πολιτικό?

Να σου πω, εγώ εύχομαι να κάνει την δουλειά του πολύ καλά και να μην τα ξυνει. Αν θες να σου πω ότι μαλακια το σχόλιο του Αδωνις, ε ψιλόμαλακια φαίνεται με μια δοση αλήθειας.

Αυτή είναι πάνω κάτω η άποψη μου χωρίς να έχω ψάξει με το τι προϋπηρεσία ή ικανότητες έχει ο βολεμμενος. Μόνο με βάση τι μου εδειξες στις φώτο.

Περισσότερο με νοιάζει να παψουν αυτά τα φαινόμενα νεπωτισμου/ρουσφετιου γενικότερα, και στις ελάχιστες περιπτώσεις που κάποιος βολεύει κάποιον, ε να την αξίζει την μαμωδουλεια (να μπορεί δηλαδή να την κάνει καλά)

Η άποψη σου είναι λάθος, δεν υπάρχει παντού αυτό το πράγμα (να βολέψουμε τους δικούς μας), υπάρχει και φαίνεται καθαρά σε ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, και ΧΑ.

Και όχι, αν την πάρει την δουλειά το παιδί , δεν είναι να την κάνει τουλάχιστον καλά, είναι να πάρει πόδι.

Για εμένα λέτε ότι φοράω παρωπίδες, εσύ τώρα υποστηρίζεις το ρουσφέτι του Άδωνη (για να μην κανουν τα ίδια οι κακοί του ΣΥΡΙΖΑ)

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα λέτε ότι φοράω παρωπίδες, εσύ τώρα υποστηρίζεις το ρουσφέτι του Άδωνη (για να μην κανουν τα ίδια οι κακοί του ΣΥΡΙΖΑ)

Καλά. Κάτσε να διαβάσω το άρθρο γιατί ούτε καλά καλά ποιος βόλευε ποιον δεν ξέρω.

Θα επιστρέψω soon για να τα ψάλλω και στον σφυριζα.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

πάσχος μανδραβέλης (μπλιαξ), και στέφανος μάνος (αηδία) σχολιάζουν το βόλεμα κάποιου -αδιάφορο το ποιου & πόσο ικανού) από τη νουδού και το πρόβλημα του Άδωνι (εμετός), δεν είναι η αναξιοκρατία που προωθεί το κόμμα του (αυτήν την περίοδο), αλλά μην τύχει και έρθει ο συριζα γιατί μπορεί να (θα) βάλει αυτός τους δικούς του. Ο Άδωνις ο υπέρμαχος της αξιολόγησης και της συρρίκνωσης του δημόσιου τομέα, δεν είπε ότι "εκάμαμεν βλακεία, πρέπει να ανακαλέσουμε", αλλά βγήκε να κατηγορήσει το συριζα. Πάλι. Εμένα αυτό είναι το πρόβλημά μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα. Ήρθα.

Να σου πω ρε Myralis. Στο post σου λες ότι ο Αδωνις βόλεψε καποιον (αυτο κατάλαβα από σενα). Και αυτός ο κάποιος ήταν οικοδομος (από τη φώτο του deninho). Και αυτός ο οικοδομος προσληφθηκε σε υπεύθυνη θέση (ξανά από την φώτο).

Δηλαδή αρχικά κατάλαβα ότι ένας οικοδομος μπήκε αναξιοκρατικα σε υπεύθυνη θέση.

Και μετά έρχεσαι και μου λες εσύ ότι αυτός που τον έβαλε ήταν ο Αδωνις (που να σου πω την αλήθεια, ήμουν έτοιμος να του γράψω μπινελικι).

Έτσι το κατάλαβα. Σορρυ που επαναλαμβάνομαι.

Απλά πριν συνεχίσω διάβασε το παρακάτω QUOTE και πες μου εσύ τι καταλαβαίνεις (με δικά σου λόγια). Αν θέλει κάποιος άλλος να μας πει τι κι εκείνος καταλαβαίνει, ελεύθερα. Όσο περισσότεροι, τόσο καλύτερα.

Ομως, καιρός φέρνει τα λάχανα καιρός τα παραπούλια. Από το 2012 και μετά, κατατέθηκαν πέντε τροπολογίες για νέες προσλήψεις στο μετρό, με την υποσημείωση βέβαια ότι θα συνυπολογιστεί με επιπλέον μόρια η εμπειρία των κομμωτριών, οικοδόμων-πλακάδων, dealer σε καζίνο κ.λπ., οι οποίοι εν τω μεταξύ δούλεψαν παρανόμως ένα φεγγάρι στην εταιρεία. Οι τέσσερις πρώτες απόπειρες κάποιων βουλευτών της Ν.Δ. απέβησαν άκαρπες, επειδή αντιδρούσε το ΠΑΣΟΚ. Προχθές, με συμφωνία όλων των κομμάτων ο αγώνας δικαιώθηκε. Υπερψήφισε μέχρι και ο ΣΥΡΙΖΑ, αφού όπως λένε οι κακές γλώσσες, ανάμεσα στα ρουσφέτια της Ν.Δ. ήταν και ο γιος παλιού συνδικαλιστικού στελέχους του ΠΑΣΟΚ, που τώρα είδε το φως το Αριστερό!

Deninho

Σορρυ ρε φίλε για το double post αλλά κάνε μου κι εσύ ένα paraphrasing που λένε και οι Άγγλοι.

Διάβασα το post σου (αφού απάντησα) και θέλω πολύ να μου πεις κι εσύ τι καταλαβαίνεις από το quote που έβαλα πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.